براي مقابله با استرس، غذاي مناسب بخوريد

استرس اجتناب ناپذير است، اما با بکارگيري روش هايي مي توان تاثير آن را بر زندگي به حداقل رساند.

بيشتر ما دريافته ايم که برخي مواد غذايي تاثير نامطلوبي بر مغز، خلق و خو و انرژي رواني دارند. مصرف مقادير زيادي شکلات به محض از بين رفتن تاثير موقت و کوتاه مدت شکر و کافئين ممکن است فرد را کسل کند.

مصرف بيش از اندازه چيپس هاي شور باعث از دست رفتن آب بدن و مغز مي شود و خستگي را در پي دارد.

وعده هاي غذايي حاوي چربي زياد، هورمون استرس را افزايش مي دهد و آن را در سطح بالايي نگه مي دارد.

مشکل اين است که اين خوراکيها درست همان مواد غذايي هستند که دقيقا در زمان نامناسبي به سراغشان مي رويم، چون به جاي آرامش بخشيدن، تنش ناشي از کار يا زندگي روزانه را تشديد مي کنند.

در پروژه غذا و خلق، گروه پژوهشي تغذيه در انگليس «خوراکيهاي استرس زا» و «خوراکيهاي پشتيبان» را شناسايي کرده است، غذاهايي که استرس را از درون تشديد مي کند و غذاهايي که به افراد تحت استرس کمک مي کند. اطلاعات به دست آمده بر اساس تجارب شخصي 200 فرد تحت بررسي تهيه شده است.

حدود 90 درصد افراد بررسي شده گزارش داده اند که سلامت روان آنها با تغييراتي که در رژيم غذاييشان داده بودند، بهبود چشمگيري پيدا کرده است.

اين شرکت کنندگان گزارش دادند که کاهش مصرف يا حذف «خوراکي هاي استرس زا» مانند شکر (80 درصد)، کافئين (79 درصد)، الکل (55 درصد) و شکلات (53 درصد) بيشترين تاثير مثبت را بر بهداشت روان آنها داشته است. هم چنين خوردن مقادير بيشتري از «خوراکيهاي پشتيبان» مانند آب (80 درصد)، سبزيجات (78 درصد)، ميوه (72 درصد) و ماهي چرب (52 درصد) نيز تاثيرگذار است.

در اين پژوهش چند راه کار تغذيه اي نيز پيدا شد که به ويژه براي پيگيري رژيم غذايي سالم مفيد هستند. اين راه کارها عبارت از خوردن وعده هاي غذايي منظم، مصرف ميان وعده هاي مغذي و در اولويت قرار دادن وعده هاي اصلي غذايي هستند.

آماندا گري، متخصص تغذيه در پروژه غذا و خلق که براي بهبود خلق، تغيير رژيم غذايي را بر دارو مقدم مي شمارد، مي گويد: به رغم شواهدي که نشان مي دهد مکمل هاي غذايي در تسکين نشانه هاي بيماري و بهبود سلامت موثر هستند، اين روشها در جايگاه جايگزين يا مکمل باقي مي مانند.

با وجود اين در پژوهش کيفي که هم اکنون در جريان است، به طور جدي اين موضوع بررسي مي شود که غذايي که مصرف مي کنيم چه تاثيري بر ترکيب شيميايي بدن مي گذارد.

اکنون مي دانيم هورمونهاي استرس مانند کورتيزول، ويتامين هاي بدن را براي کمک به بروز پاسخ هاي استرس شناخته شده مانند انقباض ماهيچه ها و افزايش فشار خون – واکنشهايي بنيادي در پاسخ ستيز يا گريز – مي ربايند. به اين ترتيب در مواقعي که درگير فعاليت هاي اضطراب زا هستيم به ويتامين هاي گروه B بيشتر نياز داريم.اين ويتامين ها به حفاظت از اعصاب و سلولهاي مغزي کمک مي کند.

همچنين از ويتامين هاي گروه B براي تبديل غذا به انرژي در بدن استفاده مي شود. به اين ترتيب اگر کالري هايي که در مواقع بروز استرس مصرف مي شوند، از مواد مغذي دريافلت نشوند، مشکل مضاعفي براي بدن به وجود مي آيد؛ زيرا پس از آن مواد غذايي حتي سريعتر مصرف مي شوند.

به گفته اليزابت سومر متخصص تغذيه در ساليم در ايالت اورگان، «حتي کمبود جزئي ويتامين B – مثلا ناشي از چند روز مصرف زيادي چيپس و سواد – دستگاه عصبي را متاثر و استرس را تشديد مي کند.»

مواد غذايي اي که توصيه مي شود در شرايط دشوار زندگي بيشتر خورده شوند عبارت از موز، ماهي، سيب زميني تنوري، آووکادو، جوجه و سبزيجات با برگهاي سبز تيره هستند. تمام اين مواد سرشار از ويتامين هاي گروه B است. استرس شديد حتي ممکن است آسيب تغذيه اي جدي تري بر جاي بگذارد.

تاثير واکنش شديد استرس در بدن حاد و خطرناک است. در حيني که هورمونهاي استرس مواد مغذي مهم بدن، از قبيل ويتامين هاي B، ويتامين C، ويتامين A و منيزيم را به تدريج مصرف مي کنند، حدود 1400 تغيير شيميايي ديگر نيز در بن رخ مي دهد. هورمونهايي که در واکنش به استرس آزاد مي شوند با کاستن از مقدار سروتونين که هورمون آرام بخش است، نياز بدن به کربوهيدرات را افزايش مي دهد.

سومر مي گويد که افزايش مصرف کربوهيدرات ممکن است با افزايش مقدار سروتونين تحمل در برابر استرس را تقويت کند، اما در عين حال ممکن است موجب افزايش وزن و پرخوري به ويژه مصرف مواد قندي شود.

در شرايط پرتنش، خودداري از خوردن تنقلات براي تسکين استرس دشوار مي شود. اما پاداش پيگيري جدي مصرف مواد غذايي مغذي، کم چرب، کم شيرين و کم کافئين، آرامش خواهد بود

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *