كار درماني(Occupational Therapy )

  ماهيت كار

كار درمانگرها به مردم كمك ميكنند تا توانائيهايشان را براي انجام كارهاي روزمره و در محيط كاري افزايش دهند.آنها بر روي افرادي كه از لحاظ ذهني ، فيزيكي ، رشدي يا رواني ناتواني دارند كار ميكنند و عملكرد دستگاه حركتي و قدرت تفكر و نتيجه گيري آنها را بالا ميبرند. هدف كار درمانگرها كمك به بيماران براي داشتن يك زندگي مستقل ، سازنده و لذت بخش ميباشد. كار درمانگرها به بيماران در ياد گيري انواع كارها مانند استفاده از رايانه ، لباس پوشيدن ، آشپزي و غذا خوردن كمك ميكنند.آنها مثلا از ورزشهاي فيزيكي براي افزايش قدرت و چابكي و از كاغذ و قلم براي بهبود دقت بينايي و تشخيص الگوها در بيماران استفاده ميكنند.مثلا بيماري با اختلال حافظه كوتاه مدت بايد به برداشتن ليستهاي يادآوري تشويق شود و يا كسي كه اشكال تعادلي دارد بايد تمريناتي براي بهبود هماهنگي چشم و دست انجام دهد. كارــ درمانگرها از نرم افزارهاي رايانه اي هم براي پيشرفت بيماران در تصميم گيري، نتيجه گيري انتزاعي ، حل مسائل ، حافظه ، مرتب سازي و هماهنگي حركات ؛ كه همگي براي زندگي مستقل مهم ميباشند كمك ميگيرند. براي كساني كه ناتواني جسمي دائمي دارند مانند افراد فلج ، فلج مغزي و.. درمانگر آموزش استفاده از صندلي چرخدارو وسائل كمكي براي غذا خوردن و لباس پوشيدن را ترتيب ميدهد.آنها وسائل لازم براي استفاده در منزل و محل كار را هم طراحي كرده و ميسازند.درمانگرها وسائل رايانه اي سازگار ساز را نيز طراحي كرده و به بيماران با ناتواني شديد ، نحوه كار با آنها را آموزش ميدهند. بعضي كار درمانگرها كه به آنها صنعت درمانگرگفته ميشود ، كساني را كه عملكرد آنها براي كار در يك محيط كاري مختل شده است را درمان ميكنند.آنها براي بيماران كار مناسب پيدا كرده ، فعاليتهاي كاري را برنامه ريزي ميكنند و پيشرفت بيمار را تحت نظارت ميگيرند. كار درمانگرها ممكن است فقط با گروه سني يا بيماري خاصي كار كنند. مثلا در مدارس توانائيهاي دانش آموزان را بررسي كرده و با درمان و يا ايجاد تغييرات لازم در كلاسها به آنها در حد اكثر شركت در برنامه ها و فعاليتهاي مدرسه كمك ميكنند. كار درمانگرها به عقب مانده هاي ذهني و بيماران رواني دريادگيري نحوه كنارآمدن با زندگي روزانه كمك ميكنند. اين فعاليتها شامل برنامه ريزي زمان، بودجه بندي ، خريد و استفاده از وسائط نقليه عمومي ميباشند.محدوده كاري آنها حتي شامل كار با معتادان مواد مخدرو بيماران دچار افسردگي وبيماريهاي اضطرابي هم ميشود.

  محيط كار
محيط كاري كاردرمانگرها در بيمارستانها و ديگر مراكز درماني و نيز دربهزيستي ميباشد.در مراكز توانبخشي مجهز، كاردرمانگرها ممكن است درسالنهاي بزرگ مجهز به ماشينها و وسائلي كار كنند كه سر و صداي زيادي توليد ميكنند.اين شغل براي برخي افراد ممكن است بسيار خسته كننده باشد چرا كه در بيشتر ساعتهاي كاري بايد سرپا باشند.آنهائي كه در منازل با بيماران كار ميكنند لازم است كه دائما از محلي به محل ديگر در حركت باشند.

كاردرمانگرها در معرض خطراتي مانند كمر درد بر اثر جابجائي بيماران و وسائل نيز ميباشند.

  فرصتهاي شغلي

بيشترين امكان كاري براي كاردرمانگرها دربهزيستي ، بيمارستانهاي توانبخشي و رواني ، درمانگاهها ، سراي سالمندان ، مراكز نگهداري عقب مانده هاي ذهني و مراكز كار درماني ميباشد.

  آموزش و ادامه تحصيل
مدرك تحصيلي كار درماني كارشناسي بوده و در خارج از كشور تا مقطع دكترا قابل ادامه دادن ميباشد. دروس مهم اين رشته شامل فيزيك ، زيست شناسي ، روانشناسي و تئوري و مهارتهاي عملي كار درماني به علاوه واحدهاي كار عملي ميباشد.

كار درمانگرها براي ايجاد اعتماد در بيماران نياز به شكيبائي و روابط عمومي قوي دارند.ابتكار و تخيل در مطابقت دادن فعاليتها با نيازهاي بيماران بسيار كمك كننده است.

  چشم انداز آينده
با بهبود روشهاي درماني در پزشكي ميانگين عمر بالا رفته و با افزايش جمعيت پا به سن ، نياز به اين رشته به سرعت افزايش ميابد.

  ميزان درآمد

درآمد كار درمانگرها در نقاط مختلف جهان متفاوت است.آمار مربوط به كشورآمريكا در سال 2000 ،به طور متوسط 49450 دلار در سال بوده است.

Share

6 دیدگاه در “كار درماني(Occupational Therapy )”

 1. سلام..میتوانید برای تعریف کاردرمانی به ویکیپدیا مراجعه نمایید(کارشناس ارشد کاردرمانی)

  [پاسخ]

 2. با سلام: کاردرمانی اکنون تا مقطع دکترا در ایران قابل ادامه تحصیا می باشد.لطفا مقاله را اصلاح نمایید.دانشجوی کاردرمانی.

  [پاسخ]

 3. با سلام من دانشجوی کاردرمانی هستم.مطالب ناقص و حتی اشتباه است.اگر با یک کارشناس مشورت کنید و مطالب را اصلاح کنید ممنون میشوم

  [پاسخ]

 4. من دانشجوی کارشناسی ارشد کاردرمانی هستم خواستم بگویم هم اکنون در کشور خودمان تا دکترای کاردرمانی همامکان ادامه تحصیل وجود دارد لطفا اطلاعاتتان را به روز کنید.

  [پاسخ]

 5. با سلام اینجانب حسین راسته کارشناس ارشد کاردرمانی هستم در باب مطالبی که در مورد رشته کاردرمانی نوشته اید مطالب خوبه ولی کامل نیست برای اینکه اگر فرد بی اطلاعی از رشته مطالب را مطالعه کند کاملا متوجه رشته نمی شود. وهمچنیین دروسی که در این رشته گذرانده میشود فیزیک و زیست شناسی نمی باشد بلکه واحدهایی مثل آناتومی انسان، فیزیولوژی، روانشناسی، روانپزشکی، ارتوپدی، نورولوژی، کینزیولوژی( حرکت شناسی)، بیماریهاو دروس تخصصی و غیره می باشد. باتشکر

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *