« دانشمندان شركت Steorn « ترموديناميك » را به چالش كشيدند »

چالش جديد فيزيك دانان

در دنياي دانش و فناوري، علوم گوناگوني وجود دارند كه هر يك به نوبه خود و با توجه به اكتشافات و اختراعات وابسته به آن علم، خودنمايي مي‌كنند؛ علومي همچون « فيزيك » ، « شيمي »، « رياضي » و… .
دانشمندان علم « فيزيك » براين باورند كه مادر همگي علوم، علم « فيزيك » است. براساس گفته ايشان، علوم « شيمي » براساس علوم « فيزيك » صورت مي‌پذيرد و حتي‌ وقتي كه از رياضي استفاده مي‌شود، در واقع از علم « فيزيك » استفاده شده. بر اين اساس هر عملي، به نحوي به علم « فيزيك » ربط پيدا مي‌كند.
در واقع علم فيزيك، يكي از بزرگترين يا شايد تنها علمي است كه به هر چيزي ربط پيدا مي‌كند و همگي ما از هنگامي كه مدرسه مي‌رويم، به نحوي با علوم گوناگون فيزيك در ارتباط بوده‌ايم. در‌اين ميان يكي از مباحث اصلي در علم « فيزيك » مبحث « ترموديناميك » است؛ بحثي كه از اثبات منظم در راز آفرينش گرفته تا ماده و انرژي و هر چيز ديگري، صحبت به ميان مي‌آورد. به جرات مي‌توان گفت كه همگي ما از همان سال‌هاي اول ابتدايي با بحث « ترموديناميك » آشنا مي شويم و به يقين، همگي ما حتي اگر هيچ چيزي از « ترموديناميك » نشنيده باشيم، حداقل، قانون بقاي انرژي را چندين بار در سال‌هاي مختلف تحصيل ديده و شنيده‌ايم.

اصول اصلي« ترموديناميك » بيانگر اين خاصيت ترانهادگي متغير دماست؛ بر اين اساس كه دو جسم هم دما در تقابل با جسم سوم، به دماي يكسان مي‌رسند.
ديگر اينكه « ترموديناميك » بيانگر پايستاري انرژي دروني است. انرژي دروني عبارت است از تفاضل انرژي حرارتي داده شده به انرژي به كارگرفته شده. به عنوان مثال اگر دو جسم گرم و سرد را در مجاورت يكديگر قرار دهيم، باعث تغيير دماي هر دو جسم منتهي خواهد شد. در صورت برقراربودن سيستم منزوي، كار انجام شده برابر صفر است و نتيجه اينكه، انرژي دروني هر جسمي برابر خواهد بود با انرژي گرمايي اوليه آن و تغييرات آن. اين قابل تشخيص است كه مجموع آن دو برابر مي‌شود با مجموع انرژي هاي اوليه هر دو جسم كه اين خود برابر است با قانون بقاي انرژي. انرژي هرگز از بين نمي رود، بلكه از حالتي به حالت ديگر تبديل مي گردد.
اين را همه ما در طول سال هاي تحصيلي به فراخور، در دروس مختلف خوانده ايم.
در اصلي ديگر از ترموديناميك آمده است: هنگامي كه دو جسم گرم و سرد در مجاورت هم قرار مي‌گيرند، حرارت از جسم گرم به جسم سرد منتقل مي شود و اين هم يعني تبادل دما. و ديگر اينكه « ترموديناميك » بيانگر اين نكته است كه صفر مطلق دما، منطقه اي است كه هرگز نمي‌توان به آن رسيد يا از آن پايين تر رفت. اصل « ترموديناميك » را مي‌توان توسط متغير آنتروپي مدل كرد كه تغيير آن برابر با تغيير گرماي تبادل شده تقسيم بر دماست؛ به عبارتي هر سيستمي همواره در جهتي حركت مي‌كند كه مجموع آنتروپي سيستم و محيط، افزايش پيدا كند. به عنوان مثال، اگر دو مخزن آب ايزوله از هم، يكي 25درجه و همان ميزان آب در مخزن ديگر75 درجه با هم مخلوط شوند و يا يكي صفر درجه و ديگري صد درجه. در حالت اول، ميانگين مي تواند چيزي حدود 40 و 60 باشد و در حالت دوم 10 و 90. بهتر است كه بحث را در همين جا تمام كنيم كه اين مبحث هزاران ساعت براي مباحثه وقت مي طلبد. تمامي اين موارد گفته شد تا علم « ترموديناميك » به صورت هر چند خلاصه بيان شود و هستند دانشمندان و فيزيك‌دان‌هايي كه با اين قوانين و اصول، صبح را به شب و شب را به صبح مي رسانند و آنچنان اعتقادي به اين اصول دارند كه همچون بت به پرستش آن مي‌پردازند و اگر كسي كوچك ترين اختلاف نظري داشته باشد، از جانب اين قبيل افراد تكفير مي شود. سال ها اين قوانين در علم فيزيك بود و به اثبات هم رسيده بود و هست اما يكباره يك آگهي در مجله بسيار معتبر اكونوميست آتش به جان هزاران فيزيك‌دان انداخته و دنياي علوم فيزيك و خصوصاً « ترموديناميك » را به چالش كشانده است.
دانشمندان ساليان سال آرزو داشتند تا دستگاهي اختراع كنند كه قادر به توليد يك ميزان بي نهايت از انرژي باشد، اما هرگز نتوانسته بودند. حتي خود لئوناردو داوينچي نيز اين كار را غيرممكن دانسته بود و به دانشمندان گفته بود كه شما راه خطايي پيش رفته‌ايد ولي گويي مهندسين شركت اس-تي- اورن (Steor) اذعان دارند كه انتظار به سر رسيده و اين امر تحقق يافته و تحقيقات آنان به پايان رسيده است. بازرگاناني كه پشتيبان مالي اين پروژه هستند نيز مي‌گويند: نه تنها گردش اين تجهيزات به طور خودگردان مؤيد اين موفقيت است، بلكه هنگامي كه اين دستگاه مولد‌مي‌چرخد، يك انرژي، بيش از مقدار مصرف خود توليد مي‌كند.
دكتر شان مك آرتي مدير عامل شركت اس- تي- اورن در همين زمينه گفت: تحقيقات ما نشان داده است كه اگر از يك ميدان مغناطيسي ويژه‌اي، آهن رباهاي دائمي عبور كنند، با ايستادن و حركت در يك زمان مي‌توان انرژي توليد كرد. آقاي مك آرتي كه خود از فيزيك دانان خبره است، گفت: ما اين پديده را به طور كاملاً اتفاقي سه سال قبل كشف كرديم و در طول اين سال ها بارها و بارها مورد آزمايش و تجزيه و تحليل قرار داديم تا مورد تمسخر و استهزا قرار نگيريم.
اذعان بر اين كشف، باعث واكنش‌هاي عجيب و گاه خشمگينانه از سوي دانشمندان گرديده است.
آقاي مك آرتي مي گويد: مسئولان اين پروژه همه روزه نامه‌هاي تهديد آميزي از طريق پست دريافت مي‌كنند. برخي از اين نامه ها به دفاتر اس تي- اورن و برخي ديگر از نامه‌ها حتي به منازل دانشمندان مركز اس تي- اورن ارسال شده‌اند.
شركت اس تي- اورن در اين ارتباط با چاپ يك آگهي در مجله معتبر اكونوميست از دانشمندان دعوت كرده است كه براي ديدن و امتحان اين پروژه به هيأت علمي 12نفره آنان بپيوندند.
آقاي مك آرتي مي‌گويد: علم « ترموديناميك » داراي 2 اصل مهم و بنيادي است؛ اول آنكه انرژي را نه مي‌توان توليد كرد و نه مي‌توان نابود كرد ولي مي‌توان آن را از نوعي به نوع ديگر تبديل كرد و دوم آنكه اگر انرژي وارد يك سيستم شود، نمي توان تمامي آن انرژي را از سيستم به بيرون آورد. اگرچه ممكن است آزمايشات در اين زمينه سال‌ها طول بكشد، در عين حال نيز مي‌تواند همراه با ريسك باشد. كاركنان ما در شركت اس تي- اورن مي دانند كه اگر جواب دانشمندان، جواب موافقي نباشد شركت، مورد تمسخر جهانيان قرار خواهد گرفت.
كارشناسان مي گويند اگر اين اختراع مورد تاييد قرار گيرد، پاداش بسيار بزرگ و بي حدوحصري از نظر مالي، با ثبت اين اختراع براي شركت اس- تي اورن به همراه خواهد داشت.
علاقه مندان جهت كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت شركت اس تي- اورن www.Steorn.Com مراجعه و ضمن عضويت، تقاضاي خود را مطرح كنند

لیلا نژاد خير

Share
3 responses... add one

در جواب آقا یا خانم صادقی که نوشته های عرفان کسرایی رو بی ربط و گمرا کننده می دونه فکر می کنم اصلا با فکر آقای کسرایی اشنا نیست ایشون. برای فهمیدن ربط ترمودینامیک و فلسفه و پراگماتیسم و … باید هم اطلاعات ترمودینامیک داشته باشین و هم از فلسفه سر در بیارید تا بفهمید عرفان کسرایی چی میگه

[پاسخ]

ربط ترمودینامیک به فلسفه و چالش های این شکلی رو که اینجا و اونجا مطرح میشه همه از عرفان کسرایی دارن تقلید می کنن که این بحثا رو پیش کشید بی خود به این بحثها نباید دامن زد چون از اساس بی ربط هست.

[پاسخ]

لطفا هر چه در باره اين چالش در ترموديناميك ميدانيد براي emailمن بفرستيد.متشكرم

[پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *