از كم خوني بيشتر بدانيم

هموطن- كم خوني به علت هاي گوناگوني بروز پيدا مي كند كه از جمله آنها مي توان به اين موارد اشاره كرد: فقر تغذيه‌اي، خونريزي، اختلالات ژنتيكي، بيماري‌هاي مزمن و مسموميت‌هاي دارويي.
*كم خوني چيست؟ هنگامي كه تعداد يا اندازه گلبول‌هاي قرمز و يا مقدار هموگلوبين خون كاهش مي يابد و تبادل اكسيژن و دي‌اكسيدكربن بين خون و سلول‌ها با اختلال مواجه مي‌شود، از آن به كم خوني نام مي برند.
*برخي از مواد غذايي، ويتامين ها و مواد معدني هستند كه نقش مهمي در خون سازي و درمان كم خوني دارند كه عبارتند از: آهن،‌ ويتامين B12 و اسيدفوليك.
*خوب است كه بدانيد آهن مهم ترين ماده اي است كه بر كم خوني تاثير گذار است و به طوركلي، ميزان نياز به آهن براساس سن، جنس و وضعيت فيزيولوژيكي افراد متفاوت است.
*چرا برخي از افراد به فقر آهن دچارند؟
دلايل گوناگوني را براي اين امر عنوان مي كنند كه از آن جمله مي توان به اين موارد اشاره كرد:

1.نوع تغذيه كه آهن كمي را به بدن برساند.
2.عدم جذب مطلوب آهن در اثر مشكلاتي چون اسهال، كاهش ترشح اسيد معده و اختلالات گوارشي.
3.افزايش نياز به آهن در برخي سنين مثل نوجواني يا در زمان بارداري كه سهل انگاري در عدم فراهم آوردن آهن مورد نياز به فقر آن و در نتيجه كم خوني مي انجامد.
4.خون ريزي هاي ناشي از جراحي، تصادف يا عادت ماهيانه.

*خانم هاي باردار به آهن نياز بيشتري دارند و گفته مي شود افزايش حجم خون، رشد جنين و جفت و ساير بافت‌ها اين نياز را سبب مي شوند.
*شيرخواران نيز به آهن نياز دارند اما خوب است كه بدانيد چنانچه مادر از سلامت برخوردار بوده و به ميزان كافي در شيرش آهن داشته باشد، همين براي نوزاد كافي است اما توجه كنيد كه نوزاداني كه حين تولد وزن كمي دارند از آهن كمي نيزبرخوردار هستند و در نتيجه از 3 ماهگي نياز دارند كه با قطره خوراكي آهن به آنها داده شود.
*چگونه فقر آهن را تشخيص دهيم؟
چنانچه اين علايم را مشاهده كرديد، نزد پزشك برويد تا براي درمان فقر آهن و در نتيجه كم خوني خود زود اقدام كرده باشيد:

1.رنگ پريدگي
2.خستگي
3.سرگيجه و سردرد
4.خواب رفتن و احساس سوزن سوزن شدن در دست و پاها
5.گود شدن روي ناخن
6.حالت تهوع

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *