آثار حقوقی اجاره مدرک جهت رتبه بندی

شاید شما هم از جمله مهندسانی باشید که با وسوسه کسب درآمد روبرو شده اید (آنهم از واگذاری مدرک مهندسی تان به یک شرکت پیمانکاری ), اما دوست دارید قبل از انجام اینکار از عواقب این امر مطلع شوید. در این نوشتار سعی خواهیم کرد که به جنبه های مختلف این مهم بپردازیم.

قبل از هر اقدامی بیایید سر فصلهای لازم برای اشنایی بیشتر را مرور کنیم :

رتبه بندی چیت؟

چگونه می توان از مدرک مهندسی در رتبه بندی استفاده نمود؟

آیا اجاره مدرک برای شرکت در رتبه بندی بار حقوقی برای مهندسدارد؟

آیا قرار دادی وجود دارد که بواسطه آن بتوان از زیر بار حقوقیاجاره مدرک شانی خالی نمود؟

آیا اجاره مدرک بار مالیاتی برای مهندس دارد؟

آیا هستند کسانی که با شرکت در رتبه بندی به مشکل بر خورده باشند؟

رتبه بندی پیمانکاری چیست؟

رتبه بندی یک نوع معیار صلاحیت گذاری بر اساس استانداردهای تعریف شده است.به عبارتی دیگر،رتبه بندی شرکت های پیمانکاری،بررسی میزان توانایی شرکت(بر اساس نفرات و سوابق آن ها،تجربه ی کاری و توان مالی)است که طبق ضوابط و آیین نامه هایی که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی نهاد ریاست جمهوری مصوب می شود انجام می گیرد.

شرایط عمومی تعیین صلاحیت و دریافت گواهی رتبه شرکت ها:

1-شرکت در سازمان ثبت شرکت ها به ثبت رسیده باشد.(جهت اخذ رتبه ،نخستین قدم ثبت یک شرکت است) 2-شرکت واجد شرایط و امتیازات لازم برای تعیین صلاحیت در رتبه مورد نظر طبق ضوابط و دستورالعمل های لازم باشد. 3-شرکت محرومیت یا ممنوعیتی برای انجام کارهای مربوطه نداشته باشد(عدم سوءپیشینه حرفه ای) 4-هیچکدام از مدیران شرکت نباید کارمند دولت باشند. 5-سابقه کار مفید و مرتبط مدیر عامل و اعضاء هیات مدیره موظف بر اساس جداول 1-7 آیین نامه ضروری می باشد. 6-امتیاز مدرک تحصیلی هیات مدیره و پرسنل فنی امتیازآور فقط در یک شرکت پیمانکاری یا مشاوره یا طرح ساخت محاسبه گردد.

رتبه بندی شرکت ها در بخش های زیر صورت می گیرد:

رتبه بندی پیمانکاری،رتبه بندی مشاوران،رتبه بندی شرکت های انفورماتیک،رتبه بندی شرکت های EPC،رتبه بندی اندوه سازان شرکت های پیمانکاری با توجه به قراردادها و امکانات و وافراد امتیاز آور از 1 تا 5 رتبه بندی می شوند که در واقع 5 پایین ترین و 1 بالاترین رتبه محسوب می شود.ولی شرکت های مشاور از 1 تا 3 رتبه بندی اخذ می کنند که 3 پایین ترین و 1 بالاترین رتبه است.برای رتبه بندی شرکت های پیمانکار ملاک اصلی تعداد نیروی فنی و مهندسی حاضر در هیئت مدیره یک شرکت است ولی برای رتبه بندی شرکت های مشاور علاوه بر نیروی فنی و مهندسی،امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

رشته های پیمانکاری شامل:

1-ساختمان و ابنیه2-راه و ترابری3-صنعت و معدن4-تاسیسات و تجهیزات5-کشاورزی6-آب7-مرمت آثار باستانی 8-کاوش های زمینی9-ارتباطات10-نفت و گاز11-نیرو

رشته های مشاوران شامل:

1-گروه شهرسازی و معماری2-گروه راه و ترابری3-گروه مهندسی آب4-گروه مطالعات کشاورزان5-گروه انرژی 6-گروه پست و مخابرات7-گروه صنعت8-گروه معدن9-گروه نفت و گاز10-گروه تخصص های مشترک

مدارک عمومی لازم جهت اخذ رتبه ی 1 الی 4 پیمانکاری: 1-کپی برابر اصل شده ی مدارک ثبتی شرکت 2-مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص شامل اساسنامه-اظهارنامه-روزنامه ی رسمی-تاسیس و تغییرات 3-مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود شامل اساسنامه-تقاضانامه-شرکت نامه-روزنامه ی رسمی-تاسیس و تغییرات 4-کپی شناسنامه ی کلیه ی سهامداران و اعضای هیئت مدیره و کپی کارت ملی آن ها 5-کپی برابر اصل شده ی مدارک تحصیلی اعضای امتیازآور شرکت 6-تصاویر کلیه ی موافقتنامه ها 7-تهیه ی سربرگ شرکت در سه نسخه 8-اظهارنامه ی مالیاتی شرکت مربوط به آخرین سال مالی قبل از تشکیل پرونده که بهتایید و مهر سر ممیز مالیاتی مربوط رسیده باشد.

مدارک لازم جهت اخذ رتبه ی 5 پیمانکاری:

مدارک اشخاص حقوقی:

روزنامه رسمی؛تاسیس و تمامی تغییرات تا به امروز مدارک ثبتی برابر با اصل؛مدارک ثبتی شامل آخرین اساسنامه،آخرین اظهارنامه ثبتی یا شرکتنامه و تقاضانامه کپی برابر با اصل آخرین صورتجلسه تغییرات ارائه شده به اداره ثبت کد اقتصادیکپی اجاره نامه یا سند محل شرکت به نام هیئت مدیره و یا شرکت

مدارک اشخاص حقیقی:

 • کپی شناسنامه
 • کپی کارت ملی
 • کپی کارت پایان خدمت و یا معافیت نفرات متولد 1328 به بعد
 • کپی برابر با اصل مدرک تحصیلی نفرات امتیازآور
 • نمونه امضای کلیه نفرات
 • عکس از کلیه نفرات
 • اصل گواهی کار از شرکت های مربوطه دارای مدت کارکرد،نوع پروژه و سمت + اصل پرینت بیمه نفرات دارای 3 سال سابقه مرتبط کارا ثبت ارائه دهنده ی بهترین خدمات و مناسب ترین قیمت ها در امور ثبتی با کارا ثبت مشاور ثبتی خود باشید.

چگونه می توان از مدرک مهندسی در رتبه بندی استفاده نمود؟

از آنجاییکه اخذ رتبه, نخستین قدم ثبت یک شرکت است که حداقل مدرک تحصیلی بیش از نیمی از اعضای هیئت مدیره آن می بایست کارشناسی بوده باشد. درمیان اعضای هیئت مدیره وجود یک از دو شرایط ذیل الزامی است: به کارگیری یک مهندس با سابقه ۷ سال بیمه و زمینه کاری مرتبط که ترجیحا سابقه ی بیمه آن از شرکت دارای رتبه رد شده باشد.و یا وجود دو مهندس با ۳ سال سابقه بیمه مرتبط و زمینه. بدین ترتیب ملاحظه می نمایید که شرط استفاده از مدرک شما در رتبه بندی داشتن مدرک مرتبط و سابقه بیمه  است. اما نکته مهم آنستکه با ارائه مدرک , شما جزیی از پرسنل شرکت بحساب می ایید که به الطبع بار مسئولیتی بر آن مترتب است.

لذا چنانچه شما دارای مدرک مرتبط و سابقه بیمه مناسب می باشید, می توانید با قبول مسئولیت به عضویت یک شرکت پیمانکاری یا مشاور درآمده و از مزایای آن منتفع شوید.

آیا اجاره مدرک برای شرکت در رتبه بندی بار حقوقی برای مهندس دارد؟

بله . ارائه مدرک شما از سوی هر شرکتی , دلالت بر حضور شما به عنوان کارمند یا عضو هیئت مدیره در آن شرکت بوده و عواقب آن (مطابق با نوع مسئولیتی که دارید) گریبان گیرتان است. لیکن بعضی از وکلا استدلال می کنند که دادن مدرک به عنوان یکی از کارکنان شرکت و نه اعضای آن برای شما ایجاد مسئولیت به عنوان عضو شرکت نمی کند و تعهدی در جبران خسارات ناشی از عملکرد شرکت ندارید, اما وکالت سلب مسئولیت وجود خارجی ندارد ! چنین چیزی نداریم چرا که با وکالت شما مسئولیت دیگری را که به عنوان موکل به شما وکالت می دهد را می پذیرید و نه عدم مسئولیت.

اگر تصمیم به ارائه ی مدرک جهت رتبه بندی به شرکتی گرفتید (که پیشنهاد میکنم نگیرید) حتما در پائین ترین سطح مسئولیتی (عضو هیئت مدیره )این مسئولیت رو قبول کنید.بدترین حالت هم قبول عنوان مدیر عامل است که در این صورت حتی اگر در اساسنامه هم از خود سلب مسئولیت کنید باز هم مشکلات خود از قبیل اینکه اگر شرکتی که مدرک گذاشته اید مالیات ندهد ممنوع الخروج می شوید و… را دارد.

وکالت نامه هایی که شرکتهای واسطه از شما می گیرند که دیگر جایبحث ندارد , کلا از بیخ و بن دست شما را می بندند (تا بتوانند براحتی آنرا به دیگر واگذار کنند).کلا پیشنهاد میکنم عطای این کار رو به لقاش ببخشید.

مجددا تاکید می کنم که گواهی خروج محضری (که شرکت های واسطه مدعی هستند با امضای اون از خود سلب مسئولیت کرده اید) در دادگاه فاقد هرگونه ارزش قانونی است .

آیا قرار دادی وجود دارد که بواسطه آن بتوان از زیر بارحقوقی اجاره مدرک شانی خالی نمود؟

خیر چنین قراردادی نداریم. ماجراي استفاده از مدارك آنگونه كه در روزنامه ها آگهي مي شود صرفاً جنبه صوري دارد و اين امر به نظر قانوني نمي آيد.

 آیا اجاره مدرک بار مالیاتی برای مهندس دارد؟

گروهی، تصور می کنند که پرداخت شرکت ها و کارفرمایان، به مهندسانی که قرارداد فروش مدرک و سهمیه طراحی و نظارت، منعقد می کنند مشمول ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم است و اینگونه نتیجه می گیرند که فقط باید ۱۰ درصد، از مبلغ هر پرداخت را به عنوان مالیات، کسر و باقیمانده را به مهندس طرف قرارداد خود، پرداخت نمایند.

این در حالی است که اساساً ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم ناظر به کسر مالیات، از دو گروه می باشد:

گروه نخست، کارمندان و افرادی هستند که به عنوان کارمند، در لیست بیمه کارفرما به ثبت رسیده و از کارفرما، حقوق می گیرند و کسورات بازنشستگی و بیمه در مورد پرداخت های آنان، اعمال می شود.

گروه دوم، کسانی هستند که از کارمندان کارفرما به شمار نمی روند و در لیست بیمه کارفرما، قرار ندارند ولی صرفاً تحت ۵ عنوان کاملاً مشخص و معین، از کارفرما مبالغی دریافت می کنند که این پنج عنوان معین و حصری، عبارتند از:

 • حق المشاوره

 • حق حضور در جلسات

 • حق التدریس

 • حق التحقیق

 • حق پژوهش

ماهیت واقعی قراردادهای فروش مدرک تحصیلی و سهمیه طراحی و نظارت، هیچکدام از پنج عنوان حصری بالا، نیست. بنابراین، پرداخت های شرکت ها و کارفرمایان به مهندسانی که مدرک تحصیلی و سهمیه طراحی و نظارت خود را به اشخاص دیگر، واگذار می کنند با هیچ یک از ۵ مورد فوق، تطبیق ندارد بلکه از مصادیق فصل چهارم قانون مالیات های مستقیم و به طور مشخص، از مصادیق تبصره ماده ۹۳ قانون مالیات های مستقیم می باشد.

این نوع قراردادها در واقع یک، شرکت مدنی است. ماهیت این نوع قراردادها، یک عقد مشارکت و یک نوع شرکت مدنی است که آورده مهندس، ارزش علمی و حقوق مادی ناشی از مدرک تحصیلی اوست و آورده شرکت یا کارفرما نیز، حقوق مالی مترتب بر تحصیل رتبه و پروژه، است و بدیهی است که مقررات فصل چهارم قانون مالیات های مستقیم بر آن حاکم می شود نه مقررات ماده ۸۶ قانون مالیات های مستقیم.

در نتیجه، مهندسانی که این قراردادها را منعقد می کنند باید برابر ضوابط قانون مالیات های مستقیم، اقدام به نگهداری دفتر و تسلیم اظهارنامهمالیات بر عملکرد نمایند و مالیات بر درآمد مشاغل، که بسیار بیشتر از ۱۰ درصد میباشد را بپردازند. علاوه بر این، مشمول مسئولیت ها و تعهدات مالیاتی بسیار، گستردهتری می شوند که عدم انجام آنها می تواند به تعلق جرایم مالیاتی و محدودیت های قانونی سنگین، برای مهندسان، منتهی شود.

اینها مسئولیت هائی نیستند که بتوان با سند رسمی و قرارداد، ازآنها شانه، خالی کرد و برای تبعات قانونی و مالی آن، از کسی، سلب مسئولیت نمود.

از سوی دیگر، ممیزان مالیاتی می توانند با تعمق و دقت در این قراردادها، میزان سود پنهان و هزینه های غیر قابل قبول متعددی را نسبت به کارفرمایان و شرکت های موصوف، شناسائی کنند و به بعضی مفسده های دیگر از جمله،هزینه ها و فاکتورهای صوری که بدین وسیله در چرخه اقتصادی کشور به جریان افتاده،رسیدگی نمایند و به این ترتیب، بستر رقابت مولد و سالم در زمینه های عمرانی وساختمانی که با این ناهنجاری، دچار بحران و به هم ریختگی، شده است را دوباره، احیاءنمایند.

آیا هستند کسانی که با شرکت در رتبه بندی به مشکل بر خورده باشند؟

بله .

با سلام اینجانب چهار ساله پیش مدرک خود را در اختیار یک شخص جهت ثبت شرکت و گرفتن رتبهگذاشتم و در ازای دریافت مبلغی به مدت دو سال یک وکالت و حق امضا به ایشان دادم. وتوافق کردیم که بعد از دوسال یا قرارداد تمدید شود و یا اسم بنده از لیست اعضا خارجگردد. بعد از گذشت دو سال متوجه شدم که طرف قرارداد بنده شرکت ثبت شده را فروخته و صاحبفعلی شرکت اسم بنده را به عنوان مدیر عامل در ثبت شرکتها به ثبت رسانده و حاضر به خروج اسم اینجانب و یا تمدید قرارداد ندارد. تا به امروز بارها تقاضا کردم که اسم بنده را خارج کند ولی تا کنون این امر صورتنگرفته است. یک ساله گذشته نیز یک شکایت کیفری در این زمینه کردم که نهایتا با رای دادگاه درضمینه کیفری و کلاه برداری تبرِئه شدخواستم من را راهنمایی کنید با توجه به مسوولیتمدیریتی که الان به نام من ثبت شده بایستی از کدام ارگان اقدام به خروج اسممکنم.قابل ذکر است شرکت ثبت شده در تهران و با مسئولیت محدود می باشد.

با سلام خدمت وکیل محترم از بنده درسال 88وکالت محضری گرفتن ک در قبال استفاده از مدرکم مبلغ 750هزار طی مدتیکسال پرداخت کنند وقراردادم فکر کنم دوساله بود،،بعد از اون جریان من دیگه پیگیرینکردم و گفتن که هیچ مشکلی پیش نمیاد. اما چند روز پیش ماشینم توقیف شد ،از شهرک ازمایش پیگیری کردم متوجه شدم ک از اداره مالیات بوده ،در حالی ک روحمم خبردار نبودبه انجا مراجعه کردم و فکر میکردم که انها اشتباه کردند ،،اما بعد از کمی تحقیقاتمتوجه شدم که شرکتی که اسم من ب عنوان نائب رئیس هئت مدیره شرکت تا مدت 5سال بدون حق امضا رد شده بوده و شرکت فوق مالیات پرداخت نکرده و جریمه شده و بدهی به دولت داشته ،و انها هیج شماره ای جواب نمیدهند و شرکت فوق متواری شده، تمامی اموال منتوقیف شده و ممنوع الخروج شده ام،،در صورتی ک شرکت فوق در شهرستان………فعالیتداشته و من اولین بار برای ازادی ماشینم وارد این شهر شدم ،،و فهمیدم که ماجرا چی بوده،لطفا من را راهنمایی کنید ودر صورت امکان میخوام وکیل حرفه ای بگیرم که زودتررسیدگی شه و اموالم از توقیف دربیاد،لطفا من را راهنمایی کنید،ممنون میشم جواب منو بدین ،تمام زندگیم تحت الشعاع قرار گرفته ،در صورتی که من تاالان روحمم از اون شرکت خبردار نبوده. واینکه من را از سال 88تا سال 93عضو نائبرئیس هئت مدیره بعنوان مسئول رد میشده.

منابع و ماخذ:

 1. ثبت شرکت کارا

 2. وب بلاگ شخصی صادق رییسی کیا

 3. وبلاگ سودابه تائبی

 4. ساجات

 5. پایگاه ملی اطلاعات دانش آموختگان کشور

 6. مقاله اجاره مدرک در بازار سیاه

Share
20 responses... add one

من پونزده سال پیش مدرکمو دادم به یه شرکت و رتبه بندی انجام شد و من پونصد هزار تومن پول گرفتم. و بعد از چند سال شرکت نه تنها حق الزحمه منو نداد بلکه حاضر به خروج من از مدیریت عامل و پس دادن امتیاز مدرکم نشد.الان از اداره مالیات برام 557 میلیون تومن مالیات اومده و گفتن اگه پرداخت نکنم کل داراییم توقیف میشه و ممنوع الخروج میشم و کد ملیم مسدود میشه اون صاحب شرکت از بس قالتاق بوده که من الان یک ماه و نیمه زندگیم رو هواست و همش دارم میدوم شاید بتونم بی گناهی خودمو ثابت کنم ولی امروز وکیلی که کل مدارکمو دید گفت اینها به هیچ دردی تو دادگاه نمیخوره و اون شخص عمداً هیچ مدرکی که بتونم ازش استفاده کنم برای نجات خودم بهم نداده و منم اصراری نکردم که بگیرم و حالا مجبور به پرداخت این همه پولم.اونوقتا وکیلی که قرارداد رو تنظیم کرد گفت اصلن نگران نباش هیچ مشکلی برات به وجود نمیاد

[پاسخ]

باسلام ممنون از اطلاعات خوبی که منتشر میکنید. بنده سال 88 مدارکم رو اجاره دادم و بعد از چندماه فهمیدم که من روبعنوان مدیر عامل در یک شرکت ثبت کردند و شرکتروفروختند. مالک جدید از من دعوت به کارکرد و بعد از گذشت 2سال فهمیدم که در چه دردسری افتادم و مدیر عامل یک شرکت بدهکار هستم و با هزار زحمت تونستم اسمم رو از مدیر عامل شرکت خارج کنم و این درحالی بود که من خودم اونجا بودم و فهمیدم که باید خارج بشم و اگر فقط مدرکم بود و خبر دار نمیشدم الان احتمالا باید بخاطر بدهی های اون شرکت در پشت میله های زندان بودم و یه بدهی چند میلیاردی رو تا اخر عمر به دوش میکشیدم. خدابه من رحم کرد .دوستان طمع نکنید قانون باکسی شوخی نداره!

[پاسخ]

بنده مدارکم را به عنوان عضو امتیاز آور به شرکتی دادم ولی اونا بدون اطلاع بنده و بدون اینکه من جایی را امضا کرده باشم و حتی بدون هیچ قراردادی مشخصات بنده را به عنوان مدیرعامل شرکت ثبت کردن، من الان میخوام کلا مدارکم را خارج کنم، دقیقا باید چیکار کنم؟

[پاسخ]

سلام من مدرک تحصیلی و سابقه بیمه خودم را به یکی از دوستانم که شرکت داره جهت رتبه بندی دادم ولی هنوز هیچ مدرک و هیچ جایی را امضا نکردم ولی ظاهرا مشخصات بنده را به عنوان مدیرعامل شرکت ثبت کردن چطوری میتونم متوجه بشم که مدت زمان این ثبت مدرک چقدر بوده؟

[پاسخ]

سلام، برای تنظیم متن نامه محضری فردی که تجربه داشته باشه رو معرفی کنید .🌹 (میخام مدرک رو اجاره بدم و جلوی سوء استفاده احتمالی با گرفتن نامه محضری بگیرم) لطفا معرفی کنید🌹🌹

[پاسخ]

شما با این صحبت های مزخرف دیدگاه عموم را به گرید بندی منحرف میکنید میگی مدرک ندین پس راه حل هم برای گرید بندی بده کافر همه را به کیش خود پندارد

[پاسخ]

مدير سايت پاسخ در تاريخ 25/02/1399 7:09 ق.ظ:

از اینکه مطلب مورد توجه شما واقع نشد ، متاسفیم.

[پاسخ]

محمد پاسخ در تاريخ 28/07/1399 12:03 ق.ظ:

مهندس واقعی تو شرکتت استفاده کن . بجای گرفتن مدرک اونها و رها کردن اونا دست خدا شغل ایجاد کن تا از رو سفره چند تا بیکار شاغل بشن نه اینکه خالت و عموت و عمه ت رو بیمه کن مدرک کس دیگه رو بگیر . اونوقت داخل ستون خونه هم بجای بتن با پشکل پر کن بعد هم مسولیتش بیفته گردن مهندس و مردم به مهندسین بدبین بشن . راه زیاده عمو

[پاسخ]

با سلام من از سال 90 دریک شرکت ساختمانی به عنوان سرپرست کارگاه مشغول به کار شدم، و حقوی که به من میدادن طبق قانون کار بود (به غیر از حق مسکن، اولاد، ایاب ذهاب و غیره) مثلا سال 90 به من 500 هزار تومن حقوق میدادن، درسال 96 شرکت ما رو بیرون کرد گفت فعلا کار نداریم بدون اینکه حق و حقوی که تو این چند سال کار کردیم رو بده، آخر برج 11 پارسال متوجه شدم شرکت از مدرک تحصیلی ام به عنوان امتیاز آور، جهت گرید گرفتن استفاده کرده، یعنی از سال 91 تا الان استفاده کرده، بدون اینکه من روح ام خبر داشته باشه و فکر کنم امضاء ام رو جلب کرده باشند، اول که بهشون گفتم از مدرک ام سوء استفاده کردین زیر بار نمی رفتن، الان که قبول کردن استفاده کردن، میگن بیا صحبت کنیم به تفاهم برسیم، حالا می خواستم راهنمایی کنید برای آزاد سازی مدرک و این مدت کی بی خبر از من از مدرک ام استفاده کردن چه باید بکنم، در ضمن مدرک من فوق دیپلم عمران با 12 سال سابقه بیمه در پروژه های ساختمانی می باشد، با تشکر از لطف شما شماره تماس بنده …..

[پاسخ]

مدير سايت پاسخ در تاريخ 25/02/1399 7:10 ق.ظ:

لطفا با یک وکیل حقوقی مشورت نمایید. با سپاس

[پاسخ]

با سلام لطف کنید اگر از مطلبی در سایت های دیگر استفاده کرده اید پیوند منابع و ماخذ در ذیل مطلب چک کنید و به درستی قرار بدهید. با تشکر

[پاسخ]

مدير سايت پاسخ در تاريخ 25/02/1399 7:09 ق.ظ:

با درود در زمان ثبت مطلب کلیه لینکها بررسی می شوند و با دقت ارائه می گردند. اما به مرور زمان ممکن است لینک سایت مرجع تغییر کند که مسئولیتی متوجه نویسنده نمی کند.

[پاسخ]

سلام باتوجه به وکالتی که دادم،چطور میشه فهمید به غیر از شرکتی که عضوهیت مدیره هستم، عضو شرکت دیگه ایی نشده باشم؟

[پاسخ]

سلام من 4 سال پیش مدرکم رو دادم به یه شرکتی الان فکر کنم اعتبار رتبشون تموم میشه و دوباره باید اقدام کنند و رتبه بگیرن، آیا الان من هم باید برای خروج اقدام کنم یا خودشون مجبورن خارج کنن چون تو وکالتنامه تا 4 سال حق امضا داشتن، آیا در صورت خروج خطراتش رفع میشه یا تا آخر عمر گریبانگیره؟ تشکر

[پاسخ]

هزینه اجاره رو چه حوری محاسبه کنیم…

[پاسخ]

آیا در استخدام یک شرکت باشیم اونا میتونند بدون اجازه از مدرک ما استفاده کنند؟

[پاسخ]

از کجا میشه فهمید که مدرک تحصیلی توسط شرکتی داره استفاده میشه یا نه ؟ ممنون می شوم کمکم کنید در این زمینه

[پاسخ]

ا.مصلح پاسخ در تاريخ 20/08/1398 3:52 ب.ظ:

از طریق سایت روزنامه رسمی قوه قضائیه میشه فهمید.در قسمت جستجو نام شرکت یا شماره ثبت را وراد کنید آخرین روزنامه رسمی شرکت میاد.اگه اونجا اسمتون بود دارن استفاده میکنن.چون زمانی می تونن از مدرک شما استفاده کنن که عضو هیات مدیره شرکت باشید

[پاسخ]

من حدد 3 سال پیش مدرکمو برای رتبه بندی دادم به یک شرکت الان قراردادم تموم شده و و کسی که من باهاش قرارداد نوشتم یک بار جواب تلفنم رو داد و شمارمو شناخت دیگه جوابمو نمیده و محل شرکتش رو هم عوض کرده، مدرکمم تو ساجات تو لیست یک شرکت ذخیره شده چیکار ی میتونم انجام بدم لطفا راهنمایی کنین.

[پاسخ]

ا.مصلح پاسخ در تاريخ 20/08/1398 3:53 ب.ظ:

باید از طریق دادگاه اقدام کنید البته مطمئن نیستم می تونید تحقیقات بیشتری انجام بدین از ثبت شرکت ها یا موسسات حقوقی ولی حتما حتما کار حقوقی رو به جریان بندازید

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *