سرطان خون (لوسمی) چیست؟

خون از مايع لزجی به نام پلاسما و ياخته های شناور آن که توسط مغز استخوان توليد می شود تشکيل شده است. مغز استخوان ماده ای نرم و اسفنجی شکل است که داخل استخوانها يافت می شود. اين ماده حاوی ياخته ‌هايی است که ياخته‌ های مادر يا سلول پايه (Stem cell) ناميده می شود و وظيفه آنها توليد ياخته‌ های خونی است.سلول سرطانی خون

 سه نوع ياخته‌ خونی وجود دارد :
گويچه ‌های سفيد خون (گلبولهای سفيد) که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند

 گويچه‌های قرمز خون (گلبولهای قرمز خون) که اکسيژن را به بافتها حمل کرده و فرآورده های زائد را از اندامها و بافتها جمع آوری می کنند

 پلاکتها که وظيفه انعقاد خون و جلوگيری از خونريزی را بر عهده دارند سرطان خون (لوسمی) نوعی بيماری پيشرونده و بدخيم اعضای خون ساز بدن است که با تکثير و تکامل ناقص گويچه‌های سفيد خون و پيش سازهای آن در خون و مغز استخوان ايجاد می شود.
 لوسمی يا لوکمی leukemia ريشه در زبان لاتين به معنای "خون سفيد" دارد و فرآيند تکثير، خونسازی و ايمنی طبيعی بدن را مختل می ‌کند. اجتماع اين ياخته های سرطانی در خارج از مغز استخوان، موجب تشکيل توده هايی در اندامهای حياتی بدن نظير مغز و يا بزرگ شدن غده های لنفاوی، طحال، کبد و ناهنجاری عملکرد اندامهای حياتی بدن می شوند. لوسمی شايع ترين سرطان اطفال در جهان است. ‎لوسمی براساس طيف، شدت و سرعت پيشرفت روند بيماری به دو دسته حاد (acute) و مزمن (chronic) تعريف می شود.

 ۱- لوسمی حاد، رشد سريع همراه با تعداد زيادی گويچه‌ های سفيد نارس است و مدت فاصله زمانی بين شروع بيماری و گسترش دامنه آن بسيار کوتاه است.
 ۲- لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بيشتری ياخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالينی آن دارد. لوسمی نيز با توجه به نوع ياخته موجود در بافت مغز استخوان که دچار تراريختی و سرطان شده است تعريف می شود و اشکال مختلفی از اين نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. لوسمی بر اساس نوع گويچه سفيد خون که دچار تراريختگی و سرطان شده به دو دسته تقسيم می شود:
 i) لنفوئيدی (lymphocytic) يا لنفوبلاستی(lymphoblastic)
ii) ميلوئيدی ( myelogenous ) با توجه به طبقه بندی فوق، شايع ترين اشکال لوسمی بر اساس سرعت پيشرفت روند بيماری و نوع گويچه سفيد خون که دچار تراريختگی و سرطان شده به چهار گروه تقسيم می شود که عبارتند از:
 ۱- لوسمی لنفوئيدی يا لنفو بلاستی حاد: لوسمی لنفو بلاستی حاد بيماريی است که در آن تعداد بسيار زيادی از گويچه های سفيد خون که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند و "لنفوسيت" ناميده می شوند و هنوز به طور کامل تکامل نيافته اند دچار اختلال شده و بطور فزاينده ای در خون محيطی (blood peripheral) و مغز استخوان يافت می شوند. علاوه بر اين، تجمع اين ياخته ها در بافتهای لنفاوی باعث بزرگ شدن اين اندامها می شود. ازدياد لنفوسيتها نير منجر به کاهش تعداد ساير ياخته‌های خونی مانند گويچه‌های قرمز و پلاکت ها شده و اين عدم تعادل ياخته‌های خونی منجر به کم خونی، خونريزی و عدم انعقاد خون می شود. مدت فاصله زمانی بين شروع بيماری و گسترش دامنه آن بسيار سريع و کوتاه است. لوسمی لنفوبلاستی حاد، شايع ترين نوع لوسمی در اطفال است که اغلب در کودکان بين سنين ۲ تا ۶ سال تظاهر می کند. گروه سنی ديگری که در مقابل اين بيماری بيش از بقيه آسيب پذير هستند، افراد بالای 7۵ سال را تشکيل می دهند.
۲- لوسمی ميلوئيدی حاد: تراريختگی ياخته های "ميلوئيد" گويچه های سفيد خون است که فرآيند تکثير و خونسازی و ايمنی طبيعی بدن را مختل می ‌کند. اين نوع سرطان دارای چندين زيرگونه و ميانگين سن ابتلا به آن ۶۴ سال است. اين نوع لوسمی در مقايسه با لوسمی لنفوسيتی حاد کمتر در کودکان ديده می شود اما کودکان مبتلا به سندرم دان (Down Syndrome) در سه سال ابتدايی زندگی استعداد بيشتری برای ابتلا به آن دارند.
 ۳- لوسمی لنفوئيدی مزمن: شايع ترين نوع لوسمی بزرگسالان است. طيف رشد و پيشرفت اين نوع لوسمی بسيار کند و آهسته است و اغلب در افراد سالمند تظاهر می کند. ميانگين سن بروز لوسمی لنفوئيدی مزمن ۶۰ سال است و ابتلا به آن در سنين پايين تر از ۳۰ سال بسيار غير طبيعی و در کودکان بسيار نادر است. اين نوع لوسمی در مردان بالای ۵۰ سال شايع تر است و اغلب به طور تصادفی و هنگام معاينات و آزمايش معمولی خون که افراد برای تشخيص بيماری های ديگر انجام می دهند، تشخيص داده می ‌شود.
 ۴- لوسمی ميلوئيدی مزمن: اين نوع لوسمی يک بيماری اکتسابی ناشی از يک نوع ناهنجاری در کروموزوم ۲۲ ياخته ‌های مغز استخوان است. لوسمی ميلوئيدی مزمن در مردان بين سنين ۴۰ تا ۶۰ سال شايع تر است و افرادی که تحت تشعشعات يونيزه و يا تماس با بنزين و مشتقات آن قرار داشته اند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

علائم هشدار دهنده سرطان خون (لوسمی)برخی از انواع لوسمی، به طور تصادفی و هنگام آزمايش های معمولی خون که افراد برای تشخيص بيماری های ديگر انجام می دهند، تشخيص داده می ‌شود

 • احساس ناخوشی عمومی

 • تظاهر لکه‌های دانه اناری زيرجلدی پوست (petechiae)

 • لخته يا منعقد نشدن خون در پی ايجاد زخم يا بريدگی

 • ضعف و خستگی مفرط

 • عفونتهای مکرر و عود آنها

 • دردهای استخوان و مفاصل

 • تنگی نفس در اثر فعاليت

 • تب و لرز و نشانه های شبه سرماخوردگی

 • رنگ‌ پريدگی پيشرونده

 • تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی، طحال و کبد

 • احساس سيری و بی‌اشتهائی

 • کم خونی

 • خواب‌آلودگی

 • خونريزی مکرر بينی

 • تورم و خونريزی لثه ‌ها

 • ضعف و لاغری ممتد

علاوه بر نشانه های فوق ممکن است عوارضی در بيمار ظاهر شود که به اجتماع ياخته ها و سرايت سرطان به اندامهای ديگر بدن مربوط باشد. در چنين مواردی بيمار از سردرد، حالت تهوع و استفراغ، کاهش سطح هوشياری، تشنج، ديد مضاعف، فلج اعصاب مغز، عدم‌‏ حفظ تعادل، تورم در ناحيه گردن و صورت شکايت می کند.

 سبب شناسی: سرطان زايی لوسمی

 بيماری لوسمی يک فرآيند پويا است که توسط متغيرهای ناشناخته و مستقل متعددی موجب تغييرات مولکولی ياخته شده و منجر به تداخل در سيستم تکثير ياخته های مغز استخوان می‌شود. عامل مستعد و پيشتاز در تظاهر لوسمی مانند هر سرطان ديگری به هم خوردن نظم تقسيم ياخته ‌ای است. تحقيقات آماری و بالينی روند بدخيمی بيماری لوسمی را به اين عوامل ارتباط می دهند:

 • جنس- لوسمی در مردان بيشتر تظاهر می کند

 • سابقه قبلی ابتلا به برخی از بيماری های خونی و يا سابقه قبلی به سرطان

 • عوامل ژنتيکی و استعداد ميزبان: عوامل ژنتيکی از جمله نقايصی در کروموزوم‌ها و انتقال ژن معيوب

 • تشعشع- افرادی که در معرض تابش اشعه های يونيزه و يا هسته ای و سرطانزا قرار گرفته اند

 • اعتياد به دخانيات

 • آلاينده های موجود در هوای محيط زيست و محل کار- ( مواد يونيزه ، مواد صنعتی و شيميايی سمی مانند بنزين ومشتقات آن)

 • نارسايی مکانيسم ايمنی طبيعی بدن

 • سن- در ميان بزرگسالان، استعداد ابتلا به لوسمی با افزايش سن ارتباط مستقيم دارد. افراد بالای ۵۵ سال بايد بيشتر مراقب علائم هشدار دهنده اين بيماری باشند.

الگوهای غربالگری لوسمی

 لوسمی شايع ترين سرطان اطفال در جهان است با توجه به وضيعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخيص لوسمی ممکن است شامل:
۱- آزمايش خون: در شرايط طبيعی گويچه ‌های سفيد بالغ در خون محيطی (peripheral) يافت می‌شوند ولی زمانی که گويچه‌های سفيد نارس که بايد در مغز استخوان باشند به مقدار زيادی وارد خون محيطی می ‌شوند عمدتا می تواند نشانه سرطان‌های خون (لوسمی) باشد. آزمايش خون و ‏ شمارش‌‏‎ و بررسی ياخته های شناور خون اولين گام‎ جهت ‎تشخيص‌‎ لوسمی‌ است.‏‎
۲- نمونه برداری يا بيوپسی (biopsy) مغز استخوان: بررسی ميکروسکوپی از نمونه بافت سرطان بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش برای تشخيص لوسمی و نوع آن به حساب می آيد. نمونه برداری از مايع مغز نخاع و نمونه برداری از غدد لنفاوی نيز از روش های تشخيصی سرطان خون است.
 ۳- سازگاری بافتی (Tissue matching) : ياخته ها دارای انواع پروتئين های مختلف بر روی سطح خود هستند که از اين پروتئين ها در آزمايش های ويژه خون برای تشخيص سازگاری بافتی استفاده می شود. موفقيت در پيوند مغز استخوان به تشابه و سازگاری مغز استخوان فرد دهنده با مغز استخوان فرد گيرنده بستگی دارد که از طريق اين آزمايش سنجيده می شود.
 ۴- بررسی کروموزومی (cytogenic analysis): از ديگر اقدامات تشخيص ژنتيکی در افتراق انواع لوسمی است.
 ۵- عکسبرداری از قفسه سينه با تابش اشعه X – تشخيص طيف پراکندگی ياخته های مهاجم و غده های لنفاوی متورم در ناحيه قفسه سينه است.
 ۶- سی تی اسکن (Computerised tomography scan)- در اين روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ايکس، تصويری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از اين طريق پراکندگی سرطان به بخش های ديگر بدن مشخص می شود.
 ۷- پرتونگاری با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسی (MRI Scan) – اين آزمايش مشابه سی تی اسکن است با اين تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطيس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در اين آزمايش بيمار به مدت ۳۰ دقيقه به طور ساکن درون اتاقک اين دستگاه می ماند و تصاوير مقطعی از بدن او تهيه می شود.
 ۸- سونوگرافی (Ultrasound) در اين شيوه از امواج صوتی جهت بررسی ساختار اندامها استفاده می شود.
 ۹- معاينات بالينی: بررسی وضعيت غدد لنفاوی، طحال، کبد و ديگر اعضای بدن است.

 الگوهای درمان لوسمی

 فرآيند درمان لوسمی برای هر شخص معين با شرايط بيماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعيت بيماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بيمار به نوع درمان دارد. علاوه بر الگوهای رايج برای درمان انواع سرطان همچون شيمی درمانی و اشعه درمانی، از جمله می توان به روش های درمانی زير اشاره کرد:
 – درمان بيولوژيکی يا ايمونولوژيک – که مشتمل بر بازسازی، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعی دفاعی بدن بيمار است و با استفاده از آنتی‌ بادی و هدايت سيستم دفاعی خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گيرد.
 – جراحی – راهيابی ياخته های مهاجم لوسمی به ساير اندامهای بدن اغلب موجب تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی و طحال و کبد می شود. الگوی درمانی محل ضايعه طحال، برداشتن آن از طريق جراحی "اسپلينکتومی" (splenectomy) است.
 – پيوند مغز استخوان و پيوند سلول های پايه ( Stem cell ) – جايگزينی مغز استخوان فرد بيمار با مغز استخوان سالم است تا بيمار بتواند مقادير بالای داروهای شيمی درمانی و يا پرتودرمانی را دريافت کند. شايع ترين اشکال پيوند مغز استخوان عبارتند از:

 • سلول های سرطانی خون پيوند "اتولوگ" (autologous) طی اين نوع پيوند بيمار بافت پيوندی ( مغز استخوان ) خود را دريافت می کند. در اين روش مغز استخوان بيمار را خارج و آن را در معرض داروهای ضد سرطان قرار می دهند تا ياخته های بدخيم کشته شوند. سپس محصول بدست آمده را منجمد و نگهداری می کنند.

 •  
 • پيوند "سينژنئيک" Syngeneic – بيمار بافت پيوندی ( مغز استخوان ) را از عضو ديگر دو قلوی مشابه خود دريافت می کند. در اين روش ابتدا بوسيله مقادير زيادی از داروهای ضد سرطان همراه يا بدون پرتو درمانی،‌ تمام مغز استخوان موجود در بدن بيمار را از بين می برند.سپس از عضو ديگر دو قلوی مشابه که شباهت بافتی زيادی با بدن بيمار دارد، مغز استخوان سالمی را تهيه می کنند .

 •  
 • پيوند "آلوژنئيک" allogeneic : بيمار بافت پيوندی را از فردی غير از خود يا دو قلوی مشابه خود (مثل برادر، خواهر، و يا هر يک از والدين و يا فردی که هيچگونه نسبتی با بيمار ندارد) دريافت می کند. اين فرد بايد سازگاری بافتی نزديک با بدن بيمار داشته باشد .

پس از تهيه بافت پيوندی از روش های فوق، به بيمار مقادير بالای داروهای شيمی درمانی همراه يا بدون پرتو درمانی می دهند تا باقيمانده مغز استخوان وی تخريب شود. در مرحله آخر مغز استخوان سالم را گرم کرده و بوسيله يک سوزن و از طريق سياهرگ به بيمار تزريق می کنند تا جانشين مغز استخوان تخريب شده شود. پس از ورود بافت پيوندی به جريان خون، ياخته های پيوند زده شده به مغز استخوان هدايت شده و به توليد گويچه ‌های سفيد خون، گويچه‌ های قرمز خون و پلاکتهای جديد می پردازند. ابتلاء به عفونت و خونريزی، تهوع، استفراغ، خستگی، بی اشتهايی، زخمهای دهانی، ريزش مو و واکنشهای پوستی از جمله عوارض جانبی پيوند مغز استخوان و پيوند سلول های پايه (Stem cell) است. امروزه با کاربردهای جديد الگوهای درمان پيوند مغز استخوان و درمان بيولوژيکی يا ايمونولوژيک و داروهای جديد ضد سرطان و پيشرفت های علم ژنتيک و ساختار های ژن های انسانی اميدهای تازه ای برای غلبه بر اين بيماری بوجود آمده است.

 BBC

Share

143 دیدگاه در “سرطان خون (لوسمی) چیست؟”

 1. من عشقم سرطان خون از نوع cll داره میدونم که خوب میشه ولی خودش خیلی امید نداره تروخدا بگید چجوری کمکش کنم لطفا جوابمو بدید ممنون

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  ایشان اگر احساس نا امیدی دارند باید هرچه سریعتر به روانشناس مراجعه نمایند تا با دریافت تمرین و در صورت نیاز دارو بتوانند بر حس نا امیدی شان غلبه کنند.

  [پاسخ]

 2. سلام وقت به خیر مادر من 60 سالشه وتازه فهمیدیم مولتیپل میلوما داره و50 درصد مغز استخوانش سرطانی شده دکترا میگن هیچ راهی نداره تو رو خدا راهنمایی کنید

  [پاسخ]

 3. سلام، مادرم 3 ساله ک سرطان خون از نوع cml داره، در عین حال هم ناراحتی قلبی و تعویض دریچه میترال شده، و امکان پیوند و شیمی درمانی نیست، فقط داروی ایماتینیب مصرف میکنه، تازگیا خون دماغ شدناش خیلی بیشتر شده، چقدر میتونیم امیدوار باشیم؟ ب نظرتون امکان معالجه کامل هست اصلا با این وضعیت؟

  [پاسخ]

 4. سلام سرطان خون پس از چند سال فرد را از پا درمیاره ?? اگه فردی چهار سال ب این بیماری مبتلا شده باشد ایا امیدی ب زنده موندنش هست?

  [پاسخ]

  هیوا پاسخ:

  سلام دوست عزیز ، با آرزوی سلامتی برای همه بیماران من 26 سالمه و از سال 91 مبتلا به cml هستم و کپسول ایماتینیب مصرف میکنم ، هنیشه به موقع قرصهامو خوردم و اصلا به بیماریم فکر نکردم خداشاهده ، تا اینکه چند روز پیش آزمایش ژنتیکم منفی شده ، الهی همه بیماران شفا پیدا کنند دوست عزیز استرس نداشته باش و قوی باش فقط به خدا ایمان داشته باش سرااغ دودو دم هم نرو یعنی در معرضش نباش

  [پاسخ]

 5. باسلام یه سوال داشتم در مورد بیماری سرطانی لوسمی برای مصرف چربی سوز ال کارنیتین در هنگام ورزش مشکل ایجاد نمی کنه ؟

  [پاسخ]

 6. سلام .شوهر خواهرم یک ماهی هست که متوجه شده سرطان خون لومسی گرفته ودر بیمارستان دی تهران بستری هست ودکترش میگه تمام مغز اتخوان رو گرفته وهیچ کاری نمیتونیم براش بکنیم وخودش وخانوادش هم از این موضوع هیچ اطلاعی ندارن چون توان شنیدنش رو ندارن .خواهش مکنم راهنمایی کنید ببیرمش خارج از کشور مشکل مالی ندارن هر درمانی در توانشون هست

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام ضمن آرزوي سلامتي اصولادر چنين مواقعي به نظر يك دكتر اكتفا نمي شود. شما مي توانيد پرونده بيمارتان را گرفته و با دكترهاي ديگر (چه در داخل كشور و چه در خارج) مشورت نماييد. سربلند باشيد

  [پاسخ]

 7. درودبرشما وسپاس ازراهنمایی های شما میخواستم بدونم منظور از گرید در سرطان چیست؟ یعنی وقتی می پرسند گرید چندی یعنی چی؟ ممنون

  [پاسخ]

 8. سلام ببخشید درباره ی سرطان خون سوال داشتم: 1. کسانی که مبتلا به سرطان خون هستن میتونن ازدواج کنن و بچه دار بشن؟؟ 2.برای پیوند مغز استخوان چه چیزهایی مهمه و چه آزمایشی باید بدیم ک ببینیم به طرف میخوره یا نه؟؟ممنووون میشم هرچه زودتر به سوالم پاسخ بدید.

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ:

  salam haneie khanum man khodam amlm3 dashtam bale mishe ezdevaj kard va bache dar shod shomma baraye hedeie selolhaye bonyadi ya hamun peyvand baiad nazde doktoretun beri va be shoma ye bage midan ke unja neveshte che azmaiesh hayi ro baiad bedin ba un barge baiad berid azmayesh gah markazi va bad az hododan yek mah javab ro be shoma midan

  [پاسخ]

 9. سلام من نامزدم سرطان خون داشته و این آواخر بدتر هم شده دکترا زیاد امید ندارن تروخدا یه راحی بیش پام بزارید؟؟؟

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ:

  وفاداری و تا آخر پاش ایستادن

  [پاسخ]

 10. سلام مادر من 80 سال دارد .حدود یک سال کم خونی شدید داشت چند روز است که روی پوستش لکه های قرمز رنگ ظاهر شده خون ریزی از بینی وبعد از سرفه لخته خون دفع میکنه قکر میکنبد در چه مرحله ای است در ضمن پند روز پیش دو واحد خون وشش واحد پلاکت گرفته .ابا شیمی درمانی در این سن جواب میده یا بیشتر اذیتش میکنه ممنونم پاسخ بدید.

  [پاسخ]

 11. سلام پدرم لوسمی حاد دارد. الان در بیمارستان بستری است به علت ضعف سیستم ایمنی قادر به کنترل عفونت او نیستند شیمی درمانی میشه من به خاطر او خیلی ناراحت هستم پزشکها می گویند امیدی به درمان او نداریم. آب شدن عزیز آدم جلوی چشمش خیلی درد آوره. امیدوارم خدا همه ی بیمارها را شفا بده.

  [پاسخ]

  سانازsa پاسخ:

  دوست عزیز چرا برای پدرت به سراغ طب سنتی وگیاه درمانی نمیروی تقریبا همه ازش جواب گرفتن

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ:

  بپرش قم پیش دکتر طب اسلامی دکتر تبریزیان، میگن رد خور نداره

  [پاسخ]

 12. سلام به همه من یه دوستی دارم که این بیماریو داره اما بهش گفتن که فقط 22 ماه دیگه زنده میمونه حتی برای خارج از کشور رفتن هم اقدام کرداما بازم گفتن که مرگ قطعیه و هیج راهی وجود نداره توروخدا کمکم کنید مگه میشه اخه؟ینی ما بیخیال همه جی بشیمو منتظر 22 ماه دیگه بمونبمو دنبال درمانش نریم؟

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ:

  سلام از لحاظ علمی غلطه این حرف لوسمی از هر نوعی که باشه All AML cll cml pll درمان خاص خودشو داره الان تا 80 درصد شفاء کامل پیدا می کنند اصلا نگران نباشین و درمانو ادامه بدین.

  [پاسخ]

 13. اطلاعاتی درمورد اهدا یاخته (سلول) بنیادی واهمیت آن

  در حال حاضر تنها راه درمان قطعی بیماران مبتلا به سرطان خون، تالاسمی وسایر بیماریهای خونی، پیوند سلولهای بنیادی خونساز به آنهاست. اين كار از طريق فردی که از لحاظ ژنتیکی(نه گروه خون) با بیمار مشابه باشد صورت مي پذيرد. 30% افراد بیمار از خانواده و فامیل خود فرد مشابه را پیدا می‌کنند ولی 70% دیگر، در خانواده و فامیل فردي با ژنتيك مشابه را پیدا نكرده و می‌بایست از افراد غیرخویشاوند، ژنتیک مشابه را پيدا كنند و درصورت پیدا نکردن گزينه‌اي با چنين ويژگي‌هايي، جان خود را ازدست می‌دهند. همچنین تعداد افرادی که از لحاظ ژنتیکی در جامعه انسانی باهم مشابه باشند بسیار پایین است(احتمال دارد شما فرد مشابه باشید)لذا این امر مستلزم اینست که همه دست به دست هم بدهیم وبرای یاری رساندن به این عزیزان با گذاشتن تنها نیم ساعت از وقتمان و انجام یک آزمایش ساده خون،عضوی از این بانک سلول بنیادی شویم.در حال حاضر تعداد جمعیت ثبت نام شده در دو مرکز کمتر از 5هزار نفراست که این رقم بسیار بسیار پایین می باشد.لازم به ذکر است زمانی که جواب آزمایش ما با فرد بیماری مشابه باشد از سوی مرکز با ما تماس گرفته شده و اهدا در آن زمان صورت میگیرد و سلولهای بنیادی را ازخون ما میگیرند.شیوه اهدا،مشابه اهدای خون میباشد.

  درایران دو مرکز ازداوطلبین ثبت نام بعمل می آورند:
  بانک اهدا سلولهای بنیادی واقع در بیمارستان شریعتی تهران شنبه تا چهارشنبه(ازساعت8تا1) پنجشنبه ها(ازساعت8تا12)
  سایت جهت ثبت نام اینترنتی:  http://www.iscdp.org  شماره تماس:02184902669
  مرکز سپاس واقع در سازمان انتقال خون مرکزی(جنب برج میلاد( شنبه تا چهارشنبه
  سایت جهت ثبت نام اینترنتی:www.iscdr.ibto.ir   شماره تماس:02188067338

  [پاسخ]

 14. سلام،یکی از دوستان من خیلی وقته خون دماغ میشه مخصوصا وقتی ناراحت و عصبی میشه و گاهی حتی تا حد شوک پیش میره.پسر 23 ساله است و لاغره و معمولا رنگ پریده است و میل به غذا نداره و گاهی هم میگه همه جای بدنم درد می کنه.در ضمن کم خونی هم داره.می خواستم بدونم امکانش هست که مبتلا به سرطان باشه؟خواهش می کنم کمک کنید

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ:

  با عرض سلام ازمایش سی بی سی پیشنهاد کن هم سریع و هم ارزان است

  [پاسخ]

 15. سلام خدمت همه ی دوستان – من از بعضی افراد تعجب میکنم – از چی سرطان خون میترسند؟ اگه یه تحقیق جزیی انجام بدید درباره ی این بیماری و مقالات رو در یه سایت معتبر مطالعه‌ کنید”مثل همین سایت” متوجه میشدی که سرطان بیشترش درمان داره – همین بیمارستان دکتر شریعتی خودمون تو تهران که باعث شده کشورمون دومین کشور پیوند مغز استخوان جهان معرفی بشه و لازمه اینو بگم تلاشهای زیاد و بی وقفه اساتیدی چون دکتر قوام زاده – دکتر جهانی – دکتر مقدم ومتخصصین خبره دیگه که تعدادشون هم کم نیست این رتبه رو رقم زده – حتی برای این بیماری هم سلولهای هدفدار هم هم که فکر کنم رو دونفر هم جواب داده در دانشگاه ماساچوست آمریکا اختراع شده- اما. میدانستید یک سرماخوردگی. که چرکی باشه یک انسان رو تا 20_30. اگه پیگیری نکنه و تحت درمان قرار نگیره به مرگ تحدید میکنه- حالا اکثر بیماریهای خون که با تشخیص پزشک پیوند مغز استخوان انجام میدن فرد میتونه تا 70-90 به زندگی امیدوار بشه و تقریبا میشه همون سرماخوردگی چرکی که باید تحت مراقبت قرار بگیره – البته شیمی درمانی در بسیاری از موارد موثرند.

  [پاسخ]

  محمد حسین پاسخ:

  سلام عزیز من خواهر من نو aml گرفت فتح کرد هر کی این مریضیو بگیره فتح میکنه

  [پاسخ]

 16. سلام عزیزان من وحید از ا.غ همانطورکه گفتم از یک سال پیش متوجه شدم که مبتلابه لوسمی (سرطان خون)نوعaml)m3)هستم من بار اول 55روزدر بیمارستان امام خمینی ارومیه زیر نظر سرکار خانم دکترولیزاده بستری بودم درطول این مدت 15 روز شیمی درمانی شدم واقعا لعظات سخت وعذاب آوری بود در ضمن همراه با شیمی درمانی قرص (atra)هم میگرفتم الان 3ماه یک بار قرص(atra)مصرف میکنم دکتر میگه تا 2سال باید قرص مصرف کنم شکر خدا دکتر میگه درمان جواب داده با سپاس وتشکر فراوان از پرسنل بخش خون بیمارستان امام خمینی ارومیه خصوصامسئول بخش سرکار خانم احمدزاده وپرستاران دلسوز بخش خانمها(درفش پورقاسمیزردیحاجی پورراستگو_نبی وند)

  [پاسخ]

 17. سلام مونا جون وکلیه بازدید کنندگان

  من وحید از ا.غ هستم تقریبااز یک سال یش فهمیدام که مبتلا به سرطان خون نوعaml)m3)هستم ودر بیمارستان امام خمینی ارومیه به مدت 55روز زیر نظر سرکارخانم ولیزاده بستری شدم شکر خدا الان حالم خوب است ودارم زندگی عادی خود را ادامه میدهم 3بارشیمی درمانی شدم وقرص )atra( میگرفتم

  [پاسخ]

 18. باعرض سلام و خسته نباشید سال نو بر شما مبارک من به همراه چند تن از دوستانم مشغول تحقیقی درباره سرطان خون هستیم.چند مبحث هست که متاسفانه موفق به دریافت پاسخ مناسبی برای آن ها نشده ایم که عبارتند از: 1)نحوهی بر خورد مناسب با بیماران مبتلا به سرطان خون 2)پشتیبانی دولت از مبتلایان 3)مشکلات بیماران به هنگام درمان 4)هزینه های درمانی و از شما تقاضا دارم که که به این سوالات یا مباحث پاسخی دهید

  با تشکر فراوان نرگس

  [پاسخ]

 19. سلام مونا جون من خودم تومور مغز داشتم الان خداراشکر بد از درمان 2 سال مثل یه فرد عادی دارم زندگی میکنم بهتر از قبل .فقط تو هر مریضی توکل به خدا و روحیه خوب نیازه تا بتونی خوب باشی و به مریضیت مثله سرماخوردگی نگاه کنی .موفق باشی

  [پاسخ]

 20. دوستم يه پسره 16 ساست كه تازه فهميده سرطان خون دارهمدت كميه كه عوارضش رو داره به نظرتون درمان ميشه؟؟؟؟؟؟جوري كه عينه بقيه سالم زندگي كنه؟؟؟

  [پاسخ]

 21. از دوستان هم خواهش میکنم هرکدوم که درمورد سوال قبلیم اطلاعات یا تجربه ای دارن واسم بذارن ممنون

  [پاسخ]

 22. سلام میخواستم بدونم افرادی که مبتلا به سرطان خون بودن ودرمان قطعی شدن بازم امکان برگشت بیماریشون وجودداره یانه؟

  [پاسخ]

 23. داروی درمان قطعی سرطان وآرتروز کشف شد

  به گزارش فارس نیوز: مهندس قاسم تك دهقان سرپرست تيم تحقيقاتي در اين رابطه گفت: اين دارو با فرمولاسيون جديدي كه تاكنون نمونه مشابه آن وجود نداشته،ساخته شده و توانايي نابودي تمامي سلول‌هاي سرطاني بدخيم را دارد. وي افزود: مهمترين ويژگي اين دارو به‎ خلاف داروهاي موجود كه علاوه بر عوارض زياد موجب از بين بردن سلول‌هاي سالم نيز مي‎شود، اين است كه هيچ عارضه‌اي روي سلول‌هاي سالم نداشته باعث درمان قطعي بيماري مي‌شود. اين محقق گفت: فاز اول و دوم اين تحقيق يعني مرحله كشت سلولي روي سلول‌هاي سرطاني بدخيم از نوع سرطان سينه، استخوان، كبد، كليه و B.K گوساله كه جزو مقاوم‌ترين سرطان‌ها هستند،با موفقيت كامل انجام شده و چندين بارهم تكرارشده است. وي اظهار داشت: اين دارو اثرات ضدويروسي بسيار قوي داشته و در مرحله كشت سلولي توانسته ويروس‌هاي”IBR “و”fmb”ونيوكاسل را نابود كند. تك دهقان همچنين از كشف دارويي جديد براي درمان آرتروز براي اولين بار در جهان خبر داد و افزود:داروي اكتشافي موجب درمان ۹0 درصد از بيماران شده و نتيجه كاملاً رضايت‏بخش بوده است. سرپرست تيم تحقيق گفت:اين داروي گياهي با يك عمليات شيميايي در فرآيند پيچيده روي مواد گياهي به دست آمدهاست ومقدمات آزمايش نهايي در حال انجام است.

  وي با توجه به استقبال گسترده كشورهاي پيشرفته از اين دستاورد تصريح كرد:همت و تلاش مسئولان، لازمه تسريع روندنهايي شدن دارو و استفاده فراگير بيماران نيازمند است.

  من دنبال آدرسي از اقاي دهقان بودم كه در كلوب به اين پيام برخورد كردم : آقايي بنام قارداشی اين دوتا شماره تلفن را داده اند: . 02166438147 و 02166917754 اطلاعات بیشتر را از طریق همین تلفن ها کسب نمایید . بااحترام .

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با احترام كانون دانش هيچ گونه اطلاعي از درستي يا نادرستي شماره تماسهاي داده شده ندارد. لذا مسئوليت تماس شما تنها به عهده خودتان است. ضمنا اگر دوستان نظري در اين باره دارند در ذيل همين پيام ارائه كنند. با سپاس

  [پاسخ]

 24. نفس جان، منم 10 سالم بود که مریض شدم، الان خوبم، 3 سال طول کشید تا خوب شم، البته بعضی ها کمتر و بیشتر، شاد باش و قوی و توکل کن به خدا … آرامش داشته باش و مطمئن باش اگر خدا بخواهد حتما سالم خواهی شد.. توصیه من اینه که شاد باشی و سعی کنی با نگاه پر معنا معنی زندگی رو بهتر درک کنی تو..

  [پاسخ]

 25. من all بودم. فقط با شیمی درمانی خوب شدم. شاید پیوند لازم نباشه. البته نباید پیوند از شیمی درمانی سخت تر باشه.. امید به بهبود عزیز شما..

  [پاسخ]

 26. سلام به دوستان بویژه پانیزای عزیز من دختری هستم که 15 سال پیش سرطان خون گرفتم. الان کاملا خوب هستم. فقط به برادرتون بگید که شاد و قوی باشه مثل بچگی من و امیدش هم به لطف خدا.. انشالله خوب میشه..

  [پاسخ]

 27. دوشیزه گرامی اگر درمان قطعی شده بود که ایشان دیگر دارو مصرف نمی کردند. ضمنا برای اطمینان کامل از سلامتی و رفع هرگونه شک و تردید ، لازم است مدارک پزشکی ایشان توسط متخصصی مجرب بازبینی گردد. اینکه عامل سرطان چه بوده و به چه شکل درمان شده یا تحت کنترل است ، موردی است که به سادگی نمی توان اظهار نظر نمود. پیروز باشید

  [پاسخ]

  نرگس پاسخ:

  سلام ممنون از پاسختون.میخواستم بدونم مگه مبتلایان به سرطان خون میتونن به مرحله ای برسن که اصلا دارو مصرف نکنن؟یعنی امیدی هست که مثه افراد عادی زندگی کنن؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله مبتلايان به سرطان خون مي توانند با روش شيمي درماني طي 2.5 تا 3 سال، درمان قطعي مي‌شوند. البته اين اظهار نظر بستگي به بازبيني كامل پرونده پزشكي بيمار دارد و همانطور كه گفته شد ، بهتر است با يك فوق تخصص مجرب مشورت نماييد.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *