معرفي رشته مهندسي فن آوري اطلاعات

 رشته مهندسی فناوری اطلاعات، زیرمجموعه گروه فنی در دانشگاه محسوب می‌شود. این رشته دانشی را به مخاطب منتقل می‌کند که طی آن روش‌های جمع‌آوری اطلاعات، استفاده و انتقال آن میسر شود.

مطالعه، طراحی، ساخت، راه‌اندازی، نگهداری سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، جمع‌آوری، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی و انتقال اطلاعات مهم‌ترین اهدافی است که مهندسی فناوری اطلاعات آن را دنبال می‌کند. مهم‌ترین توانمندی دانش‌آموختگان این رشته، استفاده صحیح و بهره‌برداری به‌موقع از اطلاعات است. هسته اصلی این رشته را مهندسی کامپیوتر به‌ویژه گرایش نرم‌افزار تشکیل می‌دهد.

در عصری که به‌سر می‌بریم فناوری اطلاعات یکی از عمده‌ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این‌رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است.

در کشور ما نیز در راستای ایجاد تغییرات بنیادین و منطقی و دستیابی به نیروهای متخصص و کارآمد رشته فناوری اطلاعات به‌صورت متمرکز و غیرمتمرکز در مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه‌ها ارایه می‌شود. در واقع می‌توان گفت ورود رشته IT به مجموع رشته‌های ارایه شده در دانشگاه‌های کشور به ابتدای سال 1380 و هم‌زمان با اوج گرفتن مباحث مربوط به فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی در ایران بازمی‌گردد. اما در سال 1381 بود که رشته مهندسی فناوری اطلاعات به‌طور رسمی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مورد پذیرش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. به گونه‌ای که رشته مهندسی فناوری اطلاعات در پایه لیسانس به‌طور هم‌زمان در سه دانشگاه علم و صنعت، امیرکبیر و شیراز تدریس شد. از آن پس تاکنون رشته IT در مقاطع تحصیلی مختلف و توسط دانشگاه دولتی و غیردولتی به متقاضیان یادگیری این علم آموزش داده می‌شود و علی‌رغم نوپایی خود از طرفداران قابل توجهی برخوردار است. لذا آنچه در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد آشنایی با رشته مهندسی فناوری اطلاعات، پرداختن به چگونگی امکانات لازم و نقاط ضعف و چالش‌های موجود در مسیر ارایه این رشته است.

ماهیت رشته فناوری اطلاعات

پیش از هر چیز بهتر است ابتدا به ماهیت رشته فناوری اطلاعات در ایران بپردازیم. رشته IT در ایران ماهیتی میان‌رشته‌ای دارد. به این مفهوم که رشته‌ای خالص نیست و از تلفیق رشته‌هایی نظیر مدیریت، مهندسی صنایع، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر به‌ویژه نرم‌افزار به‌وجود آمده است.

ماهیت میان‌رشته‌ای فناوری اطلاعات باعث شده است هم‌اکنون دانشگاه‌های مختلفی چون تربیت‌مدرس، خواجه‌نصیر، تهران، امیرکبیر، شریف و علم و صنعت در مقطع کارشناسی ارشد، برخی دانشکده‌های فنی دانشگاه آزاد و سراسری در مقطع کارشناسی و دانشگاه‌های علمی–کاربردی و پودمانی در مقطع کاردانی به ارایه این رشته بپردازند.

بر اساس این گزارش رشته فناوری اطلاعات در دوره کاردانی بیشتر به ارایه کردن مسایل مربوط به وب می‌پردازد. در دوره کارشناسی نیز متقاضیان را با عملیات شبکه و امور اجرا کردن آن در سازمان‌ها آشنا می‌کند و در پایان این دوره، اندک‌اندک وارد مباحث مدیریت پروژه می‌شود. البته قابل ذکر است کارشناسی ارشد IT دارای گرایش‌های عمده‌ای نظیر تجارت الکترونیکی، سیستم‌های چندرسانه‌ای، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات است که برخی از این گرایش‌ها در دانشگاه‌های ایران ارایه می‌شود.

در دوره کارشناسی ارشد نیز ضمن تکمیل مدیریت پروژه به ارایه راه‌حل‌های مناسب برای مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد. هرچند مقطع دکترای فناوری اطلاعات در ایران ارایه نمی‌شود، اما انجام امور تحقیقاتی و دستیابی به نظریه‌های جدید از محورهای اصلی در این مقطع محسوب می‌شود.

دروس رشته فناوری اطلاعات

مرور سرفصل دروس رشته فناوری اطلاعات نشان می‌دهد اجرای برخی اصول قانون اساسی در راستای سازمان‌دهی اطلاعات، چگونگی بهره‌برداری کیفی از داده‌ها و یکپارچه‌سازی و انتقال سریع آن‌ها از جمله محورهایی بوده که در تعیین دروس این رشته مدنظر قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، رشته IT نیز مانند بسیاری رشته‌های دیگر دارای دروس پایه، اصلی، تخصصی و عمومی است. دروس پایه در مقطع کارشناسی معمولا شامل ریاضی، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمالات مهندسی، فیزیک و کارگاه عمومی است. دروس اصلی شامل ساختمان‌های گسسته، مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی، زبان ماشین و برنامه‌نویسی سیستم، ساختمان داده‌ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، برنامه‌سازی پیشرفته، سیستم‌های عامل، پایگاه داده‌ها و طراحی الگوریتم‌هاست. همچنین مهندسی نرم‌افزار، شبکه‌های کامپیوتری، مبانی الکترونیک دیجیتال، هوش مصنوعی، اصول و مبانی مدیریت، مبانی اقتصاد مهندسی، آزمایشگاه شبکه، آزمایشگاه پایگاه داده‌ها، شیوه ارایه مطالب علمی و فنی، زبان تخصصی و آزمایشگاه سیستم‌عامل از دیگر دروس اصلی این رشته به‌شمار می‌رود.

در نهایت اینکه دروس تخصصی نیز به مبانی فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مدیریت و کنترل پروژه‌های IT، برنامه‌ریزی استراتژیک IT، آموزش الکترونیکی، محیط‌های چندرسانه‌ای، پروژه IT و کارآموزی تقسیم می‌شود.

ارایه مفاهیم بر اساس دانش استاد

پیش از این به بررسی کلی رشته IT و دروس در نظر گرفته شده در این رشته پرداختیم. اما مرور وضعیت کلی این رشته در دانشگاه‌های کشور نشان می‌دهد، هر چند دروس به‌صورت یکپارچه و سراسری طراحی شده‌اند، اما معمولا بر اساس توانمندی‌های دانشگاه و میزان دانش استادان نسبت به حوزه مورد نظر ارایه می‌شوند که این قضیه می‌تواند موجب ایجاد چالش‌هایی در آینده شود.

دکتر علی‌اکبر جلالی، رییس پژوهشکده الکترونیک دانشگاه علم و صنعت در این زمینه می‌گوید: رشته IT در سایر کشورهای جهان با مفاد مختلفی ارایه می‌شود که بر اساس نیازهای آن جامعه طراحی شده است. اما در ایران IT معمولا بر اساس پارامترهایی چون قابلیت‌های دانشکده، دانش استاد، تعداد اعضای هیات علمی و غیره به دانشجویان ارایه می‌شود. این مسئله سبب می‌شود محتوای رشته IT از دانشگاهی به دانشگاه دیگر تفاوت داشته باشد.

به گفته وی نبود استادان حرفه‌ای، متخصص و باتجربه از جمله ضعف‌های آموزشی در این رشته محسوب می‌شود، زیرا با توجه به میان‌رشته‌ای بودن IT، تعداد استادانی که به‌طور مستقیم در این رشته تحصیل کرده باشند بسیار انگشت‌شمار است. در این میان تعجیل دانشگاه‌ها برای راه‌اندازی این رشته نیز خود باعث تشدید این مشکل می‌شود، زیرا اغلب مشاهده شده برخی دانشگاه‌ها که در مناطق دوردست و محروم قرار دارند، در حالی که حتی نمی‌توانند به‌خوبی رشته‌های قدیمی و جاافتاده در این حوزه را ارایه دهند، تدریس رشته IT به دانشجویان را آغاز می‌کنند.

فقدان منابع آموزشی مناسب

شاید رشته فناوری اطلاعات را بتوان از جمله معدود رشته‌هایی دانست که به‌علت فقدان منابع درسی و آموزشی مناسب به‌شدت در فقر به‌سر می‌برد. این رشته در حالی در دانشگاه‌های کشور تدریس می‌شود که کتب درسی ارایه شده فاصله بسیار زیادی با مراجع روز دنیا دارند.

کارشناسان معتقدند هرچند پویایی این رشته می‌تواند مانعی جهت تولید سریع منابع مناسب در حوزه مذکور باشد، اما باید در نظر گرفت که عمر آموزشی کتب رشته فناوری اطلاعات نیز بسیار کوتاه است، زیرا دانش روز دنیا در زمینه IT به‌سرعت در حال تغییر و تکامل است. در این میان هرچند استفاده از منابع انگلیسی می‌تواند کمک بسیاری به دانش‌آموختگان این رشته کند، اما نباید فراموش کرد آموزش دانش انگلیسی هنوز در میان بسیاری از جوانان کشور ما عمومیت نیافته است و در ضمن تامین منابع انگلیسی مستلزم صرف هزینه فراوانی است و برای تمام متقاضیان مقدور نیست.

بر اساس این گزارش تدریس برخی کتاب‌های قدیمی در دانشگاه‌های آی‌تی نیز در بسیاری مواقع باعث سردرگمی دانشجویان این رشته پس از فارغ‌التحصیلی می‌شود. در این زمینه می‌توان به تدریس زبان برنامه‌نویسی پاسکال در برخی مراکز دانشگاهی اشاره کرد که سال‌هاست از رده خارج شده است. کما اینکه تدریس علوم جدید در قالب جزوه‌های آموزشی می‌تواند تا اندازه‌ای به حل این مشکل کمک کند.

عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجو

بررسی مفاهیم درسی رشته فناوری اطلاعات نشان می‌دهد بیشترین مفاد دروس اصلی این رشته با نرم‌افزار مشترک است، اما تحت عناوین دیگری ارایه می‌شوند.

یکی از استادان IT دانشگاه تهران در این زمینه می‌گوید: در رشته فناوری اطلاعات هنوز دیدگاه سنتی ضرورت وجود درس ریاضی در کلیه رشته‌های مهندسی دیده می‌شود و واحدهای قابل توجهی در این حوزه به درس ریاضیات اختصاص یافته است. در حالی که جای واحدهایی که واقعا مورد نیازند خالی است به گفته وی، در حالی که سخت‌افزار نقش کلیدی و مهمی را در فناوری اطلاعات به‌خود اختصاص می‌دهد، تنها 15 واحد از مجموع 61 واحد درسی در دوره کارشناسی به موضوع سخت‌افزار اختصاص یافته است. وی معتقد است مجموع دروس ارایه شده در این رشته بیشتر از نرم‌افزار و الکترونیک سرچشمه گرفته است و این قضیه موجب شده تا سطح دانش متقاضیان این رشته وسیع، ولی عمق آن مختصر و کوتاه باشد. البته عدم انطباق میان مفاهیم درس‌های پیش‌نیاز نیز از جمله مواردی است که معمولا دانشجویان را با مشکل مواجه می‌سازد. به‌عنوان نمونه در فیزیک(1) دوره کارشناسی به مباحث مکانیک پرداخته می‌شود، در حالی که فیزیک(2) مباحث الکتریسیته را تحت بررسی قرار می‌دهد. این دو مقوله با وجود اینکه از یک موضوع یعنی فیزیک سرچشمه می‌گیرند، اما سنخیت چندانی با یکدیگر ندارند. عدم انطباق محتوای درسی با نیازهای دانشجویان این رشته باعث می‌شود تا دانش‌آموختگان پس از فارغ‌التحصیلی برای جذب در بازار کار به کسب مهارت‌های جدید نیاز پیدا کنند.

حال برای اینکه مفهوم نرم‌افزار و فناوری اطلاعات شفاف‌تر شود، به بررسی تفاوت‌های این دو با یکدیگر می‌پردازیم.

تفاوت‌ رشته نرم‌افزاری با فناوری اطلاعات

به‌طور کلی ارتباط میان فناوری اطلاعات و نرم‌افزار مانند رابطه پزشک متخصص و دکتر داروساز است، به این مفهوم که پزشک صرفا به تجویز دارو و داروساز به ساخت دارو می‌پردازد.

کوپایی، استاد دانشگاه علمی–کاربردی در مورد تفاوت‌های میان نرم‌افزار و فناوری اطلاعات می‌گوید: مهندسی نرم‌افزار به‌صورت ریشه‌ای و بنیادین ضمن استفاده از پایه ریاضی و با عمق قابل توجه موضوعات را مورد توجه قرار می‌دهد، در حالی که مهندسی فناوری اطلاعات بیشتر جنبه‌های تکنولوژیک و کاربردی نرم‌افزار را بررسی می‌کند.

وی می‌افزاید: مهندس نرم‌افزار به ارایه راه‌حل برای حل مسایل پیچیده سازمانی می‌پردازد، در حالی که مهندس IT پیاده‌سازی راه‌حل‌ها با استفاده از تکنیک را بر عهده می‌گیرد.

توانمندي ها و ويژگي هاي لازم براي موفقيت در رشته مهندسي فناوري اطلاعاتي

با توجه به ماهيت ميان رشته اي مهندسي فناوري اطلاعات ، دانشجوي اين رشته لازم است كه به دو مبحث علوم مديريت و كامپيوترعلاقه مند باشد . هم چنين بايد در رياضي توانمند بوده و قدرت تجزيه و تحليل خوبي داشته باشد . زيرا به گفته « الكساندروف ». رياضيدان و فيلسوف معاصر شوروي ، علم رياضي كاربرد فراواني درساير دانش ها ، صنعت و درهمه زمينه هاي مربوط به زندگي بشري دارد اين رشته درحال حاضر از بين داوطلبان گروه آزمايشي رياضي دانشجو مي پذيرد اما دكتر جلالي معتقداست كه رشته IT بايد از بين داوطلبان هر 5 گروه آزمايشي دانشجو بپذيرد و آزمون اين رشته بايد به صورت نيمه متمركز برگزار گردد تا علاقه مندترين و مستعد ترين داوطلبان وارد اين رشته گردند . داوطلباني كه بيش از ورد به دانشگاه با كامپيوتر آشنايي داشته ودراين زمينه توانمند باشند.

توجه به نیازهای بازار کار

یکی از مهم‌ترین عوامل جذب نیرو در بازار کار توجه به نیازهای جامعه هنگام تربیت دانش‌آموختگان است. دکتر جلالی، در مورد نیاز فعلی بازار کار ایران در زمینه IT چنین اظهار می‌کند: در حال حاضر بازار کار ایران، بیش از هر چیز به تکنسین فناوری اطلاعات نیاز دارد که این امر مستلزم تحصیل در پایه کاردانی است، زیرا امروزه بسیاری از مراکز نظیر مدارس، بانک‌ها و غیره به سیستم کامپیوتر مجهز هستند و به افرادی نیازمندند که قادر به نگهداری و پشتیبانی از آن‌ها باشد و این اقدام نه به مهندس احتیاج دارد و نه فرد دیپلمه توانایی انجام این کار را دارد.

لذا با توجه به رشد فناوری اطلاعات در کشور، زمانی به مهندس IT احتیاج خواهیم داشت که برنامه‌های وسیع و مدیریتی در این حوزه داشته باشیم و IT تا لایه‌های عمقی جامعه نیز پیش رفته باشد.

در حال حاضر وزارت بازرگاني در پي آن است که سيستم تجارت ايران را مثل کشورهاي پيشرفته، الکترونيکي کند. اين پروژه بسيار پيچيده است و نياز به تعداد قابل توجهي متخصص IT دارد. تا جايي که اگر تمامي دانشجويان ما وارد بازار کار شوند. باز هم پاسخگويي نياز اين پروژه و پروژه هاي مشابه نخواهند بود. حتي در کارهايي ساده تر مثل مکانيزه شدن سيستم يک اداره، نياز به متخصص اين رشته است. به عبارت ديگر در حال حاضر، همه چيز به سمت IT پيش مي رود و به همين دليل فارغ التحصيلان اين رشته اگر توانمند باشند، بيکار نخواهد ماند.

توصیه به علاقه‌مندان رشته IT

در پایان بد نیست توصیه‌ای نیز به افرادی داشته باشیم که مایلند در این رشته به تحصیل بپردازند. کارشناسان معتقدند با توجه به وضعیت کنونی رشته IT در کشور، بهتر است افرادی به تحصیل در این علم بپردازند که می‌خواهند بلافاصله پس از اتمام تحصیلات وارد بازار کار شوند، یعنی به عبارت دیگر تصمیم به ادامه تحصیل در سطوح بالاتر را ندارند.

لذا چنانچه فردی می‌خواهد به تحصیل در سطوح ارشد و دکترا در زمینه IT بپردازد، بهتر است ابتدا با مهندسی کامپیوتر (نرم‌افزار) به تقویت پایه علمی خود اقدام کند و سپس در مقاطع بعدی به رشته فناوری اطلاعات بپردازد، زیرا فراگیری رشته IT با پایه نرم‌افزار می‌تواند زمینه‌های یادگیری بهتر این رشته را ایجاد کند.

معرفی رشته مهندسی فناوری اطلاعات (IT)

۱. دروس پايه
 • رياضي ۱و۲
 • معادلات ديفرانسيل
 • آمار واحتمالات مهندسي
 • فيزيك ۱و۲
 • آزمايشگاه فيزيك ۱و۲
 • كارگاه عمومي كامپيوتر

۲. دروس اصلي

 • ساختمان هاي گسسته
 • مباني كامپيوتر و برنامه ريزي
 • زبان ماشين و برنامه ريزي سيستم
 • ساختمان داده ها
 • مدارهاي منطقي
 • معماري كامپيوتر
 • برنامه سازي پيشرفته
 • سيستم هاي عامل
 • پايگاه داده ها
 • طراحي الگوريتم ها
 • مهندسي نرم افزار ۱و۲
 • شبكه هاي كامپيوتري ۱و۲
 • مباني الكترونيك ديجيتال
 • هوش مصنوعي
 • اصول و مباني مديريت
 • مباني اقتصاد مهندسي
 • آزمايشگاه شبكه
 • آزمايشگاه پايگاه داده ها
 • شيوه ارائه مطالب علمي و فني
 • زبان تخصصي
 • آزمايشگاه سيستم عامل

۳. دروس تخصصي

 • مباني فناوري اطلاعات
 • مهندسي فناوري اطلاعات ۱و۲
 • تجارت الكترونيك
 • مديريت و كنترل پروژه هاي فناوري اطلاعات
 • برنامه ريزي استراتژيك فناوري اطلاعات
 • آموزش الكترونيكي
 • محيط هاي چندرسانه اي
 • پروژه هاي فناوري اطلاعات
 • كارآموزي IT

  منابع :

   گيگا پارس

  آي تي ايران

  جاوا پروگرامر

Share
76 responses... add one

سلام من به کامپیوتر و کارهای اداری خیلی علاقه دارم پیش ریاضی می خونم به نظرتون چه رشته ای برم ؟ لطفا راهنمایی کنید .ممنون

[پاسخ]

سلام.من پیش دانشگاهی رشته ی ریاضی هستم.علاقه ی شدیدی هم به رشته ی آی تی دارم اما زیاد از دیفرانسیل خوشم نمیاد.یکم ضعیفم.شنیدم دانشگاه پیام نور رشته ی مهندسی آی تی بدون کنکور میپذیره به نظرتون میتونم تواین رشته موفق شم؟آینده ی شغلی هم خیلی واسم مهمه.به چیزی جز آی تی هم فکرنمیکنم.میشه یکم منو راهنمایی کنید؟لطفا جواب رو تو قسمته کامنت های وبلاگم بزارید.ممنون میشم.فقط یکم سریع تر.منتظرم.مرسی.بای

[پاسخ]

سلااااااااام.بچه ها من itمیخونم.پیام نور تهران شمال.رشته ی itیخورده سخته.باید علاقه داشته باشی.بنظر من تو پیام نور خوندن بهتر از ازاد خوندنه.چون مجبوری کل کتاب رو بخونی.هم استاد خوب داریم هم بد.سطح علمی هم بستگی به خودت داره که چقد دنبال علم و درس باشی.مقاله بخونی………همتون موفق باشید بچه ها.

[پاسخ]

باسلام من شاغل هستم و لیسانس حسابداری دارم و حالا میخام برم یک رشته متفاوت بخونم تا سطح علمیم بره بالا بنظر شما it رشته خوبیه ؟ چون به کامپیوتر و اینترنت هم خیلی علاقه دارم ممنون

[پاسخ]

باسلام.من می خواهم دررشتهIT کاردانی علمی کاربردی شرکت کنم ولی هرکس یه چیزی میگه خیلی می ترسم برای من آینده شغلی دردرجه اول مهم است وبعد آینده تحصیلی توانایی مالی خیلی زیادی ندارم که بخوام مدام رشته ام راتغییر دهم لطفا راهنماییم کنید این رشته آینده ای دارد وبعدازپایان تحصیلاتم آیا می توانم بدون داشتن پارتی وپول شغل مناسبی پیدا کنم

[پاسخ]

صدف پاسخ در تاريخ 07/10/1391 4:28 ب.ظ:

باسلام. من می خواهم دررشته( فناوری اطلاعات ، رسانه ) کاردانی علمی کاربردی شرکت کنم ولی هرکس یه چیزی واسه انتخاب دانشگاه میگه کموندم چیکار کنم !!! برای من آینده شغلی دردرجه اول مهم است وبعد آینده تحصیلی توانایی مالی خیلی زیادی هم ندارم لطفا راهنماییم کنید این رشته آینده ای دارد؟ وبعدازپایان تحصیلاتم آیا می توانم بدون داشتن پارتی وپول شغل مناسبی پیدا کنم؟

[پاسخ]

سلام،من ITپیام نور قبول شدم اما احساس می کنم با موندن تو این دانشگاه چیزی نمیشم حالا تصمیم گرفتم کنکور دانشگاه ازاد شرکت کنم وIT تو دانشگاه ازاد قزوین بخونم (چون میگن سطح علمیش خوبه)به نظر شماتصمیم درستیه؟اگه راهنماییم کنید یه دنیا ممنون میشم.

[پاسخ]

مدير سايت پاسخ در تاريخ 09/09/1390 4:47 ب.ظ:

تحصیل در دانشگاه آزاد به مراتب سهلتر از پیام نور می باشد. اما از نظر تراز علمی چندان تفاوتی نیست. بیشتر به توانایی شما و قابلیتهای تان بستگی دارد. موفق باشید

[پاسخ]

نمی بخشم همه کسانی که بدون فکر به آینده امثال من که دراین رشته تحصیل کردیم ،این رشته را وارد دانشگاه کردند. از همین جا به همه میگم به هیچ عنوان برای کارشناسی وارد این رشته نشوید.تعریفی که ار فناوری اطلاعات برای ما کردند با اون چیزی که ما تو دانشگاه دیدیم زمین تا آسمون فرق داشت!! ارشد رو نمیدونم ولی میدونم این رشته برای کارشناسی تو ایران خیلی زود است،و هنوز نیروی متخصص کافی برای تدریس وجود ندارد.

[پاسخ]

سلام به نظر شما رشته صنایع بهتر است یاIT

[پاسخ]

الهام السادات موسوی پاسخ در تاريخ 17/07/1391 7:06 ب.ظ:

سلام.من دردوره کارشناسی ITدانشگاه ازاد نجف ابادودرتکمیل ظرفیت ازاد هم مهندسی برق سیستم های دیجیتاله همین دانشگاه پذیرفته شدم.ازنظرشما کدوموبخونم؟ممنون.

[پاسخ]

سلام خسته نباشيد من الان دارم تو پيام نور رشته مهندسي اجرايي مي خونم مي خوام بدونم مي تونم كارشناسي ارشدمو تو رشته IT ادامه بدم يا نه ؟ ممنون مي شم اگه جوابمو بدين

[پاسخ]

لطفا اگه میشه در مورد ITدر حوزه سلامت نیز توضیحی ارائه دهید

[پاسخ]

سلام،خسته نباشيد،من رشتم تجربيه وامسال رشته شيمي كاربردي دانشگاه پيام نور تهران مركز قبول شدم ولي از اونجايي كه شنيدم درس خوندن با سيستم پيام نور سخته دودل شدم و از طرفي چون به كامپيوتر هم علاقه دارم كاردانيه IT علمي كاربردي پودماني هم شركت كردم لطفا به من بگيد با رشته‌ي تجربي و معدل 15/36 شانس قبولي دارم؟آيا ميتونم اين رشته رو تا كارشناسي تو همون علمي كاربردي ادامه بدم؟به نظر شما آينده شغلي كدوم رشته بهتره؟اگه IT قبول شدم ازشيمي انصراف بدم؟لطفا منو راهنمايي كنيد. با تشكر

[پاسخ]

سارا پاسخ در تاريخ 19/02/1391 6:53 ب.ظ:

سلام بنظر من رشته خودتو ادامه بدی بهتره گرچه رشته ایتی رشته جذاب و جدیدیه و در تمام سازمان ها ادارات ارگانهانقش اصلی را داره ولی چون هنوز کاملا جا نیفتاده در حال حاضر نمیشه روش حساب کرد . موفق باشید

[پاسخ]

سلام اكه ميشه جواب اون دوستمون كه نفر اول هم هست رو بدين منم مثل اون هستم، رشتم تجربي ولي آزاد امتحان دادم رشته رياضي و مهندسي IT قبول شدم تنها دليل انتخابم هم علاقه زيادم به كامبيوتر و هر نوع فناوري هستش، كارشناسي آموزش زبان هم قبول شدم، حالا به نظرتون موفق ميشم؟؟

[پاسخ]

سلام.ممنون از مطالبتون من IT پيام نور قبول شدم.رياضي و برنامه نويسي دبيرستانم خوب بود به نظرتون برم دانشگاه بعد ميتونم واسه ارشد مهندسي پزشكي بخونم؟؟ خواهشأ زود جواب بديد 1دنياممنون

[پاسخ]

سلام من فقط از رشته مترجمي زبان دانشگاه ازاد قبول شدم ولي علاقه شديدي نسبت به it دارم البته زبان انگليسيم فوق العاده قوييه الان چي كار كنم؟؟ پشت كنكور بمونم يا نه؟ لطفا راهنمايي كنيد.

[پاسخ]

سلام من در رشته تجربی هستم.کنکور آزاد شرکت کردم و فناوری اطلاعات مشهد قبول شدم.به این رشته علاقه دارم.به نظر شما تو این رشته موفق میشم؟

[پاسخ]

من كارداني مكانيك ساخت و توليد دارم ميخوام كه در دانشگاه علمي كاربردي اروميه ادامه تحصيل بدم ولي با توجه به اينكه شاغل هستم در شهر ديگه اي نمي تونم ادامه بدم آيا امسال در اروميه رشته مهندسي مكانيك خواهد بود يا نه

[پاسخ]

توضیحاتی که درباره IT دادید خوب بود اما بعضی هاش به روز نبودمثلا الانIT دیگه کاردانی نیست کارشناسیه که شم با توجه بهاینموضوع اطلاعاتتون رونوشتید اگه یه کمی به روز باشید بد نیست به هر حال خوببود تاحدودی کمکم کرد.با تشکر و آرزوی موفقیت برای شما

[پاسخ]

با سلام می خواستم برای بهتر شدن مطالب بالا نام چند شرکت داخلی و نام چند شرکت بین المللی را هم اضاف کنید تا مطلبتون بازید کننده بیشتری داشته باشد.

[پاسخ]

سلام میشه شهرهایی که امسال سال 90کامپیوتر نرم افزار میگیره رو خواهشا به دایمیلم بفرستین البته دولتی حالا شبانه و روزا نه اش فرقی نمیکنه مرسی

[پاسخ]

سلام خسته نباشین من دانشجوی ترم 4وit دانشگاه تربیت معلم اذربایجان هستم نمیدونم ازرشتم خئشم میاد معدلمم بدک نیست ولی برنامه نویسیم خیلی ضعیفه چیکارکنم چه کتابایی بیشتربخونم خواهشادراین مورد راهنماییم کنید

[پاسخ]

با سلام و خسته نباشید من در رشته آی تی دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل هستم سوال اول : سطح علمی این رشته در پیام نور با دانشگاههای دیگر تفاوت دارد ؟ و ما در این رشته چقدر با دنیا فاصله داریم ؟ منظور از سوال دوم من تا 4 سال آینده برای همیشه به آمریکا میرم میخوام بدونم این تحصیلات اونجا بکارم میاد یعنی با یه آپ دیت بروز اونجا در میام . سوال سوم اونجا برام بازار کار هست با سطح علمی مهندسی آی تی در ایران ؟ متشکرم .

[پاسخ]

سلام من دارای مدرک mcse هستماز موسسه ایز ایران.آیااین مدرک از نظر سازمان علوم و تحقیقات معتبر می باشد و اینکه امکان تطبیق این مدرک به مدارک دانشگاهی امکان پذیر می باشد؟

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *