مهندسي سخت افزار

Computer Hardware Engineering

 • ماهيت كار

 مهندسين سخت افزار رايانه در مورد قطعات سخت افزاري رايانه به تحقيق پرداخته و آنها را طراحي ، اختراع و آزمايش ميكنند و بر مراحل توليد و نصب اين قطعات نظارت ميكنند. منظور از سخت افزار . چيپهاي رايانه اي ، مدارها ي چاپي ، سيستمهاي رايانه اي و قطعات وابسته به آنها مانند ماوس ، صفحه كليد ، مودم , چاپگرها و… ميباشد. كار آنها به كار مهندسين الكترونيك بسيار شبيه است اما برخلاف آنها فقط در زمينه رايانه و تجهييزات وابسته به آن كار ميكنند.

علاوه بر اختراع و طراحي ، مهندسين سخت افزار رايانه ممكن است وظيفه نظارت بر توليد و نصب رايانه ها و تجهييزات وابسته را نيز به عهده داشته باشند . رشد و پيشرفت سريع در فن آوري رايانه به مقدار زيادي نتيجه تلاش اين مهندسين دركار پژوهش ، اختراع و طراحي ميباشد. براي همراه بودن با تغييرات فن آوري ، اين مهندسين ناچارند كه دائما دانسته هاي خود را با مطالعه به روز درآورند.

 • فرصتهاي شغلي  

 تعداد اين مهندسين در مقايسه با افرادي كه در رشته هاي مختلف مربوط به رايانه فعاليت ميكنند به نسبت كمتر است. بيشترين مكانهايي كه اين مهندسين را براي كار جذب ميكنند عبارتند از : سرويس دهنده هاي رايانه اي و سرويسهاي تحليل داده ها، صنايع توليدي تجهييزات رايانه اي ، صنايع ارتباطات و مخابرات و مؤسسات مشاوره رايانه .

 • چشم انداز آينده

چشم انداز شغلي براي اين رشته بسيار خوب ميباشد و اين به دليل رشد سريع صنعت توليد تجهييزات رايانه اي ميباشد . به علت نياز روز افزون تجارت به رايانه و نياز به مديريت ، ترفي دادن و سفارشي سازي اين تجهييزات كه روز به روز پيچيده تر ميشوند ، نياز به مشاورين در زمينه رايانه نيز روز به روز افزايش ميابد. افزايش تجهييزات نصب شده ، يعني فن آوريي كه توسط رايانه به كنترل ديگز دستگاهها مانند تلفنهاي همراه ميپردازند نيز نياز به مهندسين سخت افزار را افزايش ميدهد .

 •  ميزان درآمد

درآمد متوسط ساليانه درايالات متحده براي مهندسين سخت افزار رايانه در سال 2000 ، 67300 دلار بوده است.  
 

Share

6 دیدگاه در “ مهندسي سخت افزار”

 1. سلام خوبی میشه به من یک کمک کنی به یک سایت در مورد سخت افزار معرفی کن برای تحقیق دانشگاه م یخواهم ممنون می شوم

  [پاسخ]

 2. سلام خسته نباشید. من دیپلم تجربی داشتم . دیپلمم را تطبیق زدم و تغیر رشته دادم . کاردانش رشته ( تعمیرعمومی رایانه شخصی ) و می خواهم در دانشگاه شرکت کنم. میخواهم مرا راهنمایی کنید که رشته من که علاقه زیادی به سخت افزار را دارم به چه صورتی شرکت کنم که مهندسی سخت افزار را بگذرانم . متشکرم .

  [پاسخ]

 3. واقعا ممنون من خيلي به اين مطلب احتياج داشتم فقط كاش يه ذره بيشتر مي نوشتي

  [پاسخ]

 4. سلام خوبی میشه به من یک کمک کنی به یک سایت در مورد سخت افزار معرفی کن برای تحقیق دانشگاه م یخواهم ممنون می شوم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *