اخبار بورس

تازه ترین اخبار بورسی روز را در این بخش از کانون پیگیری نمایید. خبرهای این بخش بصورت خودکار بروز شده و در کانون ذخیره نمی گردند.

برای دریافت سیگنالهای خرید و فروش روزانه به کانال تلگرام ما ملحق شوید.

بازنگری قیمت خوراک متانولی ها محور جلسه سازمان بورس 

احمد مهدوی ابهری گفت: در جلسه سازمان بورس مقرر شد موضوع بازنگری قیمت خوراک متانولی‌ها پیگیری و مشکلات از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی به دولت منتقل شود تا در نهایت چاره اندیشی شده و شوکی به بازار سرمایه وارد نشود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل ازسنا؛  اخیرا جلسه‌ای در سازمان بورس و اوراق بهادار با موضوع بررسی مشکلات پیش‌روی صنعت پتروشیمی برگزار شده است.

احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمیدر این خصوص بیان کرد: پتروشیمی‌ها حدود ۳۰ درصد از ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داده‌اند و نقش برجسته‌ای در این بازار دارند. از سوی دیگر، سیاست دولت حمایت از بازار سرمایه است و این اراده دولت باید توسط سازمان بورس و اوراق بهادار هدایت شده و مشکلات این صنعت بررسی و مرتفع شود. ریشه این بازار، تولید است و اگر بخواهیم بازار سرمایه، بازار قابل قبولی باشد، باید رشدها و افت‌های ناگهانی نداشته باشد. جلسه‌ای که با حضور رئیس سازمان بورس برگزار شد، نشان از دغدغه‌مندی مدیران بازار سرمایه و تلاش آنها برای جلوگیری از افت و رشدهای ناگهانی داشت.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

کابوس تابستانی شاخص کل تمام شد؟ / آشتی حقیقی ها با بورس 

برای دومین روز معاملاتی متوالی بازار تقریبا سراسر سبز با رگه هایی از قرمز بود تا پس از کابوس تابستانی بازار،معامله گران بالاخره طعم صعود بازار سهام را بچشند. شاخص کل با ثبت افزایش بیش از ۱۲ هزار واحد در میانه کانال یک میلیون و ۳۴۶ هزار واحدی قرار گرفت. شاخص هم وزن نیز با ۴هزار و۴۶۶ هزار واحد افزایش همراه بود.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ معاملات امروز بورس از ابتدا با برتری تقاضا بر عرضه همراه بود و نهایتا شاخص کل و شاخص هم وزن هر دو در آخرین روز معاملاتی هفته روز مثبتی را پشت سر گذاشتند.در وهله اول شاید با توجه به فضای مبهم برجام و دور از دسترس بودن توافق در کوتاه مدت و  همچنین شرایط بازارهای جهانی غیرقابل توجیه بنظر برسد ولی با نگاه موشکافانه تر و توجه به روند معاملات در ماه های گذشته رفتار امروز بازار خیلی هم دور از انتظار جلوه نمی کند چرا که تقریبا در تمامی طول شهریور ماه شاخص جز افت و قرمزپوشی ارمغانی نداشت و سطوح حمایتی خود را یکی پس از دیگری از دست می‌داد.

بنابراین وضعیت کنونی و صعود اخیر شاخص کل را می‌توان ریشه در کاهش فروشندگان و قرار گرفتن بازار در اشباع فروش دانست.گزارش های تابستانه شرکتها و عملکرد آنها نیز را میتوان از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار این روزهای بازار دانست.علاوه بر آن قیمت دلار هم که خود پیشران دیگری برای بازار سهام به حساب می‌آید روندی صعودی را طی می‌کند.البته نمی توان ادعا کرد که این مولفه ها شروط کافی برای بازگشت شاخص و شروع و پایداری یک روند صعودی هستند و برای اظهارنظر در این خصوص باید در روزهای رفتار شاخص کل را رصد کرد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

پیش بینی بورس؛ گام های لرزان شاخص کل 

هر چند شاخص کل توانست با افزایش بیش از ۱۲هزار واحدی و شاخص هم‌وزن با افزایش حدود ۴هزار و ۵۰۰ واحدی به تعطیلات آخر هفته برود اما نگاهی به روند معاملات حاکی از شکننده بودن روند صعودی بازار سهام است. موضوعی که ادامه روند صعودی در معاملات روز شنبه را کمی با تردید روبرو می سازد. با توجه به انتشار گزارش های ماهانه و ۶ماهه احتمالا دوباره شاهد اقبال به تک نمادها و یا صنایع خاص باشیم؛ موضوع که این امیدواری را ایجاد می کند که حداقل از بازار یک دست قرمز فاصله گرفته باشیم.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ شاخص کل در جریان معاملات روز چهارشنبه توانست برای دومین روز معاملاتی پیاپی، سبز رنگ بماند. اتفاقی که آخرین بار در روزهای ابتدایی شهریور شاهد آن بودیم؛ ‌جاییکه شاخص کل توانست سه روز متوالی صعودی باشد. موضوعی که به خوبی شرایط حاکم بر بازار سهام و فشار فروش را نشان می‌دهد. همانگونه که در گزارش پیش بینی بورس اشاره شده بود،‌ افزایش تقاضا در بازار روز چهارشنبه محتمل به نظر می رسید. شاخص کل در نهایت با افزایش بیش از ۱۲هزار واحدی همراه شد و شاخص هم وزن افزایش حدود ۴هزار و ۵۰۰ واحدی را ثبت کرد. اما بررسی روند معاملات روز چهارشنبه و تغییرات شاخص کل حاکی از شکننده بودن روند بازار است؛ موضوعی که همچنان ریشه در نااطمینانی های حاکم بر فضای سیاسی و اقتصادی کشور دارد.

هر چند شاخص کل توانست با افزایش بیش از ۱۲هزار واحدی به تعطیلات آخر هفته برود اما در نیم ساعت پایانی معاملات شاهد عقب نشینی شاخص کل بودیم؛ به طور کلی همانگونه که در گزارش پیش بینی بورس اشاره شده بود، از نیمه دوم معاملات شاهد افزایش نسبی عرضه بودیم و شاخص کل در یک ساعت پایانی عملاً بدون تغییر باقی ماند.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

تعیین قیمت پایه مواد معدنی 

مصوبه جدید شورای عالی معادن در رابطه با تعیین قیمت پایه مواد معدنی در سال ۱۴۰۰ را ابلاغ شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، رضا محتشمی‌پور معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صمت و دبیر شورای عالی معادن مصوبه جدید شورای عالی معادن پیرامون بررسی مفاد دستورالعمل شماره ۶۰/۴۶۹۴۰ تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در شورای عالی معادن (پیرو بخشنامه تعیین قیمت پایه مواد معدنی در سال ۱۴۰۰) را به ادارات کل صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب کرمان سازمان مناطق آزاد قشم، چابهار، ارس و ماکو ابلاغ کرد.

در این ابلاغیه آمده است: موضوع بررسی مفاد دستورالعمل شماره ۶۰/۴۶۹۴۰ تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ (پیرو بخشنامه تعیین قیمت پایه مواد معدنی در سال ۱۴۰۰- ابلاغی به شماره ۶۰/۳۹۵۳۹۰ تاریخ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰) در جلسه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی معادن مطرح شد که با عنایت به تبصره ۴ ماده ۱۲ قانون معادن رأی قطعی و لازم الاجرای شورا طبق شرح ذیل جهت اقدام لازم ارسال می‌شود.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

بورس با رنگ سبز آشتی کرد؟ 

شاخص کل در نیمه اول بازار سومین روز معاملاتی پاییز، حدود ۸هزار و ۶۰۰واحد افزایش را ثبت کرده و کانال یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحدی را پس گرفته و شاخص هم وزن نیز با بیش از ۲هزار و۹۰۰واحد افزایش همراه بوده است.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛بورس که تابستانی سرد را پشت سر گذاشته، فعلاً با رنگ سبز آشتی کرده و سومین روز معاملاتی پاییز هم با صعود شاخص کل و هم وزن و برتری تقاضا در اکثریت نمادها پیگیری می شود. البته باید درنظر داشت که گرچه افزایش نسبی تقاضا در بازار مشهود است؛ ولی همچنان ریسک ها و فاکتورهای تاثیرگذار برروی بازار تغییر خاصی نکرده اند و ریشه سبزی این روزهای شاخص بی ارتباط با افت های پی در پی شاخص در شهریور ماه و اشباع فروشندگان نیست. بنابراین برای بیان این عبارت که شاخص درحال بازگشت و حرکت به سمت های بالاتر است؛ همچنان باید منتظر ماند.

تا اینجا شاخص کل ۸هزار و ۶۰۰واحد افزایش را  ثبت کرده است و در کانال یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحدی در حال پیش روی است.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

پیش بینی بورس چهارشنبه ۶ مهر / شاخص کل به کف رسید؟ 

شاخص کل پس از ۶ روز متوالی کاهش و افت حدود ۶۵ هزار واحدی، در معاملات روز دوشنبه توانست افزایش حدود ۶٬۲۰۰ واحدی را ثبت کند. اما آیا می توان این افزایش را به معنای بازگشت بازار سهام و پایان اصلاح شاخص کل قلمداد کرد؟

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ در حالی فصل تابستان برای معامله‌گران به پایان رسید که بر اساس تغییرات شاخص کل و شاخص هم وزن،‌ بورس تهران بدترین عملکرد خود را در فصل تابستان طی ۱۵ سال گذشته به جا گذاشت. در این شرایط این امیدواری وجود داشت که با توجه به اصلاح شاخص کل و بسیاری از نمادها در این مدت،‌ شاهد بازگشت بازار سهام در فصل پاییز باشیم.

 با این وجود اولین روز معاملاتی بورس در فصل پاییز همراه شد با دومین افت شدید روزانه شاخص کل، بیش ترین افت روزانه شاخص هم وزن و شدیدترین موج خروج پول حقیقی در سال ۱۴۰۱. پس از آن روز دوشنبه و در دومین روز معاملاتی پاییز،‌ شاخص کل پس از ۶ روز متوالی کاهش توانست افزایش بیش از ۶هزار واحدی را ثبت کند.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

آشوب تورم در بازارهای جهانی / بازارهای مالی به مرحله خطرناکی رسیده اند 

بازارهای مالی در سراسر جهانی شرایط ملتهبی را تجربه می کنند. در بریتانیا از یکسو بازده اوراق قرعه دولتی افزایش پیدا کرده و از سوی دیگر، ارزش استرلینگ با کاهش شدیدی همراه شده است؛ عواملی که منجر شد خزانه داری و بانک مرکزی انگلستان برای کاهش التهاب بازارها، بیانیه‌هایی را صادر کنند. دولت ژاپن برای اولین بار از سال ۱۹۹۸ برای جلوگیری از سقوط ین در بازار ارزی دخالت کرد. بانک مرکزی چین با هدف جلوگیری از خروج ارز، نرخ ذخیره ارزی را برای معاملات ارزی افزایش داده است. در قلب این آشفتگی هم افزایش بی وقفه ارزش دلار و نرخ های بهره جهانی قرار دارد که آینده امیدوارکننده ای را نشان نمی دهد.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ هر یک از بازارها در کشورهای مختلف با شرایط خاصی روبرو است؛ در بریتانیا، دولت در حال برنامه ریزی برای بیش ترین کاهش مالیات در نیم قرن اخیر است، ژاپن تلاش می کند که نرخ بهره را در سطوح پایین نگه دارد، چین با عواقب سیاست کووید-صفر دست و پنجه نرم می کند. با این وجود این تفاوت‌ها، همگی با یک چالش مشترک روبرو هستند.

بسیاری از ارزهای جهان در برابر دلار با کاهش قابل توجهی همراه شدند. شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای اقتصادهای بزرگ جهان از ابتدای سال ۱۸ درصد افزایش یافته و به بالاترین حد خود در دو دهه اخیر رسیده است. تورم پایدار آمریکا و تشدید همزمان سیاست های انقباضی پولی، بسیاری از بازارها را ملتهب کرده است.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

سهام دولت در دو شرکت بورسی واگذار می شود 

سهام دولت در دو شرکت بورسی در روز هفتم مهر امسال از طریق بورس اوراق بهادار واگذار می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، بلوک ۱۲ درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس متعلق به شرکت ملی صنایع پتروشیمی توسط سازمان خصوصی سازی به صورت یکجا و نقد یا شرایطی در بازار دوم معاملات بورس به فروش می رسد.

به این ترتیب، مقرر شده ۵۸ میلیارد و ۷۴۰ میلیون سهم "فارس" روز شنبه ۷ آبان از طریق کارگزاری بانک ملی عرضه شود. در این واگذاری قیمت پایه هر سهم ۱۳۹۷ تومان و قیمت پایه کل ۸۲ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

تحلیل بنیادی جم پیلن / پلی پروپیلن جم عملکرد سال گذشته خود را تکرار می کند؟ 

بر اساس گزارش ماهانه مربوط به شهریور امسال، تولید پروپیلن جم برابر با ۲۱هزار و ۵۵۹ تن بوده است که نسبت به ماه گذشته افزایش ۱۹ درصدی و نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ افزایش ۵۱ درصدی را نشان می دهد. فروش ریالی پروپیلن جم در شهریور ماه امسال حدود ۶۱۹ میلیارد و ۴۸۲ میلیون تومان بوده که نسبت به ماه گذشته کاهش ۳۲ درصدی و نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰، کاهش ۲۰ درصدی را نشان می دهد. به طور کلی می توان گفت که فروش پلی پروپیلن جم در ۶ ماهه نسبت به سال گذشته کمی بهبود یافته است اما دو موضوع می تواند سود سازی این شرکت را در مقایسه با سال گذشته تهدید کند.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛‌ شرکت پلی پروپیلن جم در سال ۱۳۸۳ به ثبت رسیده و با توجه به اینکه ۶۰ درصد از سهام این شرکت به صورت مستقیم و غیرمستقیم متعلق به پتروشیمی جم است، لذا پلی پروپیلن جم از واحدهای فرعی این پتروشیمی و در گروه شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی محسوب می شود. بر اساس پروانه بهره برداری شرکت پلی پروپیلن جم، ظرفیت سالانه این شرکت تولید ۳۰۰ هزار تن انواع پلی پروپیلن است.

بر اساس گزارش ماهانه مربوط به شهریور امسال، تولید پروپیلن جم برابر با ۲۱هزار و ۵۵۹ تن بوده است که نسبت به ماه گذشته افزایش ۱۹ درصدی و نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ افزایش ۵۱ درصدی را نشان می دهد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

در صورت تاخیر تحویل خودرو به خریداران در بورس کالا چه خواهد شد؟ 

رییس هیات مدیره بورس کالای ایران گفت‌: تاخیر در تحویل خودرو به خریداران بورس کالا، جریمه خودروساز را در پی دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ سید امیر حمزه مالمیر اظهار کرد: در عرضه خودرو از طریق بورس کالا، خودروساز متعهد به تحویل خودرو در زمان مقرر است و به علت انجام معاملات بر اساس قوانین بورس و شفافیت معاملات، هر گونه تأخیری با پرداخت جریمه به خریداران جبران می‌شود تا علاوه بر سلامت معاملات، خریداران نیز با اطمینان خاطر اقدام به خرید از بورس کالا کنند.

مالمیر درباره مزیت‌های خرید خودرو از بورس کالا گفت: با عرضه خودرو در بورس کالا، رانت قیمتی که به دلیل وجود دو نرخ دستوری و آزاد در بازار ایجاد شده بود، از بین می‌رود و عرضه چند محصول خودروسازان در بورس و رفتار قیمتی بازار نیز همین اتفاق را نشان می‌دهد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

شنبه های قرمز بورسی / مانور بدون برجام 

شنبه ها با رنگ قرمز عجین شده است؛ این هفته نیز بازار سهام شنبه را منفی آغاز کرد. به نظر می رسد بورس تحت تاثیر اخبار منفی برجامی قرار گرفته و شاهد افزایش عرضه ها هستیم.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ دومین هفته مهر ماه در حالی آغا شد که شاخص کل با کاهش حدود ۶هزار و ۵۰۰ واحدی تا سطح یک میلیون و ۳۴۰هزار واحدی پایین آمد. «شبندر» با ۷۱۵ واحد، «فولاد» با ۷۰۰ واحد، «خودور» و «شستا» با ۵۶۰ واحد بیش ترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشت و «فارس» با ۱۵۰۰ واحد از افت بیش تر شاخص کل جلوگیری کرد.

شاخص هم وزن تا اینجای معاملات هم با افت حدود ۲۷۰۰ واحدی تا سطح ۳۸۹ واحد عقب نشینی کرد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

سقوط شاخص کل با طعم برجام / فرار حقیقی ها از بورس ادامه دارد 

شاخص کل در معاملات روز شنبه با کاهش بیش از ۱۵٬۵۰۰ واحدی همراه شد و تا سطح یک میلیون و ۳۳۰هزار واحدی پایین آمد. شاخص هم وزن هم با افت بیش از ۶٬۳۰۰ واحدی تا سطح ۳۸۶ هزار واحدی عقب نشینی کرد. ارزش معاملات خرد بازار امروز برابر با ۲هزار و ۲۴۸ میلیارد تومان بود.حقیقی در جریان معاملات امروز حدود ۵۸۰ میلیارد تومان از بازار خارج کردند؛ به بیان دیگر حقیقی ها حدود ۲۶ درصد ارزش معاملات خرد از بازار خارج کردند که بیش ترین میزان از ابتدای سال محسوب می شود.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ بازار سهام امروز نمودی از تشدید فضای نااطمینانی اقتصادی و سیاسی کشور بود. همانگونه که در گزارش پیش بینی بورس روز شنبه اشاره شده بود،‌ اگر از خبرهای برجامی فاکتور می گرفتیم، سناریو بازگشت شاخص کل محتمل بود اما مسائل برجامی این روزها بیش از گذشته دوباره نمود پیدا کرده است. شاید بتوان گفت احیای برجام در سخت ترین حالت ممکن قرار دارد و بسیاری از افراد پایان برجام را قطعی تلقی می کنند.

در این شرایط شاخص کل در معاملات روز شنبه با کاهش بیش از ۱۵٬۵۰۰ واحدی همراه شد و تا سطح یک میلیون و ۳۳۰هزار واحدی پایین آمد. «فولاد» با ۱٬۵۵۰ واحد، «شبندر» و «فملی» با هزار واحد و «شپنا» با ۸۶۰ واحد بیش ترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند و «فارس» با ۱٬۱۷۰ واحد از افت بیش تر شاخص کل جلوگیری کرد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

افت تولید و فروش شرکت های صنعتی بورسی در مرداد / قطعی برق یقه تولید را گرفت 

بر اساس گزارش پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در مرداد که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده، شاخص تولید شرکت های صنعتی بورسی در این ماه نسبت به تیر کاهش ۱۱.۵ درصدی همراه بوده است؛ به گونه ای که از میان ۱۵ رشته فعالیت صنعتی بورسی تنها رشته فعالیت «محصولات فلزی به جز ماشین آلات و تجهیزات» افزایش در شاخص تولید داشته است. همچنین در مرداد نسبت به ماه قبل تنها سه رشته فعالیت افزایش در شاخص فروش داشته اند و سایر فعالیت ها با کاهش فروش مواجه شدند. یکی از مهم ترین دلایل کاهش تولید و فروش در مرداد نسبت به ماه قبل، قطعی برق صنایع عنوان شده است.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف، عامل کلیدی در تحلیل های خرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص تولید بخش صنعت به دلیل تاثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش های دیگر اقتصاد،‌به عنوان شاخص مهم اقتصادی در کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد. مرکز پژوهش‌های مجلس به صورت ماهیانه شاخص تولید،‌فروش و قیمت شرکت های بورسی را محاسبه می کند. اهمیت این شاخص به روز برای اقتصاد ایران که تحولات زیادی دارد،‌بیش‌تر خواهد بود. چرا که بازخورد شوک های وارده به اقتصاد ایران و واکنش سیاستگذاران باید در تواتر کم تر از فصل مورد رصد قرار گیرد؛ این در حالی است که آمار رسمی بخش حقیقی به صورت فصلی و با تاخیر ارائه می شود.

شاخص تولید،‌ فروش و قیمت صنایع بورسی با استفاده از داده های ماهیانه ۳۰۲ شرکت صنعتی بورسی محاسبه می شود.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

پتروشیمی خلیج فارس و فولاد سبزوار واگذار می شود 

۱۲ درصد از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و ۷.۱ درصد از سهام پارس فولاد سبزوار از طریق بورس تهران واگذار می‌شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، اطلاعیه‌ عرضه بخشی از سهام دو شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و پارس فولاد سبزوار که هر دو شرکت بورسی هستند، از طریق سازمان خصوصی‌سازی منتشر شده است.

بر اساس این اطلاعیه‌ها قرار است، در روز شنبه ۷ آبان ۱۴۰۱، به میزان ۱۲ درصد از سهام قابل واگذاری صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس و همچنین ۷.۱۳ درصد از سهام قابل واگذاری شرکت پارس‌فولاد سبزوار از طریق بورس اوراق بهادار تهران عرضه شود.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

کدام گروه از جاماندگان سهام عدالت می گیرند؟ 

هیأت وزیران، وزارت امور اقتصاد را مکلف کرد، از محل باقیمانده سهام متعلق به دولت، نسبت به واگذاری سهام به افراد فاقد سهام عدالت در دو دهک کم درآمد و تحت پوشش نهادهای حمایتی اقدام کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، پس از هفته‌ها کش و قوس، بالاخره تکلیف جاماندگان سهام عدالت مشخص شد و واگذاری سهام به جاماندگان به تصویب هیات دولت رسید.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت، در حاشیه جلسه هیئت دولت از تصویب واگذاری بخشی از سهام دولت در برخی از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی به افراد فاقد سهام عدالت که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و مجموعه ایثارگران هستند، خبر داد و تاکید کرد: با این مصوبه افرادی که تحت پوشش این نهادهای حمایتی بوده و فاقد سهام عدالت هستند، مشمول سهام عدالت می‌شوند.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

واگذاری سهام عدالت به جاماندگان تصویب شد 

بهادری جهرمی از تصویب واگذاری بخشی از سهام دولت در برخی از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی به افراد فاقد سهام عدالت که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و مجموعه ایثارگران هستند، خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا، علی بهادری جهرمی در حاشیه جلسه هیئت دولت از تصویب واگذاری بخشی از سهام دولت در برخی از بانک‌ها و شرکت‌های دولتی به افراد فاقد سهام عدالت که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی کمیته امداد، بهزیستی و مجموعه ایثارگران هستند، خبر داد و افزود: با این مصوبه افرادی که تحت پوشش این نهادهای حمایتی بوده و فاقد سهام عدالت هستند، مشمول سهام عدالت می‌شوند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه این بانک‌ها و شرکت‌ها سودده و از لحاظ اقتصادی مناسب هستند، گفت: بخشی از سهام دولت در بانک‌های صادرات، ملت، تجارت، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان سهام عدالت به افراد اشاره شده، واگذار خواهد شد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

پیش بینی بورس شنبه ۹ مهر / آتش تحریم دامن شاخص کل را خواهد گرفت؟ 

در حالی پا به هفته دوم مهر ماه می گذاریم که شرایط کلی حاکم بر بازار سهام تغییری نکرده و همچنان ریسک های مهم بورس به قوت خود باقی مانده‌اند؛ عواملی که تلخ ترین تابستان بورس را در ۱۵ سال گذشته رقم زد. با این وجود نگاهی به روند برخی از متغیرهای اثرگذار این امیدواری را ایجاد می کند که شاید شاخص کل بتواند پس از مدت ها،‌ بازدهی هفتگی مثبتی را ثبت کند.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛‌ بازار سهام در حالی هفته اول مهر ماه را پشت سر گذاشت که با توجه به تعطیلی روزهای یکشنبه و سه شنبه، تنها سه روز معاملاتی غیرپیوسته داشت. در این هفته بازار دو نیمه متفاوت را پشت سر گذاشت؛ روز شنبه معامله گران یکی از روزهای سخت بازار سهام در سال ۱۴۰۱ را تجربه کردند. شاخص کل با افت بیش از ۲۷هزار واحدی،‌ دومین کاهش شدید سال ۱۴۰۱ را ثبت و شاخص هم وزن با بیش از ۹هزار واحد،‌ سنگین ترین اصلاح روزانه امسال را تجربه کرد. همچنین حقیقی های بازار معادل ۲۸ درصد ارزش معاملات خرد پول از بازار خارج کردند که شدیدترین خروج پول حقیقی امسال نسبت به ارزش معاملات خرد بود.

 اما شرایط در دو روز دیگر تغییر کرد؛ شاخص کل روز دوشنبه بیش از ۶هزار واحد و روز چهارشنبه بیش از ۱۲ هزار واحد افزایش پیدا کرد. هر چند از ابتدای شهریور ماه،‌ بازار سهام دو روز متوالی صعود شاخص کل را تجربه نکرده بود،‌با این وجود این دو روز هم نتوانست عقبگرد روز شنبه را جبران کند و در نهایت بازدهی هفتگی ۰.۶- درصدی برای شاخص کل ثبت شد تا برای ششمین هفته متوالی شاخص کل بازدهی منفی را تجربه کند.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

پیش بینی بورس؛ شاخص کل با یک گل صعودی می شود؟! 

رنگ سبز بالاخره به تابلوهای بورس بازگشت و شاخص کل صعودی شد. به طور کلی هر چند معاملات دوشنبه بارقه های امید را در دل بازار سهام زنده کرد اما تا زمانیکه سمت تقاضا تقویت نشود و شاهد ورود پول به بورس نباشیم، بازگشت به روند صعودی و پایان چند ماه روند اصلاحی فرسایشی دور از انتظار است.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ معامله گران در حالی معاملات روز دوشنبه چهارم مهر را آغاز کردند که برخی نماگرها حاکی از این بود که بازار سهام احتمالاً از فروش اشباع شده و شاید کم کم باید منتظر بازگشت خریداران باشیم. اما از سوی دیگر، شرایط سیاسی و اقتصادی کشور و تشدید ریسک های تحمیل شده به بورس، بهبود تقاضا و بازگشت نقدینگی به بازار را  با تردید روبرو می ساخت.

اما معاملات روز دوشنبه بورس به گونه ای رقم خورد که شاهد افزایش بیش از ۶هزار واحدی شاخص کل پس از ۶ روز متوالی نزول بودیم؛ «فارس»،«خودرو» و «فولاد» بیشترین تاثیر را برروی شاخص کل داشتند. با این وجود روند تغییرات شاخص کل در طول روز نشان می دهد که هر چه به پایان معاملات نزدیک می شدیم شاهد کاهش شتاب افزایش شاخص کل بودیم؛ موضوعی که نشان از کاهش قدرت تقاضا بود. البته این موضوع شاید با توجه به تعطیلی روز سه شنبه چندان نگران کننده نباشد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت 

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت: بخشی از سهام دولت در بانک‌ها و برخی شرکتهای دولتی به افراد فاقد سهام عدالت (تحت پوشش نهادهای حمایتی) تعلق می‌گیرد.

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت: بخشی از سهام دولت در بانک‌ها و برخی شرکتهای دولتی به افراد فاقد سهام عدالت (تحت پوشش نهادهای حمایتی) تعلق می‌گیرد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

بورس در پاییز سبز شد / شاخص کل در جست و جوی بازگشت 

دومین روز معاملاتی پاییز برای بورس آفتابی بود و معامله گران و فعالان بازار سرمایه امروز و پس از هفته ها بالاخره شاهد یک روز سبز و صعود شاخص کل تا ارتفاع یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحدی و صعود شاخص هم وزن تا ارتفاع ۳۸۸ هزار واحدی بودند؛روندی که باید دید آیا ادامه پیدا می‌کند؟

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛پس از هفته ها بازار بالاخره یک روز تقریبا سبز را تجربه کرد.البته باید توجه داشت که نمی‌توان این افزایش را نشانه‌ای برای بازگشت پرقدرت بازار دانست؛ شرایط سیاسی و برجام تعریفی ندارند،قیمت های جهانی بدلیل افزایش نرخ بهره و تقویت دلار روند نزولی خود را پیگیری می‌کنند و ارزش معاملات خرد هم همچنان پایین است؛نرخ دلار هم باوجود افزایش نسبی  یک تنه نمی‌تواند بازار را صعودی کند.

در پایان معاملات امروز شاخص کل با ثبت۶هزار و ۲۶۲ واحد افزایش در میانه کانال یک میلیون و ۳۳۴ هزار واحدی قرار گرفت. «فارس»،«خودرو» و «فولاد» بیشترین تاثیر را برروی شاخص کل داشتند.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

پیش بینی بورس دوشنبه ۴ مهر / بورس از فروش اشباع شد،‌ شاخص کل بر می گردد؟ 

بورس پاییز را با رنگ قرمز پر رنگ آغاز کرد و اولین روز معاملاتی مهر همراه شد با افت شدید شاخص کل و شاخص هم وزن و البته شدیدترین خروج پول حقیقی. نگاهی به چارت شاخص کل در تایم فریم هفتگی نشان می دهد که بازار عملاً از فروش اشباع شده است؛ مرحله ای که همواره با بازگشت خریداران و البته شاخص کل همراه بوده است. با این وجود چند سیگنال وجود دارد که بازگشت نقدینگی به بازار سهام را با تردید روبرو می سازد.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ پرونده تابستانی بورس در حالی به پایان رسید که اگر معیار را تغییرات شاخص کل و شاخص هم وزن قرار دهیم، بدترین عملکرد سه ماهه دوم ۱۵ سال گذشته ثبت شد. معامله گرانی که خسته از تابستان سرد بودند،‌ اولین روز معاملاتی پاییز را در حالی آغاز کردند که نه تنها شرایط بهبود نیافت که یکی از بدترین روزهای سال ۱۴۰۱ را تجربه کردند.

شاخص کل در اولین روز معاملاتی پاییز افت حدود ۲ درصدی (معادل ۲۷هزار واحد) را تجربه کرد تا ضمن ثبت دومین ریزش بزرگ سال ۱۴۰۱ تا سطح یک میلیون و ۳۲۸هزار واحدی کاهش پیدا کند. نگاهی به روند شاخص کل در طول روز شنبه نشان می دهد که از همان ابتدای صبح فشار فروش بالا بود؛ به گونه ای که در یک ساعت ابتدایی شاخص کل افت حدود ۱۰هزار واحدی را ثبت کرد.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

مصوبه شورای عالی بورس برای صندوق های دارا و پالایش یکم ابلاغ نشده است 

یک مقام مسئول گفت: مصوبات شورای عالی بورس در مورد صندوق‌های دارا یکم و پالایش یکم هنوز برای اجرا ابلاغ نشده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، شورای عالی بورس هفته قبل مصوبه‌ای در مورد مدیریت صندوق دارایکم و پالایش یکم داشت که بر اساس آن باید اساسنامه و امیدنامه صندوق‌ها اصلاح شود و برای هر صندوق بازارگردان در نظر گرفته شود همچنین روش خرید و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری صندوقها تغییر کند.

در این زمینه با یک مقام مسئول تماس گرفتیم که وی گفت: هنوز هیچ یک از مصوبات شورای عالی بورس برای اجرا به صندوق‌های دارایکم و پالایش شده ابلاغ نشده است.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

هوای آفتابی بورس پس از طوفان / شاخص کل بالاخره سبز شد! 

بورس که اولین روز معاملاتی پاییز را با افت شدید آغاز کرد و دومین ریزش سنگین شاخص کل سال ۱۴۰۱ رقم خورد، امروز در یک ساعت ابتدایی معاملات شاخص کل با افزایش حدود ۲٬۸۰۰ واحدی همراه شد تا پس از مدت ها شاخص بازگشت رنگ سبز به تابلوها باشیم. ارزش معاملات خرد در یک ساعت ابتدایی معاملات امروز بازار سهام حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است و حقیقی‌ها هم تا اینجای کار حدود ۸۰ میلیارد تومان از بازار خارج کردند.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ بورس طی چند ماه گذشته شرایط خوبی را تجربه نمی کند و تحت تاثیر فضای سیاسی و اقتصادی کشور و همچنین بازارهای جهانی وارد یک روند نزولی فرسایشی شده است. نتیجه چنین شرایطی، بدترین عملکرد بورس در تابستان طی ۱۵ سال گذشته بود. با این وجود همانگونه که در گزارش پیش بینی  بورس اشاره شد، بازار سهام به مرحله اشباع فروش رسیده است و معمولاً در این شرایط شاهد بازگشت بازار حداقل در کوتاه مدت بوده ایم. هر چند با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، برای بازگشت پرقدرت بورس نیاز به ورود نقدینگی قوی هست.

شاخص کل در یک ساعت ابتدایی معاملات امروز، با افزایش حدود ۲٬۸۰۰ واحدی همراه شد و تا مرز یک میلیون و ۳۳۱هزار واحدی افزایش یافت. «فولاد» با ۴۲۰، «خودرو» با ۳۵۶ و «شپنا» با ۳۰۰ واحد بیش ترین تاثیر را در صعود شاخص کل داشته اند.به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصادآنلاین در مورخه : 02/10/2022 

سه مصوبه درباره واگذاری سهام ، پیمان مدیریت و اعتماد بخش خصوصی 
شواری عالی سیاست های اصل ۴۴ ، درباره واگذاری سهام شرکت ها، پیمان مدیریت و بازگشت اعتماد بخش خصوصی به قراردادهای دولتی، مصوباتی را به تصویب رساند.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 02/10/2022 

مهمترین جاسوس آمریکا به همراه پسر آزاد شد/ رفع انسداد چند میلیارد دلاری ایران 
طبق اعلام سخنگوی سازمان‌ ملل، محمدباقر نمازی مهمترین جاسوس آمریکا و زندانی ایران بعد از آزادی، تهران را ترک کرده و پسر وی هم آزاد شد.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 02/10/2022 

Share
2 responses... add one

سلام کانال تلگرامی سایت به این خوبی، رو دستگاه من نصب نمیشه وپیغام می ده کاربر پیدا نشد . لطفا راهنمایی فرمایید.

[پاسخ]

مدير سايت پاسخ:

لطفا از پروکسی استفاده کنید چون تلگرام فیلتر است

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *