پرشیا , بهشت گردشگری و توسعه پایداراز نگاه علم نقطه تعادل

 

 ( ادامه مقاله طرح مکمل تورهای همگانی بر پایه علم نقطه تعادل )

اگر علم به ستاره پروین آویخته باشد مردان فارس به آن خواهند رسید . پیامبر اسلام (ص)مجسمه شاپوردوم در غار بيشابور شهرستان كازرون
همگان می دانیم که : صنعت گردشگری , بزرگترین صنعت خدماتی جهان است که میتواند هرساله  3برابر صنعت نفت به کشور عزیزمان ایران , ارز وارد کند. که البته سرچشمه این ثروت عظیم در استان فارس میجوشد. چراکه به قول جناب آقای  مهندس مشائی ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی , گردشگری و صنایع دستی که فرمودند : فارس به تنهائی سرمایه ای عظیم در بخش گردشگری کشور است  و باید فرصت ها را به پروژه هایی برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی تبدیل کنیم.جذب میلیاردها دلار سرمایه گذاری در این استان در بخش گردشگری به سادگی میسر است. که می توان حدود یک هزار پروژه گردشگری را در این استان تعریف کرد .باید بپذیریم که نظام مدیریت اجرایی پس از انقلاب از سرمایه های عظیم میراث فرهنگی غافل مانده است. در حالی که به لحاظ ملی مرهون تلاش های حافظ  و سعدی هستیم و در دنیا از نام کوروش به عظمت یاد می شود. امروز دنیا به دنبال آن است که سابقه تمدنی , نظیر آنچه ما در ایران داریم  برای خود دست و پا کند و این یک ذخیره بزرگ , برای ملت ایران است.

آیا به راحتی میتوان از کنار این همه کلام پرمغز و عالمانه  گذشت ؟چرا که استان فارس با بيش از سه هزار اثر تاريخي ، مذهبي , طبيعي  و بیش از يکهزار اثر ملي به همراه  2 اثر جهاني , مقامی  والا دارد. و در ابعاد مختلف علوم , دارالعلم شیراز به قطب علمی کشور تبدیل شده است.

آنگاه که در لابلای تاریخ , جاذبه های باستانی  را جستجو میکنیم . ستاره پرشیا بر تارک جهان میدرخشد تا عظمت و شکوه تخت جمشید را به رخ کشد. سرزمین پادشاهی دادگستر که برده داری را برانداخت و اولین منشور حقوق بشر را نوشت. عدل گستری که قرآن , او را  ذوالقرنین  نامیده است. امپراطوری  موحد , که حتی اجر و مزد ضعیف ترین کارگران و معماران  پارسه را میپرداخته است .

 اما در مقابل , اهرام سه گانه مصر قرار دارد. شیاطینی که بر اساس خدا ستیزی , برده داری و  خفقان , پهلو به پهلوی هم گذاشته تا شاید حیاتی جاودانه برای فراعنه باشند. یعنی همان مومیائی های زشت و پلید که چون دمل هائی  چرکین , سینه زمین را  متعفن کرده اند.  در حالی که پارسه, بزرگترین بنای سنگی جهان , بر پایه عدل و  توحید سر به آسمان سائیده است. کورش اولین پادشاهی است که فضای سبز  را ایجاد و محیط بانی را ابداع کرد. یعنی همان مبحث مهم حفظ محیط زیست که اساس  گردشگری و توسعه پایدار بوده و از سوی سازمان ملل نیز مطرح است. و این , افتخاری است جاودان , برای همه ما , پارسیان  پیوسته پارسا.

آنگاه که در  جهان  علم  , ادب  و  فرهنگ   پا میگذاریم، سعدی و حافظ را  نیز در قله میابیم.  آری   2  سیمرغ  از پنج سیمرغ جهان ادب در بهشت جاودان شیراز خفته اند. ستارگانی برابر با فردوسی، نظامی و مولوی.
 همه می دانیم که مولانا , بزرگ مردی است که یونسکو ,  سال 2007 میلادی را , سال او می داند. گوئی که این سلطنت سال , برازنده سعدی و حافظ نیز هست.
سعدی شیخ شیرازی, شاعری است بزرگ که ابیاتش بر پیشانی تمدن جهان میدرخشد.

بنی آدم اعضای یکدیگرند               که در آفرینش زیک پیکرند.

حافظ , چشمه ای است جوشان و حیات بخش .چنانکه گوته , شاعر کبیر آلمان ,حافظ را سرچشمه شعر شرقي دانسته و به قولی خود را غلام حلقه به گوش او  میداند و با الهام از او شاهکار ادبی جهان  را  که دیوان (شرقی – غربی) نام دارد را به نظم کشید.

 پیوند این 2 ستاره  آنقدر  چشمگیر بود که بالاخره شهر شیراز  و  شهر وایمار آلمان ,  به عنوان خواهرخواندگان فرهنگی , اعلام شدند.

و از ملاصدرای شیرازی , پایه گذار حکمت در جهان ,  همین بس , که علامه ی شهید مطهری (حاصل عمر امام عزیزمان) در باره وی میگوید , خوشا به حال شما مردم شیراز که در سرزمینی نفس میکشید که روزگاری ملاصدرای شیرازی نفس کشیده است. و خلاصه ی کلام اینکه :  اکنون, شيراز به عنوان دومين شهر خلاق ادبي در يونسکو  مطرح و مراحل ثبت آن در حال انجام است . شهر شیراز با 2000 شاعر مطرح و صدها نويسنده , قطب اصلي شعر و ادب کشور نیز هست.

به شیراز آی و فیض روح قدسی       بجوی از مردم صاحب کمالش

آنگاه که جسم ما رنجور و بیمار است و به دنبال دوای درد خود میگردیم , باز  درمان خویش را در فارس میابیم. چرا که:چشمه های آب گرم  نواحی فیروزآباد و نورآباد , از دل پردیسی به نام فارس میجوشند. تا شفابخش دردهای ما باشند. شما به سرزمینی پا خواهید گذاشت که مردمانش , با ارج نهادن به دانشمندان خود , شیراز را به قطب پزشکی ایران نیز تبدیل کرده است .

پروفسور خدادوست: دانشمندی است تابناک. که در  عرصه چشم پزشکی  چهره ای است بی همتا , که اکنون در مجهزترین بیمارستان دنیا که خود نیز آن را در شیراز بنیان گذارده ,  طبابت  میکند.
دكتر ملك حسيني: متخصص جراحي و پيوند اعضاء از چهره های ماندگار که در پیوند اعضاء و اهداء زندگی  ,  رکورد دار است.
دکتر پارسانژاد: چهره علمی جهان , منتخب جشنواره بین المللی رویان در بخش  ناباروری که امید صدها زوج بدون فرزند را زنده و به خانه های آنها گرمی بخشیده است.

 و  همینطور دکتر آی : فوق دکترای دانشگاه تورنتو کانادا و برنده ی جایزه ی جهانی  2005کنگره ی بین المللی پزشکی کانادا و آمریکا به دلیل تولید رگ طبیعی.
آری  ,  اکنون  تمام این بزرگان  ,   در شهر راز  ,  زندگی خلق میکنند.
 اما اگر فکر میکنید که دردهایتان لاعلاج است , هنوز راه بسته نیست. بلکه دوای درد شما  در حرمهای مقدس فارس پنهان است . چراکه :
شهر شیراز , برادر خوانده اولین شهر مقدس و مذهبی ایران , مشهدالرضا است. زیرا گنبدهای نورانی و با شکوه مقبره ی برادران بزرگوار امام رضا (ع), امام هشتم شیعیان جهان , به همراه صدها امامزاده پاک سرشت که از نسل پیامبر خدا بوده و در جای جای فارس آرمیده اند , تا تفرجگاهی برای فرشتگان پاک گردند.  این مکانهای خدائی , چه حاجتها که روا نکرده اند… که اکنون  نیز در حال خلق شگفتیهای بسیار هستند. بخصوص بارگاه ملکوتی احمدبن موسی شاه‌چراغ پسر ارشد امام موسی کاظم (ع). شخصیت بزرگواری که مورخان در باره ایشان مینویسند: پس از شهادت امام هفتم , مردم مدینه به جهت اعجاز شخصیتی احمدبن موسی ، به درب خانه ایشان رفته و بیعت کردند و او نیز پیشاپیش مردم به مسجد پیامبر رفت و خطبه‏ خواند و به مردم گفت: ای کسانی که با من بیعت کرده اید , بدانید که من نیز با برادرم علی بن موسی الرضا بیعت نموده ام. چراکه ایشان واجب الاطاعت است. باید همگان از او فرمان بریم.

آنگاه که از دنیای دود و آهن خسته اید , بازهم ,  فارس , بهشتی امن است این سرزمین جزء محدود سرزمینهائی است که در همه ایام سال , آب و هوائی بهاری دارد. چرا که درفاصله ی کوتاه یک شبانه روز تا 40 درجه اختلاف دما را نیز حس میکنید. گوئی که فارس پایتخت و تفرجگاه سلطان بهار است  که در 365 روز سال در فارس گردش میکند. و هرگز بهار , از این گلستان بزرگ خارج نمیشود. در این سرزمین , صدها  چشمه ی طبیعی ,  آب گرم  , دریاچه ، تالاب , آبشار , و ارتفاعات متعدد با قابلیتهای تفریحی به همراه ورزشهای کوهستانی وجود دارد که چشم اندازهای جذاب و دلربائی خلق کرده اند . به راستی , این استان , بهشتی است که میبایست دوباره از نو کشف شود. آنچنانکه در این بوم و بر , چندین جزیره زیبا و هوش ربا پنهان است.!!!؟  این جزایر , در میان  دریاچه های طشک و بختگان  نی ریز بوده  که از بزرگ ترین و  پرآب ترین دریاچه های کشور نیز هستند .یکی از جزایر دریاچه طشک , جزیره ی زیبای نرگس است . این جزیره ، محل رشد گلهای نرگس وحشی بوده و زیبایی خیره کننده ای نیز دارد. و یکی از جزایر دیگر ، جزیره ی پلیکان هاست.  که جایگاه لانه سازی پرندگان مختلف نیز هست.
آنگاه که گرسنگی , مارا به سمت جاذبه های دیگر هدایت میکند اینجاست که دوباره فارس , با کشتزارها و باغهای مسحور کننده اش ظاهر میشود.
 
 فارس, به لحاظ   تنوع آب و هوائی و گونه های گیاهی , مخصوصا انجیر استهبان , مقام نخست جهانی را داراست  . و  همینطور  زعفران , انار  و  بویژه گندم که برکت سفره  ما ایرانیان است  , باز در مقام نخست  کشور قرار دارد. که با  جشنواره  های گلابگیری میمند و انار نی ریز  و ارسنجان , این خطه زر خیز , حال و هوائی شادتر دارد .
 
حال اگر در میان آن همه جاذبه , وقتی برایتان باقی ماند  , خوب است که از جشنواره های متنوع فارس نیز دیدن کنید .چرا که
 در حال حاضر بيش از 70 انجمن ادبي در استان فارس وجود دارد که با برگزاري يادروز حافظ , سعدي، کنگره ستيغ سخن، کنگره  رها و شعر رضوي , …. موقعيت فارس  نیز در این خصوص , همچنان رفیع و بلند آوازه است. فارس در سال 85 با اجراي 53 کنسرت موسيقي، 4  اجراي بين المللي موسيقي از اتريش و شيلي، اجراي برنامه هايي از منتخبين جشنواره هاي فجر، آواها و نواهاي دفاع مقدس , .. ., به لحاظ فعاليتهای موسيقي و استقبال گرم مردم , پس از تهران , دارنده مقام اول در کشور است.

آیا این همه دلیل و برهان با سندهای گویا کافی نیست که فارس را پایتخت فرهنگی و بهشت گردشگری پایدار بدانیم و بر کلام عالمانه مهندس مشائی ریاست محترم سازمان سر تائید فرود آوریم که فرمودند که: فارس به تنهائی سرمایه ای عظیم در بخش گردشگری کشور است .

شیراز  و آب رکنی و آن باد خوش نسیم          عیبش مکن که خال رخ هفت کشور است

و اما  سوال مهم این است که گردشگران عزیز چگونه میتوانند به این پردیس افسانه ای راه یافته و بی آنکه هزینه ای مازاد را متحمل شوند با امنیت و آرامش کامل از همه ی جاذبه ها و امکانات منطقه استفاده کنند  و با خاطری خوش این سرزمین خاطره انگیز را ترک نمایند ؟

همانگونه که در همایش گذشته  به اطلاع معاونت محترم گردشگری سازمان , جناب آقای دکتر ملک زاده رسید , از سوی موسسه بهره وری همه فرزندان زمین (پایه گذار علم نقطه تعادل) پروژه ای به عنوان( طرح مکمل تورهای همگانی و ارزان قیمت) ارائه شد. که مورد توجه آن مقام ارجمندقرار گرفت.

لذا اکنون به جهت تداوم و تکمیل این مبحث میتوان گفت که , چون اصل مطلب , کاهش قیمتها با حفظ کیفیت است ,  الزامی است که تجربه ی بیست ساله ای را مطرح کنیم  تا به عنوان بستر اصلی این پروژه انتخاب گردد.

 و ماجرا  اینگونه است که,  موسسه بهره وری همه فرزندان زمین ( کوثر ) , در دوره گذشته ریاست جمهوری , با حمایت مسئولین و مردم فرهیخته فارس با توجه به کنار گذاشتن سلیقه های حزبی و گروهی همه یکپارچه دست به دست هم داده و به مدت 5 سال با عنوان  (طرح بزرگ کوثر , مروج طرح ساماندهی اقتصادی ریاست جمهوری) فعالیت چشمگیری را به نمایش گذاشتند. و توانستند نرخ محصولات را با حفظ کیفت تا سقف نیم بهاء کاهش دهند. به گونه ای که این موضوع باعث شگفتی اقتصاددانهای مطلع آن دوران نیز گشت. و  مقام معظم رهبری نیز در این خصوص فرمودند: این طرح بزرگ و مفید که امیدهائی در مردم  ایجاد کرد , باید در عمل به طور جدی دنبال شود. 

بدین لحاظ  اکنون ,  سوابق این طرح به عنوان پروژه عملیاتی , در اختیار مسئولین محترم سازمان نیز قرار دارد.که در حال حاضر به استناد مدارک مذکور , برای فرهنگ سازی و  برای عملیاتی شدن تورهای ارزان قیمت با حفظ کیفیت ,آن هم به شکل پایدار , با کمال افتخار اعلام می داریم , ما مردمان فارس همچون گذشته حاضریم  در صورتی که گردشگران خارجی و یا داخلی بخواهند ایرانگردی را از فارس آغاز کنند , نه تنها برای آنها یک چتر حمایتی بوجود خواهیم آورد بلکه به آنها کمک میکنیم که هزینه های سفر را تا نصف قیمت کاهش دهند . که موسسه جهت فرهنگ سازی قصد دارد , با شعار ( هر ایرانی یک راهنما ) همچون طرح همیاران پلیس , مردم را آموزش داده تا آنها نحوه برخورد صحیح با گردشگران داخلی و یا خارجی را در روابط متقابل به کار گیرند تا هیچ لطمه ای متوجه جامعه و همینطور گردشگران نشود.  تا همگان خاطری خوش را تجربه کنند.  و از آنجائی که , آموزش مورد نظر , پیرامون گردشگری دور می زند و قرار است راهنماها نیز جاذبه های منطقه را شناسائی کرده و اطلاعات لازم را در اختیار گردشگران قرار دهند , طرح آموزش در اتوبوس به عنوان کلاس درس مطرح است. که این مطلب را گسترش لذت یادگیری بر پایه علم نقطه تعادل گویند. که  این شیوه , خود پدیده ای است که در امر آموزش و پرورش کاربرد بسیار دارد و ارتباط مستقیمی با معضلی به نام اوقات فراغت دانش آموزان و دیگر اقشار جامعه نیز دارد. که در زمانی مناسب به آن خواهیم پرداخت. و خواهیم گفت که چگونه می توان این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد. که البته این مبحث در رونق گردشگری نیز بسیار موثر است.

نکته مهم دیگری که لازم است در اینجا یادآور شویم آن است که ما نه تنها میبایست همه جاذبه های منطقه را حفظ کنیم بلکه لازم است پتانسیل های دیگری را نیز به آن بیافزائیم. و  بنا به سخنان ارزشمند جناب مهندس مشائی ریاست محترم سازمان که فرمودند : دنیای جدید  , منتظر ارائه اندیشه، تمدن، باور، مسلک و اصلوب جدیدی است. بدین لحاظ موسسه نیز برای اجرائی شدن این دیدگاه , اعلام می دارد که علاوه بر طرح مکمل تورهای همگانی و طرح 365 که ایجاد برنامه ها و جشنواره های متنوعی  است برای 365 روز سال , را نیز در دست اجراء دارد که همانا بنای گرانبهای ویترین عالم در استان تاریخی فارس است. که در صورت اجرائی شدن ویترن عالم در فارس . مثل این است که گردشگران ابتدا ویترین جاذبه ای فارس را در این بنای عظیم خواهند دید و آنگاه به تناسب انتخاب به دیدار بنای اصلی آن خواهند رفت.

و برای ارج نهادن به سخنان ارزشمند ریاست محترم سازمان که فرمودند :

فارس نباید یک نفر هم بیکار داشته باشد بلکه صنعت گردشگری برای اشتغال همه جوانان این استان کافی است.

 که موسسه نیز در همین راستا با کارگردان محترم ویترین عالم و همینطور جناب آقای دکتر ملک زاده مذاکره های زیادی را در این خصوص انجام داد. و معاونت محترم گردشگری سازمان فرمودند درصورتی که موضوع کارشناسی شود سازمان نیز از این طرح حمایت خواهد کرد. که باید به همه مردم  نجیب فارس مژده دهیم که شناسنامه فنی ویترین عالم و تائیدیه کارشناسان ارجمند سازمان میراث فرهنگی  ضمیمه پرونده ای است که به مدیران ارشد سازمان ارائه شده است که امید است هرچه زودتر مراحل اجرائی آن ممکن شود. چرا که ویترین عالم حداقل 222600  شغل و  سالانه  حداقل 30 میلیارد دلار درآمد زائی خواهد داشت.

خوشا شیراز و وضع بی مثالش          خداوندا نگهدار از زوالش

تهییه و تنظیم :دكتر مجید پوراحمدی
 

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *