معمای کشف رنگ در آغاز تاریخ بشریت

برخی ازباستان شناسان می گویند، به کاربردن رنگ به عنوان یک سمبل ممکن است در حدود دویست هزار سال پیش در آفریقا شروع شده باشد.دکتر بارهام می گوید می گوید ممکن است نیای بشر امروزی در زامبیا ساکن بوده باشد
مطالعه آثارکشف شده از منطقه ای در جنوب زامبیا در قاره آفريقا، فرضیه آغاز به کار بردن رنگ در ارتباطات ميان انسانها در این منطقه را به وجود آورده است. لارنس بارهام پژوهشگر دانشگاه لیورپول با مطالعه ابزارها و اشیای به جا مانده از یکی از نخستین تمدن های بشری در زامبیا می گويد در ميان يافته های باستان شناسی در اين منطقه ترکیبی از رنگ های مایع یا جامد بدست آمده که احتمالا برای نقاشی یا نشانه گذاری روی بدن به کار می رفته است. تا کنون گفته می شد نخستین نمونه مشابه کاربرد رنگ به صدهزار سال پیش برمی گردد. در تاریخ تکامل بشر همواره زمان آغاز به کاربردن نشانه ها برای برقراری ارتباط یکی ازموضوعات مورد بحث باستان شناسان بوده است.

زبان نمادین

تا پیش از این، نقاشی های روی صدف در منطقه ای در خاورميانه به عنوان قدیمی ترین سند به کار گیری رنگ توسط بشر شناخته می شد. اما دکتر بارهام می گوید چه بسا بشر زودتر از آنچه یافته های باستان شناسی نشان می دهد، به این قابلیت دست یافته باشد. او می گوید: "به عنوان یک باستان شناس، مشتاقم که دریابم چه وقت استفاده از رنگ به عنوان نماد آغاز شد زیرا نمادگرایی رنگ با به کار بردن زبان همراه بوده است." دکتر بارهام می گوید انسان اولیه با استفاده از گل اخری رنگ تولید می کردند

دکتر بارهام در جشنواره انجمن علوم بریتانیا گفت: "استفاده از رنگ به عنوان نماد سرآغازی بر برقراری ارتباط کلامی بوده است، بنابراین ما در حال مطالعه برای کشف نشانه هایی از پیدایش زبان هستیم."

دکتر بارهام در طول ده سال گذشته در منطقه ای درجنوب زامبیا که "توین ریورز" (Twin Rivers) خوانده می شود و یک مجموعه غار قدیمی در آنجا وجود دارد، کار کرده است.

گفته می شود بشر در حدود صد و هفتاد تا سیصد هزار سال پیش در این ناحیه سکنی گزیده است.

ولی اینکه چه نوعی از انسان در آن منطقه زندگی می کرده است هنوز نامعلوم است. با این همه قسمت هایی از استخوان بشر در این منطقه کشف شده است که می تواند به انسان هایدلبرگی (جد انسان نئان درتال) متعلق باشد.

این نوع انسان نیای بشر امروزی خوانده می شود و مانند انسان امروزی، مغزی بزرگ داشته است.

كشف رنگ

گفته می شود انسان هایدلبرگی در این منطقه سکونت داشته استدکتر بارهام می گوید انسان ساکن در این منطقه (زامبیا) از گل اخری برای به دست آوردن رنگ استفاده می کرده و با استفاده از این فن آوری، رنگ های مختلف می ساخته است. در این منطقه گل اخری به رنگهای قرمز، زرد، قهوه ای، صورتی، سیاه و حتی ارغوانی وجود دارد. به این ترتیب آنها می توانسته اند با ترکیب آن با چربی حیوانات رنگ به دست آورند. با این همه باستان شناسان می گویند هنوز به نشانه های بیشتری برای پذیرش اینکه که کاربرد رنگ از این منطقه آغاز شده بود، نیاز دارند.

منبع : BBC

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *