طرح مکمل تورهای همگانی بر پایه علم نقطه تعادل

همانطور که صاحب نظران اطلاع دارند صنعت گردشگری که مردمی ترین صنعت جهان میباشد , مدتی است که رقابت فشرده ای با دو صنعت برتر اقتصادی جهان , یعنی صنعت نفت و خودرو سازی آغاز کرده است که پس از این صنایع , صنعت گردشگری که جزء صنایع زودبازده نیز هست با در آمدی سالیانه هزار میلیارد دلار به بزرگترین صنعت خدماتی جهان تبدیل شده است. صنعتی که میتواند سالانه 3 برابر صنعت نفت به کشور ارز وارد کند.

 صنعت توریسم با توجه به استانداردهای جهانی, به سه حوزه ورودی ، خروجی و گردشگری داخلی تقسیم میشود که در این میان ,  کشورهای زیادی هستندکه به سبب تراکم گردشگران داخلی,درآمد سرشاری را بدست آورده اند که واضح است رکــود در سفرهای داخلی به عنوان عاملی تهدید کننده خواهد بود که بلافاصله منجر به کاهش سرمایه گذاری و از بین رفتن صنعت گردشگری میشود. چرا که براساس آمار كارشناسان  95% گردشگري جهان ،گردشگري داخلي است. در واقع گردشگري داخلي 25 برابر گردشگري بين المللي صورت مي‌گيرد. به همین علت است که  جناب آقای مهندس مشائی ریاست محترم سازمان میراث فرهنگی , صنایع دستی و گردشگری فرمودند : كشوري كه حدود 70ميليون جمعيت دارد ،  توجه به گردشگري داخلي در آن توجيه دارد. بدین لحاظ , طرح سفرهای ارزان قیمت با هدف تغییر ذائقه گردشگران و ترویج فرهنگ سفر ، تدوین شد. که میباست با برنامه ریزی های علمی و با سرمایه گذاری بخش خصوصی دنبال شود. تا بدین منظور بستری ارزشمند برای جذب گردشگران خارجی فراهم آید. و این مطلب کاملا روشن است  که گردشگری داخلی به منظور حذف گردشگری خارجی نیست .چرا که  با ترویج فرهنگ ایرانگردی , زمینه برای عملی شدن برنامه های  20 ساله کشور که همانا جذب 20 میلیون گردشگر خارجی است ممکن خواهد شد.

 بدون شک این مسئله مهم تنها با طرح مکمل تورهای همگانی میسر است که بی شک اکثر اهدافی را که سازمان به دنبال آن است را پوشش خواهد داد . لذا به علت ضیق وقت در فرصتی مناسب به طور مفصل آن را دنبال خواهیم کرد. و در عین حال جزئیات طرح مکل تورهای همگانی در قالب یک پروژه به مدیران بلندپایه کشور ارائه خواهد شد و اما نکته دیگری که دارای اهمیت است مبحت گردشگری و اشتغال است. زیرا درحال حاضر از هر 16 شغلی که در جهان پدید می آید یک شغل مربوط به گردشگری است. که میتوان از طرح مکمل تورهای همگانی نیز در جهت اشتغالزائی برای سه‌ میلیون نفر بیکار کمک گرفت .
همانگونه که جناب آقای دکتر ملک زاده معاونت محترم امور گردشگری سازمان فرمودند : ایرانگردی, موجب اشتغال مولد و ایجاد کننده دوستي‌بين مردم خواهد بود. که البته دوستی بین مردم در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی دلنشین تر است.  

نظریه یا (علم نقطه تعادل )

علم نقطه تعادل ,  نسخه توسعه یافته بهره وری است که به آن بهره وری مدرن نیز میگویند.این نظریه ازجوهر کشی تمام علوم و فنون مختلف پدید آمده و در تمامی عرصه ها همچون , اقتصاد , مدیریت , پزشکی , مهندسی , شهرسازی , هنر , علوم اجتماعی , … و همینطور گردشگری نیز کاربرد دارد. لذا همانگونه که با دسته بندی شدن عناصر شیمیائی در جدول تناوبی , انقلابی بزرگ در جهان شیمی پدید آمد , این علم نیز می تواند با بهره گیری از معادلات خود همه علوم و فنون را طبقه بندی کرده و در تمامی زمینه ها صاحب سبک و یا مکتب شده و عامل پیدایش اختراعات جدید نیز گردد.  تا در ابعاد مختلف زندگی مردم جاری و برای ما انسانها رشد و  رفاه به ارمغان آورد. این نظریه باتوجه به فرهنگ سازی , میتواند برای حفظ محیط زیست و تحقق صلح جهانی گامهای بلندی بردارد. و امکاناتی را فراهم سازد که تمام انسانها و بخصوص محرومین جهان نیز از آن بهره مند شوند.
 لذا بر اساس این نظریه طرحی پیشنهاد گردیده که فهرست وار به آن اشاره میشود. و شرح کامل آن به اطلاع مسوولین محترم خواهد رسید.اکنون در اینجا به فرمولهائی که می تواند سفرها را روان تر کرده و به گردشگران آرامش و اطمینان بیشتری دهـد  می پردازیم. که آنها را به 2 شاخه الف و ب تقسیم میکنیم.
 
 الف – کاهش هزینه های گردشگری :
1-  شناسائی  مسيرهای مسافرتي که تاکنون 250 مورد از این مسیرها در سطح كشور شناسايي شده است
2- چارتر کردن وسیله نقلیه و هتل ها
3- اجرای تور به صورت گروهی
4- استفاده از ظرفیتهای خالی (مکانهای اقامتی و همینطور وسیله های حمل و نقل)
5- خدمات اقساطی
ب – پیوند مکملهای گردشگری به تورهای همگانی
اگرچه اجرای موارد بند الف میتواند به طور نسبی قیمت تورها را با حفظ کیفیت کاهش دهد اما برای رونق بخشیدن به بخش گردشگری کافی به نظر نمی رسد و از آنجائی که در این طرح , تغییر ذائقه گردشگری مدنظر بوده و سعی بر آن است که تورهای ارزان قیمت را  از خطر کاهش کیفیت حفظ کنیم , میبایست از شیوه های دیگری نیز استفاده کرد.
لذا قبل از اینکه مطلبی گفته شود لازم است تکلیف خود را با واژه تورهای "ارزان" روشن کنیم. چرا که آن زمانی که این ایده مطرح شد و منتقدین از واژه "ارزان" انتقاد کردند , مسئولین نیز خود تائید کردند که این واژه , مناسب این تورها نیست. چرا که معمولا کلمه ارزان در اذهان , کاهش کیفیت را تداعی میکند. که بی شک هدف از ارزانی تور , کاهش کیفیت نبوده بلکه منظور ارائه فرمولهائی است که بتواند امکاناتی را فراهم کند تا بخش گردشگری , رونق قابل توجهی پیدا کند تا مردم بیشتر به گردشگری ترغیب شوند و البته توان استفاده از امکانات آن را هم بدست آورند.

 پس بنا بر این لازم است ما به این تورها به گونه ای دیگر نگاه کنیم. به این شکل که پس از اجرای فرمول های شاخه الف که به کاهش قیمتها ختم خواهد شد. میبایست برای ایجاد جاذبه بیشتر به این تورها امکانات دیگری اضافه کنیم. اما هزینه امکاناتی که به آن افزوده شده است را برای گردشگر یا اصلا محاسبه نکنیم یا بسیار کمتر از قیمت اصلی آن در نظر بگیریم. که در این صورت تور یاد شده با افزایش امکانات , به جای کاهش , ارتقا کیفیت هم پیدا خواهد کرد لذا با احتساب هزینه تور و خدمات جانبی در کل , برای گردشگر بسیار مطلوب تر و به نوعی ارزان تر می باشد. !

به عنوان مثال : اگر ما بتوانیم تورهای گردشگری را با کلاسهای متنوع آموزشی ترکیب کنیم و از فضای داخل اتوبوس به عنوان کلاس درس کمک بگیریم . مثل آن است که ما یک کلاس درس متحرک , در فضائی به وسعت کره زمین خواهیم داشت. که گردشگران بازاء هر جلسه آموزشی 2 ساعته میتوانند از اتوبوس پیاده شده و از تمام جاذبه های گردشگری تحت پوشش سازمان که از قبل برنامه ریزی شده است  لذت ببرند.

یک نمونه زنده : یک تور 3 روزه با نظارت یکی از اساتید با اتوبوس از تهران به سمت دیزین حرکت میکند . این تور یک تور معمولی نیست بلکه در آن آموزشهائی نیز داده میشود. همانطور که میدانید هزینه این تور  با توجه به امکاناتی چون ( وسیله نقلیه , هتل و غذا ) بیشتر از 100هزارتومان نیست. جالب اینجاست به علت اینکه آموزش هم به آن اضافه شده است هزینه دریافتی از گردشگران400هزارتومان است (100هزارتومان هزینه تور + 300هزارتومان هزینه آموزش). و جالبتر اینکه گردشگران یادشده بسیار هم راضی هستند.

  نکته مهم: عوامل اجرائی طرح یاد شده این توانائی را دارند تا بر اساس فرمولهای یاد شده با اساتید مشابه و امکاناتی بیشتر و همچنین صدور مدارک معتبر و قانونی جهت آموزش برای گردشگران , تنها با 150 هزارتومان از  شیراز به جزیره کیش پرواز کنند و از تمام امکانات تور اعم از هواپیما , اقامت در هتل , صبحانه- ناهار- شام و آموزش بهره ببرند ( به همراه یک CD از سفر  و درج و ثبت جزئیات این وقایع شیرین برای گردشگران در نشریه طرف قرارداد.)

نتیجه نهائی
 در پایان میتوان گفت از آنجائی که شیراز ( پایتخت فرهنگی ایران ) و استان فارس دارای پتانسیل بسیار بالائی بوده و دارای جاذبه های کم نظیر گردشگری در کشور است و مردم فهیم این استان که در دوران گذشته ,  افتخار ترویج طرح ساماندهی اقتصادی ریاست جمهوری را داشته و به یاری خداوند سربلند از این آزمایش بیرون آمده اند در خصوص اجرای آزمایشی طرح مکمل تورهای همگانی در استان فارس نیز از مسئولین بلند پایه درخواست می شود تا حمایت خود را از اجرای آزمایشی این طرح در استان فارس اعلام نمایند تا همچون گذشته خدمتی کوچک به جامعه کرده باشیم.  تا در صورت اجرا ی موفقیت آمیز طرح , آن را به سراسر کشور بسط دهیم. 
و در این راستا از مدیران محترم آژانش گردشگری عرش پرواز شیراز که چندین بار افتخار گرفتن عنوان آژانس نمونه و مدیر نمونه استان در گردشگری را داشته و موسسه بهره وری همه فرزندان زمین , پایه گذار  علم نقطه تعادل و مروج طرح ساماندهی اقتصادی در دوره گذشته  ریاست جمهوری , صمیمانه قدر دانی مینمایم .

دكتر مجيد پور احمدي 

Mobil: 09179153741
office : 0711 2222019

Share
One response... add one

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *