بهداشتكار دهان و دندان

Dental Hygienist

ماهيت كار

وظيفه بهداشت كار دهان و دندان برطرف كردن مواد ته نشين شده سخت و نرم از روي دندانها ( جرم گيري ) , آموزش روشهاي صحيح بهداشت دهان ودندان به بيماران و ارائه ديگزمراقبتهاي پيشگيري كننده دندان مي باشد. null بهداشت كاران دهان و دندان ،‌ دندانها و لثه بيمار را معاينه كرده و موارد بيماري يا ناهنجاري را ثبت مي كنند . آنها جرم و پلاكهاي دنداني را مي زدايند, از دندانها عكسهاي اشعه ايكس گرفته و آنها را ظاهر ميكنند و از مواد پيش گيري كننده پوسيدگي مانندفلورايد و مواد درزگير براي حفره ها و تركهاي دنداني استفاده مي كنند . در بعضي كشورها ، بي حس كردن دندان , تراش دادن و پركردن موقتي , پانسمان اطراف دندان , برداشتن بخيه , و صيقل دادن و پرداخت روكشهاي فلزي بر عهده بهداشت كاران دهان و دندان مي باشد . با اينكه بهداشت كاران دهان و دندان ممكن است نوع بيماري را تشخيص ندهند ، اما ميتوانندآزمايشات باليني و آزمايشگاهي را جهت تشخيص نهايي دندانپزشك مهيا سازند . آنها گاهي در طي درمان به عنوان دستيار با دندانپزشكان همكاري مي كنند .

بهداشت كاران دهان و دندان همچنين به بيماران كمك مي كنند تا از بهداشت دهان و دندان بالايي بهره مند شده و آنرا حفظ كنند . به عنوان مثال ,آنها ممكن است در باره ارتباط ميان رژيم غذايي با سلامت دهان و دندان و يا حتي رابطه بهداشت دهان ودندان با بيماريهاي جدي مانند بيماريهاي قلبي و سكته هاي مغزي تو ضيحاتي را ارائه دهند . در ضمن درباره روش انتخاب مسواك و شيوه نخ كشيدن دندانها به بيماران اطلاعات مي دهند .

آنها براي تميز كردن و پرداخت دندانها از وسايل دستي ، چرخان و يا ماوراي صوت و براي عكس برداري از دندان از دستگاه عكسبرداري با اشعه ايكس ، براي بي حس كردن از سرنگ و سر سوزن و براي توضيح بهداشت دهان و دندان از مدل دنداني استفاده مي كنند .

محيط كار

انعطاف پذيري در شيفت كاري يكي از خصوصيات ممتاز اين حرفه است و كار به شكل تمام وقت , پاره وقت , شبكاري و ياحتي در روزهاي تعطيل انجام مي شود.

غالبا” بهداشت كاران دهان و دندان 2 الي 3 روز در هفته توسط دندانپزشكان استخدام مي شوند و بنا براين آنها امكان كار درچندين مطب دندانپزشكي را ميابند .

بهداشت كاران دهان و دندان در مطب هاي تميز و با روشنايي مطلوب به كار مي پردازند . بكارگيري شيوه هاي محافظت كننده به هنگام استفاده از گاز بي حسي و رعايت اصول راديو لوژي از نكات مهم ايمني در كار آنها محسوب مي شوند . آنها به منظور محافظت خود دربرابر بيماريهاي عفوني از عينكهاي محافظ , ماسك جراحي و دستكش استفاده مي كنند.

فرصتهاي شغلي

از آنجايي كه چند شغلي بودن در اين رشته رايج است , لذا شمار مشاغل افزون بر تعداد بهداشت كاران دهان و دندان مي باشد . بسياري از آنها به شكل پاره وقت كار مي كنند .

گروهي از بهداشت كاران در مطب هاي خصوصي دندانپزشكي مشغول بكارند .گروهي نيز در مراكز عمومي بهداشتي ، بيمارستانها و كلينيك ها به كار مي پردازند .

آموزش و ادامه تحصيل

موضوعاتي مانند كالبد شناسي( آناتومي ) , عملكرد اعضا ( فيزيو لوژي) , شيمي , ميكروب شناسي , دارو شناسي , علم تغذيه , عكسبرداري ٍ, بافت شناسي , شناخت بيماريهاي لثه ، پاتولوژي , مواد دندانپزشكي , بهداشت كلينيكي دهان و دندان و علوم اجتماعي و رفتاري به شكل تئوري و آزمايشگاهي تدريس مي شوند . بهداشت كاران دهان و دندان بايد به خوبي با ديگران به كار بپردازند و از آنجايي كه در فضاي كوچك دهان , و با وسايل دستي مشغول به كارند لذا بايد از چابكي دست بر خوردار باشنند .

چشم انداز آينده

در پاسخ به نياز افزاينده به مراقبتهاي دندان و جايگزيني بهداشت كاران دهان و دندان به جاي دندانپزشكان در ارائه بعضي خدمات ،‌ رشد فرصتهاي شغلي در اين رشته سريع خواهد بود .

رشد جمعيت و نگهداري بيشتر از دندانهاي طبيعي نياز به بهداشت كاران دهان و دندان را افزايش مي دهد . دندانپزشكان قديمي كه كمتر بهداشت كاران دهان و دندان را استخدام مي كردند كنار رفته و به جاي آنان فارغ التحصيلاني مشغول بكار مي شوند كه از كمك بهداشت كاران بهره مي جويند . به علت افزايش حجم كاري دندانپزشكان و به منظور انجام مراقبتهاي پيشگيري كننده مانند جرم گيري ,گروهي از بهداشت كاران دهان و دندان توسط دندانپزشكان استخدام مي شوند و بنابراين دندانپزشكان وقت خود را به امور مفيدتري اختصاص مي دهند .

null

ميزان در آمد

در سال 2000 ميانگين در آمد ساعتي بهداشت كاران دهان و دندان در ايالات متحده 68/24 دلار بوده است . ميزان در آمد بر اساس موقعيت جغرافيايي , وضعيت استخدام وتجربه كاري متغير است . حقوق بهداشت كاراني كه در مطب ها ي خصوصي مشغول بكارند به شكل ساعتي , روزانه , ماهيانه يا در صدي پرداخت مي شود

Share

2 دیدگاه در “بهداشتكار دهان و دندان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *