جشنهای ایران باستان و دیگر اقوام جهان از نگاه علم نقطه تعادل پایدار , یا مکتب تعادل

اگر در روز 25 و یا 26 بهمن ماه , سری به خیابانهای شهر زده باشید , می بینید که چقدر بازارعشاق گرم است . بعضی ها , روز والنتاین را و بعضی دیگر , سپندارمذگان ایران باستان را انتخاب کرده اند. که به عنوان نمونه , سایت اخبار زرتشتیان , به طور مفصل به آن پرداخته است. و اینگونه آغاز میکند که : حتما شما هم , غوغای این روزها را ,در خيابان ها دیده اید.مغازه هائي که اجناس كادوئي و فانتزي دارند , غلغله است….و در همه جا , اسم Valentine , به گوش میرسد..!؟بی آنکه بدانیم , ايرانیان از نادرترین , اقوامی هستند كه زندگي را با جشن و سرور , و شکرگذاری , پيوند زده و به مناسبتهاي مختلف ,جشن گرفته و با شادماني , روزگارگذرانیده اند. که اين جشن ها , نشان از , جهان بینی عمیق و فرهنگ والای ایرانیان نیز دارد. و متاسفانه , ما , با این فرهنگ غنی , آشنا نیستيم .

 و عظمت و زيبايي آن را , از نظر دور داشته ایم…!!؟ همانطور که میدانیم , اندک زمانی , بیشتر نیست که , روز ۱۴ فوریه ,در تقویم جوانهای ایرانی؛ روز ویژه ای شده است. درحالی که , جشن های ملی ما , با اینکه بسیار هم , غنی تر و به لحاظ تاریخی , ریشه دار تر است , فراموش شده اند. و شاید برای خیلی ها , نامهای سده ، مهرگان ، تیرگان … و اینگونه نامها , غریبه باشند….

 اما , از هر بچه مدرسه اي , كه در مورد والنتاين , سوال كني , مي داند , كه در روم باستان , فرمانروايي بوده است , بنام كلوديوس دوم , که عقايد عجيبي نیز , داشته است. مثلا" , بر این عقیده بوده است که , سربازي بهتر میجنگد , كه مجرد باشد. بدین جهت , ازدواج را براي سربازان امپراطوري روم , قدغن مي كند. كلوديوس , به قدري بي رحم و مقتدر بوده , كه هيچكس , جرات نمی کرده , برای ازدواج سربازان روم , قدم بردارد. اما , كشيشي , به نام والنتيوس (والنتاين)، مخفيانه عقد سربازان رومي را , با دختران محبوب آنها , جاري ميكند . كلوديوس دوم , از اين جريان , خبردار شده و دستور مي دهد كه , والنتاين را به زندان بيندازند. والنتاين , در زندان , عاشق دختر زندانبان ميشود. سرانجام , این كشيش , به جرم جاري كردن عقد عشاق ، با قلبي عاشق , اعدام ميگردد …… بنابراين , او را به عنوان فدايي , و شهيد راه عشق , مي دانند. و از آن زمان , والنتاین , اسطوره ای , برای عشق نیز , گردید.


مجید پوراحمدی
رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه بهره وری همه فرزندان زمین
پایه گذار علم نقطه تعادل پایدار – مکتب تعادل
( به شماره ثبت 365)

ادامه مطلب در قالب فايل PDF

Share
One response... add one

خواستار مقالات یا مطالبی در باره ایران باستان ، مخصوصا پهلوانان و مفهوم شاه ، موبد، ومطالبی درباره سپاه و اسلحه در ایران باستان میباشم .

باتشکر

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *