خريد vpn خريد kerio خرید vpn خرید فیلترشکن
ارتباطات سازمانی | کانون دانش (بانک مقالات)

ارتباطات سازمانی

sazeman.gif

وجود سازمان وابسته به ارتباطات است و هر مديري معمولا بيشتر وقت خود را صرف برقرار كردن ارتباط مي كند. براي ايجاد هماهنگي بين عناصر مادي و انساني سازمان به صورت يك شبكه كارامد و موثر، برقراري ارتباطات مطلوب ضروري است، زيرا وقتي ارتباطات برقرار نشود، فعاليت سازمان متوقف مي‌شود و در واقع مي‌توان گفت كه مديريت كارساز به برقراري ارتباطات موثر بستگي دارد .

اكثر ( اگر نگوييم همه) مواردي كه مديران و سازمان ها براي حفظ يكپارچگي سازمان، مديريت، ايجاد خلاقيت برآورده كردن انتظارات و انجام تعهدات نياز دارند وابسته به ايجاد يك ارتباط موثر و مناسب در سازمان است.

سازمان به یک مجموعه اجتماعی هدفمند و وظیفه مدار گفته می شود . مجموعه ای که یکایک اعضای آن دارای هدفهای فردی و مجموعه آن به عنوان یک نظام دارای خط مشی و اهداف سازمانی است.این مجموعه برای انجام فعالیت هایش به نوعی هماهنگی درچارچوب یک ساختار سازمانی نیازمند است که یکی در ردیف وظیفه های سازمان و دیگری به عنوان قوانین اجتماعی حاکم بر فعالیتهای آن قلمداد می شود . هیچ سازمانی نمی تواند درخلاءبه وجود آید یا در آن زیست کند بلکه همه سازمان ها توسط محیطهای اجتماعی پیرامون که هم بر آن ها اثر می گذارند و هم متأثر از آنان ‌ هستند، احاطه شده اند. ارتباط نیزهمچون سازمان ماهیتی انسانی و اجتماعی دارد که به استثنای نوعی درون فردی آن با دو نفریا بیش تر شکل می گیرد. این عمل ، فرایندی است به صورت تعاملی که با هدف اثر گذاری و ازطریق ‌انتقال معانی با استفاده از نهادها و علائم انجام می شود. به عبارتی حاصل هر کنش ارتباطی انتقال اندیشه و پیام است . اما از ترکیب دو واژه ارتباط و سازمان می ‌توان به ‌مفهوم جدیدی دست یافت که ارتباط یا ارتباطات سازمانی نام دارد. در ارتباط سازمانی که یکی ازانواع ارتباطات انسانی است ، چهار ویژگی هدفمندی ساختارمندی وظیفه مداری و محاط بودن در محیط در مقایسه با سایر انواع ارتباط ، بیش تر محسوس است .

ادامه مطلب در قالب فايل PDF


زهرا کیان پور
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

Share

چاپ اين مطلب

       تعداد بازديد:9452       

ارسالي از سوي: مدير سايت    به بخش : مديريت

4 مطلب تكميلي/درخواست»


استاد ، پژوهشگر و دانشجوي عزيز:

با اميد به اينكه مطلب ارائه شده مفيد بوده باشد ، تقاضايي از شما داريم و آن اينكه :
اگر منبع ديگري (شامل : كتاب ، سايت ، مقاله و ...) مي شناسيد و يا مقاله اي داريد كه به هر چه تكميل تر شدن اين مطلب كمك مي كند آنرا معرفي نماييد. اينكار بيش از چند دقيقه وقت شما را نمي گيرد، اما مطمئن باشيد كه ساعتها در وقتتان صرفه جويي مي كنيد !! زيرا بار ديگر كه براي مطلبي به اين سايت مراجعه كنيد ، منبع عظيمي از اطلاعات مي بينيد كه ديگر عزيزان به جهت اين نيك انديشي ، به شما هديه داده اند.

ارتقاء علمي؛ در گرو كمك ما به يكديگر است

 • hamed_shams1360 می‌گه:

  سلام بنده فارق التحصیل رشته مدیریت بازرگانی هستم و جهت تبادل نظر با خانوم زهرا کیان پور ایمیل ایشان را جهت برقراری ارتباط درخواست می نمایم.

  [پاسخ]

  حسن پاسخ:

  فارغ التحصیل درست است.

  [پاسخ]

 • asal می‌گه:

  salam mikhastam bebinam nemishe maghaleye bala ro be surate word baram ersal konid

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  نه متاسفانه

  [پاسخ]

 • ارسال درخواست /مطلب تكميلي

  دوست عزيز: اگر درخواست مقاله، پروژه، كتاب، جزوه و... داريد به بخش نيازمنديهاي علمي (كليك كنيد) مراجعه نماييد؛ چون در اينجا ثبت نخواهد شد.اما اگر مطلبي داريد كه به هرچه تكميلتر شدن مطلب بالا كمك مي كند يا سوالي در همين رابطه داريد، فرم زير را پر كنيد.

  دوست عزيز: مطلب شما پس از تاييد مدير سايت قابل ديدن براي عموم است.