تکنیک وضعیت اعلی The state of excellence

The state of excellence سیستم عصبی خودکار انسان شامل دو قسمت سمپاتیک و پارا سمپاتیک می باشد که این دو سیستم همواره باید با هم در تعادل باشند . در مواقع لازم سیستم پاراسمپاتیک به کمک سیستم سسسمپاتیک می اید و شرایط فرد به حالت عادی برگردد. زمانی که بدن از حالت روحی و روانی ایده ال خارج می شود پاراسمپاتیک وارد عمل شده و از فشارهای وارده بر بدن جلوگیری می کند. تا بدن شخص دوباره به وضعیت تعادل و ارامش برسد در علم فیزیک به این حالت اینرسی گویند یعنی همه اجسام تمایل به حفظ حالت قبلی خود را دارند.

به طور مثال:

هنگام پیاده روی بسیارسریع اگربدن امادگی لازم را نداشته باشد بعد از مدتی ممکن است در ساق پایمان احساس درد و گرفتگی کنیم در واقع این بخش پاراسمپاتیک است که به کمک بخش سمپاتیک امده است تا به شخص هشدار داده که کمی ارامتر پیاده روی کند وبدن را از اسیب دیدن در امان نگه دارد.

یا درهنگام مصیبت و ناراحتی ممکن است از شدت غم و اندوه , شخص از حالت عادی خارج شده و ناگهان بیهوش شود . در واقع واقع این بخش پاراسمپاتیک است که به کمک بخش سمپاتیک امده است تا فشارهای روحی را کاهش دهد. و فرد بتواند ارامش از دست رفته خود را , باز یابد.

مثال دیگر اینکه دو برادر در یک سرمایه گذاری تمام سپرده و دارایی خود را از دست دادند. یکی از انها از شدت ناراحتی و استرس دچار بیماری های روحی و جسمی شده و در مدت کوتاهی سکته قلبی کرده و در نهایت در بستر بیماری خانه نشین می شود به طوری که دیگر به تنهایی قادر به انجام کارهای شخصی خودش نمی باشد. ولی برادر دیگر توانست بر اوضاع و احوال خودش مسلط شده , فشارهای روحی و روانی و شرایط استرس زا را تحت کنترل خود بگیرد و و دوباره با یک برنامه ریزی دقیق تر به کار و تلاشش ادامه دهد.در واقع این شخص بدون اگاهی از علم روانشناسی سیستم پاراسمپاتیک را در خدمت خود گرفته بود و توانست با گرفتن محرک های عصبی خاصی به ارامش درونی برسد.

تکنیک وضعیت اعلی کمک می کند تا فرد , بخش غیر ارادی پاراسمپاتیک سیستم عصبی اش را تحت کنترل خود بگیرد به گونه ای که همواره این سیستم در دسترس شخص باشد .و فرد ضعیت قبلی خود را , در لحظات پیش بینی نشده که بار روانی منفی و پر استرس دارد حفظ کند. و با دیدی خنثی و دور از پیش داوری غیر واقعی مسئله را مورد بررسی دقیق قرار دهد تا به یک جمع بندی درست برسد.

این تکنیک بر پایه انکراژ بنا شده است. محرک های عصبیی را انتخاب می کنیم که همیشه در دسترس ما باشند. انتخاب محرک های عصبی می تواند یکی از موارد زیر باشد :

1- انتخاب وسایلی که اکثرا , همراه ما هستند مانند : جا به جا کردن و یا چرخاندن انگشتر , ساعت , گردن بند , دستبند, عینک

2- گرفتن یک ژست خاص بدنی مانند گرفتن ژست تفکر

3- ویا تنظیم مدل تنفس مانند تنظیم دم و بازدم با یک زمان بندی مشخص

البته انتخاب محرک عصبی به حالت تنفس خاص از بقیه موارد مهمتر است.

مراحل انجام تکنیک وضعیت اعلی The state of excellence :

1- شناسایی وضعیت نامطلوب

2- انتخاب محرک عصبی Stm ( گرفتن وسایل خاص , ژست خاص یا تنفس خاص )

3- انتخاب یک خاطره قوی و مثبت . به طوری که با به یاد اوردن ان خاطره , احساس ارامش کنیم و حس مطلوب ومثبتی در ما ایجاد شود.

4- قرار گرفتن در خاطره و به اوج رساندن خاطره به کمک سیستم واکو ( تمام حواس پنج گانه تحریک شود )

5- در هنگام به اوج رساندن خاطره , گرفتن محرک عصبی مورد نظر و ثبیت ان به مدت حداقل یک دقیقه

6- بیدار سازی و خنثی سازی یعنی فکر کردن به یک موضوع بی ربط ویا نگاه کردن به یک نقطه دور و یا باز وبستن کردن چشم ها به مدت چند ثانیه

7- تکرار مراحل بالا 5 بار

8- در هر بار خنثی سازی اتجام شود

9- تست. یعنی با گرفتن ان محرک خاص , خاطر قوی و مثبت باید خود به خود ایجاد شود و ایجاد انگیزه و ارامش کند

تهیه و تدوین : فاریا دوستی عضو انجمن ان ال پی ایران

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *