مدیریت سیستمهای اطلاعاتی (MIS) چیست؟

مدیریت سیتمهای اطلاعاتی (MIS) درواقع کاربرد تکنولوژی اطلاعات است در پشتیبانی از فعالیتهای تجاری, چرا که تجارت روز به روز متحول می‌گردد و در این میان همواره افرادی با قدرت تحلیل بالا و زاویه دید و پیشینه تجاری مورد نیاز هستند تا فرایندهای تجاری را بارورتر کنند.
مدیریت سیتمهای اطلاعاتی (MIS) درواقع کاربرد تکنولوژی اطلاعات است در پشتیبانی از فعالیتهای تجاری, چرا که تجارت روز به روز متحول می‌گردد و در این میان همواره افرادی با قدرت تحلیل بالا و زاویه دید و پیشینه تجاری مورد نیاز هستند تا فرایندهای تجاری را بارورتر کنند.
از این رو دانش آموختگان این رشته تحصیلی (Management Information Systems) نیاز دارند تا بیاموزند که چگونه نیازمندیهای اطلاعاتی یک سازمان را تحلیل کنند و سپس در صدد طراحی یک سیستم مدیریت امور, مبتنی بر کامپیوتر, در جهت رفع نیازمندیهای تحلیل شده برآیند, و در نهایت پیاده‌سازی و فرایند عملیاتی سازی سیستم طراحی شده را راهبری نمایند.

به منظور برنامه‌ریزی و توسعه یک سیستم اطلاعاتی که پاسخگوی نیازمندی‌های کاربران باشد, یک متخصص MIS بایستی با ساختار سازمانی, اهداف تجاری, عملیات بازرگانی (شامل روالهای کاری و چرخش اطلاعات میان پروسه ها) و با چگونگی برقراری ارتباط موثر با کاربران آشنا بوده و بداند چگونه سیستمی طراحی کند که فعالیتهای کاربر را تحت پوشش قرار دهد.

همچنین متخصصین MIS بایستی همواره در زمینه تکنولوژی‌های اطلاعاتی به‌روز بوده, صاحب توانمندیهای پایه‌ای تکنیکی باشد تا بتوانند در انتخاب تکنولوژی مناسب در جهت پیاده‌سازی سیستم کامپیوتری مورد نیاز تصمیم بگیرند. بدین منظور است که که رشته تحصیلی MIS ترکیبی است از دروس کامپیوتری و تجاری.
از آنجایی که عدم موفقیت بسیاری از سیستمهای اطلاعاتی مبتنی بر کامپیوتر در واقع به‌دلیل موارد تکنیکی و فنی نیست و ریشه در عدم توانایی افراد در طراحی و استفاده مناسب از سیستمها دارد, لذا افزایش درخواست برای دانش آموختگان و فارغ‌التحصیلان این رشته انتظار می‌رود.
یک فارغ التحصیل موفق رشته MIS باید قادر باشد :

ـ یک برنامه کاربردی تجاری را در یک محیط برنامه نویسی شی گرا مانند زبان ویژوال بیسیک و یا محیط‌های مشابه ایجاد کند که شامل طراحی واسط کاربری, بکارگیری کنترل‌ها, برنامه نویسی و عیب‌یابی سیستم می‌شود.
ـ تکنیکهای مدلسازی داده مانند نرمال‌سازی و دیاگرام موجودیت‌ها و روابط (ERD) را در جهت ایجاد یک مدل پایگاه داده‌ها بکار گیرد.
ـ مدل ایجاد شده را در یک سیستم مدیریت پایگاه داده‌ها مانند SQL یا Access پیاده‌سازی کند که شامل ایجاد جداول, برقراری روابط محدود کننده و یکپارچه سازی اطلاعات, ایجاد view ها و فرمها و گزارشها با استفاده از اطلاعات پایگاه‌داده است.
ـ روشهای تحلیل و طراحی سیستم مناسب را انتخاب نموده و آنها را در جهت ایجاد یک طراحی سیستم برای یک پروسه تجاری اعمال کند, که شامل برنامه‌ریزی توسعه سیستم, تهیه نیازمندی‌های سیستم و مدلسازی داده‌ها و روال‌ها است.
ـ از آخرین محصولات و ابزارهای تولید نرم‌افزار بعنوان ابزار پروتوتایپینگ در جریان توسعه سیستم بهره ببرد.

● مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی در مقابل مهندسی نرم افزار (علوم کامپیوتر)
مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی و مهندسی نرم‌افزار تا حدودی شبیه هستند, آنهم از این نظر که دغدغه هردو استفاده از کامپیوتر در جهت حل مسائل است. اما تفاوتهای مشخصی بین ایندو زمینه وجود دارد.

▪ مدیریت سیستمهای اطلاعاتی (MIS)
رشته تحصیلی مدیریت سیستمهای اطلاعاتی در واقع برای آنانی است که علاقه شدیدی به کامپیوتر و تجارت دارند. وظیفه یک متخصص MIS کمک به یک سازمان است تا بتواند از سرمایه‌گذاری در تجهیزات و نیروی انسانی و فرایند‌های تجاری حداکثر سود را کسب کند. این فرآیند تجاری ممکن است شامل برنامه‌ریزی و توسعه یک سیستم کامپیوتری جدید یا تعبیه و اعمال روشهای نوین بمنظور توانمندسازی منابع سیستمهای موجود و افزایش کاربری آنها باشد.
یکی از المانهای بسیار مهم در زمینه کاری یک متخصص MIS توانایی تحلیل نیازمندیها است که شامل مصاحبه با مشتریان به منظور تعیین اهداف سازمانی می‌باشد. با تعیین اهداف است که یک متخصص MIS قادر خواهد بود برآوردی از سخت‌افزار و نرم ‌افزار لازم جهت نیل به آن اهداف را ارائه دهد. این فرد فرم‌های مشخصات, دیاگرام فعالیتها و جداول سازمانی برنامه نویسان کامپیوتری و … را تهیه می‌کند تا بدان‌ وسیله بتواند امور جاری را پیگیری نموده و در جهت خطایابی و رفع مشکلات سیستم با آنها همکاری نماید.
متخصصین MIS فرآیندهای تست نرم‌افزار را مدیریت کرده و از عملکرد صحیح آن طبق الگوهای برنامه‌ریزی شده اطمینان حاصل می‌کنند. یک دانش‌آموخته رشته MIS بواسطه تعامل نزدیکی که با بحث مدیریت دارد, بخش قابل توجهی از مفاهیم درسی‌اش حول محور کار تیمی, رهبری, مدیریت پروژه, خدمات مشتریان و تئوری‌های تجاری پایه می‌باشد, که یک مدیر حرفه‌ای سیستم‌های اطلاعاتی را از یک متخصص علوم کامپیوتر (مهندس نرم افزار) تفکیک می‌کند.

▪ علوم کامپیوتر (مهندسی نرم‌افزار)
علوم کامپیوتر (و یا مهندسی نرم‌افزار) رشته‌ای است که با هدف فهم و طراحی کامپیوتر‌ها و پروسه‌های محاسباتی بوجود آمده است. در حال حاضر این رشته بر پیدا کردن راههای بهتر نوشتن نرم‌افزارهای تکنیکی مانند سیستم‌عاملها و واسط‌های کاربری برنامه‌های کاربردی و پروتوکلهای شبکه تمرکز دارد. برخی مباحث بسیار دشوار رشته مهندسی نرم‌افزار مباحث نظری هستند مانند الگوریتمها, متدولوژی برنامه نویسی, زبانهای برنامه نویسی, مهندسی نرم‌افزار و هوش مصنوعی و…
بطور خاص دغدغه اصلی این رشته بهینه‌سازی توانمندی‌های سخت‌افزاری و دیگر فن‌آوری‌ها از طریق نرم‌افزار است. هرچند برخی مهندسین نرم‌افزار نیز بعد از فارغ‌التحصیلی در مشاغل مشابه متخصصین MIS مشغول می‌شوند, در صورتی که علاقه‌مند هستند بیشتر در زمینه‌های تکنیکی و محاسباتی که تعامل زیادی با بحثهای تجاری و متخصصین این امر ندارد مشغول باشند.

▪ چشم‌انداز کاری MIS :
طبق سند چشم انداز مشاغل سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی؛ انتظار می‌رود استخدام متخصصین فن‌آوری رشد بسیار سریعتری نسبت به نرخ رشد متوسط داشته باشد. چرا که تکنولوژی در حال پیچیده‌ تر شدن است و سازمانها در حال اتخاذ و اجرا کردن این تکنولوژیها هستند. انتظار می‌رود این شغل (متخصص MIS) در میان بیست مورد اول لیست درجه‌بندی مشاغل جدید از نظر ایجاد تعداد موقعیت شغلی در یک دوره از سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ قرار بگیرد.
چرا که کارفرماها بدنبال جذب متخصصینی هستند که می‌توانند توانایی‌های تکنیکی و فنی را با توانمندی‌های تجاری و مهارت ارتباط و درک متقابل بیامیزند و از اینروست که فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته MIS از دورنمای مطلوب اشتغال باید لذت ببرند.

سید علی مرجائی


منبع : آفتاب

Share

17 دیدگاه در “مدیریت سیستمهای اطلاعاتی (MIS) چیست؟”

 1. به نظرم اشتباهاتی در توضیحات اتفاق افتاده MISسیستمهای اطلاعات مدیریت میباشد با تعریف خودش و ISMمدیریت سیستمهای اطلاعاتی عبارت است از هماهنگی بین سازمان مدیران و تکنولوزی برای استقرار سیستمهای اطلاعاتی وصرفا جهت یاد اوری ان اساتید محترم که IMSنیز به عنوان سیستمهای مدیریت اطلاعاتشامل نرم افزارهای کامپیوتری جمع اوری و…. اطلاعات مقوله ای دیگر است با تشکر

  [پاسخ]

 2. با سلام.میخواستم تفاوت بین سیستم مدیریت اطلاعات با سیستم مدیریت دانش رو بدونم؟

  [پاسخ]

  معصومه پاسخ:

  سلام میشه تفاوت های MIS وPMIS را برام بگین یا ایمیل بزنید. ممنون

  [پاسخ]

 3. سلام من دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی هستم ما در کتابداری با سیستم های اطلاعاتی و داده کاوی اشنا شدیم . ایا رشته ام ای اس رو به من پیشنهاد می کنین که بخونم لازم به ذکر است که با طراحی وب سایت هم تا حدودی اشنایی دارم با تشکر

  [پاسخ]

 4. سلام سلام من دانشجوی مدیریت هستم و در این ترم درس سی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت دارم و استاد دکتر علیرضا درخشان هم استادمونه و این چیزایی که شما گفتید زمین تا اسمون با جزوه ی ایشون فرق داره یا شما درست میگین یا دکتر درخشان!!!!!!

  [پاسخ]

 5. من مهندس رشته مهندس کامپیوتر هستم آیا جایی یا آموزشگاهی است که بتوان MIS را اموزش دید

  [پاسخ]

 6. ممتون ميشم در مورد نحوه طراحيMIS و نيز مكانهايي كه ميتونم آموزش ببينم منو راهنمايي كنيد

  [پاسخ]

 7. با سلام من به دنبال پايان نامه در خصوص سيستمهاي اطلاعاتي تا 2 شنبه هستم البته با منابع انگليسي آن . اگر هزينه هم داشته باشد حاضرم پرداخت كنم.

  [پاسخ]

  mohsen پاسخ:

  سلام میتونم بپرسم پایان نامه مورد نظر را پیدا کردی یا نه

  [پاسخ]

 8. جناب.با عرض سلام و دستت درد نکنه باید عنوان کنم که mis یعنی سیستمهای اطلاعات مدیریت نه مدیریت سیستمهای اطلاعاتی.فکر کنم این دو تا تومنی ده زار توفیر داره.

  [پاسخ]

  نوید پاسخ:

  سلام دوست عزیز مطلب ارائه شده در این پست کاملا صحیحه mis یعنی: management of information systems

  [پاسخ]

  saman پاسخ:

  سلام حرف آقا هادی درسته

  اگر انگلیسی اون رو هم که خودتون نوشتید دقت کنید میشه

  سیستم های اطلاعات مدیریتی

  [پاسخ]

 9. با سلام در جهت تائید نظر مهدی همایونی باید بیان شود که مقوله ای هم به نام مدیریت سیستمهای اطلاعاتی هم وجود دارد و نباید این نوع مبحث اشتباه گرفته شوند.

  [پاسخ]

 10. با سلام

  نکته مهمی که در این مقاله مغفول مانده این است که ترجمه صحیح MIS در واقع “سیستمهای اطلاعاتی مدیریت” است نه” مدیریت سیستمهای اطلاعاتی”. این مطلب بدان جهت اهمیت دارد که حیطه عملیاتی MIS را از صرفا علوم مرتبط با فن آوری اطلاعات به رشته هایی همچون مهندسی صنایع یا مدیریت صنعتی و .. گسترش می دهد. سیستمهای اطلاعاتی مدیریت به آن دسته از سیستمهای اطلاعاتی اطلاق می شود که برای انتقال صحیح به جا و در زمان مناسب به مدیریت به وجود میآیند و نیازمند شناخت کامل از سازمان مورد نظر است و یه تحلیلگر ساختار سازمانی نیاز مبرم دارد.

  با تشکر

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  کاملاموافقم.اکثرادرترجمه اشتباه میکنند.من misروبا استادیزدانی برداشتم والان درحال انجام پروژه هستم.درس فوق العاده مهم وآینده آفرین برای مهندسین صنایع است

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *