ارتباطات سازمانی

sazeman.gif

وجود سازمان وابسته به ارتباطات است و هر مديري معمولا بيشتر وقت خود را صرف برقرار كردن ارتباط مي كند. براي ايجاد هماهنگي بين عناصر مادي و انساني سازمان به صورت يك شبكه كارامد و موثر، برقراري ارتباطات مطلوب ضروري است، زيرا وقتي ارتباطات برقرار نشود، فعاليت سازمان متوقف مي‌شود و در واقع مي‌توان گفت كه مديريت كارساز به برقراري ارتباطات موثر بستگي دارد .

اكثر ( اگر نگوييم همه) مواردي كه مديران و سازمان ها براي حفظ يكپارچگي سازمان، مديريت، ايجاد خلاقيت برآورده كردن انتظارات و انجام تعهدات نياز دارند وابسته به ايجاد يك ارتباط موثر و مناسب در سازمان است.

سازمان به یک مجموعه اجتماعی هدفمند و وظیفه مدار گفته می شود . مجموعه ای که یکایک اعضای آن دارای هدفهای فردی و مجموعه آن به عنوان یک نظام دارای خط مشی و اهداف سازمانی است.این مجموعه برای انجام فعالیت هایش به نوعی هماهنگی درچارچوب یک ساختار سازمانی نیازمند است که یکی در ردیف وظیفه های سازمان و دیگری به عنوان قوانین اجتماعی حاکم بر فعالیتهای آن قلمداد می شود . هیچ سازمانی نمی تواند درخلاءبه وجود آید یا در آن زیست کند بلکه همه سازمان ها توسط محیطهای اجتماعی پیرامون که هم بر آن ها اثر می گذارند و هم متأثر از آنان ‌ هستند، احاطه شده اند. ارتباط نیزهمچون سازمان ماهیتی انسانی و اجتماعی دارد که به استثنای نوعی درون فردی آن با دو نفریا بیش تر شکل می گیرد. این عمل ، فرایندی است به صورت تعاملی که با هدف اثر گذاری و ازطریق ‌انتقال معانی با استفاده از نهادها و علائم انجام می شود. به عبارتی حاصل هر کنش ارتباطی انتقال اندیشه و پیام است . اما از ترکیب دو واژه ارتباط و سازمان می ‌توان به ‌مفهوم جدیدی دست یافت که ارتباط یا ارتباطات سازمانی نام دارد. در ارتباط سازمانی که یکی ازانواع ارتباطات انسانی است ، چهار ویژگی هدفمندی ساختارمندی وظیفه مداری و محاط بودن در محیط در مقایسه با سایر انواع ارتباط ، بیش تر محسوس است .

ادامه مطلب در قالب فايل PDF


زهرا کیان پور
دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی

Share
4 responses... add one

سلام بنده فارق التحصیل رشته مدیریت بازرگانی هستم و جهت تبادل نظر با خانوم زهرا کیان پور ایمیل ایشان را جهت برقراری ارتباط درخواست می نمایم.

[پاسخ]

حسن پاسخ در تاريخ 08/08/1390 7:29 ب.ظ:

فارغ التحصیل درست است.

[پاسخ]

salam mikhastam bebinam nemishe maghaleye bala ro be surate word baram ersal konid

[پاسخ]

مدير سايت پاسخ در تاريخ 02/09/1388 6:55 ب.ظ:

نه متاسفانه

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *