آنچه از گوگل نمی دانيد !

Googleپشت صحنه گوگل ، شما را با واقعیت های غیر فنی دنیای دیجيتال آگاه می کند. در این جا ، به بررسی اجمالی سیستم های کارمند یابی جالب گوگل به همراه شیوه های کسب و کار در گوگل می پردازيم . امیداست وب مسترهای جوان ایرانی ، تجربه های تئوری خوبی را با مطالعه موفقیت های بزرگان وب ، کسب کنند.
1_) سيستم هاي کارمنديابي Google>
کارمنديابي يکي از مهم ترين مسائل در ضريب اثر بخشي فعاليت فعالان صنعت ديجيتال در دهه اخير شمرده مي شود. هيچ شرکت موفقي بدون دستيابي به کارمندان موثر و موفق ، گوي سبقت را از رقبا نگرفته است .
مسئله کارمنديابي به همين دليل ، از مهم ترين فاکتورهاي توسعه کسب و کار و از ظريف ترين شاخص هاي اثربخشي رهبري در سازمان ديجيتالي گوگل به شمار مي رود.

همان طور که در متون مديريتي مي خوانيم :
کارمند يابي فرايندي است که توسط ان ، افرادي که به نظر مي رسند ، توانايي بالقوه اي براي عضويت در سازمان و انجام دادن وظايف محول دارند ، شناسايي مي گردند و موجبات جذب ان ها توسط سازمان فراهم مي شود.

کارمنديابي فرايند واسطه اي است . يعني متقاضي شغل و کارفرمايان ، براي نخستين بار با يکديگر روبرو مي شوند تا طي فرايند (انتخاب – گزينش ) توانايي واقعي ان ها براي احراز شغل در سازمان تعيين گردد. کارمنديابي بايد به گونه اي باشد که تعداد زيادي از داوطلبان واجد شرايط ، متقاضي شغل شوند. فرآيند کارمنديابي در گوگل ، فرآيندي بر اساس رفتارهاي سيستم هاي باز است . سيستم هاي باز ، سيستم هايي هستند که خروجي آن ها ، ورودي عنصر ديگري است و مي توان براي آن مرز در نظر گرفت. يعني با انتخاب کارمند در يک سيستم باز ، مي توان انتظار داشت که با انتخاب صحيح ، قابليت تصحيح ، ترميم و غني سازي گروه هاي شغلي ديگر نيز با انتخاب درست يک کارمند ، تامين مي شود. کارمنديابي موثر ، سينرژي گوگل را به طور فزاينده اي افزايش داده است و اين افزايش ، عاملي مهم در موفقيت اين شرکت در يک دهه اخير قلمداد مي شود. به جز برخي از اعلان هاي شغلي مستقيم که گوگل براي پر کردن ظرفيت هاي شغلي خود در سايت ارائه مي دهد ، برخي از روش هاي کارمنديابي رهبران گوگل با ساير رقباي ان ها در صنعت ديجيتال متفاوت است .
مثلا ، سالانه مسابقه اي را تحت عنوام مسابقه code jam ترتيب مي دهند و از علاقمندان به برنامه نويسي و طراحي زير ساخت هاي ديجيتالي از سراسر جهان درخواست مي کنند تا در مورد برخي از مسائل مطرح شده ، پاسخ هايي را کسب کنند و براي گوگل ارسال کنند. پاسخ ها در فرآيندي پردازش و در نهايت ، جايزه 20 هزار دلاري سالانه گوگل ، به برنده اين مجموعه پرسش ها ، اعطا مي شود. برنده يا برندگان اين جايزه ، مستقيما به استخدام گوگل پذيرفته مي شوند. راه جالب ديگري که اين شرکت به ان اخيرا روي آورده است ، تقريبا به همين شکل قبلي است . آن ها پرسش هايي را در اينترنت مطرح مي کنند که علاقمندان مي بايست براي طي کردن روند استخدامي خود ، پاسخ هايي را براي آن ها پيدا کنند. سپس ، گروه هاي پاسخ دهنده صحيح ، دعوت مي شوند تا در يک امتحاني مثل امتحان GMAT يا هوش تحصيلي ، شرکت کنند. افراد موفق در اين آزمون ها که معمولا الکترونيکي نيز برگزار مي شود ، به دفاتر نمايندگي گوگل در کشورهاي مختلف دعوت مي شوند و توسطمديران منابع انساني گوگل ، مصاحبه مي شوند.
پذيرفته شدگان در اين مصاحبه ، کارمندان آينده گوگل به شمار مي روند. معمولا نخبه ترين افراد جوامع در اين مصاحبه هاي پذيرفته و در در اين فرآيند پيچيده ، قبول مي شوند. اگر شما متقاضي شغل مديريت امور نرم افزاري در فلان دفتر گوگل باشيد ، بايد يک فرد محقق ، خلاق و نوآور باشيد تا بتوانيد به پرسش هاي رياضي و روان شناسي و کامپيوتري مطرح شده گوگل ، پاسخ دهيد. البته براي بزرگان صنعت ديجيتال ، ارزش يک مهندس متوسطي که بتواند خوب فکر کند و اهتمام به خلاقيت داشته باشد ، بسيار بيش تر از يک استاد برنامه نويسي تک بعدي است ! بيل گيتس ، يک بار نفر اول دوره فوق ليسانس کاميپوتر دانشگاه هاروارد آمريکا را که يک نابغه در حل مسائل رايانه اي و رياضي بود ، فقط به خاطر آن که او نتوانست به پرسش : تعداد پمپ بنزين هاي ايالات متحده آمريکا چقدر است ؟
پاسخ دهد را در گزينش استخدامي رد کرد!! چرا که اين نابغه در هنگام پاسخ دهي به اين سوال ، قبل از اين که به جواب نمي دانم بسنده کند ، بايد کمي تحليل ذهني داشته باشد و براي مسائل فوري و غير قابل پيش بيني ، در فکر راه حل و يافتن عواملي موثر در يافت پاسخ باشد . چنين افرادي را سازمان هاي ديجيتالي بزرگ نيازمند هستند. چرا که هميشه کارمندان مستعد ، بايد منتظر مسائل غير قابل پيش بيني در فرآيندهاي کاري باشند که پاسخ دهي سريع و با حداقل هزينه ، براي سازمان ها مهم است . رويکرد سازمان هاي جديد به استخدام چنين منابع انساني باهوش و علاقمند و خلاق ، روز به روز در حال افزايش است . شايد عدم رويکرد استخدام رسمي 30 ساله ، يکي از دلايل رويکرد جديد شرکت ها به در اختيار داشتن نيروهاي خبره است و نه نيروهايي که به روش ثابتي عادت کرده اند و ارزش افزوده سازمان را کاهش مي دهند. البته بنيادهاي حمايت از کارگر ، اين برداشت را که منجر به استخدام هاي موقت و فرصت سازي کامل به نفع کارفرما و به ضرر کارگران مي شود را محکوم مي کنند. اما به هر حال ، بايد براي ارتقاي خلاقيت در سازمان ها ، چند منظوره فکر و عمل کرد.
رهبري گوگل ، فرآيند کارمنديابي را مقوله اي حساس مي داند و در استخدام افراد در سطوح مختلف سازماني ، متغيرهاي زيادي را در خرده سيستم هاي استخدامي خود لحاظ مي کند. چرا که کارمندهاي شرکت مي بايست براساس ماموريت شرکت ، در گروه ها و تيم هاي غير متمرکز فعاليت کرده و از اين رو ، در قالب مديريت ماتريسي پروژه هاي شرکت بيش ترين کارايي را از خود بروز دهند. روند پاداش دهي به کارمندان موفق هم ، بر خلاف سازمان هاي سنتي که بيش تر بر اساس مرخصي ساعتي – روزانه يا پاداش هاي نقدي اندک است ، با پاداش هاي سهامي يا ارتقاي جايگاه شغلي و استفاده از بن هاي کارگزي چند منظوره و متنوع ، مبتني شده است . شمار زيادي از کارمندان گوگل پس از ورود گوگل به بازار بورس آمريکا ، به ثروت هاي زيادي دست يافتند . اگر قرار بود پاداش ان ها ، عوامل سنتي در سازمان هاي امروزي بيش تر باشد ، چنين درآمدي براي ان ها فقط در خيالات مي توانست سير کند . جنبه عملي به خود نمي گرفت. توجه به سيستم هاي کارمنديابي گوگل در رهبري سازمان ديجيتالي گوگل ، مقوله مهمي است که فعالان صنعت ديجيتال در کشور و حتي سازمان هاي سنتي که هنوز تجربه ورود به اين عرصه را درک نکرده اند ، بهتر است بخشي از فرآيند استخدامي خود را از اين راه ، دريافت کنند. به هر حال ، هميشه بهترين انتخاب ، از طريق آزمون هاي علمي و تخصصي چند ساعتي حاصل نمي شود. بقاي سازمان ها دردنياي کسب و کار پرشتاب و متغير امروزي ، کارکناني با خصيصه هاي تعريف شده جديد را طلب مي کند که بايد به آن اهميت داد.
گونه دیگری از این سیستم کارمندیابی نیز بر اساس مسابقات سالانه کد جم گوگل است .برنامه‌ريزان حاضر در اين مسابقات بايد تلاش كنند مشكلات نرم‌افزار ‌آنلاين را زودتر از يكديگر حل كنند. تعداد 100 نابغه‌ نهايي انتخاب شده در اين مسابقات با هزينه‌ گوگل به نيويورك عازم خواهند شد تا در مسابقات قهرماني code jam در ماه اكتبر هر سال شركت كنند؛ اين مسابقات فرصتي بسيار مناسب براي سريع‌ترين و مستعدترين متخصصان رايانه در جهان است تا در سطحي بين‌المللي با يكديگر رقابت كنند.
فيناليست‌هاي اين مسابقات به ترتيب رده‌بندي 155 هزار تا 10 هزار دلار جايزه دريافت خواهند كرد؛ ثبت‌نام براي اين مسابقات تا شروع دور انتخابي يعني پنجم سپتامبر ادامه خواهد داشت.
در چند سال اخیر ، بيش از 14 هزار نفر از 22 كشور در مسابقات code jam گوگل شركت كرده اند که شماری از این نوابع ، به غول موتورهای جست و جوی وب ، دعوت به کار می شوند. این وضعیت ، بهترین راه کارمندیابی برای جذب افراد نخبه و خلاق و با انگیزه برای شرکتی مانند گوگل است .

2_) پشت صحنه گوگل
قطعا ، پشت صحنه سناریوهایی که مغزهای گوگل از اوایل دهه نود میلادی تا کنون بر پایه آن ها ، جهان دیجیتال را به تسخیر خود در آورده اند ، به اندازه آگاهی از رفتار سازمانی این شرکت در خلق محصولات دیجیتالی ، جذاب و خواندنی خواهد بود.

2- ه – الف) این ها ، عاشق ریاضیات هستند!
رانندگانی که به ریاضیات خود مطمئن بودند و در ترافیک همیشگی بزرگراه شماره 101 که به «سیلیکون ولی» منتهی می‌شود، گیر می‌کردند، می‌توانستند وقت خود را با تامل در بیلبوردی که روی آن یک مسئله ریاضی نوشته شده بود، بگذرانند.
کسانی که می‌توانستند عدد مورد‌نظر سؤال‌کننده را دریابند، در واقع مبنای یک الگوریتم طبیعی را می‌یافتند. تعداد کسانی که روی این معما کار کردند و از عهده حل آن برآمدند، به وب‌‌سایتی رهنمون شدند تا مسئله‌ای دیگر را حل کنند و پس از حل این معما هم، صفحه‌ای دیگر به روی آن‌ها گشوده می‌شد که از آن‌ها می‌خواست تا مشخصات و سوابق کاری خود را ارسال کنند. اگر بیلبوردی می‌توانست روح یک شرکت را به تصویر بکشد، همین بیلبورد بود، زیرا آگهی‌دهنده ناشناس شرکت گوگل بود که محصول اصلی و مهم آن محبوب‌ترین موتور جست‌و‌جوی اینترنتی در جهان است. با این شوخی جسورانه، با اشتغالات ذهنی ریاضی، سادگی و این اعتقاد مبتکرانه که گوگل منزلگاه نوابغ است، بیلبورد از شرکتی سخن می‌گفت که فکر می‌کند جایگاه درست و به‌حقی را به‌عنوان رهبر و پیشروی صنعت فناوری به‌دست آورده است، موقعیتی که در 15 سال گذشته، مایکروسافت اشغال کرده بود. لحن بیلبورد گوگلی بود، چیزی که کارفرماهای گوگل علاقه دارند، بگویند.
سخنگوی شرکت می‌گوید که این صفت «گوگلی»، جهان وطنی، تواضع، تفاوت و تشخیص متعادلی را به ذهن متبادر می‌کند. نمایشی مناسب و زیبا از گوگلی بودن «googly–ness» که در سخنرانی‌های امسال در لاس‌وگاس اجرا شد درحالی ‌که روسای دیگر شرکت‌های فناوری به جایگاه سخنرانی در میان هیاهوی موسیقی راک و رقص نور وارد می‌شوند، گوگل کنسرت براندنبورگ شماره سه از باخ را پخش کرد، تا روسای شرکت به جایگاه وارد شوند. بیلبورد از این جهت گوگلی بوده، یعنی مانند صفحه اصلی گوگل، به‌لحاظ بصری به‌طور کامل ساده بود چنان‌‌که مراجعه‌کنندگان را درباره محتوای پیچیده آن به اشتباه می‌اندازد، یا اینکه، برای بیگانگان "گوگلی‌ بودن"، به معنای آرزویی جسورانه و یک ماموریت است که شما را به پیشرفت جهان و یکی دانستن جهل با فضیلت فرا می‌خواند، عارضه اصلی این طرز فکر که در بیلبورد نشان داده شده است، بزرگ دانستن ریاضیات است. گوگل پیوسته درحال طرح جناس‌های عددی و معماهای ریاضی است. وقتی آن‌ها در سال 2004 اسناد مربوط بازار سهام را پر می‌کردند، گفتند که آن‌ها می‌خواهند 828/281/718/2 دلار سود به‌دست بیاورند که برابر با e میلیارد دلار است.
علاقه به ریاضیات در گوگل، شاید از علاقه موسسان آن سرگئی برلین و لری پیج ناشی می‌شود. برلین که در روسیه متولد شده است پسر استاد آمار است و مادرش هم برای ناسا کار می‌کند و والدین لری پیج هر دو معلم رایانه هستند. راز موفقیت گوگل که آن را محبوب‌ترین موتور جست‌وجو در جهان ساخته است، درک این موضوع است که بی‌نظمی در اینترنت یک نظم ضمنی ریاضی دارد. لری پیج و سرگئی برلین با شمارش، تنظیم و ارزیابی ساختارهای ارتباطی توانستند نتایج جست‌وجو را به هم مربوط و نزدیک کنند، کاری که هیچ موتور جست‌وجوی دیگری نتوانسته بود انجام دهد.
تاکنون آن‌ها این برتری را حفظ کرده‌اند. دانیل سولیوان، دبیر خبرنامه صنعتی آنلاین، گوگل را در صدر بهترین موتورهای جست‌وجو قرار داده است، پس از گوگل، یاهو (yahoo)، اسک (ASK) و MSN مایکروسافت در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. تعداد بازدیدکننده‌های گوگل به‌طور نسبی هر ماه نسبت به سال گذشته در همان ماه افزایش پیدا می‌کنند. به استثنای AOL که از ورودی اینترنتی مانند فناوری جست‌وجوی گوگل استفاده می‌کند، در ماه مارس گوگل میزبان نیمی از کل جست‌وجوگران اینترنتی بوده است، سهم گوگل به استثنای AOL از کل جست‌وجوگران 43 درصد بود.
مهارت و توانایی ریاضی دلیل نیمی از موفقیت‌های گوگل است: توانایی تبدیل همه جست‌وجوها به پول. برعکس شرکت‌های نرم‌افزاری مانند مایکروسافت که بخش اعظم درآمد آن از محل لیسانس است، گوگل در وهله اول یک بنگاه تبلیغاتی محسوب می‌شود. او آگهی‌های تبلیغاتی معمولی نمی‌فروشد. بلکه گوگل یک ژانر تبلیغاتی جدید و کارا به‌نام "پرداخت به ازای هر کلیک" ابداع کرده است. گوگل یک متن کوچک تبلیغاتی روی صفحات نتایج جست‌وجو قرار داده است، اما آگهی‌دهندگان فقط زمانی پول برای آن پرداخت می‌کنند که بازدیدکنندگان و کاربران اینترنتی به‌طور حتم روی آن متن کلیک کرده باشند و وارد آدرس آن‌ها شده باشند. این سیستم روی صفحات نتایج جست‌وجو تا به‌حال خوب کار کرده و نیمی از درآمد گوگل را تامین کرده است، زیرا کلمات اصلی کاربران به گوگل اجازه می‌دهد تا آگهی‌های مناسب و مربوط به آن را روی صفحه قرار دهد. اما در عین حال این سیستم روی دیگر صفحات وب مانند بلاگ‌ها و مقالات روزنامه‌ هم که به‌عنوان بخشی از شبکه گوگل امضا می‌شوند، جواب داده است.

2- ه – ب) آن ها این گونه رشد کردند
Keith H. Hammonds در مارچ 2003 در نشریه Fast ، 5 اصل مهم در پشت صحنه فعالیت های گوگل را در ارتقای کسب و کار در دنیای دیجیتال ، با عنوان " آن ها ، این گونه رشد کردند " ، این چنین معرفی می کند:

1. قانون شماره یک: به کاربران بستگی دارد
در گوگل قانون مهمی وجود دارد، اگر ایده‌ای در سر داری که باعث بهبود نتیجه کار کاربران می‌شود، به ایده‌ات جامه عمل بپوشان.به استناد برخی برآوردها، گوگل میزبان سه چهارم جستجوهای وب است. اما از آنجا که کامل نیست، تسلطش به اندازه کافی حوب نیست.
به همین دلیل گوگل باید تفسیر درستی از جستجوی کاربران ترک و فنلاندی خود داشته باشد، زبانهایی که عبارات جستجویشان بیشتر به جملات شبیه است، و یا در زبان ژاپنی که بین کلمات هیچ فاصله ای وجود ندارد. گوگل نه تنها باید معنی تک تک کلمات جستجو شده را درک کند، که ارتباط بین این کلمات با دیگر کلمات و ویژگی آن کلمات را به عنوان یک شیئ در صفحات وب نیز باید برای گوگل روشن شود. برای نمونه صفحاتی که عبارت جستجو را به صورت پررنگ (bold) یا در گوشه بالا سمت راست نشان می‌دهند در لیست نتابج گوگل بالاتر از صفحاتی قرار خواهند گرفت که به آن اندازه ، کلمه کلیدی را نمایان نکرده است.
گوگل هنوز یک محصول دارد و آن موتور جستجویش است . افراد برای جستجو در وب به گوگل سر می زنند، و هدف اصلی از صفحات اینترنتی این پایگاه ان است که مطمئن شود که کاربرانش از جستجو دور نیافتاده اند. گوگل آنچه را که مردم مایل نیستند ، به آن ها نشان نمی دهد، چون در دراز مدت باعث شکست تجاری آن ها خواهد شد.
گوگل خود را به شیوه سنتی در معرض فروش قرار نمی دهد. در عوض، گوگل مشاهده می کند و می شنود. گوگل ارقام ترافیک جستجوها را مشاهده می کند و ایمیل های رسیده را می خواند. در واقع، ده کارمند تمام وقت در گوگل مشغول خواندن ایمیل های رسیده از طرف کاربران هستند، و آنها را به کارکنان مناسبی از گوگل ارجاع می دهند یا خود ، به آن ها پاسخ می دهد. مونیکا هنزینگر، مدیر بخش تحقیقات گوگل می گوید: "تقریبا همه به بازخوردهای مخاطبان دسترسی دارند. ما همه می دانیم که بخش های مشکل سازکه کاربران از آنها گلابه دارند کدامند.
نتیجه این که ، گوگل از چنین ادراک منحصر به فردی که از مخاطبان خود دارد خرسند است و نیز از صداقت و مخصوص خود. گوگل کار برجسته ای را مدیریت کرده است : خوش آمدن به مزاق کاربران حرفه ای خوگرفته به اینترنت ، بدون آنکه گوگل کاربران مبتدی را از دست بدهد. گوگل حتی به رفتار کاری کاربرانی که عباراتی چون " amazon.com" را برای دسترسی به سایت Amazon.com جستجو می کنند ، دوست دارد و به کار آن ها کنجکاو است . چون ، همه چیز به کار کاربران گوگل ، بستگی دارد.
گوگل می داند که چگونه کاری کند تا کاربران حرفه ای احساس خوبی داشته باشند". گوگل این کار را از ابتدای فعالیتش انجام داده است، هنگامی که لری و سرگئی ، تکنولوژی گوگل را عرضه کردند. آنها از کاربران حرفه ای دعوت به عمل آوردند و به آنها احساسی بخشیدند که گویی در جای مخصوصی هستند.

2. قانون شماره دو: دنیا آزمایشگاه تحقیقاتی شماست
تفکر کار آزمایشگاهی در گوگل ، به یک فرهنگ تمام عیار تبدیل شده و این فرهنگ ، خود راز موفقیت های گوگل را به همراه داشته است. پروژه های آزمایشگاهی در قالب تیم های کوچک با پشتیبان های قوی ، بهترین مسیر بالندگی را برای این شرکت به همراه داشته است . شعار " دنیا آزمایشگاه تحقیقاتی شما است" ، نشان می دهد که رهبران گوگل ، سناریویی جهانی و واحدی برای استفاده از پتانسیل مادی و معنوی کشورهای مختلف جهان برای پیش برد طرح های آزمایشگاهی ، دارند .

3. قانون شماره سه: شکست پل پیروزی است و شکست بزرگ، پیروزی چشمگیر را به دنبال دارد
لابراتوآرها بازتابی از یک عادت اشتراکی بین گوگل و کاربرانش است که اجازه می دهند تا یک محصول ، قبل از عرضه نهایی ، به تست جهانی گذاشته شود. این فرهنگ ، در بسیاری از شرکت های موفق دنیای دیجیتال ، مانند یاهو و مایکروسافت نیز دیده می شود. با این رهیافت ، مردم متوجه می شوند که هر چیزی که گوگل برای مشاهده می گذارد ، موفق نیست. با این سناریو ، کاربران متوجه می شوند که همیشه ، در بخشی از روند کاری مطالعاتی و تحقیقاتی گوگل ، برای آن ها سکانس هایی ! ، در نظر گرفته شده است . آنها آزادند تا به گوگل اطلاع دهند که چه چیزی عالی است، چه چیزی نه، و چه چیزی ممکن است که یهتر کار کند.
اکثر قریب به اتفاق سرویس های گوگل ، یک نشانی پست الکترونیک را برای ارتباط فوری مخاطبان سرویس مورد نظر ، با مسئولان تیم توسعه دهنده بخش مربوطه ، ارائه و در دسترس کاربران قرار داده است .
در تجارت جستجو، شکست اجتناب ناپذیر است. و این شکست در محدوده ای است. یک جستجوگر وب، حتی مثل گوگل، همیشه آنچه را که شما به دنبالش هستید را عرضه نمی کند. این نقص است، و این نقص ، هم اجازه می دهد و هم مستلزم شکست است. و شکست پل پیروزی است.
اما شکست های خوب، بهتر هم هستند. شکست های خوب دو ویژگی دارند.
اولا شما می دانید که چرا شکست خورده اید، و شما چیزی دارید تا در پروژه ی بعدی تان به کار ببندید." وقتی گوگل آزمایش کرد که تصویر کوچکی از صفحه وب را در کنار نتایج جستجو نمایش دهد، تاثیر این تصاویر بر زمان بارگذاری صفحات مشاهده شد. به همین دلیل است که در کل، گوگل حاوی تصاویر کمی است و حتی از تبلیغات تصویری در آن خبری نیست.
ثانیا شکست های خوب سریع هم هستند.

4. قانون شماره چهار: افراد شاخص توانایی مدیریت خویش را دارند
گوگل بیش از هر چیز روی استخدام کردن نیروهای زبده ، وقت می گذارد. گوگل ، روزانه صدها رزومه از افرادی که مایلند در گوگل استخدام شوند، دریافت می کند. گوگل دو دسته از مهندسان را استخدام می کند، هر دوی آن دسته با هدف رسیدن به هنر شکست خوردن سریع استخدام می شوند. اولا، گوگل به دنبال افراد خطر طلب جوان است. وین روزینگ ، معاون مهندسی گوگل می گوید: ما به دنبال افراد باهوش هستیم. افراد باهوشی که کارهای خارق العاده ای خارج از کارشان انجام دهند، چیزی فراتر از مسیر تکراری. اما همچنین گوگل ستاره ها را هم اجاره می کند، افراد دارای درجه دکترا از برنامه های علمی-کامپیوتری و لابراتوآرهای تحقیقاتی. برایان دیویسن، استاد دستیار در دانشگاه لی‌های و محقق برجسته می گوید: "به طور مداوم گوگل برنامه ریزی کرده است تا استخدام کند 90 درصد از متخصصان موتورهای جستجو را در جهان". افراد دارای درجه دکترا (PhD) جزو انتخاب های گوگل هستند. آنها افرادی هستند که به اندازه کافی اطلاعات دارند برای اینکه به هدف بزنند. قبل از اینکه از موضوع دور شوند .

5. قانون شماره پنج: حضور کاربران به معنی کسب درآمد است
گوگل ، واحدی به عنوان برنامه ریزی استراتژیک ندارد. رئیس اجرایی (CEO)، اریک اشمیت حکم نکرده است که تکنولوژی های مهندسانش باید در محصولاتی که عرضه می کنند وجود داشته باشد. نوآوری در گوگل همچون تکنولوژی جستجو ، دموکراتیک است. هرچه ایده ای بیشتر باشد، کشش بیشتری داشته و از شانس بالاتری برخوردار خواهد بود.
در دسامبر 2001، کریشنا بهارات یکی از محققان گوگل یک ایمیل داخلی را بین اعضای گوگل ارسال نمود و از آنها درخواست کرد تا اولین نسخه از سرویس پویای خبری اش را مشاهده کنند.
بهارات یک موتور داخلی نوشته بود که به 20 منبع خبری هر ساعت سر می زد، و به طور اتوماتیک آخرین خبرها را در موضوعات خواسته شده ، همچون یک ویراستار سریع ، جمع آوری می نمود. در گوگل، این ایده مورد توجه فرار گرفت. مخصوصا، ماریسا مایر، یک مهندس جوان به این ایده علاقمند شد و به عنوان مدیر پروژه قرار گرفت.
مایر، بهارات را با یک تیم مهندسی مرتبط کرد. و در عرض یک ماه و نیم، گوگل در سایت خود یک نسخه تقویت شده از دموی میتنی بر متن (text-base) را ارائه داد، که حالا با نام اخبار گوگل (Google News) شناخته می شود و به 155 منبع خبری و یک موتور جستجو مجهز شده است. این سرویس خلاقانه در نشانی http://news.google.com قرار دارد. در عرض سه هفته پس از عرضه روی سایت، این سرویس 70 هزار کاربر را در روز جذب خود نمود. اکنون این سرویس گوگل ، در زمره مشهورترین سرویس های خبری آنلاین پر مخاطب اینترنت است .
یک دلیل که گوگل نوآوری های خود را در معرض عمومی قرار می دهد این است که ایرادات را به سرعت شناسایی کند. دلیل دیگر آن است که برنده ها را پیدا کند. برای بهارات و مایر، آن 70 هزار کاربر مقدمات لازم را برای ساختن بخش خبری در گوگل میسر کردند. مایر می گوید: "یک آزمایش عمومی یه شما کمک می کند که سریع تر گام بردارید، اگر این موضوع کارگر افتد، یک میل و علاقه داخلی در شما ایجاد می کند. و باعث می شود تا افراد به نقایص و مشکلات بیاندیشند."
به زودی، مایر، دسته ای از مهندسان را برای افزودن حجم اخبار رهبری کرد. آنها منابع خبری را تا 4 هزار منبع توسعه دادند و مدت زمان به روز رسانی را از یک ساعت، به روز رسانی مداوم تبدیل نمودند. آنها موتوری را برنامه نویسی کردند که به اندازه کافی قدرتمند بود تا از حجمی که 5 برابر بزرگتر بود از حجم اولیه پشتیبانی کند .
آیا بخش خبری گوگل یک محصول حقیقی است؟ نه کاملا. صفحه اصلی اش هنوز هم دارای نشان بتا (Beta) است تا زمانی خاص که گوگل تعیین می کند .
خط مشی موثر شرکت برای اختراع، برخی از استفاده کننده گان را آزار می دهد. دنی سولیوان، ویراستار مجله سرچ انجین واچ (Search Engine Watch) و مفسر با نفوذ می گوید:
"گوگل مخترعی بزرگ است. آنها به عرضه محصولات عالی خود ادامه می دهند. اما گوگل نیوز (بخش خبری گوگل) از تصمیم یک مهندس برای دسترسی به اخبار بوجود آمد. و حالا گوگل نمی داند که چطور از این محصول کسب درآمد کند."
سولیوان به نکته مهمی اشاره کرد: در برخی موارد، تمام این محصول عالی باید سودی را بدست آورد. و این یک موضوع اخلاقی مهم ،از انفجار دات‌کام بود: "پول درآوردن از چشم ها" تولید کردند به ایجاد معنی "انداختن پول درون گودال" هنگامی که مایر بحث می کند که "ترافیک به ما این فرصت را خواهد داد تا بدانیم" آیا اخبار یک موفقیت است، او این عبارت طولانی را می گوید که خالا هیئت رئیسه های بیکار که گمان می کنند که آنها اهلی کرده اند چرحه ی تجارت را.
اما در گوگل ایجاد و دنبال کردن ترافیک برای سایت، احساس خوبی در انسان ایجاد می کند. و به فرهنگ شرکت نزدیک است و این منطق عملیاتی، در نظر بگیرید که: برای 18 ماه اول، گوگل از موتور جستجوی خود حتی یک پنی هم درآمد نداشت. و تنها پس از آن بود که گوگل از یک فن‌آوری عالی به یک فن‌آوری عالی با تعداد محاطبان زیاد تبدیل شد.
گوگل قادر بود تا آن ترافیک را در راه هایی که هم مبتکرانه و هم کاملا هماهنگ به نظر بیاید ،بسته بندی کند. سرویس جستجو ، رایگان باقی می ماند. اما گوگل برای نمونه، تعداد زیادی از تبلیغات را برای کلمات کلیدی خاص فروخت. ( هیچ متعجب کننده نیست که، تبلیع سایت فست کمپانی (Fast Company)، در هنگامی که پرس و جوهای حاوی fast company جستجو می شود در کادر تبلیغاتی دیده می شود.)
تبلیغ دهنده ها تنها یک تعرفه خاص را پرداخت نمی کردند، یا حتی هزینه ای برای هر هزاربار نمایش. بلکه آنها پیشنهاد قیمت می کنند روی شرایط جستجو. هرچه بیشتر یک تبلیغ دهنده بپردازد، به همان میزان تبلیغش بیشتر نمایش داده می شود. اما اگر بر روی آگهی کلیکی زده نشد، رتبه اش در طول زمان کم می شود، بدون توجه به مقدار پیشنهاد قیمتش. اگر یک تبلیغ مصرانه نامربوط باشد، گوگل آنرا حذف می کند: کارایی برای تبلبغ دهنده ندارد، خواست کاربران را در بر ندارد و از ظرفیت های سیستم می کاهد.
این همانطوری است که در گوگل است. گوگل نیوز مخاطبان را جذب می کند در بین کارکنان آقای بهارات، پس ایجاد می کند پرش برای دامین عمومی. اگر کاربران کافی آنرا دوست داشته باشند، قدرت واقعی خواهد داشت با تبلیغ کنندگان. و ترافیک برای تبلیغ کنندگان ترافیک حتی بیشتری برای تبلیغ دهندگان ایجاد می کند.
پس بله، مایر یک استراتژی درامدی داشت. یکی از ژانویه 2002، پیش از آنکه اولین نسخه گوگل نیوز عمومی شود. او نمی گوید که این استراتژی چیست، اما اگر این بخش از سایت به اندازه کافی مخاطب جلب کند، گوگل مسلما کاری برای تبلیغاتش انجام می دهد. و احتمالا سرویس را به پورتال ها و دیگر سایت های تجاری، بفروش خواهد رساند، درست مانند کاری که با موتور جستجوی خود انجام داد. (هربار که لوگوی گوگل را در یک سایت می بینید، آن سایت حدودا 25 هزار دلار در سال برای خدمات جستجو به گوگل می پردازد.) مایر می گوید: "اما ما هیچ عجله ای نداریم. ما بر آن متمرکز شده اینم تا گوگل نیوز را یک کالای عالی کنیم. تا اینکه متوجه شویم که آیا کالا کشش دارد یا نه، هیچ عجله ای برای اجرای برنامه های درآمدی نیست." در واقع این مسئله نشان می دهد که رفتار سازمانی گوگل برای توسعه سرویس هایش ، با توابع اقتصادی مثل نرخ نهایی مصرف MRC(Marginal Rate to Consume) نیز همراه است .
مایر می گوید: "شعار ما این است، هیچ چیزی مانند موفقیت و شکست روی شبکه نیست." به عبارت دیگر، اگر کاربران برنده شوند، آنگاه گوگل برنده است. یک دموکراسی دراز مدت.
به هر حال ، یک عامل مهم در پیروزی گوگل و سناریوی پشت پرده آن ، تمایل شرکت به شکست است.

کلام اخر
پیشرفت فقط با برنامه نویسان قوی حاصل نمی شود. هاستینگ خوب و دامنه خوب و پول ، تضمین هیچ موفقیتی نیست . کارآفرینان جوان ایرانی اگر می خواهند در وب حرف هایی برای گفتن داشته باشند ، باید با مدیریت سنتی ، بازاریابی سنتی ، کسب و کار به شیوه سنتی و مسائلی از این دست به خوبی آشنا باشند. این ها ، زمینه های یک کسب و کار دیجیتالی موفق است که گوگل ، آن ها را به دنیا می آموزد. طریقه برخورد با منابع انسانی ، هدایت صحیح ان ها و استفاده از نبوغ افراد نابغه ، مختصات حرکت یک سازمان دیجیتالی موفق را تشکیل می دهد . البته همه این مسائل را نباید انتظار داشت که دانشگاه به ما بياموزد!

منبع : نيوز نت

Share
One response... add one

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *