کامل ترین مطلب درباره بلوتوث

بلوتوث يك فناوري بي سيم كوتاه برد است كه به تلفنهاي همراه ، PDA ، كامپيوترها ، دستگاههاي ضبط و پخش استريو ، لوازم خانگي ، اتومبيلها و همه وسايل ديگري كه مي توانيد ارتباط آنها را با يكديگر فكر كنيد امكان ارتباط مي دهد…در اين مقاله قصد داريم تا از ابتدا تا انتهاي بلوتوث را به شما معرفي کنيم.

به دنياي بلوتوث خوش آمديد :
به تازگي پس از يك سمينار عصرانه به خانه باز گشته ايد. کامپيوتر Notebook تان در كيف تان قرار دارد ، PDA خود را به كمر بسته ايد ، و تلفن همراه تان در جيب جاي دارد. در سمينار امروز يادداشتهايي را در Notebook خود نوشته ايد . همين كه به خانه مي رسيد و از كنار چاپگر جوهر افشان خود عبور مي كنيد ، Notebook ، چاپگر را پيدا مي كند و به طور خودكار يادداشتهاي سمينار را به چاپگر ارسال مي كند و آنها روي كاغذ چاپ مي شوند . درهمين حال ، PDA شما كامپيوتر روميزي را تشخيص مي دهد و درخواست مي كند كه دفتر تلفن و برنامه روزانه شما Update شود . هم چنين همه پيامهاي ايميلي را كه ارجهيت آنها را تعيين كرده ايد درخواست مي كند.

همه اين كارها در زماني رخ مي دهد كه كت خود را در مي آوريد و براي نوشيدن يك نوشابه به طرف يخچال مي رويد . در عرض چند دقيقه ، تلفن همراه شما بوق مي زند تا به شما اطلاع دهد كه عمليات چاپ يادداشتها تمام شده است . به طرف چاپگر رفته و يادداشتها را مي خوانيد بلافاصله پس از آن PDA شما بوق مي زند تا به شما بگويد كه دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update كرده است و شما ايميل جديد داريد.

وظيفه بلوتوث چيست ؟
بلوتوث يك فناوري بي سيم كوتاه برد است كه به تلفنهاي همراه ، PDA ، كامپيوترها ، دستگاههاي ضبط و پخش استريو ، لوازم خانگي ، اتومبيلها و همه وسايل ديگري كه مي توانيد ارتباط آنها را با يكديگر فكر كنيد امكان ارتباط مي دهد.

در ادامه شما را با تاريخچه و چگونگي شکل گيري و انتخاب نام بلوتوث آشنا خواهيم نمود…

تاريخچه بلوتوث

فكر اوليه بلوتوث در شركت موبايل اريكسون در سال 1994 شكل گرفت. اريكسون كه يك شركت سوئدي ارتباطات راه دور است – در آن زمان در حال ساخت يك ارتباط راديويي كم مصرف ، كم هزينه بين تلفن هاي همراه و يك گوشي بي سيم بود.

كار مهندسي در سال 1995 شروع شد و فكر اوليه به فراتر از تلفنهاي همراه و گوشي هاي آنها توسعه يافت تا شامل همه انواع وسايل همراه شود ، با هدف ساخت شبكه هاي شخصي كوچك از وسايل مختلف در طول اين زمان ، اريكسون نام “بلوتوث” (يك پادشاه دانماركي) گرفت كه بين سالهاي 940 و 981 ميلادي مي زيست. شاهِ هارالد در دوره حكومت خود كه يك وايكينگ بود – به طور صلح آميز ، دانمارك ، سوئد جنوبي و نروژ شمالي را متحد كرد. اين كار به او شهرت يك پادشاه ماهر در ارتباط و مذاكره را در تاريخ داد.

براي اريكسون ، اسم بلوتوث براي فناوري داده شده كه اميدوار بود بتواند به طور صلح آميز وسايل مختلف را متحد كند، مناسب بود. اريكسون مي دانست كه اگر فقط يك شركت اين استاندارد ها را حمايت كند هرگز موفق نخواهد شد.

در سال 1998 ، اريكسون يك موافقت نامه با IBM ، اينتل ،نوكيا ، 3com ، توشيبا و مايكروسافت امضا كرد که بر پايه اين موافقت نامه و گروه Bluetooth Special Interest Group را به وجود آورد. هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومي ساختن آن بود. و پس از آن شركتهاي تري كام، Lucent، موتورولا و بيش از 2000 كمپاني ديگر به اين سازمان پيوستند.

فرايند صدور جواز و گواهينامه: قبل از اينكه يك كارخانه بتواند محصولي كه از تكنولوژي بي سيم Bluetooth استفاده مي كند وارد بازار كند بايد جواز آن را از دو جهت دريافت كند. ابتدا محصول مورد نظر استانداردهايي لازم دارد كه بتواند با دستگاههاي ديگر كه داراي تكنولوژي بي سيم Bluetooth هستند ارتباط برقرار كند. ديگر اينكه بايد مجوزهاي لازم براي اين سيستم چه در كشور سازنده و چه در كشوري كه محصول به فروش مي رود مجوزهاي قانوني آنها را دريافت كند.

توضيح بلوتوث

تکنولوژي Bluetooth كه بعضي ها در فارسي آن را به دندان آبي ترجمه كرده اند. استانداردي براي امواج راديويي است كه كه براي ارتباطات بي سيم کامپيوترهاي قابل حمل و نقل (مانند lap top ها) و تلفن هاي همراه و وسايل الكترونيكي رايج استفاده مي شوند اين امواج براي فاصله هاي نزديك استفاده مي شوند و براي ارتباطات بي سيم تكنولوژي ارزاني محسوب مي شوند. و بوسيله اين تكنولوژي مي توانيد بين دو وسيله كه داراي اين تكنولوژي باشند به صورت بي سيم پيغام، عكس يا هر اطلاعات رد و بدل كنيد. راديوي Bluetooth در داخل يك ميكرو چيپ قرار دارد و در باند فركانسي 2.4 گيگا هرتز عمل مي كند.

اين تكنولوژي از سيستم "Frequency Hoping Spread Spectrum" استفاده مي كند، كه سيگنال آن 1600 بار در ثانيه تغيير مي كند كه كمك بزرگي براي جلوگيري از تداخل ناخواسته و غير مجاز است. علاوه بر اين بوسيله نرم افزار كد شناسايي وسيله طرف مقابل چك مي شود. بدين ترتيب مي توان اطمينان حاصل كرد كه اطلاعات شما فقط به مقصد مورد نظر مي رسد. اين امواج با دو قدرت وجود دارند. سطح قدرت پايين تر كه محيطهاي كوچك را مي تواند پوشش دهد ( مثلاً داخل يك اتاق ) يا در نوع با قدرت بالاتر كه رنج متوسطي را مي تواند پوشش دهد. ( مثلاً كل يك خانه را متواند پوشش دهد. ) اين سيستم هم براي ارتباط نقطه به نقطه و هم براي ارتباط يك نقطه با چند نقطه مي تواند استفاده شود.

داراي پهناي باند Kbs 720و 10 متر قدرت انتقال (در صورت تقويت تا 100 متر قابل افزايش است ) مي باشد. اين تكنولوژي كه از سيستم گيرندگي و فرستندگي در جهت مناسب استفاده مي كند. قادر است امواج راديويي را از ميان ديوار و ديگر موانع غير فلزي عبور دهد. اگر امواج مزاحم دستگاه ثالثي باعث تداخل شود انتقال اطلاعات كند مي شود ولي متوقف نمي شود.

با سيستمهاي امروزي بيش از 7 دستگاه مي توانند براي برقراري ارتباط با توليد كننده امواج در يك دستگاه ديگر فعال شوند. به اين شيوه Piconet مي گويند چندين piconet را مي توان به يكديگر متصل كرد كه يك scatternet را تشكيل مي دهند

بلوتوث يك رشتـه خصوصيت بي سيم است كه ارتباطات كوتاه برد بين وسايل مجهز به تراشه هاي كوچك و اختصاصي بلوتوث را تعريف مي كند. بلوتوث فقط كابلها را حذف نمي كند ، بلكه يك روش بي سيم براي وصل كردن كامپيوتر ها با همه وسايل همراه الكترونيكي فراهم مي سازد و شبكه هاي كامپيوتري كوچك و خصوصي مشهور به PAN (Personal Area Network) يا شبكه شخصي را بوجود مي آورد. بلوتوث يك زبان مشترك بين وسايل مختلف مي سازد كه به آنها امكان مي دهد كه به آساني با هم ارتباط برقرار كنند و بهم وصل شوند.

وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث حدود 10 متر تا 100 متر برد دارند و مي توانند داده ها در سرعت 720 كيلوبايت در ثانيه از طريق ديوار ها ، كيف ها و پوشاك انتقال دهند. هيجان انگيزتر آنكه اتصال دادن بين وسايل بلوتوث مي تواند بدون دخالت مستقيم ما انجام بگيرد. وقتي دو وسيله مجهز به تراشه هاي بلوتوث نزديك يكديگر مي رسند ، نرم افزار نهاده شده در تراشه هاي فرستنده / گيرنده (Server / Client) بلوتوث به طور خودكار يك ارتباط را برقرار مي سازد و داده ها را نقل و انتقال مي دهد.

با اين همه برد كوتاه و سرعت محدود بلوتوث باعث شده است كه براي شبكه هاي محلي (LAN) بي سيم مرسوم كمتر باشد، چون اين شبكه هاي كامپيوتري معمولاً بيش از 10 متري بلوتوث فاصله دارند و برد سرعتي آنها 10 تا 100 متر مگابايت در ثانيه است.

بلوتوث چگونه كار مي كند؟

راه هاي زيادي براي برقراري ارتباط بين وسايل الکترونيکي با يکديگر وجود دارد مانند:

رابط هاي سيمي
دستگاه هاي رابط الکترونيکي
کابلهاي شبکه
wifi
سيگنالهاي مادون قرمز

لوازمي همچون کامپيوترها، سيستم هاي سرگرمي، تلفن ها و … لوازمي هستند که در دسته لوازم الکترونيکي جاي مي گيرند. اين وسايل مي توانند از طرق مختلفي با يکديگر ارتباط برقرار کنند مانند استفاده از سيم ها، کابل ها ،سيگنال هاي راديويي ، اشعه مادون قرمز و يا حتي انواع پيشرفته تري از رابط ها و پروتکل هاي ارتباطي.

روش هاي اتصال دستگاه هاي الکترونيکي به يکديگر روز به روز پيچيده تر مي شوند، در اين مقاله به بررسي بلوتوث خواهيم پرداخت. يک روش ارتباطي نسبتا جديد در لوازم الکترونيکي که داراي ساختاري ساده است و بصورت بدون سيم و اتوماتيک انجام مي شود و يکي از خصوصياتي است که کار با لوازم الکترونيکي را جذاب تر و ساده تر مي کند.

مشکل !

قبل از اينکه دو وسيله الکترونيکي با يکديگر ارتباط برقرار کنند بايد يک سري از نکات بين آنها مشخص شده باشد. اولين نکته اي که براي ارتباط بين دو وسيله پيش مي آيد اينست که اين ارتباط از لحاظ فيريکي چگونه بر قرار خواهد شد ؟ آيا لازم است که از سيم استفاده شود يا ارتباط بوسيله بعضي از سيگنال ها و بدون سيم برقرار خواهد شد ؟ و اگر لازم است از سيم استفاده شود چند رشته سيم براي برقراري اين ارتباط لازم است ؟ يک رشته؟ دو رشته ؟ پنج رشته؟ 25 رشته ؟ تازه هنگامي که روش فيزيکي برقراري ارتباط مشخص شد سوالهاي ديگري هم از راه مي رسند :

چه مقدار از اطلاعات بايد درآن واحد منتقل شود؟ براي مثال پرتهاي سريال در آن واحد فقط مي توانند 1bit داده را ارسال کنند اما پرت هاي موازي در همين زمان مي توانند چندين بيت داده را منتقل کنند.
دستگاه ها بر چه اساسي با يکديگر ارتباط برقرار خواهند کرد؟ تمامي اطلاعات بايد تحت دستورات و قوانين خاصي منتقل شوند که اين دستورات و قوانين پروتکل ناميده مي شوند ، پس بهتر است اين سوال را اينگونه مطرح کنيم که: اطلاعات تحت چه پروتکلي منتقل شود؟

راه حلي بنام بلوتوث! – بخش اول

فناوري بلوتوث با حذف دخالت کاربر در سيستم و همچنين احتياج به انرژي بسيار کم براي برقراري ارتباط با وسايل ديگر که موجب صرفه جويي زيادي در مصرف باطري مي شود تکنولوژي شبکه هاي کوچک را وارد مرحله جديدي کرد.

اين را تصور کنيد: شما درحالي که پشت در خانه خود ايستاده ايد به وسيله تلفن همراه خود که به فناوري بلوتوث مجهز است مشغول صحبت کردن با شخصي هستيد. از آن شخص مي خواهيد که 5 دقيقه بعد مجددا با شما تماس بگيرد چون شما مي خواهيد وارد خانه شده و لباسهاي مخصوص خانه را بپوشيد. به محظ اينکه شما وارد خانه مي شويد نقشه اي که از دستگاه GPS اتومبيلتان که به فناوري بلوتوث مجهز است به تلفن همراهتان منتقل شده بود به کامپيوتر شخصي شما منتقل مي شود زيرا دستگاه تلفن همراه شما يک سيگنال بلوتوث از کامپيوتر شخصي شما دريافت کرده مبني بر اينکه اطلاعاتي که شما قبلا مشخص کرده ايد را به کامپيوتر شخصيتان منتقل کند. 5 دقيقه بعد هنگامي که دوست شما مجددا تماس مي گيرد بجاي اينکه تلفن همراه شما زنگ بزند گوشي تلفن خانگي شما که آن هم به سيستم بلوتوث مجهز است زنگ مي زند.

دوست شما همان شماره قبلي را گرفته اما تلفن ثابت شما يک سيگنال بلوتوث از گوشي تلفن همراه شما دريافت کرده و بطور اتوماتيک تلفن همراه شما روي تلفن خانگيتان دايورت شده است زيرا متوجه شده که شما در خانه هستيد! هر سيگنال بلوتوثي که گوشي تلفن همراه شما ارسال يا دريافت مي کند فقط 1 ميلي وات از باطري آن را مصرف مي کند . يعني در واقع مي توان گفت که اين فعاليت در واقع تاثيري روي باطري تلفن شما ندارد!
يكي از جالب ترين نكات درباره اين استاندارد روشي است كه وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث به طور خودكار يكديگر را تشخيص مي دهند ، ارتباط برقرار مي كنند و داده ها را به دستور شما يا بدون دخالت شما انتقال مي دهند. در خصوصيات بلوتوث يك ارتباط راديويي با برد كوتاه تعريف شده است. اين استاندارد هم چنين يك برد متوسط 100 متري را تعريف كرده است ، اما به ندرت به كار مي رود ، چون به توان التريكي و هزينه بيشتري نياز دارد. هر وسيله بلوتوث حاوي يك تراشه فرستنده / گيرنده مربعي 4 سانتيمتري است كه در باند فركانس راديويي ISM (Industrial Scientific Medical) يا صنعتي ، علمي ، پزشكي از 40.2 گيگاهرتز تا 48.2 گيگاهرتز عمل مي كند.

سازندگان و طراحان اين فركانس را بدين لحاظ انتخاب كردند كه در سراسر جهان به رايگان در دسترس است و محدوديتهاي داشتن مجوز را ندارند . باند ISM به 79 كانال تقسيم مي شود كه هر كدام پهناي باند يك مگاهرتزي دارند كه اين باند رايگان است . بلوتوث از لحاظ نظري پهناي باند يك مگابايت در ثانيه را دارد ، كه سرعتي نزديك به 723 كيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت خيلي بالا نيست ، اما براي انتقال داده ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت كاملاً كافي است.
 

راه حلي بنام بلوتوث! – بخش دوم

بلوتوث در واقع يک استاندارد شبکه است که داراي 2 سطح است :

● سطح اول که به عنوان سطح فيزيکي شناخته مي شود و بيانگر اين است که بلوتوث يک فرکانس راديويي استاندارد است .

● سطح دوم که به عنوان سطح پروتکل شناخته مي شود و دربرگيرنده قوانين و دستوراتي همچون مکان و زمان ارسال اطلاعات، تعداد بيت هاي ارسالي در آن واحد و همچنين شمار وسايلي که بطور همزمان مي توانند در عمليات ارسال و دريافت اطلاعات شرکت داشته باشند مي باشد.

شبکه بلوتوث اطلاعات را توسط امواج راديويي با قدرت کم انتقال مي دهد که فرکانس اين امواج برابر با 2.45GHz است ( دقيقا بين 2.402GHz تا 2.480 GHz) که اين باند فرکانس طبق يک توافقنامه بين المللي براي استفاده توسط لوازم علمي ، پزشکي و صنعتي کنار گذاشته شده است (ISM).

بعضي از وسايلي که شما هم اکنون نيز از آن استفاده مي کنيد مانند دستگاه کنترل درب پارکينگ يا جديد ترين نسل تلفن هاي بيسيم از فرکانس هاي باند ISM استفاده مي کنند. اطمينان حاصل کردن از اينکه امواج بلوتوث با امواج دستگاه هاي نامبرده شده تداخل پيدا نکنند يکي از سخت ترين مراحل طراحي اين فناوري است.

يکي از راه هايي که تجهيزات بلوتوث از آن براي جلوگيري از تداخل امواجشان با ساير تجهيزات بهره مي جويند ارسال سيگنال هاي بسيار ضعيفي در حدود يک ميلي وات است. براي مقايسه فقط کافي است بدانيد تلفن هاي همراه مي توانند يک سيگنال در حدود 3 واتي را مخابره کنند. استفاده از امواج کم قدرت شعاع برد سيگنال هاي بلوتوث را به حدود 10 متر محدود مي کند و همچنين با استفاده از اين سيگنال هاي ضعيف امکان ايجاد تداخل بين امواج بلوتوث با امواج تلفن همراه ، کامپيوتر و يا دستگاه تلويزيون به کلي منتفي مي شود. اما با همين امواج ضعيف هم لازم نيست که دو دستگاه فرستنده و گيرنده امواج در ديد مستقيم يکديگر باشند. امواج بلوتوث براحتي از ديوارهاي خانه شما عبور مي کنند و اين يک امکان خوب براي کنترل چند دستگاه در اتاقهاي مختلف است.

بلوتوث مي تواند همزمان با 8 دستگاه ارتباط داشته باشد به شرطي که اين دستگاه ها در شعاع ده متري باشند. شايد شما تصور کنيد که ممکن است بين اين دستگاه ها تداخل بوجود بيايد اما اين غير ممکن است. بلوتوث از يک فناوري بنام "جهش فرکانس در طيف گسترده " (spread-spectrum frequency hopping) بهره مي جويد که احتمال استفاده از يک فرکانس برابر توسط دو دستگاه بطور همزمان را تقريبا به صفر مي رساند. بر پايه اين تکنولوژي هر وسيله از 79 فرکانس منحصر به فرد که بصورت اتفاقي ازميان يک سري فرکانس هاي از پيش تعيين شده انتخاب شده است استفاده مي کند که به بطور منظم از يکي از آنها به ديگري تغيير فرکانس مي دهد.

در مورد بلوتوث اين عمل تغيير فرکانس توسط دستگاه فرستنده حدود 1600 بار در ثانيه اتفاق مي افتد. و اين بدان معني است که تعداد دستگاه هاي بيشتري در آن واحد مي توانند از يک بخش محدود از باند فرکانس راديويي استفاده کنند.

راه حلي بنام بلوتوث! – بخش سوم

هنگامي که دو دستگاه فرستنده بلوتوث از تکنولوژي جهش فرکانس در طيف گسترده بهره مي گيرند اين غير ممکن است که دو دستگاه بطور همزمان از يک فرکانس برابر استفاده کنند . بر پايه همين تکنولوژي از اختلال بين امواج بلوتوث با دستگاه هايي مانند کنترل درب پارکينگ يا تلفن هاي بي سيم هم جلوگيري مي شود. حتي اگر در موارد استثنايي اختلالي هم بين امواج بوجود بيايد مدت آن کسر کوچکي از ثانيه خواهد بود که آن هم قابل اصلاح است.

هنگامي که دو يا چند وسيله مجهز به بلوتوث در محدوده برد يکديگر قرار مي گيرند يک گفتگوي الکترونيکي بين آنها صورت مي گيرد که مشخص مي کند آنها چه اطلاعاتي براي به اشتراک گذاشتن دارند يا اينکه کداميک از آنها بايد توسط ديگري کنترل شود. براي اينکار لازم نيست که کاربر دکمه اي را فشار دهد يا دستوري را صادر کند بلکه اين گفتگوي الکترونيکي بطور خودکار انجام مي شود.

به محض اينکه اين گفتگو صورت گرفت دستگاه هاي بلوتوث موجود در اين گفتگو يک شبکه را تشکيل مي دهند . يک شبکه کوچک PAN (Personal Area Network) که به آن piconet هم مي گويند. شبکه اي که يک محيط کوچک مانند يک اتاق را تحت پوشش خود قرار مي دهد يا حتي ممکن است محيطي که تحت پوشش خود قرار مي دهد بيشتر از فاصله بين دستگاه پايه تلفن بي سيم با گوشي و هدست خود نباشد.

وقتي که يک شبکه piconet بر قرار مي شود دستگاه هاي حاضر در اين شبکه همانطور که قبلا توضيح داديم شروع به استفاده از سيستم جهش فرکانس مي کنند و مرتبا فرکانس سيگنال هاي خود را بطور اتفاقي در يک طيف مشخص تغيير مي دهند تا با اينکار هم در دسترس يکديگر باشند و هم اينکه از تداخل piconet آنها با piconet ديگري که ممکن است در همان اتاق برقرار باشد جلوگيري شود. حالا اجازه بدهيد با يک مثال با اين تکنولوژي بيشتر آشنا شويم.

Piconet ها
اجازه بدهيد تصور کنيم که شما صاحب يک اتاق مدرن هستيد که انواع وسايل مدرن در آن وجود دارد. مثلا يک سيستم سرگرمي شامل استريو، يک DVD پلير، يک دستگاه دريافت کننده امواج تلويزيون هاي ماهواره اي و يک دستگاه تلويزيون. همچنين يک تلفن بي سيم و يک کامپيوتر شخصي . همه اين دستگاه ها از بلوتوث استفاده مي کنند و هر کدام از آنها از يک piconet براي ارتباط بين واحد اصلي و لوازم جانبي خود استفاده مي کنند. تلفن بيسيم يک دستگاه فرستنده و گيرنده بلوتوث در قسمت اصلي خود و يکي ديگر در گوشي خود دارد. سازندگان اين دستگاه آن را طوري طراحي کرده اند که هر کدام از قسمت ها از يک رنج آدرسهاي خاص که برايش تعيين شده براي ارتباط با واحد ديگر استفاده کند. هنگامي که قسمت اصلي دستگاه به کار مي افتد ابتدا شروع به ارسال امواج راديويي با رنج معين شده مي کند تا دستگاه هايي که به امواج در اين رنج حساس هستند به آن پاسخ دهند. به محظ اينکه گوشي امواج ارسالي را دريافت کرد و تشخيص داد که در رنج امواج مشخص شده قرار دارد به آن پاسخ مي دهد و به آن ترتيب يک شبکه کوچک شکل مي گيرد.

از اين به بعد هر کدام از اين وسيله ها امواج ديگري را که متعلق به دستگاه هاي ديگر است دريافت کنند آن را نديده مي گيرند زيرا با شبکه به وجود آمده هماهنگ نيستند. کامپيوتر و دستگاه سرگرمي نيز به همين ترتيب عمل مي کنند . هر کدام يک شبکه بين خودشان تشکيل مي دهند که رنج آدرس هاي آن قبلا توسط سازندگان آنها تعيين شده است . امواج هر شبکه شروع به پرش فرکانسي بين فرکانسهاي مجاز مي کنند و به همين ترتيب است که امواج هر شبکه کاملا مستقل از ديگري و قابل تشخيص مي شود. حال در اتاق شما 3 piconet وجود دارد که هر کدام از دستگاه هاي موجود در اتاق دقيقا مي دانند که بايد به کدام يک از اين شبکه ها توجه کنند و کدام را ناديده بگيرند. هر کدام از اين شبکه ها هم فرکانس امواج خود را هزاران بار در ثانيه تغيير مي دهند و بنابراين احتمال کمي وجود دارد که در يک زمان دو شبکه از يک فرکانس يکسان استفاده کنند و اگر هم اين اتفاق رخ دهد تنها کسري از ثانيه به طول خواهد انجاميد، و نرم افزاري که براي تصحيح اين گونه خطاها طراحي شده اطلاعات مختل شده را اصلاح مي کند.

مزاياي بلوتوث

مهمترين امتيارات بلوتوث بدون سيم بودن، کم هزينه و ارزان بودن و اتوماتيک بودن آن است. راههاي ديگري مانند ارتباط از طريق اشعه مادون قرمز(اينفرارد) هم براي ارتباط بدون سيم وجود دارد.

اينفرارد (Infra Red) عبارت است از امواج نوري که فرکانس آنها از فرکانس قابل ديده شدن و فهم توسط چشم انسان پايين تر است. اکثر دستگاه هاي کنترل از راه دوري که همراه وسايل صوتي و تصويري عرضه مي شوند براي ارسال اطلاعات از اينفرارد استفاده مي کنند. ارتباط و انتقال اطلاعات بر پايه اينفرارد يک روش قابل اعتماد و امن است و در ضمن استفاده از آن هزينه زيادي ندارد. اما دو محدوديت در استفاده از آن وجود دارد: اول اينکه : اشعه اينفرارد فقط در مسير مستقيم منتشر مي شود، حتما شما در هنگام استفاده از دستگاه ريموت کنترل اين را تجربه کرده ايد که حتما بايد دستگاه را مستقيما به سمت وسيله مورد نظرتان بگيريد تا آن وسيله بتواند دستور مورد نظر شما را دريافت و اجرا کند.

محدوديت ديگري که وجود دارد اينست که تکنولوژي اينفرارد يک تکنولوژي يک به يک است. يعني اينکه در آن واحد فقط بين دو وسيله مي تواند ارتباط برقرارکند. مثلا شما مي توانيد توسط آن اطلاعاتي را از لپ تاپتان به تلفن همراه دوستتان منتقل کنيد اما نمي توانيد همزمان آن اطلاعات را به PDA دوست ديگرتان هم منتقل کنيد.

البته اين دو خصوصيت اينفرارد در بعضي موارد امتياز محسوب مي گردند زيرا عمليات انتقال اطلاعات فقط بين دو وسيله مورد نظربرقرار مي شود و امکان به وجود آمدن تداخل با وسايل ديگر وجود ندارد وغير ممکن است . اين خاصيت باعث مي شود که اطلاعات ارسالي شما فقط به همان وسيله اي برسد که مورد نظر شماست حتي اگر شما درجايي باشيد که پر از گيرنده هاي اينفرارد باشد.

فناوري بلوتوث ابداع گرديد تا محدوديتهاي اينفرارد را پوشش دهد. حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در دستگاه هاي بلوتوثي که با استاندارد قديمي تر بلوتوث 1.0 کار مي کنند 1 مگابايت در ثانيه است اما در استاندارد بلوتوث 2.0 اطلاعات مي توانند با سرعت 3 مگابايت در ثانيه منتقل شوند. دستگاه هاي بلوتوثي که از استاندارد جديد استفاده مي کنند با دستگاه هاي داراي استاندارد قديمي تر هم سازگارند.

منابع :  سخت افزار  ؛  گروه نابغه هاي ايران

Share
6 responses... add one

سلام دوستان کسی درباره استانداردهای iso در مورد بلوتوث(IEEE 802.15.1) اطلاعاتی داره یا تحقیقی چیزی ممنون میشم ایمیل کنید. reza69mrf@yahoo.com

[پاسخ]

سلامنمیخواستم درباره ی تاریخچه بلوتوث بیشتر توضیح بدید واز اهمیت بلوتوث هم بگید

[پاسخ]

پیام های شهری و مکان یابی از طریق بلوتوسه؟ چگونه؟

[پاسخ]

بلوتوث و اطلاعاتی در باره بلوتوث

توضيح بلوتوث: بلوتوث يك فناوري بي سيم كوتاه برد است كه به تلفنهاي همراه ، PDA ، كامپيوترها ، دستگاههاي ضبط و پخش استريو ، لوازم خانگي ، اتومبيلها و همه وسايل ديگري كه مي توانيد ارتباط آنها را با يكديگر فكر كنيد امكان ارتباط مي دهد . وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث حدود 10 متر برد دارند و مي توانند داده ها در سرعت 720 كيلوبايت در ثانيه از طريق ديوار ها ، كيف ها و پوشاك انتقال دهند. هيجان انگيزتر آنكه اتصال دادن بين وسايل بلوتوث مي تواند بدون دخالت مستقيم ما انجام بگیرد. وقتي دو وسيله مجهز به تراشه هاي بلوتوث نزديك يكديگر مي رسند ، نرم افزار نهاده شده در تراشه هاي فرستنده / گيرنده (Server / Client) بلوتوث به طور خودكار يك ارتباط را برقرار مي سازد و داده ها را نقل و انتقال مي دهد. با اين همه برد كوتاه و سرعت محدود بلوتوث باعث شده است كه براي شبكه هاي محلي (LAN) بي سيم مرسوم كمتر باشد، چون اين شبكه هاي كامپيوتري معمولاً بيش از 10 متري بلوتوث فاصله دارند و برد سرعتي آنها 10 تا 100 متر مگابايت در ثانيه است.

تاريخچه بلوتوث : فكر اوليه بلوتوث در شركت موبايل اريكسون در سال 1994 شكل گرفت. اريكسون كه يك شركت سوئدي ارتباطات راه دور است – در آن زمان در حال ساخت يك ارتباط راديويي كم مصرف ، كم هزينه بين تلفن هاي همراه و يك گوشي بي سيم بود. كار مهندسي در سال 1995 شروع شد و فكر اوليه به فراتر از تلفنهاي همراه و گوشي هاي آنها توسعه يافت تا شامل همه انواع وسايل همراه شود ، با هدف ساخت شبكه هاي شخصي كوچك از وسايل مختلف در طول اين زمان ، اريكسون نام “بلوتوث” (يك پادشاه دانماركي) گرفت كه بين سالهاي 940 و 981 ميلادي مي زيست. شاهِ هارالد در دوره حكومت خود كه يك وايكينگ بود – به طور صلح آميز، دانمارك، سوئد جنوبي و نروژ شمالي را متحد كرد. اين كار به او شهرت يك پادشاه ماهر در ارتباط و مذاكره را در تاريخ داد. براي اريكسون ، اسم بلوتوث براي فناوري داده شده كه اميدوار بود بتواند به طور صلح آميز وسايل مختلف را متحد كند، مناسب بود. اريكسون مي دانست كه اگر فقط يك شركت اين استاندارد ها را حمايت كند هرگز موفق نخواهد شد. در سال 1998 ، اريكسون يك موافقت نامه با IBM ، اينتل ،نوكيا ، 3com ، توشيبا و مايكروسافت امضا كرد و گروه Bluetooth SIG ( Bluetooth Special Interest Group) را به وجود آورد. هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومي ساختن آن بود. اگرچه تفکر اصلی رهایی از شر کابلهای مابین دستگاههای دیجیتالی بود ولی بسرعت در حوزههای دیگر نیز گسترش یافت و بتدریج در حیطه شبکه های محلی بیسیم نیز وارد شد اگرچه گسترش و رشد این استاندارد روزبروز کاربرد انرا بیشتر می کرد ولی در عوض چالشهایی بین این استاندارد و 802.11 پدید اورد .نقطه شدت این چالش آنجاست که این دو سیستم از لحاظ الکتریکی با یکدیگر تداخل فرکانسی دارند . فارغ از همه اینها در ژولای 1999 گروه طراح بلوتوث مشخصات 1500 صفحهای از نسخه 1 آن را منتشر نمود.به فاصله کوتاهی گروه استاندارد سازی IEEE که در اندیشه تدوین استاندارد 802.15 برای شبکه های شخصی بیسیم بودند مستندات استاندارد بلوتوث را به عنوان مبنای کار خود بر گزیدند ئ شروع به پالایش آن نمودند. اگرجه استاندارد یازی چیزی که مشخصات تفصیلی و مشروح آن در اختیار است و پیاده سازی های متنوع و نا سازگار ندارد عجیب به نظر می رسدولی تاریخ نشان داده که وجود یک استاندارد باز که توسط سازمانی بیطرف مثل IEEE تدوین می شود عموما کاربری یک تکنولوژی را ترویج و ترغیب خواهد کرد. هرچند IEEE اولین استاندارد شبکه شخصی (PAN ) را در سال 2002 با عنوان 802.15.1 به تصویب رساند ولی هنوز کنسرسیوم بلوتوث فعال و سر گرم بهبود و توسعه آن است.

بلوتوث چگونه كار مي كند ؟ يكي از جالب ترين نكات درباره اين استاندارد روشي است كه وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث به طور خودكار يكديگر را تشخيص مي دهند ، ارتباط برقرار مي كنند و داده ها را به دستور شما يا بدون دخالت شما انتقال مي دهند. در خصوصيات بلوتوث يك ارتباط راديويي با برد كوتاه تعريف شده است. اين استاندارد هم چنين يك برد متوسط 100 متري را تعريف كرده است ، اما به ندرت به كار مي رود ، چون به توان التريكي و هزينه بيشتري نياز دارد. هر وسيله بلوتوث حاوي يك تراشه فرستنده / گيرنده مربعي 4 سانتيمتري است كه در باند فركانس راديويي ISM (Industrial Scientific Medical ) يا صنعتي ، علمي ، پزشكي از 40/2 گيگاهرتز تا 48/2 گيگاهرتز عمل مي كند. سازندگان و طراحان اين فركانس را بدين لحاظ انتخاب كردند كه در سراسر جهان به رايگان در دسترس است و محدوديتهاي داشتن مجوز را ندارند. باند ISM به 79 كانال تقسيم مي شود كه هر كدام پهناي باند يك مگاهرتزي دارند كه اين باند رايگان است. بلوتوث از لحاظ نظري پهناي باند يك مگابايت در ثانيه را دارد ، كه سرعتي نزديك به 723 كيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت خيلي بالا نيست ، اما براي انتقال داده ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت كاملاً كافي است. از مشكلاتي كه كاربران تجهيزات رايانه اي و يا تلفن هاي همراه با آن مواجه هستند وجود سيم هاي ارتباطي دست و پاگير است، كه اكنون با وجود اين تكنولوژي جديد بدون سيم مي توان ارتباط بين تجهيزات رايانه اي و در گامي فراتر ارتباطات شبكه اي و تلفن همراه و غيره را برقرار كرد. اين فن آوري موجب بي سابقه ترين بهره وري مي باشد كه با بي نياز ساختن وسايل ارتباطي شخصي از اتصالات سيمي، انقلابي در بازار اينگونه محصولات ايجاد كرده است.

چه گروه هايي از اين تكنولوژي استقبال كرده اند؟ فن آوري بي سيم bluetooth به دليل پيشرفت هاي كاربرديش در دامنه وسيعي از بازارها مورد استفاده قرار مي گيرد. از جمله استفاده كنندگان اين فن آوري مي توان از ارتقاءدهندگان نرم افزارها، توليدكنندگان دوربين و لوازم جانبي، توليدكنندگان كامپيوترهاي شخصي، Laptop، دستگاه هاي الكترونيكي، توليدكنندگان اتومبيل و نيز لوازم آزمايشگاهي و اندازه گيري نام برد.

استفاده از فن آوري blue tooth چه فايده اي دارد؟ استفاده از اين تكنولوژي به معني رهايي كامل از محدوديت ها و دست و پاگيري هاي مربوطه به سيم هاي موجود در اتصالات است. وقتي فن آوري بي سيم bluetooth دستگاه ها را به هم ارتباط مي دهد در واقع تشكيل يك مجموعه بدون سيم را مي دهد كه اين مجموعه دائماً در حال ساده سازي وظايف و گسترش امكانات جديد مي باشد. به طور مثال هنگامي كه در محل كار هستيم، گوشي تلفن همراه ما به طور خودكار با رايانه شخصي ما مي تواند همزمان و هماهنگ باشد و از برنامه زماني و برنامه كاري يكساني تبعيت مي كنند.

معماری بلوتوث واحد پایه در سیستم بلوتوث یک پیکونت است که از یک گره اصلی و حداکثر هفت گره پیرو به فاصله حداکثر 10 متر تشکیل شده است در یک فضای بزرگ و واحد میتوان چندین پیکونت داشت وحتی میتوان آنها را از طریق یک گره که نقش پل ایفا میکند به هم متصل کرد در یک پیکونت علاوه بر هفت گره فعال پیرو تا 255 گره غیر فعال وجود داشته باشد . اینها دستگاهایی هستند که گره اصلی انها را در حالت استراحت و کم توان وارد کرده تا مصرف باتری ان کاهش یابد. یک ایستگاه در حالت غیر فعال هیچ کاری نمی تواند انجام دهد به جز انکه به سیگنال فعال سازی خود یا سیگنال Beacon که از گره اصلی می رسد پاسخ بدهد.

دلیل طراحی Master/slave آن بود که طراحان آن در نظر داشتند قیمت کل سیستم بلوتوث پیاده سازی شده زیر پنج دلار باشد. نتیجه این تصمیم گیری آنست که گرههای پیرو مثل صفحه کلید موس … تقریبا غیرهوشمند و ساده هستند و اساسا آنچه را که گره اصلی (Master) به آنها دستور می دهد اجرا می کنند . یک پیکونت سیستمی مبتنی بر TDM متمرکز است که در هسته آن برش زمانی (slot) داشته باشد.تبادل اطلاعات صرفا بین گره مرکزی و گرههای پیرو انجام میشود و ارتباط مستقیم دو گره پیرو مثل دو صفحه کلید ممکن نیست.

کاربردهای بلوتوث

بیشتر پروتکلهای شبکه فقط کانالی را بین چند مولفه مخابراتی سازماندهی و ایجاد می کنند و اجازه می دهند طراحان برنامه های کاربردی به پیاده سازی هر آنچه که مورد نیاز است بپردازند. به عنوان مثال 802.11 مشخص نکرده که کاربران باید صرفا از کامپیوتر کیفی خود برای خواندن ایمیل یا جستجو در وب یا هر چیز دیگری بهره بگیرند . بر عکس در تشریح بلوتوث نسخه V1.1 از 13 کاربرد مختلف که باد از آنها پشتیبانی شود نام برده شده و برای هر یک پشته پروتکل متفاوتی ارایه گردیده است. ((پروفایل عمومی دسترسی)) حقیقتا یک برنامه کاربردی نیست بلکه بیشتر یک زیربناست که بر اساس آن برنامه های کاربردی حقیقی ساخته می شوند وظیفه اصلی آن ارایه تمهیداتی است که بتوان بین گره اصلی و گره های پیرو یک کانال مطمین بر قرار و آن را حفظ کرد. ((پروفایل تشخیص خدمات))که آنهم تقریبا عمومی و کلی است توسط دستگاهها برای آگاهی از خدماتی که دیگر دستگاهها ارایه می دهند استفاده می شود. تمام دستگاههای مبتنی بر بلوتوث موظف به پیاده سازی این دو پروفایل هستند.بقیه پروفیل ها اختیاریند. ((پروفایل درگاه سریال)) یک پروتکل انتقال است که بقیه پروفایلها از آن بهره می گیرند.این پروفایل یک در گاه سریال را شبیه سازی می کند و بطور خاص برای کار بردهای قدیمی که به خط سریال نیاز دارند و سودمند است. ))پروفایل عمومی مبادله شیء))یک ارتباط مبتنی بر مشتری/سرویس دهنده برای انتقال داده ها تعریف کرده است. اگرچه همیشه مشتری آغاز کننده عملیات است ولیکن یک گره پیرو میتواند هم سرویس دهنده و هم مشتری باشدهمانند پروفایل ((درگاه سریال()این پرفایل نیز زیربنای دیگر پروفایلها است. گروه سه تایی پروفایلهای بعدی به منظور کاربردهای شبکه ای (networking) تعریف شده اند. پروفایل دسترسی به LAN اجازه می دهد که یک دستگاه مبتنی بر بلوتوث به یک شبکه ثابت متصل شود.این پروفایل رقیب مستقیم 802.11 است.((پروفابل شبکه مبتنی بر شماره گیری))(dial up ) انگیزه اصلی کل این پروژه بوده است. این پروفایل اجازه می دهد که یک کامپیوتر کیفی بتواند به یک تلفن همراه که دارای مودم داخلی بیسیم است متصل شود.((پروفایل Fax ))شبیه به پروفایل شماره گیری است با این تفاوت که اجازه می دهد ماشینهای دورنگار بیسیم از طریق یک دستگاه تلفن همراه و بدون نیاز به سیم اقدام به ارسال یا در یافت دورنگار کنند. سه پروفیل بعدی در خصوص تلفن کاربرد دارند.پروفابل تلفن بیسیم راهی برای اتصال بک تلفن بیسیم به یک ایستگاه ثابت است.در حال حاضر تلفنهای بیسیم خانگی را نمی توان نمیتوان به عنوان تلفن همراه به کار گرفت ولی در آینده شاید بتوان. ((پروفابل inter com ))این امکان را فراهم می کند تا دو تلفن شبیه به واکی تاکی بهم متصل گردند. نهایتا پروفابل گوشی-Headset امکان ارتباط بیسیم گوشی وایستگاه ثابت مثل هندزفری را فراهم میکند. سه پرفایل باقی مانده برای مبادله اشیا بین دو ابزار تعریف شده است. اشیا می توانند فایلهای داده تصویر و یا کارتهای تجاری باشند. پروفایل سنکرواسیون برای بار کردن داده در درون کامپیوتر کیفی یا PDA در حین ترک منزل و جماوری اطلاعات پس از برگشت مفید است.

لایه باند پایه در بلوتوث لایه باند پایه شبیه ترین بخش بلوتوث با زیر لایه mac است این لایه دنباله بیتهای خام را به فریمها تبدیل می کند و بدین منظور چندین غالب مهم تعریف نموده است در ساده ترین حالت گره اصلی در هر پیکونت دنبالهای از برشهای زمانی 625 میکرو ثانیه ای (time slot) تولید میکند با این توصیف که ارسال دادهای گره اصلی در برشهای زمانی با شماره زوج انجام می شود و گرهای پیرو در برشهای زمانی فرذ ارسال مینمایند این روش مشابه با روش تسهیم زمانی (TDM) معمولی است که در ان گره اصلی نیمی از برشهای زمانی فرد در اختیار دارد و بقیه گرها در نیم دیگر سهیم هستند . ارسال هر فریم میتواند 1و3و5 برش زمانی طول بکشد در هر پرش فرکانسی 250 تا 260 میکرو ثانیه طول خواهد کشید تا مدار رادیویی بتواند پایدار شود . پایداری سریعتر نیز ممکن است ولی هزینه پیاده سازی بیشتری دارد برای فریمهایی که فقط به یک برش زمانی نیاز دارند پس از هر پرش فرکانسی 366 بیت از کل 625 بیت باقی خواهد ماند از این مقدار 126 بیت به |(کد دسترسی) (Access Code ( و سرایند اختصاص دارد و 240 بیت برای داده ها بافی می ماند وقتی 5 برش زمانی به هم ملحق می شوند تنها به یک زمان پایداری نیاز خواهد بود و طبعا زمان کوتاهتری برای زمان پایداری تلف می شود 3125=625*5 بیت در پنج برش زمانی ارسال می گردد که از این مقدار 2781 بیت برای ارسال داده در اختیار لایه باند پایه خواهد بود بنابر این در بلوتوث فریمهای طولانی کارامد تر از فریمهای کوچک هستند هر فریم بر روی یک کانل منطقی که اصطلاحا (( لینک بین گره اصلی و گره پیرو)) نام دارد و ارسال خواهد شد. دو نوع لینک وجود دارد لینک اول ACL است که برای ارسال داده ها در برشهای زمانی نا منظم کاربرد دارد این داده ها از لایه L2CAP در سمت فرستنده تولید و در سمت گیرنده تحویل L2CAP می شوند ترافیک داده های ACL مبتنی بر روش بیشترین تلاش ارسال می شود ولی هیچ تضمینی در تحویل انها نیست . فریمها می توانند گم شده ویا از بین بروند . بدون انکه ارسال مجدد شوند هر گره پیرو فقط میتواند یک لینک ACL با گره اصلی داشته باشد

لایه L2CAP در بلوتوث

این لایه 3 عملیات مهم زیر را بر عهده دارد

  1. بسته هایی با طول حداکثر 64 کیلو بایت را از لایه های بالایی پپذیرفته و انها را جهت انتقال به فریمهای کوچکتری می شکند در سمت مقابل این فریمها مجددا به بسته اصلی بازسازی خواهند شد
  2. این لایه عمل جمع اوری و توزیع بسته هایی که از چندین مبدا امده را بر عهده دارد وقتی یک بسته بازسازی می شود این لایه تعیین خواهد کرد که باید به کدام پروتکل در لایه بالاتر تحویل شود
  3. این لایه عملیات تامین کیفیت خدمات را بر عهده دارد چه در هنگام ایجاد لینک و چه در خلال عملکرد طبیعی همچنین در زمان ایجاد لینک بر سر اندازه حداکثر و مجاز طول داده توافق صورت می گیرد تا ازارهایی با طول بسته بزرگ از ارسال چنین بسته ای به ابزارهایی با طول کوچک اجتناب کنند.

ساختار فریم در بلوتوث چندین نوع قالب در بلوتوث وجود دارد که مهمترین آن در شکل زیر نشان داده شده.

0-2744 54 72

این فریم با فیلد کد دسترسی شروع می شود که عموما هویت یک گره اصلی را مشخص خواهد کرد تا بدینگونه یک گره پیرو که در برد رادیویی دو گره اصلی قرار دارد گیرنده حقیقی ترافیک داده ها را مشخص نماید. سپس یک سرایند 54 بیتی آماده که شامل فیلدهای معمولی زیر لایه MAC است. سپس فیلد داده قرارا گرفته که حذاکثر 2744 بیت را در بر می گیرد. در فریمهایی که تنها در یک برش زمانی ارسال می شوند قالب فریم همین است با این تفاوت که فیلد داده آنها حداکثر 240 بیت است. برای فیلد داده در فریمهای ACl قالبهای متفاوتی تعریف شده است. فریمهای SCO ساده تر هستندفیلد داده همیشه 240 بیتی است. سه گزینه دیگر نیز تعریف شده که در آنها مقدار واقعی دادها 80و160 یا 240 بیتی است و باقیمانده بیتها برای تصحیح خطا به کار می آیند .در مطمن ترین نسخه(یعنی داده 80 بیتی) بخش داده همانند سرآیند سه بار متوالی تکرار می شوند. Bluetooth 1.0 and 1.0B ورژن 1.0 و 1.0B مشکلات متعددی داشت و سازندگان مختلف مشکلات بزرگی در برقراری ارتباط محصولاتشان با هم داشتند این ورژن مجبور بود آدرس سخت افزاری(BD-ADDR) وسیله بلوتوث را تحت پروسه handshaking ارسال کند و غیر ممکن بود که این کار به صورت بینام و گمنام انجام شود Bluetooth 1.1 در ورژن 1.1 خیلی از مشکلاتورژن B 1.0 آشکار و برطرف گردید کانالهای بدون رمزگذاری نیز به آن اضافه شد آشکارسازهای قوی تری نیز برای دریافت سیگنالهای به آن اضافه شد(RSSI) Bluetooth 1.2 این ورژن همانند ورژنهای قبلی است فقط با کمی تغییر در آن که عمده موارد اضافه شده شامل: • سیستم سازگار طیف وسیع پرش فرکانسی(AFH:Adaptive Frequency-hopping spread spectrum) که پایداری در مقابل تداخل فرکانس رادیویی با استفاده از بکارگیری طیف وسیعی از پرش فرکانسها را ایجاد می‌کند • بال بردن سرعت ارسال در عمل • اتصال گسترده هماهنگ extended Synchronous Connections (eSCO) که بهبود کیفیت صوت را با ارسال مجدد package های خراب شده و آسیب دیده را سبب می‌گردد • Host Controller Interface (HCI) support for 3-wire UART • HCI access to timing information for Bluetooth application

Bluetooth 2.0 این ورژن ورژن تکامل یافته 1.x است تغیررات عمده شامل ایجادو ارائهEnhanced data rate (EDR) با نرخ ارسال و دریافت 2.1 Mbit/s. • سه برابر سریعتر در ارسال • مصرف توان پایین تر بوسیله کاهش Dutycucle • مختصر کردن سناریو ارتباط چندگانه با استفاده از عرض باند قابل دسترس بیشتر • اصلاح کردن (BER:bit error rate) آینده بلوتوث ورژن بعدی بلوتوث به عنوان LISBON نامیده شده که شامل یک تعداد مشخصه هایی از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفاده بیشتر از بلوتوث که چند نمونه را ذکر میکنیم: • Atomic Encryption Change: این توانایی به ارتباط رمزگذاری شده این امکان را می‌دهد که بطور تناوبی کدهای رمزی خود را تغییر دهد تا بدین وسیله امنیت افزایش یابد • Extended Inquiry Response: این توانایی سبب می‌شود در طول پروسه بازبینی و درخواست اطلاعات بیشتری جمع آوری شده و به دستگاهها امکان فیلترینگ بهتری را جهت ارتباط می‌دهد این اطلاعات شامل نام وسیله و لیستس از خدمات ارائه شده و یکسری اطلاعات تکمیلی دیگری است. • Sniff Subrating: سبب کاهش توان مصرفی وقتی که وسایل در وضعیت sniff low power هستند می‌گردد این توانایی بویژه در هنگام ارتباط و انتشار دادهای نامتقارن بکار میرود این وضعیت در هنگام برقراری ارتباط با وسایلی چون mic و keyboard سبب افزایش طول عمر باتری از 3 تا 10 برابر می‌شود. • QoS Improvements: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشه piconet بالاست داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بال ارسال شوند. • Simple Pairing: به شکل اساسی وظیفه بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد.بطوریکه در یک زمان هم کاریی و هم امنیت افزایش میابد.انتظار میرود که این مورد به طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد ورژن بعد از LISBON ” SEATTLE نامیده می‌شود که مشخصه و ویژگی های بیشتری زا دارد که عمده آنها روی(UWB: ultra wide band) متمرکز شده این خصیصه امکان استفاده از بلوتوث را در عرض باند بسیار بالای رادیویی فراهم می‌کندکه بدنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات دادهها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند Technical information Communication & Connection یک دستگاه بلوتوث که نقش یک master را ایفا می‌کند می‌تواند با 7 دستگاه که نقش slave را بازی می‌کنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه 8 تایی را تشکیل می‌دهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده می‌شود. در هر زمان داده ها می‌‌توانند بین master ویک slave انتقال یابد اما master از یک slave به slave دیگر به صورت سریع با یک گردش نوبتی سوئیچ می‌کند خصوصیت دیگر بلوتوث این است که اجازه می‌دهد 2 یا چند piconet به هم متصل شده ویک scatternet را ایجاد می‌کند در این حالت بعضی دستگاهها به عنوان پلی که نقش یک master را در یک piconet و یک slave را در piconet دیگر بازی می‌کند برقراری ارتباط هر وسیله بلوتوث در هر برقراری ارتباط پارامترهای زیر را ارسال می‌کند: • نام دستگاه • کلاس دستگاه • لیستی از خدمات • یکسری اطلاعات تخصصی مثل:مشخصات دستگاه و کارخانه سازنده و مشخصات بلوتوث و ساعت راه اندازی هر وسیله ممکن است که یک درخواست برای پیدا کردن وسایل دیگر برای ایجاد ارتباط انجام دهد وهر دستگاه‌ای می‌تواند به این در خواست پاسخ دهد هر چند اگر وسیله‌ای که سعی در برقراری ارتباط دارد آدرس دستگاه مقابل را بداند در این صورت همیشه به شکل مستقیم به این درخواستها پاسخ خواهد داد و اطلاعات مذکور در بالا را در صورت نیاز ارسال خواهد کرد هر چند برای استفاده از خدماتی که دستگاه ارائه می‌کند ممکن است جفت شدن دستگاهها و اجازه مالکین دستگاه را بطلبد اما اتصال می‌تواند بوسیله هر دستگاهی برقرار و تا زمانی که از برد یکدیگر خارج نشده‌اند این ارتباط سالم بماند بعضی از وسایل می‌‌توانند تنها با یک وسیله در یک زمان ارتباط داشته باشند و در این صورت از برقرای ارتباط با دیگر دستگاهها جلوگیری خواهد شد و درخواست ارتباط تا زمان قطع ارتباط برقرار خواهد ماند هر وسیله‌ای یک آدرس 48-بیتی منحصر بفرد برای خود دارد هرچند این آدرسها به طور کلی در برقراری ارتباط و درخواست برای ارتباط نشان داده نمیشود اما بجای آن نامی برای دستگاه بلوتوث که آن نام بوسیله کاربر مشخص شده به نمایش در میآید این نام هنگامی که کاربر دستگاه بلوتوثی را جستجو می‌کند در لیستی که شامل نام دستگاههای بلوتوثی که قبلا با شما جفت شده‌اند به نمایش در می‌‌آید بسیاری از تلفنها نام بلوتوسشان توسط کارخانه سازنده بر حسب مدل و نوع گوشی موبایل به صورت پیش فرض انتخاب می‌گردد بسیاری از تلفنها و laptop ها تنها نام بلوتوث و برنامه‌های ویژهای که لازم است به عنوان اطلاعات اضافی ارسال شود را نمایش می‌‌دهند کاربرد ها و مصارف bluetooth 1- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوتر های رومیزی با یک پهنای باند کوچک 2- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard 3- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوتر ها وPDAs و handsfree ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد می‌کنند 4- انتقال فایلها (مثل عکس و mp3 و غیره ) بین گوشی های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX 5- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone ها 6- دستگاههای اندازه گیری و Test 7- ابزارهای پزشکی 8- گیرندهای GPS 9- اتومبیل و استفاده بعنوان handsfree تلفن در آن 10- کنترل از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد 11- وسایل کمک شنوایی 12- playstation 3 و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و…

[پاسخ]

کتاب کنترل و راه اندازی دستگاه های جانبی .فصل 10.نوشته اقای شکیبا فر

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *