اخبار بورس

تازه ترین اخبار بورسی روز را در این بخش از کانون پیگیری نمایید. خبرهای این بخش بصورت خودکار بروز شده و در کانون ذخیره نمی گردند.

برای دریافت سیگنالهای خرید و فروش روزانه به کانال تلگرام ما ملحق شوید.

سهام خودروسازان واگذار می شود 
وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه هیات دولت و در جمع خبرنگاران گفت:برنامه وزارت صمت، واگذاری شرکت‌های خودروساز به بخش خصوصی است، اما این سهام را به شخص نمی‌دهیم. به گزارش TsePress به نقل از خبرگزاری صدا و سیما : رضا رحمانی همچنین با بیان اینکه خروج برخی خودرو‌ها از خط تولید به ویژه خودرو‌های پرتیراژ در […]

به اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس اوراق بهادار تهران در مورخه : 18/10/2019 

توافق برگزیت نهایی شد 
رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد: بروکسل و لندن بر سر نحوه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به توافق رسیدند.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

رییس سازمان هواپیمایی دو سال تعلیق شد 
طبق اعلام برخی از منابع خبری رئیس سازمان هواپیمایی به دلیل بروز سانحه سقوط هواپیمای ATR هواپیمایی آسمان دو سال تعلیق شده است.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

عرضه ارز بر تقاضا آن در سامانه نیما پیشی گرفت 
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد:کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، متنوع سازی درآمدهای ارزی، تعیین نقشه راه برای صادرات کشور و از همه مهمتر ثبات در سیاست‌ها از اهم موضوعات سیاست گذاری در کشور است.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

بیانیه مشترک آلمان و فرانسه برای حفظ برجام 
دراعظم آلمان و رئیس جمهور فرانسه با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار حفظ برجام و پایبندی ایران به تعهدات شدند.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

خبرهای تازه از افزایش سرمایه «توریل، ثعمرا و کچاد» 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

شرکت های توکا ریل، عمران و توسعه شاهد و معدنی و صنعتی چادرملو در اطلاعیه ای آخرین اخبار مربوط به افزایش سرمایه خود را منتشر کردند.

به گزارش رادیو سهام، شرکت توکا ریل اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی خود را نسبت به گزارش توجیهی هیات مدیره در خصوص افزایش سرمایه ۶۰درصدی اعلام کرد.

«توریل» در اطلاعیه ای اعلام کرده است که قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ ۲هزار میلیارد ریال به مبلغ ۳هزار و ۲۰۰میلیارد ریال معادل ۶۰درصد افزایش دهد. این افزایش سرمایه قرار است از محل سود انباشته تامین شده و به منظور اصلاح ساختار مالی به منظور حفظ و تقویت سرمایه درگردش عملیاتی شود.

از سوی دیگر هیات مدیره شرکت عمران و توسعه شاهد قصد دارد افزایش سرمایه ۵۳درصدی را به مجمع عمومی فوق العاده پیشنهاد دهد.

«ثعمرا» در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ یک هزار و ۳۰۰میلیارد ریال به مبلغ ۲هزار میلیارد ریال معادل ۵۳درصد افزایش دهد. این اقدام از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی تامین می شود و هدف آن سرمایه گذاری در پروژه مجتمع تجاری آسمان ملارد که در تاریخ ۲۳مهر۱۳۹۸ به تصویب هیات مدیره رسیده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده، بوده است.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اعلام کرده است که افزایش سرمایه ۳۱درصدی را به ثبت رساند.

«کچاد» با توجه به مجوز افزایش سرمایه خود در تاریخ ۱۷بهمن۱۳۹۷ و بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۲۹اسفند۱۳۹۷ سرمایۀ شرکت را از مبلغ ۳۳هزار و ۵۰۰میلیارد ریال به‌مبلغ ۴۴هزار میلیارد ریال افزایش داده است که از محل مطالبات و آورده نقدی تامین شده است. این افزایش سرمایه در تاریخ ۲۳مهر۱۳۹۸ در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است.

منبع: سنا

نوشته خبرهای تازه از افزایش سرمایه «توریل، ثعمرا و کچاد» اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 17/10/2019 

پیش بینی ۸۷ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

در جدول زیر نظرات برخی از کارشناسان مطرح بازار در خصوص پیش بینی قیمت مسکن آورده شده است که می توانید به صورت خلاصه در جدول زیر مشاهده نمایید. همچنین متن کامل پیش بینی را با کلیک بر روی عکس هر شخص به صورت کامل مطالعه نمایید.

تاریخ پیش بینیتصویرنام و نام خانوادگیسِمتنظر
مهرماه 98برسی قیمت ها در بازار مسکن در پایتختمحمد قمیرئیس اتحادیه املاک کرجبا توجه به کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در دو ماه، پیش‌بینی می‌شود کاهش قیمت تا بهمن ادامه داشته باشد و به همین دلیل مردم برای خرید عجله نداشته باشند.
مهرماه 98محمد اسلامیوزیر راه و شهرسازیدر شرایطی که بازار مسکن دو افت ماهیانه قیمت را تجربه کرده، وزیر راه و شهرسازی آینده بازار نزولی ارزیابی کرده‌است.
مهرماه 98وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمتمهدی روانشادنیاکارشناس مسکنانتظار داریم با رسیدن قیمت مسکن به کف و افزایش اندک توان متقاضیان در انتهای سال جاری وضعیت معاملات بهبود پیدا کند.
شهریور ماه 98محمدعلی ربانیعضو انجمن انبوه‌سازان مسکندر نیمه دوم سال نیز قیمت مسکن ثابت باقی خواهد ماند؛ چرا که فعلا تقاضای چندانی در بازار وجود ندارد اما کسانی که برای مصرف قصد خرید خانه دارند شیب قیمت‌ها نسبت به نیمه نخست سال کُندتر شده و خانه اولی‌ها راحت‌تر می‌توانند مسکن خود را نسبت به ماه‌های گذشته تهیه کنند.
شهریور ماه 98حسام عقبایینایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با توجه به اینکه فصل نقل و انتقالات در حال اتمام است انتظار داریم روند کاهشی ادامه یابد و در مهرماه میزان کاهش قیمتها ادامه یابد.
شهریور ماه 98ریزش نرخ مسکن ادامه‌دار استمجید کیانپورعضو کمیسیون عمران مجلس قیمت مسکن باید بیش از پیش روند کاهشی داشته باشد و انتظار است که نرخ بازار مسکن باز هم در مسیر نزول قرار گیرد.
شهریور ماه 98مهدی سلطان‌محمدیکارشناس مسکن بازار مسکن دیگر پتانسیلی برای رشد ندارد و از ماه‌های قبل این موضوع نمایان شد.
مرداد ماه 98حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازاننبود سیاست‌های حمایتی و تسهیلات برای بالا رفتن قدرت خرید باعث شد، فاصله قدرت خرید مسکن بیش از پیش افزایش یابد.
مرداد ماه 98عطا آیت‌الهیکارشناس مسکنقیمت فعلی خرید مسکن و همچنین اجاره‌بهاء تا سه سال آینده ثابت باقی خواهد ماند و دیگر شاهد هیچ رشد قیمتی نیستیم.
مرداد ماه 98مهدی روانشادنیاکارشناس مسکنسیگنال‌های بازار مسکن با توجه به سیکل‌های قبلی، نشان‌دهنده ورود به دوره رکود چهار تا پنج ساله است.
مرداد ماه 98راهکاری برای کاهش قیمت مسکنبهروز ملکیکارشناس مسکنبا توجه به اینکه هم اکنون نسبت قیمت مسکن به درآمد خانوار به حداکثر رسیده است و تقاضای مصرفی به شدت تضعیف شده، بنابراین انتظار می‌رود شاهد خروج اجباری سوداگران از بازار مسکن و استقرار بازار در یک ثبات نسبی چند ساله باشیم.
مرداد ماه 98خبر تازه وزیر راه درباره افزایش وام مسکنمحمد اسلامیوزیر راه و شهرسازی مردم در خرید مسکن عجله نکنند تا بتوانیم با رشد قیمت حباب‌گونه مسکن مقابله کنیم.
تیر ماه 98تفاوت رفتار قیمت مسکن با بازار اجارهمجید کیانپورعضو کمیسیون عمران مجلسمانی که وزیر راه اعلام می کند که مردم خانه نخرند تا ارزان شود، یعنی زمینه برای کاهش قیمت ها وجود دارد، البته امروز در میان مردم نیز این مطرح می شود که قیمت ها پایین می آید و این مسئله موجب شده که میزان معاملات مسکن به شدت کاهش یابد.
تیر ماه 98مصطفی‌ قلی خسرویرئیس اتحادیه مشاوران املاککاهش ۶۰ درصدی معاملات این پیام واضح را به طرف عرضه می‌دهد که باید قیمت‌های پیشنهادی را پایین بیاورد و معتقدم در ماه‌های آینده این اتفاق می‌افتد.
تیر ماه 98مسکن تا شهریور گران نمی‌شودحسام عقبایینایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران تا پایان تابستان قیمت خرید و فروش مسکن در کلانشهر تهران افزایش نمی‌یابد.
خرداد ماه 98ابوالقاسم رحیمی‌انارکیمدیرعامل بانک مسکنبا راه‌اندازی بازار تعهدی مصالح ساختمانی تا پایان تابستان امسال قیمت‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.
خرداد ماه 98محمدحسینیعضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلسبا توجه به سیاست‌های جدیدی که دولت در حال اتخاذ است تا بتواند مسکن ارزان تولید کند، احتمال این موضوع بسیار وجود دارد که قیمت مسکن به شرایط تعادل بازار بازگردد.
خرداد ماه 98۲۵ صاحب‌نظر حوزه اقتصاد مسکنبرآیند نگاه‌ صاحب‌نظران نشان می‌دهد هم‌اکنون ظرفیت «تغییر فاز» در بازار معاملات خرید آپارتمان وجود دارد و مشروط به حفظ وضعیت مهم‌ترین پارامتر بیرونی اثرگذار بر این بازار، تغییرات از ابتدای فصل اصلی نقل و انتقالات ملکی (تابستان)، قابل ردیابی می‌شود.
اردیبهشت ماه 98سیداحسن علوینایب رئیس کمیسیون عمران مجلسبا توجه به تجارب گذشته، اجاره‌بهای مسکن متاثر از قیمت مسکن است، به عبارتی هرچقدر که هر متر مربع مسکن گران‌تر شود به همان نسبت نیز اجاره‌بها افزایش پیدا می‌کند.
اردیبهشت ماه 98حسین عبده تبریزیصاحب‌نظر ارشد اقتصاد مسکنحسین عبده تبریزی، صاحب‌نظر ارشد اقتصاد مسکن با ارائه یک تحلیل درباره آینده بازار معاملات ملک و همچنین روند تغییر قیمت مسکن در سال ۹۸ به افت شدید قدرت خرید مسکن و نبود تقاضای بالفعل در بخش‌هایی از بازار اشاره کرد و گفت: در این فضا به سازنده‌ها توصیه می‌شود از حوزه «نوسازی یا همان تخریب و ساخت از نو» به حوزه «بازسازی یا تعمیر خانه‌های قدیمی» رو بیاورند.
اردیبهشت ماه 98جدیدترین پیش بینی از بازار اجاره‌بهای مسکن در سال ۹۸حسام عقبایینایب رئیس اتحادیه مشاوران املاکحسام عقبایی با اشاره به این‌که در بازار اجاره بها تقریبا از اوایل اردیبهشت ماه جابجایی‌ها آغاز می‌شود، اظهار کرد:‌ فروردین ماه به دلیل تعطیلی ۱۵ روزه، جابجایی آنچنانی در بازار اجاره نداریم اما به مرور و تا شهریور هر سال نقل و انتقالات در این بخش افزایش یافته و ادامه دارد.
اردیبهشت ماه 98احمد خرموزیر سابق مسکنبازار مسکن امسال وارد دوران رکود می‌شود و اگر قیمت مسکن افزایش نیابد یک اتفاق فوق‌العاده در اقتصاد رخ داده است.
فروردین ماه 98ابوالفضل موسوی بیوکینایب رئیس کمیسیون عمران مجلسبا اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و تعطیلات ۱۴ و ۱۵ خرداد، تصریح کرد: اواخر خرداد ماه تازه بازار مسکن سال ۹۸ شروع به خودنمایی می‌کند.
فروردین ماه 98عباس زینعلیکارشناس مسکن هم‌اکنون در بازار مسکن هرکس بفروشد سود خواهد کرد گفت: قیمت خانه به سقف توان طرف تقاضا رسیده و هیچ جایی برای التهاب مجدد وجود ندارد.
فروردین ماه 98ایرج رهبرنایب رئیس انجمن انبوه‌سازانیکی از عواملی که می‌توان بر اساس آن بازار مسکن در سال ۹۸ را پیش بینی کرد برنامه‌های اجرا شده از سوی دولت در سال‌های قبل برای ساخت و ساز مسکن است.
فروردین ماه 98حال بازار مسکن چطور است؟حسین هاشمی تختی‌نژادعضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامیطبق آخرین آمار بانک مرکزی سرعت رشد حجم نقدینگی به ۲۱٫۱ درصد رسیده است که به ‌گفته کارشناسان اقتصادی، اگر سرعت رشد حجم نقدینگی با نرخ‌های بالا به همین منوال ادامه پیدا کند، فشار بر روی قیمت‌ها چون قیمت خانه ادامه‌دار خواهد بود و نمی‌توان سقفی برای گرانی قیمت خانه در سال جدید تعیین کرد.
اسفند ماه 97محمد اسلامیوزیر راه و شهرسازی قیمت مسکن متأثر از شرایط اقتصادی است. هر آنچه در تحولات اقتصادی رخ می‌دهد و اتفاقاتی که در اقتصاد می‌افتد دامن بخش مسکن را هم می‌گیرد.
اسفند ماه 97مصطفی‌ قلی خسرویرئیس اتحادیه مشاوران املاکقیمت‌ مسکن تا پایان سال به تثبیت می‌رسد و وضعیت کنونی بازار تا سال آینده به شاخص تورم و قیمت حامل‌های انرژی بستگی دارد.
اسفند ماه 97مجید کیانپورعضو کمیسیون عمران مجلس اگر قیمت دلار در بازار آزاد کاهش یابد یا افزایش، قیمت مسکن در سال آینده تغییر چندانی نخواهد کرد، زیرا مسکن بیشتر از این مقدار کشش برای رشد قیمتی ندارد.
بهمن ماه 97ایرج رهبرعضو انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهراندر چند ماه گذشته طبق آمارهای بانک مرکزی شاهد افزایش ۹۱ تا ۹۲ درصدی قیمت مسکن بوده‌ایم، بنابراین بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد.
بهمن ماه 97حسام عقبایینایب رئیس اول اتحادیه املاک اگر قیمت دلار در سال آینده افزایش نیابد بخشی از قیمت واحد‌های مسکونی که به صورت نامتعارف افزایش یافته است تحت تاثیر قرار می‌گیرد و به مرور شاهد شکسته شدن قیمت‌ها در بازار مسکن خواهیم بود.
بهمن ماه 97مهدی روانشادیناکارشناس مسکن افزایش قیمت مسکن در تهران تا حدودی به ثبات رسیده است اما افزایش قیمت مسکن در شهرستان ها تا چند ماه دیگر ادامه دارد.
بهمن ماه 97مصطفی‌ قلی خسرویرئیس اتحادیه مشاوران املاکدر سال آینده جهش سنگینی را در قیمت مسکن نخواهیم داشت و رشد قیمت‌ها متناسب با نرخ تورم عمومی خواهد بود.
دی ماه 97۳۰ صاحب‌نظر بخش مسکنسال آینده در صورت رکود در معاملات مسکن، فروش نوسازها برای سازنده‌ها با توجه به تجربه دوره رکودی اخیر، سخت‌تر از امسال و سال گذشته می‌شود.
دی ماه 97مهدی سلطان محمدی کارشناس مسکناحتمالا تا پایان سال سرعت رشد قیمت‌ها صفر می‌شود و برای مدت نسبتا طولانی شاهد رکود خواهیم بود که فرصت خوبی به خریداران واقعی می‌دهد.
آذر ماه 97جمعی از مشاوران املاک مناطق مختلف شهر تهرانمشاوران املاک این‌طور پیش‌بینی می‌کنند که بازارمسکن کشش افزایش قیمت به اندازه ماه‌های گذشته را ندارد. از این رو به‌نظر می‌رسد بازار معاملات خرید و فروش ملک در وضعیت رکودی قرار دارد.
آذر ماه 97حسام عقبایینایب رئیس اول صنف مشاوران املاک کشورافزایش نامتعارف و غیر منطقی قیمت مسکن منجر به کاهش حجم معاملات و رکود تورمی در بازار مسکن شده که تداوم این موضوع را تا پایان پاییز بدیهی کرده است؛ بی تردید تداوم این روند در صورت عدم ثبات قیمت ارز در زمستان نیز قابل پیش بینی است.
آذر ماه 97مهدی سلطان محمدی کارشناس مسکنتا امروز هیچ مقطعی نبوده که اجاره بها رو به کاهش رفته باشد. البته قیمت مسکن در برخی مقاطع کاهش پیدا کرده است که زیاد هم نبود و بیشتر بحث رکود بود، اما در خصوص اجاره بها تا امروز این اتفاق رخ نداده است.
آبان ماه 97مصطفی‌ قلی خسرویرئیس اتحادیه مشاوران املاکمتقاضیان واقعی که پولی برای خرید دارند، دست نگه ندارند و خرید خود را انجام دهند چرا که حضور سرمایه گذاران در این بازار فعلا کاهش یافته و این وضعیت بازار را در اختیار مصرف کننده قرار می‌دهد.
آبان ماه 97حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران اگر قیمت ارز روند کاهشی یابد یا تغییری نکند پیش بینی می کنیم نیمه اول­ زمستان ۹۷­ یک شکست حبابی در قیمت مسکن در برخی نقاط را داشته باشیم.
آبان ماه 97بیت‌الله ستاریانکارشناس اقتصاد مسکنبه زودی شاهد سرازیر شدن مجدد سرمایه‌ها از این بخش به حوزه مسکن خواهیم بود و رونق بازار مسکن تا انتهای سال ۹۷ و اوایل سال ۹۸ ادامه خواهد داشت.
مهر ماه 97بیت‌الله ستاریانکارشناس اقتصاد مسکنمعتقدم نرخ دلار روی عدد ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان تثبیت می‌شود و ظرفیت برای رونق بخش مسکن به وجود می‌آید.
مهر ماه 97مصطفی‌ قلی خسرویرئیس اتحادیه مشاوران املاکاگر روند کاهشی نرخ ارز ادامه یابد، قیمت مسکن ثبات پیدا می‌کند و قطعا رشد بیش از حد قیمت موجب کسادی بازار مسکن می شود.
مهر ماه 97عباس زینعلیکارشناس اقتصاد مسکنبازار مسکن به شرایطی رسیده که احتمالا مقدار اندکی افزایش قیمت خواهد یافت و سپس وارد رکود می‌شود.
مهر ماه 9730 صاحب نظر بخش مسکننتایج نظرسنجی درباره مختصات بازار مسکن در نیمه دوم سال ۹۷ نشان می‌دهد عوامل موثر بر معاملات ملک به‌گونه‌ای است که در ماه‌های آتی روند خرید و فروش به‌واسطه حجم پایین، وضعیت شبه‌رکود را تجربه می‌کند.
شهریور ماه 97ایرج رهبرنایب رییس انجمن انبوه سازانحتی با فرض وجود حباب قیمتی در بازار مسکن در هر صورت این قیمتی است که ملک با آن عرضه می‌شود، گفت: با توجه به افزایش قیمت تمامی مصالح ساختمانی، بالا‌رفتن قیمت مسکن هم امری طبیعی است.
شهریور ماه 97حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با توجه به رشد نامتعارف قیمت مسکن پیش بینی می شود تا پایان شهریور همین شرایط در بازار حاکم باشد.
مرداد ماه 97حسین عبده تبریزیمشاور وزیر راه و شهرسازیکاهش سهم زمین در قیمت نهایی مسکن، کالا و خدمات به تقویت قدرت خرید خانوارها و افزایش قیمت زمین شهری به افزایش هزینه‌های ایجاد و توسعه خدمات شهری منجر می‌شود.
مرداد ماه 97بهمن عبداللهیرئیس اتاق تعاون ایرانرئیس اتاق تعاون ایران سیاست‌های ارزی جدید دولت را مثبت برشمرد و در عین حال اظهار امیدواری کرد که حباب با قیمت مسکن که تابعی از نرخ ارز بود نیز با آرامش این بازار اصلاح شود.
مرداد ماه 97ایرج رهبرعضو هیات مدیره کانون انبوه سازانبا افزایش عرضه خود به خود قیمت‌ها کاهش یافته و بازار به تعادل می‌رسد واین رقابت و افزایش عرضه تنها با تسهیل روند تولید و افزایش آن صورت خواهد گرفت.
مرداد ماه 97فرشید پورحاجتدبیر کانون انبوه سازاندر ماه‌های آینده همچنان شاهد افزایش قیمت مسکن خواهیم بود، گفت: البته اندکی از شیب تند این افزایش، کاسته خواهد شد و تعداد معاملات هم افزایش خواهد یافت.
خرداد ماه 97حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاکبا اشاره به عوامل تاثیرگذار بر نرخ اجاره بها در کشور، گفت: شاهد بازار آرامی در حوزه اجاره بها با رشد همسو با نرخ تورم در ماه های آتی خواهیم بود.
اردیبهشت ماه 97 حمید یاریتحلیلگر بازار مسکناگر بخواهیم بازار را کشوری ببینیم به نظر می‌رسد امسال باید منتظر افزایش قیمت‌ها در سایر شهرهای کشور باشیم و حرکت ابتدا از کلانشهرها و شهرهای مهاجرپذیر شروع می‌شود سپس به ترتیب به سایر شهرستان‌ها تسری می‌یابد.
اردیبهشت ماه 97 مهران ابراهیمیان تقریباً از آغاز زمستان سال ۹۶، بازار مسکن نشان داد که می‌تواند به موازات بازارهای دیگر وارد سفته‌بازی شود، حتی اگر میزان ساخت‌وساز نشان از رونق داشته باشد، آمارها از مازاد بیش از ۲/۵ میلیون خانه خالی خبر می‌دهد.
اردیبهشت ماه 97 ایرج رهبر رئیس کانون انبوه‌سازان مسکنبا توجه به سرگردانی بازار، وضعیت افزایش قیمت مسکن در بخش خرید و اجاره هنوز مشخص نیست.
اردیبهشت ماه 97حامد مظاهریانمعاون مسکن وزیر راه و شهرسازیمعاون مسکن وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه امسال قیمت مسکن افزایش می یابد، گفت: از شورای پول و اعتبار، افزایش وام مسکن زوجین به ۲۰۰ میلیون تومان را درخواست کرده‌ایم.
فروردین ماه 97حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران نرخ اجاره بها در سال ۹۷ در شهر‌های کوچک تغییری نخواهد کرد و در شهر‌های بزرگ نیز به نسبت تقاضا نرخ اجاره بها افزایش خواهد یافت که نهایت افزایش این نرخ تا ۱۰ درصد خواهد بود.
فروردین ماه 97عباس آخوندیوزیر راه و شهرسازیوزیر راه و شهرسازی با اعلام رشد ۷ درصدی مسکن در سالی که گذشت، پیش‌بینی کرد این رشد در سال ۹۷ به شکل فزاینده ادامه یابد.
فروردین ماه 97 بهروز ملکیکارشناس مسکن محتمل‌ ترین سناریو در سال جاری افزایش نرخ رشد قیمت مسکن بیشتر از نرخ تورم است.
فروردین ماه 97مهدی سلطان محمدیکارشناس مسکن می‌توان انتظار داشت که رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ بیش از تورم عمومی باشد، اما جهش قیمت بعید خواهد بود.
اسفند ماه 96علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکنپیش بینی می‌شود با رویه کنونی بازار مسکن، شاهد افزایش تقاضا و به تبع آن افزایش صدور پروانه و رشد تقاضا برای مواد و مصالح ساختمانی باشیم.
اسفند ماه 96عباس شوکتیکارشناس مسکن استفاده ۹۵ درصدی از مصالح‌ ساختمانی داخلی، وجود ۲٫۵ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه و در نهایت پرداخت تسهیلات اجرایی به توسعه‌گران می‌تواند رونق را در سال آینده به بازار مسکن وارد کند.
اسفند ماه 96مجید کیان پورعضو کمیسیون عمران مجلسدر اوایل سال ۹۷ حبابی در بازار مسکن ایجاد خواهد شد، گفت: دست کم حدود دو تا سه سال طول می‌کشد تا این حباب تخلیه شود.
اسفند ماه 96حسام عقبایینایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک تهران پیش بینی می‌کنیم میزان رشد اجاره‌بها منتطبق و متناسب رشد قیمت مسکن باشد و بیشتر از این رقم منطقی نیست.
اسفند ماه 96مصطفی قلی خسرویرییس اتحادیه مشاوران املاکمعاملات مسکن نشان می‌دهد که سال آینده ۲ درصد بیشتر از شاخص نرخ تورم قیمت مسکن افزایش می‌یابد.
بهمن ماه 96علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکنبازار مسکن در سال آینده به لحاظ معاملات، قیمت‌ها و رشد پروانه‌های ساختمانی بهتر از سال ۱۳۹۶ خواهد بود. افزایش قیمت‌ها شاید اندکی بالاتر از تورم باشد و شدید نخواهد بود.
بهمن ماه 96ایرج رهبر نائب رییس انجمن انبوه سازان مسکن تهران اگر چه به عقیده کارشناسان، بازار مسکن از رکود سابق خود خارج شده اما اگر دولت به ایجاد موانع در این بازار ادامه دهد دوباره به رکود گذشته برمی‌گردیم.
بهمن ماه 96مهدى سلطان محمدىکارشناس مسکن وقتى در بازار ارز تلاطم ایجاد مى‌شود توجهات به آن بازار بیشتر شده و بازار مسکن تا حدى دچار وقفه مى‌شود.
بهمن ماه 96عباس شوکتیکارشناس مسکن در حال حاضر سود سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن در حد نرخ تورم و در نقطه معقولی قرار دارد پس سال آینده شاهد رشد آنچنانی قیمت در بازار مسکن نخواهیم بود،‌ حتی امکان کاهش قیمت هم وجود دارد.
بهمن ماه 96مهدی روانشادیناکارشناس مسکن با بررسی میدانی بازار مسکن، پیش بینی می شود تا پایان بهار ۹۷ رونق بازار در کنار ثبات قیمت ها را داشته باشیم.
دی ماه 96محمدرضا رضاییرئیس کمیسیون عمران مجلسافزایش قیمت مسکن با شرایط فعلی ادامه خواهد داشت و پیش بینی ما این است که اگر دولت به سمت پرداخت تسهیلات ارزان قیمت نرود همچنان رشد قیمت، بازار را درگیر خواهد کرد.
دی ماه 96حامد مظاهریانمعاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازیبا بیان اینکه رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن  مناسب است، اظهار کرد: توصیه می‌­شود که مالکان این رشد قیمت را داشته باشند، زیرا این افزایش نشان­ دهنده رونق و زنده بودن بازار مسکن است.

نوشته پیش بینی ۸۷ نفر از بزرگان بازار مسکن از آینده وضعیت قیمت مسکن اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 17/10/2019 

اصلاح سهام غیربنیادی احتمالا ادامه دارد| کف شاخص بورس چقدر است؟ 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

بورس تهران با ثبت دومین هفته متوالی منفی و افت یک درصدی شاخص کل، از فضای مثبت پردامنه شهریور و نیمه اول مهر ماه فاصله گرفت تا دماسنج بازار سهام که تا فتح قله ۳۳۰ هزار واحدی پیش رفته بود اینک تا کانال ۳۰۹ هزار واحد عقب بنشیند.

به گزارش رادیو سهام، همزمان با این افت سراسری در قیمت‌های سهام، ارزش معاملات نیز که در روزهای اوج اخیر به‌طور متناوب بالای سه هزار میلیارد تومان بود با افت حدود ۵۰ درصدی به محدوده کمتر از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در بورس رسیده است. افت توامان قیمت‌ها و حجم معاملات به ویژه بعد از یک پیک هیجانی، نشان از آن دارد که بخش مهمی از خریداران سهام در اوج نتوانسته‌اند از بازار خارج شوند و در صف‌های فروش به‌ویژه در سهام کوچک و غیربنیادی گیر افتاده‌اند. با توجه به فاصله این سهام با ارزش ذاتی احتمال ادامه روند اصلاحی در این گروه محتمل است هرچند سهام بزرگ‌تر و دارای پشتوانه بنیادی احتمالا از گزند افت‌های سنگین در امان باشند.

کف احتمالی شاخص کجاست؟

پیش‌بینی روندهای کوتاه‌مدت در بازار سهام با عنایت به تعدد عوامل دخیل در شکل‌گیری عرضه و تقاضا معمولا با خطای زیادی توام می‌شود. در شرایط کنونی البته عوامل موثر بر سودآوری شرکت‌ها شامل نرخ ارز و قیمت‌های جهانی از ثبات نسبی برخوردارند و در بحث ارزش‌گذاری نیز با عنایت به نرخ سود موثر ۲۰ درصدی سالانه اوراق بدهی و صندوق‌های با درآمد ثابت، می‌توان از پایداری این عامل مهم موثر بر وضعیت بازار سهام سخن گفت. با این حال، سیل ورود نقدینگی توسط بازیگران کم‌تجربه و تازه‌وارد در چند ماه گذشته در کنار رفتار هیجانی و شتابزده این گروه موجب شده تا احتمال بروز نوسانات غیر‌مترقبه و پردامنه در روند اصلاحی کنونی مطرح باشد. با این وجود، در صورت لحاظ کردن الگوهای قبلی تاریخی بورس تهران در یک دهه گذشته می‌توان به گمانه‌هایی در این خصوص دست یافت.

واقعیت این است که در چهار رشد شتابان بورس در دهه ۹۰ که ویژگی مشترک آنها رشد بی‌وقفه با دامنه بیش از ۳۰ درصدی است، در هر نوبت، پس از ثبت یک قله تاریخی، بازار وارد یک فاز اصلاحی شده و به‌طور میانگین ۲۵ درصد از رشد قبلی را در یک بازه زمانی کوتاه (به‌طور میانگین کمتر از چهار ماه) از میان برده است.

حتی در کم‌دامنه‌ترین اصلاح‌ها هم این دامنه افت از ۲۰ درصد میزان رشد قبلی کمتر نبوده است. به این ترتیب، با تطبیق این الگو بر فاز صعودی اخیر و با فرض قرار داشتن در فاز اصلاحی می‌توان به یک تخمین درخصوص کف شاخص کل در پایان مرحله نزولی فعلی دست یافت. بر این اساس، با در نظر گرفتن پیک روز ۱۳ مهرماه به‌عنوان نقطه پایان روند صعودی، می‌توان این گمانه را مطرح کرد که در صورت پیروی اصلاح کنونی از الگوی میانگین چهار اصلاح اخیر، محدوده کف شاخص بورس در حدود ۲۸۰ هزار واحد در پایان روند نزولی محقق شود. اگر کم‌دامنه‌ترین اصلاح از مجموعه فوق را در نظر بگیریم، این تارگت کف احتمالی به ۲۸۸ هزار واحد افزایش می‌یابد.

در هر دو حالت می‌توان گفت که در صورت ثبات متغیرهای محیطی موثر بر وضعیت سودآوری شرکت‌ها اصلاح جاری به ورود به فاز خرسی (افت ۲۰ درصد از اوج اخیر) منتهی نخواهد شد و احتمالا کف حمایتی شاخص پس از فرو نشستن گرد و غبار هیجانات منفی کمتر از ۱۰ درصد پایین‌تر از محدوده فعلی خواهد بود.

در انتظار گزارش‌های فصلی

سه روز کاری نخست هفته آینده مقارن با یکی از پرکارترین و پر‌ترافیک‌ترین بازه‌های زمانی ارسال اطلاعات روی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) خواهد بود. همزمان، تحلیلگران و فعالان بازار سهام نیز دوره‌ای پرمشغله به لحاظ مطالعه و بررسی گزارش‌های مالی فصل تابستان شرکت‌ها که در آخرین مهلت قانونی به اطلاع عموم می‌رسد، خواهند داشت. آنچه در شرایط کنونی به لحاظ انتظارات از این گزارش‌ها می‌توان گفت این است که به‌طور عمومی در شرکت‌های بزرگ صادرات‌محور در گروه فلزات اساسی، پالایشی، معدنی و شیمیایی، توقع سرمایه‌گذاران ثبت سودآوری مشابه فصل بهار و حتی بهتر از آن است. بالاترین انتظارات به دو گروه فلزات و پالایشی مربوط است و در مورد پتروشیمی‌ها به دلیل گزارش‌های ماهانه ضعیف‌تر، برآوردها در سطح پایین‌تری قرار دارد. در سایر گروه‌ها نظیر بانک‌ها و خودروسازان شرایط انتظارات متناقض است و اجماع مشخصی درخصوص عملکرد شرکت‌ها وجود ندارد؛ از این رو می‌توان پیش‌بینی کرد که محتوای گزارش‌ها تعیین‌کننده جهت نوسانات قیمت سهام در این صنایع باشد.

در سهام دسته اول یعنی کامودیتی‌ها که تقریبا ۵۰درصد وزن بورس را به خود اختصاص داده‌اند اما شاکله توقعات تا حد زیادی روشن است و تحقق یا عدم‌تحقق پیش‌بینی‌ها نقش مهمی در سیگنال‌دهی به سرمایه‌گذاران متناسب با میزان تطابق انتظارات با عملکرد واقعی خواهد داشت.

بازگشت حاشیه سود از رکوردهای تاریخی؟

اظهارات مقامات دولتی در هفته‌های اخیر مبنی بر لزوم انفکاک بودجه جاری از درآمد نفتی و تعریف منابع جدید برای استقلال بودجه از نفت، سوالاتی را در ذهن کارشناسان درخصوص محل تامین این درآمدهای جایگزین ایجاد کرده است. در این میان، اشارات پراکنده به موضوع حذف یارانه انرژی از سایر موارد پر‌رنگ‌تر بوده و به‌نظر می‌رسد دولت طرحی را به منظور افزایش قیمت حامل‌ها در سال آینده در دستور کار دارد. این گمانه‌زنی‌های بودجه‌ای برای اهالی بورس تهران نیز حائز‌اهمیت زیادی است به ویژه آنکه توجه شود حاشیه سود خالص شرکت‌های بورسی بر اساس عملکرد ۱۲ ماهه گذشته در محدوده اوج ۱۵ساله (حدود ۲۸ درصد) قرار گرفته که از میانگین یک دهه اخیر (حدود ۲۱درصد) به مراتب بالاتر است.

این حاشیه سود بالا که به دلیل رشد پر‌دامنه قیمت‌های فروش و عدم‌افزایش متناسب هزینه‌ها ایجاد شده از یکسو جذابیت بازار برای سرمایه‌گذاری را بالا برده و از سوی دیگر ریسک مهمی را متوجه چشم‌انداز آتی سودآوری شرکت‌ها کرده است.

بر این اساس، با در پیش گرفتن استراتژی محتمل دولت مبنی بر تعریف منابع درآمدی جدید از یکسو احتمال افزایش هزینه‌های شرکت‌ها از محل تعدیل قیمت انرژی، مالیات‌های جدید، بازنگری در تعرفه‌ها و حقوق دولتی پرداختی و… بیشتر می‌شود و از سوی دیگر، افزایش طبیعی هزینه‌ها که معمولا با یک فاز تاخیر از جهش درآمدها شکل می‌گیرد نیز بر حاشیه سود عملیاتی فشار کاهنده وارد می‌کند؛ اتفاقی که بر اساس الگوهای تاریخی به معنای بازگشت سریع حاشیه سود میانگین شرکت‌ها به محدوده میانگین، یعنی بازه تعادلی قبل از جهش ارزی خواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

نوشته اصلاح سهام غیربنیادی احتمالا ادامه دارد| کف شاخص بورس چقدر است؟ اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 17/10/2019 

سود ۵۰۲ ریالی «سکرما» طی دوره ۹ ماهه 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

شرکت گروه صنایع سیمان کرمان در صورت های مالی میان دوره ای ۹ماهه سود هرسهم را ۵۰۲ریال اعلام کرد.

به گزارش رادیو سهام، شرکت گروه صنایع سیمان کرمان در اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای ۹ماهه منتهی به ۳۱شهریور۱۳۹۸ سود هرسهم را ۵۰۲ریال اعلام کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته معادل ۳۴درصد افزایش یافته است.

این شرکت سود عملیاتی خود را با افزایش ۱۴درصدی مبلغ ۲۳۳میلیارد ریال و سود خالص را با رشد ۳۳درصدی مبلغ ۴۹۷میلیارد ریال منتشر کرده است. علاوه بر این سود انباشته «سکرما» به ۵۱۵میلیارد ریال رسیده است.

این شرکت در تشریح اهداف خود در خصوص تولید و فروش محصولات اعلام کرده است که در آینده در نظر دارد تبدیل به بزرگترین واحد تولیدی سیمان خاکستری و سیمان سفید در جنوب شرق کشور و بزرگترین تولید کننده آهک باشد. در همین زمینه اهداف کلان مدیریتی همچون ارتقای ارزش افزوده سبد محصولات قابل عرضه را در دستور کار قرار داده است. همچنین مدیریت هزینه جهت دستیابی به حداقل قیمت تمام شده را اعمال می کند و بهبود بهره وری، سیستم مدیریت یکپارچه و مدیریت اطلاعات و عملیات را ارتقا می دهد.

علاوه بر این «سکرما» به دنبال افزایش سود آوری و بهبود کیفیت همچنین گستردگی تولید محصولات با توجه به درخواست مشتری است.

این شرکت از آنجایی که دارای ۳خط تولید با قدمت بیش از ۵۰ سال است که با سه نوع تکنولوژی متفاوت و تقریبا منسوخ شده در حال بهره برداری است. با توجه به دلایل فوق هزینه های تعمیرات و نگهداری، انرژی و سوخت مصرفی نسبت به کارخانجات مشابه با همین ظرفیت تولید بسیار بالا بوده و از آنجایکه تکنولوژی قدیمی است آلایندگی آن بیشتر است و برای رفع آن بصورت مداوم باید هزینه صورت گیرد. مجموع این ایرادات موجب شده تا در بلند مدت بهره برداری از آن غیر اقتصادی و قابلیت رقابت با سایر شرکتهای هم گروه به صورت چشمگری کاهش یابد.  لذا در این خصوص هیات مدیره در نظر دارد پروژه بهینه سازی خط ۳ را در راستای افزایش ظرفیت تولید ، کاهش هزینه ها و تولید محصولات با کیفیت بالاتر انجام و به بهره برداری برساند . قرارداد مشاوره جهت پروژه مذکور منعقد شده است.

منبع: سنا

نوشته سود ۵۰۲ ریالی «سکرما» طی دوره ۹ ماهه اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 17/10/2019 

دولت چگونه از سهامداران حمایت می‌کند؟ 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

لایحه حمایت از سهامداران خرد در هیات دولت تصویب شد. بر مبنای جزییات این لایحه، سهامداران خرد بیش‌تر مورد حمایت قرار می‌گیرند و مقوله حاکمیت شرکتی باید در شرکت‌ها اعمال شود.

به گزارش رادیو سهام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، علی ربیعی در حاشیه جلسه هیات دولت درخصوص دستور کار بررسی موضوعات امروز هیات دولت گفت: مصوبه‌ای در خصوص منطقه آزاد انزلی داشتیم که بر اساس آن تا ۲۰۰۰ متر به منطقه تجاری صنعتی انزلی افزوده شد.

وی لایحه حمایت از سهامداران خرد و اصلاح لایحه قانون تجارت را از دیگر مصوبات خواند و افزود: دراین راستا،حقوق سهامداران خرد بیشتر تضمین شده و حاکمیت شرکتی بیش از پیش گسترش خواهد یافت. همچنین شاهد افزایش سطح سرمایه گذاری‌های خرد در بازار سرمایه خواهیم بود.این مصوبه کمک می‌کند سرمایه گذاران خارجی که قصد خرید سهام یا سرمایه گذاری دارند، ضمانت‌های بیشتر قانونی داشته باشند. سوق نقدینگی از بازار سکه و ارز به سمت خرید سهام خرد موضوع بسیار مهمی است.

ربیعی با اشاره به بهبود شاخص‌ها در فضای کسب و کار گفت: تحریم‌ها موجب شده ضمن کنترل واردات و صادرات، روی قیمت گذاری‌ها هم کنترل بیشتری داشته باشیم که این امر ممکن است برخی از شاخص‌های بین المللی را دچار تغییر کند اما برای اداره کشور نیاز است.

موارد مصوبه لایحه

ممنوعیت معامله بدون اجازه مجمع

با تصمیم کمیسیون اقتصاد، هر یک از مدیران یا مدیرعامل ذی‌نفع و همچنین مؤسسات و شرکت‌هایی که اعضای هیات مدیره یا مدیرعامل شرکت شریک یا عضو هیات مدیره یا مدیر عامل آنها باشند یا خود و یا نزدیکان موضوع تبصره یک ماده یک قانون منع مداخله درمعاملات دولتی آنان در آن سهام کنترلی داشته باشند، نمی‌توانند بدون اجازه مجمع سالانه در معاملاتی که با شرکت یا به حساب شرکت می­‌شود بطور مستقیم یا غیرمستقیم طرف معامله واقع یا سهیم شوند.

همچنین هر یک از مدیران یا مدیرعامل ذی‌نفع پیش از انعقاد معامله مکلف هستند جزئیات مربوط به معامله و موارد تعارض این معامله با منافع سهامداران را به هیات مدیره اطلاع داده و هیات مدیره نیز مکلف است بازرس مستقل شرکت را از موارد فوق مطلع کند. هیات مدیره هم‌چنین مکلف است جزئیات معامله و موارد تعارض منافع و شرایط منصفانه و رعایت حقوق کلیه سهامداران را به اولین مجمع عمومی گزارش کند. بازرس نیز مکلف است ضمن ارائه گزارش حاوی جزئیات معامله، نظر را درباره چنین معامله ای به همان مجمع تقدیم کند. هر یک از مدیران یا مدیرعامل ذی‌نفع در جلسه مجمع عادی هنگام اخذ تصمیم نسبت به معامله مذکور حق رأی نخواهند داشت.

جزئیات معامله شامل مواردی از قبیل مبلغ، درصد مالکیت مستقیم و غیرمستقیم در طرفین معامله و منافعی که در نتیجه انجام معامله نصیب وی می‌شود، است. افزون بر این، سهامدارانی که مجموعا بیش از ۱۰ درصد سهام شرکت را در اختیار دارند، می‌توانند اسناد مربوط به معامله از جمله صورت‌ جلسه هیات مدیره، قراردادها و توافقنامه های مرتبط را بررسی کرده و از آن رونوشت تهیه کنند.

در صورت عدم رعایت ترتیبات، وجود تعارض منافع و ورود خسارت به شرکت یا غیرمنصفانه بودن معاملات و اثبات آن­ها در مراجع قضایی، هر یک از مدیران یا مدیرعامل ذی‌نفع، مسئول جبران هرگونه خسارت از اقدام خود خواهند بود. هر یک از مدیران یا مدیرعامل ذی‌نفع، مکلف به بازگرداندن منافعی هستند که در اثر انجام معامله مذکور بدست آورده اند. سهامداران می توانند ابطال چنین معاملاتی را از دادگاه درخواست کنند.

معامله اموال شرکت منوط به تأیید مجمع عمومی

 طبق متن پیش‌نویس لایحه، جز درباره موضوعاتی که به موجب مقررات این قانون اخذ تصمیم و اقدام درباره آن‌ها در صلاحیت خاص مجامع عمومی است مدیران ‌شرکت دارای کلیه اختیارات لازم برای اداره امور شرکت هستند مشروط بر آنکه تصمیمات و اقدامات آنها در حدود موضوع شرکت باشد. محدود کردن اختیارات مدیران در اساسنامه یا به موجب تصمیمات مجامع عمومی، فقط از لحاظ روابط بین مدیران و صاحبان سهام معتبر بوده و در مقابل ‌اشخاص ثالث باطل و کان‌لم‌یکن است.

همچنین در کلیه شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص تأیید معامله‌ای که متضمن انتقال اموال شرکت بیش از ۵۰  درصد است، منوط به تأیید مجمع عمومی عادی شرکت خواهد بود.

حداقل شرایط هیات‌مدیره شرکت‌های سهامی عام

براساس مصوبه کمیسیون اقتصاد، شرکت سهامی به وسیله هیات مدیره‌ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده و کلاً یا بعضاً قابل عزل است، اداره خواهد شد. تعداد اعضای هیات مدیره در شرکت‌های سهامی عمومی نباید از پنج نفر کمتر باشد. هیات‌مدیره شرکت‌های سهامی عام باید حداقل شامل یک عضو غیر موظف مستقل باشد.

درج موضوع در دستور کار مجامع

براساس این لایحه چنانچه حداقل مالکان پنج درصد از کل سهام شرکت سهامی عام، درخواست درج موضوع یا موضوعاتی را در دستور جلسات مجامع داشته باشند، موضوع یا موضوعات مورد درخواست را به هیات مدیره ارائه دهند تا در دستور جلسه اولین مجمع قرار گیرد.

سهامدارانی که حداقل یک پنجم سهام شرکت را مالک باشند، حق دارند دعوت صاحبان سهام را برای تشکیل مجمع عمومی از هیات‌مدیره خواستار شوند و هیات مدیره باید حداکثر تا بیست روز مجمع مورد درخواست را با رعایت تشریفات مقرره دعوت کند. در غیر این صورت‌ درخواست‌کنندگان می‌توانند دعوت مجمع را از بازرس یا بازرسان شرکت خواستار شوند و بازرس یا بازرسان مکلف خواهند بود با رعایت تشریفات ‌مقرره مجمع مورد تقاضا را حداکثر تا ۱۰ روز دعوت کنند وگرنه صاحبان سهام حق دارند مستقیماً به دعوت مجمع اقدام کنند به شرط ‌آنکه کلیه تشریفات راجع به دعوت مجمع را رعایت کرده و در آگهی دعوت به عدم اجابت درخواست توسط هیات مدیره و بازرسان تصریح ‌کنند.

مدیرعامل همزمان می‌تواند رئیس هیات مدیره باشد

در بخش دیگری از لایحه حمایت از سرمایه گذاران خرد، هیات مدیره باید اقلاً یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت برگزیند و حدود اختیارات و مدت تصدی و حق‌الزحمه وی را تعیین کند. در صورتی که مدیرعامل عضو هیات مدیره باشد دوره مدیریت عاملی وی از مدت عضویت در هیات مدیره بیشتر نخواهد بود. مدیرعامل‌ شرکت نمی‌تواند در عین حال رئیس هیات مدیره همان شرکت باشد مگر در شرکت‌های سهامی خاص با تصویب سه چهارم آراء حاضر در مجمع عمومی.

مجازات متخلف شرکت‌های سهامی

اشخاص زیر به حبس و محرومیت از حقوق اجتماعی مندرج در درجه ۶ ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد:

الف. رئیس و اعضاء هیات مدیره و مدیر عامل شرکت که بدون صورت دارایی و ترازنامه یا به استناد صورت دارایی و ترازنامه مزور منافع موهومی ‌را بین صاحبان سهام تقسیم کرده باشند.

ب. رئیس و اعضا هیات مدیره و مدیرعامل شرکت که ترازنامه غیر واقع به منظور پنهان داشتن وضعیت واقعی شرکت به صاحبان سهام ارائه یا منتشر کرده باشند.

ج. رئیس و اعضا هیات مدیره و مدیر عامل شرکت که اموال یا اعتبارات شرکت را برخلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی یا برای شرکت یا ‌مؤسسه دیگری که خود بطور مستقیم یا غیرمستقیم در آن ذی‌نفع هستند، مورد استفاده قرار دهند.

د.  رئیس و اعضاء هیات مدیره و مدیرعامل شرکت که با سوء نیت از اختیارات بر خلاف منافع شرکت برای مقاصد شخصی یا بخاطر شرکت یا مؤسسه دیگری که بطور مستقیم یا غیر مستقیم در آن ذی‌نفع هستند، استفاده کنند.

منبع: دنیای بورس

نوشته دولت چگونه از سهامداران حمایت می‌کند؟ اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 17/10/2019 

افزایش ۳۰ تومانی سود هر سهم “دسبحان” در تابستان 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

شرکت سبحان دارو در نیم سال اول ۹۸ برای هر سهم سود ۴۷۸ ریالی شناسایی نموده است که نسبت به دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ رشد ۲۹۸ ریالی داشته است.

به گزارش رادیو سهام، سبحان دارو در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ۹۸ تعداد ۱۲۶۵ میلیون عدد قرص و دراژه و کپسول و ۳٫۶ میلیون تیوپ پماد و کرم و ۹۵ هزار شیشه قطره به فروش رسانده است که با این تعداد فروش، درآمد ۱۵۹ میلیارد تومانی ساخته است. بهای تمام شده درآمد‌ها عملیاتی دسبحان در این دوره ۷۶ میلیارد تومان است. بنابراین سود ناخالص ۸۴ میلیاردی شناسایی کرده است. همچنین سود عملیاتی ۷۴ میلیاردی و سود خالص ۴۹ میلیارد تومانی ساخته است و برای هر سهم سود ۴۷۸ ریالی شناسایی نموده است.

رشد ۴۰ درصدی درآمد دسبحان در نیم سال اول ۹۸

درآمد عملیاتی دسبحان با رشد ۴۰ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل به ۱۵۹ میلیارد و بهای تمام شده درآمد عملیاتی با رشد ۳۴ درصدی نسبت به دوره قبل به ۷۶ میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب رشد درآمد عملیاتی بیشتر از رشد بهای تمام شده شرکت است. افزایش درآمد دسبحان به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات رقم خورده است.

کاهش اندک در فروش مقداری محصولات

بررسی مقداری فروش دسبحان نشان می‌دهد میزان صادرات در کپسول و قطره به صفر رسیده است و در بازار داخل نیز مقدار فروش قطره، کپسول، قرص و دراژه کاهش داشته است و تعداد فروش پماد و کرم  در بازار داخل و صادراتی افزایش داشته است. اما به طور کلی فروش مقداری در نیم سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است و افزایش نرخ فروش محصولات منجر به رشد درآمد شرکت شده است.

افزایش 30 تومانی سود هر سهم "دسبحان" در تابستان

افزایش سود خالص دسبحان به کمک رشد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری

با توجه به تغییرات مقداری و ریالی در فروش دسبحان، شرکت در نیم سال اول ۹۸ مبلغ ۸۴ میلیارد تومان سود ناخالص ساخته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۶ درصدی داشته است. اما به دلیل افزایش هزینه‌های فروش و سایر هزینه‌های عملیاتی و همچنین کاهش سایر درآمدهای عملیاتی، سود عملیاتی نسبت به سود ناخالص رشد کمتری داشته است. با این وجود سود عملیاتی دسبحان با رشد ۳۱ درصدی به ۷۴ میلیارد تومان رسیده است.

اما به دلیل رشد درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و  سایر درآمدهای غیر عملیاتی سود خلاص رشد ۵۱ درصدی را رقم زده است که بالاترین میزان افزایش سود را داشته است. سود خالص دسبحان با رشد ۱۷ میلیاردی به ۴۹ میلیارد تومان در نیم سال اول سال ۹۸ رسیده است.

بنابراین با توجه به ساخت سود خالص ۴۹ میلیاردی، دسبحان سود ۴۷۸ ریالی برای هر سهم شناسایی کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است.

افزایش 30 تومانی سود هر سهم "دسبحان" در تابستان

رشد سود هر سهم دسبحان نسبت به سه ماهه اول سال

دسبحان در دوره شش ماهه منتهی به شهریور ۹۸ سود ۴۷۸ ریالی به ازای هر سهم شناسایی کرده است که نسبت به دوره سه ماهه، سود هر سهم دسبحان رشد ۲۹۸ ریالی داشته است. بنابراین با توجه به این میزان از یود شناسایی شده در دوره شش ماهه انتظار می‌رودف دسبحان در دوره ۹ ماهه سود ۷۱۷ ریالی شناسایی نماید.

منبع: بااقتصاد

نوشته افزایش ۳۰ تومانی سود هر سهم “دسبحان” در تابستان اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 17/10/2019 

ظریف: صبر راهبردی ایران در قبال اروپا به پایان رسید 
چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک ایران و آفریقای جنوبی با سخنرانی وزیر امور خارجه و نالدی پاندور وزیر روابط و همکاری های بین المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

عراقچی: ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات برجامی است 
معاون سیاسی وزارت خارجه گفت: ایران مصمم به برداشتن گامهای بعدی کاهش تعهدات است و این تصمیم تا تامین شرایط مورد نظر و برآورده شدن منافع اقتصادی ایران از برجام تغییر نمی کند.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

ترامپ : آمریکا آماده مذاکره با ایران است 
ترامپ با تکرار ادعاهای پیشین گفت: ایران به خاطر مشکلات اقتصادی به دردسر افتاده و آمریکا آماده مذاکره است.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

سقف دریافت ماهانه بنزین با کارت سوخت شخصی مشخص شد 
مدیربرنامه‌ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: سقف دریافت ماهانه بنزین با کارت سوخت شخصی، ۲۵۰ لیتر است.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

آمریکا معافیت عراق برای واردات انرژی از ایران را تمدید کرد 
آمریکا معافیت تحریمی بغداد را برای خرید گاز و برق از ایران به مدت ۱۲۰ روز دیگر تمدید کرده است.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 17/10/2019 

۱۵ معامله چشم گیر با حضور یکی از بورس ها، ۲ پالایشی، ۵ سهم بازار پایه و... 
در فهرست امروز معاملات چشم گیر و غیر عادی سهام ناشرین بورسی و فرابورسی،گروه محصولات کاغذی و پالایشی بیشترین سهم را داشت و یک بورس و ۵ شرکت بازار پایه ای هم مشمول این موضوع شدند.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 16/10/2019 

آتش‌سوزی در انبار ضایعات زیرمجموعه "فارس" مهار شد 
انبار روباز ضایعات شرکت زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس ظهر امروز دچار حریق شد که با تلاش نیروهای آتش نشانی بدون تلفات مهار شد.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 16/10/2019 

ارائه خدمات رایگان سایپا به تمامی خودروهای عازم نقاط مرزی 
رئیس ستاد طرح امداد اربعین سایپا گفت: ارائه خدمات امدادی بصورت رایگان به تمامی خودروهای عازم نقاط مرزی صورت می‌گیرد و در صورت ارائه خدمت، تنها هزینه قطعات یدکی اخذ خواهد شد.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 16/10/2019 

آخرین قیمت کارخانه و بازار ۲۰ خودرو با کاهش ۳ میلیونی پژو ۲۰۰۸ و چری تیگو 
آخرین بررسی ها از بهای کارخانه و بازار ۲۰ محصول چند خودروساز نشان می دهد، قیمت پژو ۲۰۰۸ و چری تیگو IE۷ با کاهش ۳ میلیون تومانی در بازار به ۳۰۰ و ۳۸۵ میلیون تومان رسیده است.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 16/10/2019 

واکنش وزیر صنعت به عدم خرید بلوک 33 درصدی ایران خودرو در بانک پارسیان 
وزیر صنعت گفت: اگر ستاد اجرایی فرمان امام خریدار بلوک 33 درصدی ایران خودرو در بانک پارسیان نباشد، آن را در بورس عرضه می‌کنیم.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 16/10/2019 

گزارش پیش‌بینی بازار سهام در نیم‌سال دوم۱۳۹۸ 
اولین گزارش تحلیلی از سری گزارش‌های مرکز تحقیقات اقتصادآنلاین در سال۱۳۹۸، ویژه سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار برای سرمایه‌گذاران، مدیران، کارشناسان وعلاقه‌مندان جدید حوزه بازار سرمایه به رایگان منتشر شده است.


به اشتراک گذاری در :
منبع : اقتصاد آنلاین » منشور خبری تحلیلی اقتصاد ایران | اخبار اقتصادی در مورخه : 16/10/2019 

بازگشت آرامش به بازار سهام 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

شاخص بورس بعد از سنگین ترین ریزش ۵۰ سال اخیر در چهارمین روز معاملاتی هفته، روز جاری با رشد ۶۶۷ واحدی در پایان معاملات به ۳۰۹ هزار و ۶۴۶ واحد رسید تا اندکی آرامش در این بازار حاکم شود.

به گزارش رادیوسهام به نقل از ایبِنا، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با نوسان مواجه شدند.

نوسان شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با ۶۶۸ واحد رشد معادل ۰.۲۲ درصد به ۳۰۹ هزار و ۶۴۶ واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با ۱۷۹ واحد افزایش معادل ۰.۲۲ درصد به ۸۳ هزار و ۲۱۹ واحد، شاخص کل «هم وزن» با (۲۱۱۳) واحد افت معادل (۲.۴۴) درصد به ۸۴ هزار و ۶۶۲ واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (۱۴۱۴) واحد افت، معادل (۲.۴۴) درصد به ۵۶ هزار و ۶۶۱ واحد، شاخص آزاد شناور با (۸۲۴) واحد کاهش، معادل (۰.۲۳) درصد به ۳۵۲ هزار و ۸۴۷ واحد، شاخص بازار اول با ۲۹۸۸ واحد صعود معادل ۰.۷۱ درصد به ۲۲۵ هزار ۱۰۴ واحد و شاخص بازار دوم با (۳۵۵۴) واحد افت معادل (۰.۵۶) درصد، به ۶۲۹ هزار و ۴۳۵ واحد رسید.

 نمادهای تاثیر گذار

از سویی دیگر امروز ۷ نماد «شبندر با ۲۹۷ واحد، شپنا با ۲۴۹ واحد، کگل با ۱۸۲، وامید با ۱۶۸ واحد، فولاد با ۱۶۶ واحد، همراه با ۱۵۵ واحد و شبریز با ۱۵۴ واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

کاهش شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «منسوجات با ۱۷۳ واحد صعود معادل ۴.۱۰ درصد به ۴ هزار و ۴۰۳ واحد، ذغالسنگ با (۴۴۴) واحد ریزش معادل (۴.۲۱) درصد به ۱۰ هزار و ۱۱۶ واحد، محصولات فلزی با (۳۱۰۱) واحد افت معادل (۴.۶۸) درصد به ۶۳ هزار و ۱۱۹ واحد، سایر معادن (۳۴۳۴) واحد کاهش معادل (۴.۸۷) درصد به ۶۷ هزار و ۳۶ واحد، محصولات چوبی با (۱۷۴۱۴) واحد افت، معادل (۴.۹۹) درصد به ۳۳۱ هزار و ۹۰۶ واحد، وسایل ارتباطی با (۶۳۸) واحد کاهش معادل (۵) درصد به ۱۲ هزار و ۱۳۱ واحد، انتشار و چاپ با (۴۳۰۶۱۵) واحد افت معادل (۲۹.۸۶) درصد به یک هزار و ۱۱ واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «غنوش، غچین، سفار، نمرینو، شکربن، شبندر و غشصفا» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «چافست، خریخت، ددام، پدرخش، غگل، وپخش و شلعاب» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در ۲۹۰ هزار نوبت معاملاتی، ۳ میلیارد و ۳۷۱ میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش ۱۱ هزار و ۷۸۴ میلیارد تومان در بورس معامله شد.

معاملات بورس در یک نگاه

بازگشت آرامش به بازار سهام

نوشته بازگشت آرامش به بازار سهام اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 16/10/2019 

لایحه حمایت از سهامداران خرد در هیات دولت تصویب شد 
سخنگوی دولت از تصویب لایحه حمایت از سهامداران خرد توسط هیات وزیران خبر داد و گفت: در این راستا، حقوق سهامداران خرد بیشتر تضمین شده و حاکمیت شرکتی بیش از پیش گسترش خواهد یافت.

به اشتراک گذاری در :
منبع : پایگاه خبری بورس پرس در مورخه : 16/10/2019 

فرصت خوب برای عرضه فرآورده‌های نفتی شرکت نفت در بورس 
Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

اقبال معامله‌گران و تجار بین‌المللی از عرضه انواع فرآورده‌های نفتی پالایش و پخش در بورس انرژی فرصت طلایی برای شرکت ملی نفت ایران بوجود آورده تا گازوئیل و نفت کوره خود را نیز روانه این بازار کند.

به گزارش رادیوسهام، رینگ صادراتی بورس انرژی ایران روز گذشته شاهد عرضه انواع فرآورده‌های نفتی شامل بنزین،گازوئیل، گاز مایع ، رافینیت و حلال ۴۰۲ با حضور تجار بین المللی این بازار بود.

در این روز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن نفت گاز (گازوئیل) به ارزش ۴ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۵۰۰ ریال با هدف صادرات به آنسوی مرز های کشور معامله شد.

همچنین ۳۰۰۰ تن گاز مایع (LPG) پالایش نفت لاوان به ارزش یک میلیون و ۵۱ هزار و ۵۰۰ دلار در این بازار صادراتی معامله شد. پالایش نفت تهران نیز در این روز ۲۵۰۰ تن گاز مایع را به ارزش ۹۲۷ هزار و ۵۰۰ دلار فروخت.

در نهایت ۵۰۰ تن رافینیت پتروشیمی بیستون به ارزش ۲۶۰ هزار دلار به مقصد بازار های بین المللی مورد معامله قرار گرفت. این در حالی است که در این مدت معامله ۴۵۰ متر مکعب حلال ۴۰۲ پالایش نفت اصفهان در رینگ بین الملل به ارزش ۱۹۵ هزار و ۷۵۰ دلار تسویه و محقق شد.

به این ترتیب رینگ بین الملل بورس انرژی ایران در پایان معاملات دیروز نظاره گر معاملات انواع فرآورده به ارزش ۷ میلیون و ۳۴۸ هزار و ۲۵۰ دلار بود که با هدف صادارت به آنسوی مرزها صورت گرفته است.

گفتنی است موفقیت شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در معاملات انواع فرآورده نفتی از طریق رینگ صادراتی بورس انرژی ایران و اقبال سایر پالایشگاهها و شرکت های پتروشیمی از این بازار فرصت مناسبی برای شرکت ملی نفت ایران خواهد بود تا مطابق با قانون برنامه ششم توسعه و همچنین تکالیف قانون بودجه کل کشور ، نسبت به عرضه سایر فرآورده ها از جمله گازوئیل و نفت کوره در کنار متنوع کردن روش های فروش نفت خام و میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی ایران اقدام کند.

منبع: تسنیم

نوشته فرصت خوب برای عرضه فرآورده‌های نفتی شرکت نفت در بورس اولین بار در اخبار بورس بخوانیدبه اشتراک گذاری در :
منبع : اخبار بورس – اخبار بورس در مورخه : 16/10/2019 

Share

2 دیدگاه در “اخبار بورس”

  1. سلام کانال تلگرامی سایت به این خوبی، رو دستگاه من نصب نمیشه وپیغام می ده کاربر پیدا نشد . لطفا راهنمایی فرمایید.

    [پاسخ]

    مدير سايت پاسخ:

    لطفا از پروکسی استفاده کنید چون تلگرام فیلتر است

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرتال كانون دانش محلي است كه در آن آخرين اخبار علمي – فرهنگي – ورزشي – اقتصادي ؛ مقالات علمي و فني و آخرين نرم افزارهاي روز؛ ارائه شده و شما را در جهت يافتن دوستاني همفكر ؛ تبادل نظر با ديگران ؛كشف خلاقيتها و …. ياري مي بخشد.