آمریکا در کمین “سهم شیر” در بازار ایران

روزنامۀ فرانسوی “فیگارو” در صفحۀ اقتصادی اش مقالۀ مفصلی به چاپ رسانده در مورد تلاش و اقدام های شرکت های آمریکایی برای فتح بازار ایران پس از پرچیدن مجازات های بین المللی علیه این کشور. “فیگارو” نوشته است که در این بین تلاش های شرکت های آمریکایی “کرایسلر”، “سیسکو” و “بوئینگ” از اهمیت خاصی برخوردارند.

به نوشتۀ “فیگارو” شماری از این شرکت ها از هم اکنون تماس های خود را با مقامات ایرانی آغاز کرده اند. “فیگارو” به نقل از یک تاجر ایرانی تصریح کرده که شرکت خودروسازی “کرایسلر” در پیامی به رییس جمهوری ایران، آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در بازار ۷۵ میلیون نفری این کشور ابراز کرده است.

روزنامۀ فرانسوی اضافه کرده که این پیشنهاد در اوایل ماه مارس و از طریق دیپلماتیک، یعنی در واقع با موافقت دولت آمریکا، به رییس جمهوری ایران ارائه شد.

“فیگارو” می افزاید هر چند دولت آمریکا رسماً از شرکت های خارجی می خواهد که تا پیش از حل نهایی بحران اتمی ایران برای ورود به بازار این کشور از خود تعجیل نشان ندهند، اما شرکت های آمریکایی از جمله شرکت “سیسکو سیستمز” از خزانه داری آمریکا خواستار جواز صدور تجهیزات رایانه ای به ایران شده است.

“فیگارو” سپس به نقل از منابع غربی افزوده است که در فوریه گذشته حدود ده تن از رؤسای دانشگاه های آمریکا از بهترین دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه صنعتی شریف بازدید کردند و علاوه بر وزیر آموزش و پرورش ایران و محمد نهاوندیان، مشاور اقتصادی و رییس دفتر حسن روحانی، با حجت الاسلام محمدی گلپایگانی، رییس دفتر رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله علی خامنه ای، نیز دیدار و گفتگو کردند.

همین منبع افزوده است که دیدار با رییس دفتر آیت الله خامنه ای که پرچم دار ضدیت با آمریکا در درون جمهوری اسلامی ایران است بی معنا نیست. “فیگارو” تصریح کرده که در نتیجۀ همین ملاقات دولت آمریکا سه هفته بعد و به مناسبت نوروز محدودیت آموزش دانشجویان ایرانی در دانشگاه های آمریکا را لغو کرد.

به نوشتۀ “فیگارو”، معمار اصلی گشایش اقتصادی ایران به روی آمریکا، محمد نهاوندیان، رییس دفتر حسن روحانی است که سال های متمادی در آمریکا تحصیل و زندگی کرده است. محمد نهاوندیان که پیشتر رییس اتاق بازرگانی ایران بود، اکنون در نظر دارد “اتاق بازرگانی ایران و آمریکا” را دائر کند و مسوولیت آن را به یک دانشگاهی ایرانی تبار بسپارد.

“فیگارو” می نویسد که دولت واشنگتن در رویکردش در قبال ایران از امتیاز مهاجران پرشمار ایرانی در آمریکا بهره مند است که بسیاری شان به نمایندگی شرکت های آمریکا به ایران سفر می کنند. به غیر از شرکت آمریکایی “جنرال موتورز” و بزرگترین شرکت های نفتی آمریکا، شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز در فهرست نخستین شرکت های آمریکایی قرار دارند که در کمین بازار ایران نشسته اند.

به موجب توافقات بیست و چهارم نوامبر گذشته میان ایران و قدرت های غربی، شرکت هواپیماسازی بوئینگ جواز فروش قطعات یدکی به شرکت هواپیمایی “ایران ایر” را دریافت کرده که یکی از کهنه ترین ناوگان های هوایی جهان را دارد. به تازگی مقامات ایران اعلام کردند که آماده اند در صورت برچیده شدن تحریم ها ۴۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از بوئینگ و ایرباس خریداری کنند.

“فیگارو” تصریح کرده که در صورت انجام توافق نهایی بر سر برنامۀ اتمی ایران، شرکت های آمریکایی باصطلاح “سهم شیر” را از بازار ایران به ویژه در صنایع هواپیمایی، نفت و احداث نیروگاه های برق به دست خواهند آورد. “فیگارو” افزوده است که رهبران ایران برای تعدیل برخی موانع از جمله در کنگرۀ آمریکا بر سر لغو تحریم ها علیه جمهوری اسلامی قراردادهای تجاری مهمی را به ایالات متحد آمریکا پیشنهاد کرده اند.

“فیگارو” مدعی است که از هم اکنون تفاهم نامه هایی نیز میان دو کشور ایران و آمریکا در بخش صنایع هواپیماسازی و نفت به امضا رسیده اند. در مقابل و تا زمان برچیده شدن کامل تحریم ها دولت ایران مجاز خواهد بود که بخش مهمی از هشتاد میلیارد دلار دارایی های مسدود شده اش را در آسیا به دست آورد تا به این ترتیب هم رمقی به اقتصاد از نفس افتاده اش بدهد و هم سرمایۀ لازم برخی قراردادهایش با دولت آمریکا را که هم اکنون در دست بررسی است تأمین کند.

همزمان با دور جدید مذاکرات اتمی میان ایران و شش قدرت جهانی، اعضای تیم مذاکره کنندۀ اتمی ایران سفرهای منظم و پی درپی ای به نیویورک برای گفتگو با نمایندگان وزارت امور خارجۀ آمریکا انجام می دهند. “فیگارو” می افزاید که در این میان دولت آمریکا به کشورهای آسیایی اجازه می دهد که از ایران نفت خام وارد کنند. یک اقتصاددان ایرانی در تهران به روزنامۀ فرانسوی گفته است که هم اکنون “نه تنها حجم صادرات نفت ایران افزایش یافته، بلکه طرف ایرانی می تواند پول نفت صادراتی اش را به طور کامل و یا بخش اعظم آن را دریافت کند.”

فیگارو در پایان می افزاید در حالی که دولت ایران به مناسبت نوروز نیازمند پول نقد برای پرداخت عیدی و پاداش به کارمندانش بود، دولت آمریکا با انتقال پنج میلیارد دلار از دارایی های ایران به این کشور از طریق عمان موافقت کرد.

گفتنی است که در هفته های گذشته شمار قابل توجهی از نمایندگان سیاسی و اقتصادی فرانسه برای بررسی سهم خود از بازار ایران پس از برچیده شدن احتمالی تحریم ها علیه این کشور سفرهای رسمی و غیررسمی به تهران و دیگر شهرهای ایران انجام دادند.

همزمان دولت انگلستان نیز سایمون گس، سفیر پیشین خود در تهران که هم اکنون مدیر سیاسی وزارت امور خارجۀ بریتانیا و نمایندۀ این کشور در مذاکرات اتمی با ایران است را برای عادی سازی مناسبات دیپلماتیک دو کشور راهی تهران کرد.

منبع : منو تو

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *