خريد vpn خريد kerio خرید vpn خرید فیلترشکن
سرطان خون (لوسمی) چیست؟ | کانون دانش (بانک مقالات)

سرطان خون (لوسمی) چیست؟

خون از مايع لزجی به نام پلاسما و ياخته های شناور آن که توسط مغز استخوان توليد می شود تشکيل شده است. مغز استخوان ماده ای نرم و اسفنجی شکل است که داخل استخوانها يافت می شود. اين ماده حاوی ياخته ‌هايی است که ياخته‌ های مادر يا سلول پايه (Stem cell) ناميده می شود و وظيفه آنها توليد ياخته‌ های خونی است.سلول سرطانی خون

 سه نوع ياخته‌ خونی وجود دارد :
گويچه ‌های سفيد خون (گلبولهای سفيد) که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند

 گويچه‌های قرمز خون (گلبولهای قرمز خون) که اکسيژن را به بافتها حمل کرده و فرآورده های زائد را از اندامها و بافتها جمع آوری می کنند

 پلاکتها که وظيفه انعقاد خون و جلوگيری از خونريزی را بر عهده دارند سرطان خون (لوسمی) نوعی بيماری پيشرونده و بدخيم اعضای خون ساز بدن است که با تکثير و تکامل ناقص گويچه‌های سفيد خون و پيش سازهای آن در خون و مغز استخوان ايجاد می شود.
 لوسمی يا لوکمی leukemia ريشه در زبان لاتين به معنای "خون سفيد" دارد و فرآيند تکثير، خونسازی و ايمنی طبيعی بدن را مختل می ‌کند. اجتماع اين ياخته های سرطانی در خارج از مغز استخوان، موجب تشکيل توده هايی در اندامهای حياتی بدن نظير مغز و يا بزرگ شدن غده های لنفاوی، طحال، کبد و ناهنجاری عملکرد اندامهای حياتی بدن می شوند. لوسمی شايع ترين سرطان اطفال در جهان است. ‎لوسمی براساس طيف، شدت و سرعت پيشرفت روند بيماری به دو دسته حاد (acute) و مزمن (chronic) تعريف می شود.

 ۱- لوسمی حاد، رشد سريع همراه با تعداد زيادی گويچه‌ های سفيد نارس است و مدت فاصله زمانی بين شروع بيماری و گسترش دامنه آن بسيار کوتاه است.
 ۲- لوسمی مزمن، رشد آهسته همراه با تعداد بيشتری ياخته های سرطانی بالغ تر است و مدت زمان طولانی تا بروز علائم بالينی آن دارد. لوسمی نيز با توجه به نوع ياخته موجود در بافت مغز استخوان که دچار تراريختی و سرطان شده است تعريف می شود و اشکال مختلفی از اين نوع سرطان وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. لوسمی بر اساس نوع گويچه سفيد خون که دچار تراريختگی و سرطان شده به دو دسته تقسيم می شود:
 i) لنفوئيدی (lymphocytic) يا لنفوبلاستی(lymphoblastic)
ii) ميلوئيدی ( myelogenous ) با توجه به طبقه بندی فوق، شايع ترين اشکال لوسمی بر اساس سرعت پيشرفت روند بيماری و نوع گويچه سفيد خون که دچار تراريختگی و سرطان شده به چهار گروه تقسيم می شود که عبارتند از:
 ۱- لوسمی لنفوئيدی يا لنفو بلاستی حاد: لوسمی لنفو بلاستی حاد بيماريی است که در آن تعداد بسيار زيادی از گويچه های سفيد خون که مسئول دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی هستند و "لنفوسيت" ناميده می شوند و هنوز به طور کامل تکامل نيافته اند دچار اختلال شده و بطور فزاينده ای در خون محيطی (blood peripheral) و مغز استخوان يافت می شوند. علاوه بر اين، تجمع اين ياخته ها در بافتهای لنفاوی باعث بزرگ شدن اين اندامها می شود. ازدياد لنفوسيتها نير منجر به کاهش تعداد ساير ياخته‌های خونی مانند گويچه‌های قرمز و پلاکت ها شده و اين عدم تعادل ياخته‌های خونی منجر به کم خونی، خونريزی و عدم انعقاد خون می شود. مدت فاصله زمانی بين شروع بيماری و گسترش دامنه آن بسيار سريع و کوتاه است. لوسمی لنفوبلاستی حاد، شايع ترين نوع لوسمی در اطفال است که اغلب در کودکان بين سنين ۲ تا ۶ سال تظاهر می کند. گروه سنی ديگری که در مقابل اين بيماری بيش از بقيه آسيب پذير هستند، افراد بالای 7۵ سال را تشکيل می دهند.
۲- لوسمی ميلوئيدی حاد: تراريختگی ياخته های "ميلوئيد" گويچه های سفيد خون است که فرآيند تکثير و خونسازی و ايمنی طبيعی بدن را مختل می ‌کند. اين نوع سرطان دارای چندين زيرگونه و ميانگين سن ابتلا به آن ۶۴ سال است. اين نوع لوسمی در مقايسه با لوسمی لنفوسيتی حاد کمتر در کودکان ديده می شود اما کودکان مبتلا به سندرم دان (Down Syndrome) در سه سال ابتدايی زندگی استعداد بيشتری برای ابتلا به آن دارند.
 ۳- لوسمی لنفوئيدی مزمن: شايع ترين نوع لوسمی بزرگسالان است. طيف رشد و پيشرفت اين نوع لوسمی بسيار کند و آهسته است و اغلب در افراد سالمند تظاهر می کند. ميانگين سن بروز لوسمی لنفوئيدی مزمن ۶۰ سال است و ابتلا به آن در سنين پايين تر از ۳۰ سال بسيار غير طبيعی و در کودکان بسيار نادر است. اين نوع لوسمی در مردان بالای ۵۰ سال شايع تر است و اغلب به طور تصادفی و هنگام معاينات و آزمايش معمولی خون که افراد برای تشخيص بيماری های ديگر انجام می دهند، تشخيص داده می ‌شود.
 ۴- لوسمی ميلوئيدی مزمن: اين نوع لوسمی يک بيماری اکتسابی ناشی از يک نوع ناهنجاری در کروموزوم ۲۲ ياخته ‌های مغز استخوان است. لوسمی ميلوئيدی مزمن در مردان بين سنين ۴۰ تا ۶۰ سال شايع تر است و افرادی که تحت تشعشعات يونيزه و يا تماس با بنزين و مشتقات آن قرار داشته اند، بيشتر در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

علائم هشدار دهنده سرطان خون (لوسمی)برخی از انواع لوسمی، به طور تصادفی و هنگام آزمايش های معمولی خون که افراد برای تشخيص بيماری های ديگر انجام می دهند، تشخيص داده می ‌شود

 • احساس ناخوشی عمومی

 • تظاهر لکه‌های دانه اناری زيرجلدی پوست (petechiae)

 • لخته يا منعقد نشدن خون در پی ايجاد زخم يا بريدگی

 • ضعف و خستگی مفرط

 • عفونتهای مکرر و عود آنها

 • دردهای استخوان و مفاصل

 • تنگی نفس در اثر فعاليت

 • تب و لرز و نشانه های شبه سرماخوردگی

 • رنگ‌ پريدگی پيشرونده

 • تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی، طحال و کبد

 • احساس سيری و بی‌اشتهائی

 • کم خونی

 • خواب‌آلودگی

 • خونريزی مکرر بينی

 • تورم و خونريزی لثه ‌ها

 • ضعف و لاغری ممتد

علاوه بر نشانه های فوق ممکن است عوارضی در بيمار ظاهر شود که به اجتماع ياخته ها و سرايت سرطان به اندامهای ديگر بدن مربوط باشد. در چنين مواردی بيمار از سردرد، حالت تهوع و استفراغ، کاهش سطح هوشياری، تشنج، ديد مضاعف، فلج اعصاب مغز، عدم‌‏ حفظ تعادل، تورم در ناحيه گردن و صورت شکايت می کند.

 سبب شناسی: سرطان زايی لوسمی

 بيماری لوسمی يک فرآيند پويا است که توسط متغيرهای ناشناخته و مستقل متعددی موجب تغييرات مولکولی ياخته شده و منجر به تداخل در سيستم تکثير ياخته های مغز استخوان می‌شود. عامل مستعد و پيشتاز در تظاهر لوسمی مانند هر سرطان ديگری به هم خوردن نظم تقسيم ياخته ‌ای است. تحقيقات آماری و بالينی روند بدخيمی بيماری لوسمی را به اين عوامل ارتباط می دهند:

 • جنس- لوسمی در مردان بيشتر تظاهر می کند

 • سابقه قبلی ابتلا به برخی از بيماری های خونی و يا سابقه قبلی به سرطان

 • عوامل ژنتيکی و استعداد ميزبان: عوامل ژنتيکی از جمله نقايصی در کروموزوم‌ها و انتقال ژن معيوب

 • تشعشع- افرادی که در معرض تابش اشعه های يونيزه و يا هسته ای و سرطانزا قرار گرفته اند

 • اعتياد به دخانيات

 • آلاينده های موجود در هوای محيط زيست و محل کار- ( مواد يونيزه ، مواد صنعتی و شيميايی سمی مانند بنزين ومشتقات آن)

 • نارسايی مکانيسم ايمنی طبيعی بدن

 • سن- در ميان بزرگسالان، استعداد ابتلا به لوسمی با افزايش سن ارتباط مستقيم دارد. افراد بالای ۵۵ سال بايد بيشتر مراقب علائم هشدار دهنده اين بيماری باشند.

الگوهای غربالگری لوسمی

 لوسمی شايع ترين سرطان اطفال در جهان است با توجه به وضيعت عمومی سلامت فرد، بررسی های تشخيص لوسمی ممکن است شامل:
۱- آزمايش خون: در شرايط طبيعی گويچه ‌های سفيد بالغ در خون محيطی (peripheral) يافت می‌شوند ولی زمانی که گويچه‌های سفيد نارس که بايد در مغز استخوان باشند به مقدار زيادی وارد خون محيطی می ‌شوند عمدتا می تواند نشانه سرطان‌های خون (لوسمی) باشد. آزمايش خون و ‏ شمارش‌‏‎ و بررسی ياخته های شناور خون اولين گام‎ جهت ‎تشخيص‌‎ لوسمی‌ است.‏‎
۲- نمونه برداری يا بيوپسی (biopsy) مغز استخوان: بررسی ميکروسکوپی از نمونه بافت سرطان بسيار مهم است زيرا مطمئن ترين روش برای تشخيص لوسمی و نوع آن به حساب می آيد. نمونه برداری از مايع مغز نخاع و نمونه برداری از غدد لنفاوی نيز از روش های تشخيصی سرطان خون است.
 ۳- سازگاری بافتی (Tissue matching) : ياخته ها دارای انواع پروتئين های مختلف بر روی سطح خود هستند که از اين پروتئين ها در آزمايش های ويژه خون برای تشخيص سازگاری بافتی استفاده می شود. موفقيت در پيوند مغز استخوان به تشابه و سازگاری مغز استخوان فرد دهنده با مغز استخوان فرد گيرنده بستگی دارد که از طريق اين آزمايش سنجيده می شود.
 ۴- بررسی کروموزومی (cytogenic analysis): از ديگر اقدامات تشخيص ژنتيکی در افتراق انواع لوسمی است.
 ۵- عکسبرداری از قفسه سينه با تابش اشعه X – تشخيص طيف پراکندگی ياخته های مهاجم و غده های لنفاوی متورم در ناحيه قفسه سينه است.
 ۶- سی تی اسکن (Computerised tomography scan)- در اين روش دستگاه سی تی اسکن با گرفتن تعدادی عکس توسط اشعه ايکس، تصويری سه بعدی از بدن را نشان می دهد و از اين طريق پراکندگی سرطان به بخش های ديگر بدن مشخص می شود.
 ۷- پرتونگاری با استفاده از تشديد ميدان مغناطيسی (MRI Scan) – اين آزمايش مشابه سی تی اسکن است با اين تفاوت که به جای تابش اشعه X از مغناطيس جهت عکسبرداری از اعضای بدن استفاده می شود. در اين آزمايش بيمار به مدت ۳۰ دقيقه به طور ساکن درون اتاقک اين دستگاه می ماند و تصاوير مقطعی از بدن او تهيه می شود.
 ۸- سونوگرافی (Ultrasound) در اين شيوه از امواج صوتی جهت بررسی ساختار اندامها استفاده می شود.
 ۹- معاينات بالينی: بررسی وضعيت غدد لنفاوی، طحال، کبد و ديگر اعضای بدن است.

 الگوهای درمان لوسمی

 فرآيند درمان لوسمی برای هر شخص معين با شرايط بيماری وی مرتبط است و الگوهای درمان لوسمی بستگی به نوع لوسمی، وضعيت بيماری در شروع درمان، سن، سلامت عمومی و چگونگی واکنش بيمار به نوع درمان دارد. علاوه بر الگوهای رايج برای درمان انواع سرطان همچون شيمی درمانی و اشعه درمانی، از جمله می توان به روش های درمانی زير اشاره کرد:
 – درمان بيولوژيکی يا ايمونولوژيک - که مشتمل بر بازسازی، تحريک،‌ هدايت و تقويت سيستم طبيعی دفاعی بدن بيمار است و با استفاده از آنتی‌ بادی و هدايت سيستم دفاعی خود بيمار جهت مبارزه با سرطان صورت می گيرد.
 – جراحی – راهيابی ياخته های مهاجم لوسمی به ساير اندامهای بدن اغلب موجب تورم و بزرگی حجم غده های لنفادی و طحال و کبد می شود. الگوی درمانی محل ضايعه طحال، برداشتن آن از طريق جراحی "اسپلينکتومی" (splenectomy) است.
 – پيوند مغز استخوان و پيوند سلول های پايه ( Stem cell ) - جايگزينی مغز استخوان فرد بيمار با مغز استخوان سالم است تا بيمار بتواند مقادير بالای داروهای شيمی درمانی و يا پرتودرمانی را دريافت کند. شايع ترين اشکال پيوند مغز استخوان عبارتند از:

 • سلول های سرطانی خون پيوند "اتولوگ" (autologous) طی اين نوع پيوند بيمار بافت پيوندی ( مغز استخوان ) خود را دريافت می کند. در اين روش مغز استخوان بيمار را خارج و آن را در معرض داروهای ضد سرطان قرار می دهند تا ياخته های بدخيم کشته شوند. سپس محصول بدست آمده را منجمد و نگهداری می کنند.

 •  
 • پيوند "سينژنئيک" Syngeneic - بيمار بافت پيوندی ( مغز استخوان ) را از عضو ديگر دو قلوی مشابه خود دريافت می کند. در اين روش ابتدا بوسيله مقادير زيادی از داروهای ضد سرطان همراه يا بدون پرتو درمانی،‌ تمام مغز استخوان موجود در بدن بيمار را از بين می برند.سپس از عضو ديگر دو قلوی مشابه که شباهت بافتی زيادی با بدن بيمار دارد، مغز استخوان سالمی را تهيه می کنند .

 •  
 • پيوند "آلوژنئيک" allogeneic : بيمار بافت پيوندی را از فردی غير از خود يا دو قلوی مشابه خود (مثل برادر، خواهر، و يا هر يک از والدين و يا فردی که هيچگونه نسبتی با بيمار ندارد) دريافت می کند. اين فرد بايد سازگاری بافتی نزديک با بدن بيمار داشته باشد .

پس از تهيه بافت پيوندی از روش های فوق، به بيمار مقادير بالای داروهای شيمی درمانی همراه يا بدون پرتو درمانی می دهند تا باقيمانده مغز استخوان وی تخريب شود. در مرحله آخر مغز استخوان سالم را گرم کرده و بوسيله يک سوزن و از طريق سياهرگ به بيمار تزريق می کنند تا جانشين مغز استخوان تخريب شده شود. پس از ورود بافت پيوندی به جريان خون، ياخته های پيوند زده شده به مغز استخوان هدايت شده و به توليد گويچه ‌های سفيد خون، گويچه‌ های قرمز خون و پلاکتهای جديد می پردازند. ابتلاء به عفونت و خونريزی، تهوع، استفراغ، خستگی، بی اشتهايی، زخمهای دهانی، ريزش مو و واکنشهای پوستی از جمله عوارض جانبی پيوند مغز استخوان و پيوند سلول های پايه (Stem cell) است. امروزه با کاربردهای جديد الگوهای درمان پيوند مغز استخوان و درمان بيولوژيکی يا ايمونولوژيک و داروهای جديد ضد سرطان و پيشرفت های علم ژنتيک و ساختار های ژن های انسانی اميدهای تازه ای برای غلبه بر اين بيماری بوجود آمده است.

 BBC

Share

چاپ اين مطلب

       تعداد بازديد:55167       

ارسالي از سوي: مدير سايت    به بخش : پزشکي

137 مطلب تكميلي/درخواست»


استاد ، پژوهشگر و دانشجوي عزيز:

با اميد به اينكه مطلب ارائه شده مفيد بوده باشد ، تقاضايي از شما داريم و آن اينكه :
اگر منبع ديگري (شامل : كتاب ، سايت ، مقاله و ...) مي شناسيد و يا مقاله اي داريد كه به هر چه تكميل تر شدن اين مطلب كمك مي كند آنرا معرفي نماييد. اينكار بيش از چند دقيقه وقت شما را نمي گيرد، اما مطمئن باشيد كه ساعتها در وقتتان صرفه جويي مي كنيد !! زيرا بار ديگر كه براي مطلبي به اين سايت مراجعه كنيد ، منبع عظيمي از اطلاعات مي بينيد كه ديگر عزيزان به جهت اين نيك انديشي ، به شما هديه داده اند.

ارتقاء علمي؛ در گرو كمك ما به يكديگر است

 • فرید می‌گه:

  باسلام یه سوال داشتم در مورد بیماری سرطانی لوسمی برای مصرف چربی سوز ال کارنیتین در هنگام ورزش مشکل ایجاد نمی کنه ؟

  [پاسخ]

 • فرحناز صادقی زاده می‌گه:

  سلام .شوهر خواهرم یک ماهی هست که متوجه شده سرطان خون لومسی گرفته ودر بیمارستان دی تهران بستری هست ودکترش میگه تمام مغز اتخوان رو گرفته وهیچ کاری نمیتونیم براش بکنیم وخودش وخانوادش هم از این موضوع هیچ اطلاعی ندارن چون توان شنیدنش رو ندارن .خواهش مکنم راهنمایی کنید ببیرمش خارج از کشور مشکل مالی ندارن هر درمانی در توانشون هست

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام ضمن آرزوي سلامتي اصولادر چنين مواقعي به نظر يك دكتر اكتفا نمي شود. شما مي توانيد پرونده بيمارتان را گرفته و با دكترهاي ديگر (چه در داخل كشور و چه در خارج) مشورت نماييد. سربلند باشيد

  [پاسخ]

 • قاسم تکدهقان می‌گه:

  من تکدهقان هستم تلفن 09127824413 09367824413

  [پاسخ]

 • بهناز می‌گه:

  درودبرشما وسپاس ازراهنمایی های شما میخواستم بدونم منظور از گرید در سرطان چیست؟ یعنی وقتی می پرسند گرید چندی یعنی چی؟ ممنون

  [پاسخ]

 • hanie می‌گه:

  سلام ببخشید درباره ی سرطان خون سوال داشتم: 1. کسانی که مبتلا به سرطان خون هستن میتونن ازدواج کنن و بچه دار بشن؟؟ 2.برای پیوند مغز استخوان چه چیزهایی مهمه و چه آزمایشی باید بدیم ک ببینیم به طرف میخوره یا نه؟؟ممنووون میشم هرچه زودتر به سوالم پاسخ بدید.

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ:

  salam haneie khanum man khodam amlm3 dashtam bale mishe ezdevaj kard va bache dar shod shomma baraye hedeie selolhaye bonyadi ya hamun peyvand baiad nazde doktoretun beri va be shoma ye bage midan ke unja neveshte che azmaiesh hayi ro baiad bedin ba un barge baiad berid azmayesh gah markazi va bad az hododan yek mah javab ro be shoma midan

  [پاسخ]

 • علی می‌گه:

  سلام من نامزدم سرطان خون داشته و این آواخر بدتر هم شده دکترا زیاد امید ندارن تروخدا یه راحی بیش پام بزارید؟؟؟

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ:

  وفاداری و تا آخر پاش ایستادن

  [پاسخ]

 • نصرت تهرانی می‌گه:

  سلام مادر من 80 سال دارد .حدود یک سال کم خونی شدید داشت چند روز است که روی پوستش لکه های قرمز رنگ ظاهر شده خون ریزی از بینی وبعد از سرفه لخته خون دفع میکنه قکر میکنبد در چه مرحله ای است در ضمن پند روز پیش دو واحد خون وشش واحد پلاکت گرفته .ابا شیمی درمانی در این سن جواب میده یا بیشتر اذیتش میکنه ممنونم پاسخ بدید.

  [پاسخ]

 • پارمیس اسدی مطلق می‌گه:

  سلام پدرم لوسمی حاد دارد. الان در بیمارستان بستری است به علت ضعف سیستم ایمنی قادر به کنترل عفونت او نیستند شیمی درمانی میشه من به خاطر او خیلی ناراحت هستم پزشکها می گویند امیدی به درمان او نداریم. آب شدن عزیز آدم جلوی چشمش خیلی درد آوره. امیدوارم خدا همه ی بیمارها را شفا بده.

  [پاسخ]

  سانازsa پاسخ:

  دوست عزیز چرا برای پدرت به سراغ طب سنتی وگیاه درمانی نمیروی تقریبا همه ازش جواب گرفتن

  [پاسخ]

  رهگذر پاسخ:

  بپرش قم پیش دکتر طب اسلامی دکتر تبریزیان، میگن رد خور نداره

  [پاسخ]

 • سارا می‌گه:

  سلام به همه من یه دوستی دارم که این بیماریو داره اما بهش گفتن که فقط 22 ماه دیگه زنده میمونه حتی برای خارج از کشور رفتن هم اقدام کرداما بازم گفتن که مرگ قطعیه و هیج راهی وجود نداره توروخدا کمکم کنید مگه میشه اخه؟ینی ما بیخیال همه جی بشیمو منتظر 22 ماه دیگه بمونبمو دنبال درمانش نریم؟

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ:

  سلام از لحاظ علمی غلطه این حرف لوسمی از هر نوعی که باشه All AML cll cml pll درمان خاص خودشو داره الان تا 80 درصد شفاء کامل پیدا می کنند اصلا نگران نباشین و درمانو ادامه بدین.

  [پاسخ]

 • مدير سايت می‌گه:

  اطلاعاتی درمورد اهدا یاخته (سلول) بنیادی واهمیت آن

  در حال حاضر تنها راه درمان قطعی بیماران مبتلا به سرطان خون، تالاسمی وسایر بیماریهای خونی، پیوند سلولهای بنیادی خونساز به آنهاست. اين كار از طريق فردی که از لحاظ ژنتیکی(نه گروه خون) با بیمار مشابه باشد صورت مي پذيرد. 30% افراد بیمار از خانواده و فامیل خود فرد مشابه را پیدا می‌کنند ولی 70% دیگر، در خانواده و فامیل فردي با ژنتيك مشابه را پیدا نكرده و می‌بایست از افراد غیرخویشاوند، ژنتیک مشابه را پيدا كنند و درصورت پیدا نکردن گزينه‌اي با چنين ويژگي‌هايي، جان خود را ازدست می‌دهند. همچنین تعداد افرادی که از لحاظ ژنتیکی در جامعه انسانی باهم مشابه باشند بسیار پایین است(احتمال دارد شما فرد مشابه باشید)لذا این امر مستلزم اینست که همه دست به دست هم بدهیم وبرای یاری رساندن به این عزیزان با گذاشتن تنها نیم ساعت از وقتمان و انجام یک آزمایش ساده خون،عضوی از این بانک سلول بنیادی شویم.در حال حاضر تعداد جمعیت ثبت نام شده در دو مرکز کمتر از 5هزار نفراست که این رقم بسیار بسیار پایین می باشد.لازم به ذکر است زمانی که جواب آزمایش ما با فرد بیماری مشابه باشد از سوی مرکز با ما تماس گرفته شده و اهدا در آن زمان صورت میگیرد و سلولهای بنیادی را ازخون ما میگیرند.شیوه اهدا،مشابه اهدای خون میباشد.

  درایران دو مرکز ازداوطلبین ثبت نام بعمل می آورند:
  بانک اهدا سلولهای بنیادی واقع در بیمارستان شریعتی تهران شنبه تا چهارشنبه(ازساعت8تا1) پنجشنبه ها(ازساعت8تا12)
  سایت جهت ثبت نام اینترنتی:  http://www.iscdp.org  شماره تماس:02184902669
  مرکز سپاس واقع در سازمان انتقال خون مرکزی(جنب برج میلاد( شنبه تا چهارشنبه
  سایت جهت ثبت نام اینترنتی:www.iscdr.ibto.ir   شماره تماس:02188067338

  [پاسخ]

 • نسترن می‌گه:

  سلام،یکی از دوستان من خیلی وقته خون دماغ میشه مخصوصا وقتی ناراحت و عصبی میشه و گاهی حتی تا حد شوک پیش میره.پسر 23 ساله است و لاغره و معمولا رنگ پریده است و میل به غذا نداره و گاهی هم میگه همه جای بدنم درد می کنه.در ضمن کم خونی هم داره.می خواستم بدونم امکانش هست که مبتلا به سرطان باشه؟خواهش می کنم کمک کنید

  [پاسخ]

  مسعود پاسخ:

  با عرض سلام ازمایش سی بی سی پیشنهاد کن هم سریع و هم ارزان است

  [پاسخ]

 • lمجتبی می‌گه:

  سلام خدمت همه ی دوستان – من از بعضی افراد تعجب میکنم – از چی سرطان خون میترسند؟ اگه یه تحقیق جزیی انجام بدید درباره ی این بیماری و مقالات رو در یه سایت معتبر مطالعه‌ کنید”مثل همین سایت” متوجه میشدی که سرطان بیشترش درمان داره – همین بیمارستان دکتر شریعتی خودمون تو تهران که باعث شده کشورمون دومین کشور پیوند مغز استخوان جهان معرفی بشه و لازمه اینو بگم تلاشهای زیاد و بی وقفه اساتیدی چون دکتر قوام زاده – دکتر جهانی – دکتر مقدم ومتخصصین خبره دیگه که تعدادشون هم کم نیست این رتبه رو رقم زده – حتی برای این بیماری هم سلولهای هدفدار هم هم که فکر کنم رو دونفر هم جواب داده در دانشگاه ماساچوست آمریکا اختراع شده- اما. میدانستید یک سرماخوردگی. که چرکی باشه یک انسان رو تا 20_30. اگه پیگیری نکنه و تحت درمان قرار نگیره به مرگ تحدید میکنه- حالا اکثر بیماریهای خون که با تشخیص پزشک پیوند مغز استخوان انجام میدن فرد میتونه تا 70-90 به زندگی امیدوار بشه و تقریبا میشه همون سرماخوردگی چرکی که باید تحت مراقبت قرار بگیره – البته شیمی درمانی در بسیاری از موارد موثرند.

  [پاسخ]

  محمد حسین پاسخ:

  سلام عزیز من خواهر من نو aml گرفت فتح کرد هر کی این مریضیو بگیره فتح میکنه

  [پاسخ]

 • مدير سايت می‌گه:

  بی بی سی : سرطان خون یازدهمین عامل مرگ و میر در جهان است اما حالا امیدهای تازه‌ای برای درمان این بیماری در بزرگسالان به وجود آمده است.

  همایون خیری گزارش می دهد.

  دانلود فیلم از مدیا فایر – حجم 10 مگابایت

  [پاسخ]

 • وحید می‌گه:

  سلام عزیزان من وحید از ا.غ همانطورکه گفتم از یک سال پیش متوجه شدم که مبتلابه لوسمی (سرطان خون)نوعaml)m3)هستم من بار اول 55روزدر بیمارستان امام خمینی ارومیه زیر نظر سرکار خانم دکترولیزاده بستری بودم درطول این مدت 15 روز شیمی درمانی شدم واقعا لعظات سخت وعذاب آوری بود در ضمن همراه با شیمی درمانی قرص (atra)هم میگرفتم الان 3ماه یک بار قرص(atra)مصرف میکنم دکتر میگه تا 2سال باید قرص مصرف کنم شکر خدا دکتر میگه درمان جواب داده با سپاس وتشکر فراوان از پرسنل بخش خون بیمارستان امام خمینی ارومیه خصوصامسئول بخش سرکار خانم احمدزاده وپرستاران دلسوز بخش خانمها(درفش پورقاسمیزردیحاجی پورراستگو_نبی وند)

  [پاسخ]

 • وحید می‌گه:

  سلام مونا جون وکلیه بازدید کنندگان

  من وحید از ا.غ هستم تقریبااز یک سال یش فهمیدام که مبتلا به سرطان خون نوعaml)m3)هستم ودر بیمارستان امام خمینی ارومیه به مدت 55روز زیر نظر سرکارخانم ولیزاده بستری شدم شکر خدا الان حالم خوب است ودارم زندگی عادی خود را ادامه میدهم 3بارشیمی درمانی شدم وقرص )atra( میگرفتم

  [پاسخ]

 • نرگس می‌گه:

  باعرض سلام و خسته نباشید سال نو بر شما مبارک من به همراه چند تن از دوستانم مشغول تحقیقی درباره سرطان خون هستیم.چند مبحث هست که متاسفانه موفق به دریافت پاسخ مناسبی برای آن ها نشده ایم که عبارتند از: 1)نحوهی بر خورد مناسب با بیماران مبتلا به سرطان خون 2)پشتیبانی دولت از مبتلایان 3)مشکلات بیماران به هنگام درمان 4)هزینه های درمانی و از شما تقاضا دارم که که به این سوالات یا مباحث پاسخی دهید

  با تشکر فراوان نرگس

  [پاسخ]

 • ماری می‌گه:

  سلام مونا جون من خودم تومور مغز داشتم الان خداراشکر بد از درمان 2 سال مثل یه فرد عادی دارم زندگی میکنم بهتر از قبل .فقط تو هر مریضی توکل به خدا و روحیه خوب نیازه تا بتونی خوب باشی و به مریضیت مثله سرماخوردگی نگاه کنی .موفق باشی

  [پاسخ]

 • علي رضا می‌گه:

  دوستم يه پسره 16 ساست كه تازه فهميده سرطان خون دارهمدت كميه كه عوارضش رو داره به نظرتون درمان ميشه؟؟؟؟؟؟جوري كه عينه بقيه سالم زندگي كنه؟؟؟

  [پاسخ]

 • مونا می‌گه:

  چرا هیچکس جوابمو نمیده؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 • مونا می‌گه:

  از دوستان هم خواهش میکنم هرکدوم که درمورد سوال قبلیم اطلاعات یا تجربه ای دارن واسم بذارن ممنون

  [پاسخ]

 • مونا می‌گه:

  سلام میخواستم بدونم افرادی که مبتلا به سرطان خون بودن ودرمان قطعی شدن بازم امکان برگشت بیماریشون وجودداره یانه؟

  [پاسخ]

 • اميرعلي می‌گه:

  داروی درمان قطعی سرطان وآرتروز کشف شد

  به گزارش فارس نیوز: مهندس قاسم تك دهقان سرپرست تيم تحقيقاتي در اين رابطه گفت: اين دارو با فرمولاسيون جديدي كه تاكنون نمونه مشابه آن وجود نداشته،ساخته شده و توانايي نابودي تمامي سلول‌هاي سرطاني بدخيم را دارد. وي افزود: مهمترين ويژگي اين دارو به‎ خلاف داروهاي موجود كه علاوه بر عوارض زياد موجب از بين بردن سلول‌هاي سالم نيز مي‎شود، اين است كه هيچ عارضه‌اي روي سلول‌هاي سالم نداشته باعث درمان قطعي بيماري مي‌شود. اين محقق گفت: فاز اول و دوم اين تحقيق يعني مرحله كشت سلولي روي سلول‌هاي سرطاني بدخيم از نوع سرطان سينه، استخوان، كبد، كليه و B.K گوساله كه جزو مقاوم‌ترين سرطان‌ها هستند،با موفقيت كامل انجام شده و چندين بارهم تكرارشده است. وي اظهار داشت: اين دارو اثرات ضدويروسي بسيار قوي داشته و در مرحله كشت سلولي توانسته ويروس‌هاي”IBR “و”fmb”ونيوكاسل را نابود كند. تك دهقان همچنين از كشف دارويي جديد براي درمان آرتروز براي اولين بار در جهان خبر داد و افزود:داروي اكتشافي موجب درمان ۹0 درصد از بيماران شده و نتيجه كاملاً رضايت‏بخش بوده است. سرپرست تيم تحقيق گفت:اين داروي گياهي با يك عمليات شيميايي در فرآيند پيچيده روي مواد گياهي به دست آمدهاست ومقدمات آزمايش نهايي در حال انجام است.

  وي با توجه به استقبال گسترده كشورهاي پيشرفته از اين دستاورد تصريح كرد:همت و تلاش مسئولان، لازمه تسريع روندنهايي شدن دارو و استفاده فراگير بيماران نيازمند است.

  من دنبال آدرسي از اقاي دهقان بودم كه در كلوب به اين پيام برخورد كردم : آقايي بنام قارداشی اين دوتا شماره تلفن را داده اند: . 02166438147 و 02166917754 اطلاعات بیشتر را از طریق همین تلفن ها کسب نمایید . بااحترام .

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با احترام كانون دانش هيچ گونه اطلاعي از درستي يا نادرستي شماره تماسهاي داده شده ندارد. لذا مسئوليت تماس شما تنها به عهده خودتان است. ضمنا اگر دوستان نظري در اين باره دارند در ذيل همين پيام ارائه كنند. با سپاس

  [پاسخ]

 • نرگس می‌گه:

  سلام من یه خواستگار دارم که مبتلا به سرطان خون بوده و5سال پیش شیمی درمانی رو انجام داده وبعد ازاون مشکلی نداشته.فقط هر6ماه یه دارو مصرف میکنه.آیا درمان قطعی شده؟دیگه مشکلی براش پیش نمیاد؟میتونه سالها زنده بمونه 25سالشون هست الان

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  دوشیزه گرامی اگر درمان قطعی شده بود که ایشان دیگر دارو مصرف نمی کردند. ضمنا برای اطمینان کامل از سلامتی و رفع هرگونه شک و تردید ، لازم است مدارک پزشکی ایشان توسط متخصصی مجرب بازبینی گردد. اینکه عامل سرطان چه بوده و به چه شکل درمان شده یا تحت کنترل است ، موردی است که به سادگی نمی توان اظهار نظر نمود. پیروز باشید

  [پاسخ]

  نرگس پاسخ:

  سلام ممنون از پاسختون.میخواستم بدونم مگه مبتلایان به سرطان خون میتونن به مرحله ای برسن که اصلا دارو مصرف نکنن؟یعنی امیدی هست که مثه افراد عادی زندگی کنن؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله مبتلايان به سرطان خون مي توانند با روش شيمي درماني طي 2.5 تا 3 سال، درمان قطعي مي‌شوند. البته اين اظهار نظر بستگي به بازبيني كامل پرونده پزشكي بيمار دارد و همانطور كه گفته شد ، بهتر است با يك فوق تخصص مجرب مشورت نماييد.

 • paniza می‌گه:

  سلام برادرم مبتلا به کمبود پلاسمای خون شده بود.27سالست اول پلاسما تزریق کردن و قرص و امپول دادن اما موجب ریزش مو و دیگر عوارضا شد.الان درحال پرتو درمانیه و هفته ی دیگه شیمی درمانی حدودا 3ماه هست که سرطان خون گرفته و تحت نظر بهترین دکترای ایران و تهرانه.به نظرشما قابل درمانه>؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام ضمن آرزوی سلامتی برای برادرتان؛ بله موارد زیادی بوده که سرطان خون درمان شده. داشتن روحیه بالا و رعایت اصول توصیه شده از جانب پزشک از عوامل بسیار موثر در بهبود سرطان خون می باشد. مشورت مداوم با پزشک معالج اکیدا توصیه می گردد. به امید بهبودی

  [پاسخ]

  omide be lotfe khoda پاسخ:

  سلام به دوستان بویژه پانیزای عزیز من دختری هستم که 15 سال پیش سرطان خون گرفتم. الان کاملا خوب هستم. فقط به برادرتون بگید که شاد و قوی باشه مثل بچگی من و امیدش هم به لطف خدا.. انشالله خوب میشه..

  [پاسخ]

 • محمد می‌گه:

  سلام عزیزان من 62 ساله ام و دو سالی است که مبتلا به سرطان هستم.درست بعد از سالروز تولدم در یک آزمایش چکآپ متوجه سرطانم شدنم و دقیقا دو سال بعد در همان روز پیوند مغز استخوان شدم و اینهابه من این پیام را داده است که من فقط باید کارها و تکلیفی که به عهده ام گذارده شده است برای سلامتی ام انجام دهم .سوال کردن هایی مثل اینکه “چرا من از بین این همه مردم مبتلا شدم؟” و مانند این مثل آن است که یک پادوی اداره بخواهد از مدیر کل سئوال کند و در مقایسه من با خالق عزیز و دوست داشتنی ام که اصلا قابل طرح نیست.بیاییم بیماری را همانند هر چه که به ما داده شاکر باشیم شاید آنسوی خط مصلحتی است که من و تو از آن نمیدانیم.درمان را جدی بگیریم و حرف پزشکان و کادر درمان را اجرا کنیم و بقیه اش را به صاحبش بسپریم.

  [پاسخ]

 • بهار می‌گه:

  خداوندا ای بزرگ ای کریم به حق تمام کسانی که دوستشان داری تمامی مریضان سرطانی را شفا بده الهی بالحق من ناجاک و باالحق من دعاک فی البر و البحر صل علی محمد و آل محمد تفضل علی مرض امومنین و المومنات بالشفاء و الصحه (آمین آمین آمین )

  [پاسخ]

 • محمود می‌گه:

  خواهرم سرطان خون گرفته و دكترها يبيمارستان شريعتي گفته اند كه شيمي درماني جواب نداده و نياز به پيوند مغز استخوان دارد ميخواستم بدانم كه ايا اين عمل اميدوارنه است و عوارض براي دهنده وگيرنده ندارد و ايا خواهرم زنده ميماند يا خير ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

  [پاسخ]

  عطيه پاسخ:

  پدرم سرطان خون گرفته و پيوند مغز استخوان كرده ميخواستم بدانم كه ايا اين عمل اميدوارنه است و عوارض براي دهنده ندارد و ايا پدرم زنده ميماند يا خير ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

  [پاسخ]

 • ميترا می‌گه:

  سلام من دوستي دارم 29 سالشه خون دماغ ميشده بي اشتها بوده رفته بوده ازمايش دادا گفته بودن سرطان خونه بعد براي ازمايش مجدد به مشهد رفته بود كه اونا گفته بود سرطان نيست يه نو انگل كه داره حالا براي ازمايش مجدد ميترسه بره بايد چكار كرد

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام بايد هرچه سريعتر براي درمان اقدام كنه. به هرحال عاقبت زندگي رو همه ميدونيم. پس تابهتر تازنده هستيم قدر سلامتي و زندگي رو بدونيم.

  [پاسخ]

 • marziye می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید من حدود یک سال پیش لوسمی حاد (aml m3) داشتم و با مصرف قرص atra و یک دوره شیمی درمانی خدا رو شکر مشکلم برطرف شد. در آن دوران سخت این یاد و ذکر خدا بود که به من امید و نوید میداد. سرطان را برای خودم بهانه ای کرده ام برای از نو آغاز کردن. آغازی پر از نشاط که مورد توجه خاصه خداوند بوده ام. به امید امیدوار شدن همه بیماران

  [پاسخ]

 • ساغرr می‌گه:

  سلام من همسرم تازگی خون دماغ میکنه و بعضی اوقات سرگیجه هم داره .ازمایشم داده موردش مشکوک به سرطان خون بوده.بازم گفتن باید دوباره ازمایش بده.سنشم 20.ولی هیچ کدوم از علایم دیگرو نداره.ممکنه سرطان خون نباشه؟ ممنون میشم اگه راهنماییم کنید….

  [پاسخ]

 • زهرا می‌گه:

  سلام امیدوارم همه بزودی شفا بگیرن 1هفته ست که فهمیدم پدرم سرطان خون allدارد کسی می دونه درصد بهبودی چه قدره ؟و درمان چه قدر طول میکشه؟

  [پاسخ]

 • ساراا می‌گه:

  سلام من يه پسره ٨ ساله دا رم مدتي هست كه بعضي از نشانه هاي سرطان رو تو بدنش حس ميكنم مثله قرمزي و تورم در روي پوست رنگ پريدگي درد هاي مفصلي تعريق زياد ولي ميترسم كه ببرمش براي ازمايش چون اگه خدايي نكرده مريض باشه من از غصه دق ميكنم واسم دعا كنيد

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  کاربر گرامی امیدواریم که شما اشتباه کرده باشید و فرزندتان مشکلی نداشته باشد. ولی توصیه می کنیم که سریعا به پزشک مراجعه نموده و آزمایشهای لازم را انجام دهید. چرا که بسیاری از بیماری ها در زمانیکه به موقع تشخیص داداه شوند قابل درمان بوده و نگرانی ها پایان می پذیرد.

  [پاسخ]

 • مصطفی می‌گه:

  سلام. مصطفی هستم ۱۷سالمه من بدونه داشتن هیچ نشانه ای وفقط از بطور تصادفی از طریق دادن ازمایش فهمیدم AMLدارم و الان منتظر نوبت پیوندم از نوع انالوگ هستم محتاج دعاتون هستم .

  [پاسخ]

 • هديه می‌گه:

  سلام.ميخواستم بگم ب نظر من درمان سرطان فقط و فقط و فقط باايمانه.ايمان داشته باشيم ك تنها با ايمان به سلامتي و ايمان به رحمان و رحيم بودن خدا سلامتيمونو بدست مياريم.با اميد سلامتي براي همه سرطاني ها از ته ته ته ته ته ته……..قلبم.

  [پاسخ]

 • راحله می‌گه:

  ببخشیدحالا با توزیحاتی که در بالا دادم باوجودی که سرطان به صفر رسیده چرا باید شیمی درمانی فشرده و قوی شود؟

  [پاسخ]

 • راحله می‌گه:

  سلام پسرم 8سال داردکه شب کریستمس به علت بی اشتهای ورنک پریدکی به ورژانس بیمارستانMCVدرایالات ویرجینیابردیم بعداز ازمایش خون فهمیدیم که سرطان خون از نوع لوسمی حاد داردبه مدته یک هفته در بیمارستان بستری بودوبعد از آزمایشهای مختلف دکترش گفت 98درصدسرطان دارد امابه لطف خداوندودعاهای تمام دوستان وآشنایان وکسانی که ما نمی شناختیم ولی برای پسرمان دعامی کردند بعدازیکماه ازمایش مغزه استخوان نشان داد که سرطان به صفر رسیده امااورابه مدت8ماه درشیمی درمانی قوی کذاشتن به طوریکه هرجمعه 3تاشیمی درمانی داره یکی درقلب یکی در نخاع کمریکی در ران پاکه البته اورابیهوش میکنندبا وجود سنش روحیه عالی دارد باورکنید او ما را روی پا نکهداشته

  [پاسخ]

 • بیصدا می‌گه:

  سلام اگه کسی سردرد های شدید و مداوم که طوری باشه بزنه به گردنو کتف و دستها .و تپش قلبو قلب درد شدید که به پشت کمرش بزنه و استخوان درد شدید داشته باشه آیا ممکنه علائم سرطان باشه ؟ مرسی اگه جواب بدین

  [پاسخ]

  الهه پاسخ:

  خواهرم ب۲۹ سالش بود که ۶ماه پیش به علت سرطان خون فوت کرد اما تا روز اخر با بیماری مبارزه کرد خواهرم 1سال و نیم مقاومت داشت پزشکا می گوفتن روحیه خوب باعت شد که بتونه این 1سال بمونه.امیدوارم که روزی برسه که همه بیماران با مقاومت خوب بشن.من هم در حال حاضر مشکوک به سرطان هستم اما اجازه نمی دم که این بیماری من و از پا در بیاره به امید خدا .التماس دعا.

  [پاسخ]

 • بهرام شیرینی می‌گه:

  لام لطفاً در مورد all بیشتر توضیح بدین و اگه ممکنه بگین که فقط با شیمی درمانی خوب میشه یا باید پیوند هم انجام بشه. بیمار 11 ساله هست و دخته. خیلی ممنونمر

  [پاسخ]

  omide be lotfe khoda پاسخ:

  من all بودم. فقط با شیمی درمانی خوب شدم. شاید پیوند لازم نباشه. البته نباید پیوند از شیمی درمانی سخت تر باشه.. امید به بهبود عزیز شما..

  [پاسخ]

 • امین می‌گه:

  من مادرم خیلی از این علایم رو داره!!!!!!!! آب ریه هم داره! آب ریه ربطی به این بیماری داره؟

  [پاسخ]

 • حامد می‌گه:

  سلام ممنون از بابت مطالب. مادر من 60 سالش و 5 سالی لوسمی مزمن داره یه چند وقتی با ناپرهیزیهای که داشته دردهای کهنش به سراغش امده البته از وقتی دیگه نمیزاریم کار کنه رو به بهبودیه تو ازمایشاش نشان داده طحالش بزرگ شده واسترسها منقلبش میکنه مثلا کمر دردجوری که از پا درش میاره خیلی هم خونه نشین زود هم خسته میشه از اونجای که مقالات علمی زیاد میخونم فکر میکنم دچار سندرم خستگی مزمن هست حالا چند تا سوال دارم اگه روند بهبودیش ادامه پیدا کنه طحالش به حالت اول یا بهتر میشه؟ ایا با ورزش و نرمشهای تدریجی میشه هم از این خستگی مزمن و هم سیستم دفاعی بدنش و تقویت کرد؟

  [پاسخ]

 • تارا می‌گه:

  خدارو به ذات مقدسش قسم میدم که همه ی بیمارها رو شفا و عافیت بده من سالمم و خدا رو به اندازه ی نفس های دم و بازدم همه ی موجودات هستی شکر می کنم

  [پاسخ]

 • نفس می‌گه:

  من 17ساله وسرطان دارم واسم دعا كنيد

  [پاسخ]

  omide be lotfe khoda پاسخ:

  نفس جان، منم 10 سالم بود که مریض شدم، الان خوبم، 3 سال طول کشید تا خوب شم، البته بعضی ها کمتر و بیشتر، شاد باش و قوی و توکل کن به خدا … آرامش داشته باش و مطمئن باش اگر خدا بخواهد حتما سالم خواهی شد.. توصیه من اینه که شاد باشی و سعی کنی با نگاه پر معنا معنی زندگی رو بهتر درک کنی تو..

  [پاسخ]

 • rudabeh می‌گه:

  سلام.اگر منبع این مطلب را ذکر کنید ممنون می شوم

  [پاسخ]

 • مرضیه می‌گه:

  با با سلام من بیمار سرطان خون هستم از نوع aml m3 در خرداد ماه متوجه این موضوع شدم و46 روز در بیمارستان امام رضا مشهد بستری بودم تحت نظر دکتر خوبم جناب آقای دکتر محمد مهدی کوشیار . اکنون سلامتی کامل خود را بدست آورده ام . با هر نفسم خدایم را برای این عمر دوباره شکر می کنم و حال من مانده ام با خاطرات تلخ بیمارستان و شبهایی که با ناامیدی سر کردم و از خدا طلب بخشش می کردم تا از این همه درد مرا راحت کند . با آرزوی شفای همه بیمارها . با تشکر

  [پاسخ]

 • مرتضی می‌گه:

  مهرنوش جان خوشحالم که AML نگرفتی چون AML قاتل خطرناکی است انشاالله سلامت باشید

  [پاسخ]

 • مرتضی می‌گه:

  علت کهیر یا سیاه شده پوست کاهش بیش حد پلاکت در خون است که مسول انعقاد می باشد کمبود این فاکتور خوریزی زیر جلدی را در مرحله اول باعث می شود

  [پاسخ]

 • مهرنوش می‌گه:

  من 31 ساله هستم 15 فروردین 1388 بعلت دردهای شدید استخوانی دربیمارستان شریعتیبستری شدم. وقتی فهمیدم سرطان خون حاد از نوع allدارم تمام امیدم را از دست دادم. ولی در 12 شهریور با گذشت روزهای سخت و شیمی درمانی های شدید بالاخره از برادرم پیوند گرفتم. روزهای قرنطینه خیلی برایم سخت بود 6 ماه قرنطینه کامل در اطاقی که هیچکس نباید داخل می شد و تنهایی و بیکاری ولی بااینهمه از 23 تیرماه 1389 توانستم به سرکار بروم و تمام ازمایشاتم هم خوب است. از دکترهایم دکتر عصفوری و اقابزرگی و موسوی تشکر می کنم و از کادر پرستاران بخش a خون و bmt1هم خیلی سپاسگزارم ولی یاد خدا در این مواقع خیلی به انسان کمک می کند. و بیماری انسان را بیشتر به خدا نزدیک می کند

  [پاسخ]

 • ارسال درخواست /مطلب تكميلي

  دوست عزيز: اگر درخواست مقاله، پروژه، كتاب، جزوه و... داريد به بخش نيازمنديهاي علمي (كليك كنيد) مراجعه نماييد؛ چون در اينجا ثبت نخواهد شد.اما اگر مطلبي داريد كه به هرچه تكميلتر شدن مطلب بالا كمك مي كند يا سوالي در همين رابطه داريد، فرم زير را پر كنيد.

  دوست عزيز: مطلب شما پس از تاييد مدير سايت قابل ديدن براي عموم است.