معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)

رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در کشور ما از سال ۱۳۷۸ در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود.
این رشته از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد دروس مشترک معرفتی- نظری، علوم پایه، پزشکی، مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد ۵۵۰ نمره تافل و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر در صورتی که معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی ۱۵ باشد، می توانند وارد مرحله دوم یعنی مقطع کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از ۶ گرایش بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی و دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی) را انتخاب کرده و بعد از گذراندن ۴۸ واحد در یکی از گرایشهای تخصصی، و انجام معادل ۶ واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه ۲ واحد سمینار از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. در این مرحله در صورتی که میانگین نمرات دروس مقطع کارشناسی ارشد آنها حداقل ۱۶ باشد، می توانند در امتحان جامع شرکت کنند و در صورت موفقیت در این امتحان، وارد مرحله دکترای تخصصی (D.Ph ) خواهند شد و رسما برای ثبت پایان نامه دکتری اقدام کنند.
به عبارت دیگر دانشجویان این رشته نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید شرایط لازم را داشته باشند، یعنی باید میانگین معادل بالایی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در یک آزمون رقابتی شرکت نمی کنند.

توانایی های لازم:
رشته بیوتکنولوژی از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی دانشجو می پذیرد چرا که بعضی از گرایشهای این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایشها به رشته های مهندسی مربوط می شود.
گفتنی است که دوره دکترای مستقیم بیوتکنولوژی، دوره آموزشی خاصی است که مناسب با توانایی های دانشجویان سرآمد به صورت پیوسته و فشرده تنظیم شده است و با پذیرش دانشجویانی که از نظر بهره هوشی، قدرت درک و استدلال، توان نوآوری و خلاقیت، خودآموزی و استفاده مناسب از وقت، علاقه و انگیزه شدید به یادگیری و توانایی های ذهنی و روانی سرآمد همگنان خود هستند، آنان را برای اخذ درجه دکتری در این رشته آماده می کنند.
از همین رو نیمی از ظرفیت پذیرش این رشته به داوطلبانی اختصاص دارد که در مرحله ما قبل نهایی المپیادهای دانش آموزی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زیست شناسی پذیرفته شده باشند و نیمی دیگر نیز به داوطلبانی که از طریق آزمون سراسری وارد شده و نمره کل آزمون سراسری آنها از ۱۰۰۰۰ کمتر نباشد. برای مثال در اولین سال ارائه این رشته، آخرین رتبه قبولی ۱۷۳ و در سال دوم، آخرین رتبه قبولی ۱۵۰ بود.
در ضمن از پذیرفته شدگان این رشته، مصاحبه علمی به عمل می آیند تا دانشجویانی که واقعا علاقه مند بوده و انگیزه علمی لازم را دارند، وارد این رشته شوند.

موقعیت شغلی در ایران:
رشته بیوتکنولوژی، یک رشته جدید است و بی شک مدتی زمان خواهد برد تا فارغ التحصیلان آن، جایگاه واقعی خویش را پیدا کنند اما این به معنای آن نیست که موقعیت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته مهیا نمی باشد. چون زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آبهای شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.
از سوی دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاهها مشغول به فعالیت شوند.

درسهای این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک بین گرایشهای مختلف بیوتکنولوژی:
روانشناسی عمومی، فلسفه عمومی، فلسفه هنر و زیبایی شناسی، فلسفه و روش شناسی علوم، تاریخ علم، روش تحقیق، مبانی منطق، منطق ریاضی، اصول مبانی مدیریت صنعتی، آشنایی با قرآن کریم، مبانی علم و حقوق و روابط بین الملل، اصول علم اقتصاد، ریاضی عمومی، آمار و احتمالات، محاسبات علمی عددی، شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، موج و حرارت، فیزیک جدید، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی،زیست شناسی مولکولی، ژنتیک عمومی، ژنتیک میکروارگانیسم ها، اصول مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی عمومی، میکروبیولوژی کاربردی، بیوشیمی ساختمانی، متابولیسم، روش های بیوشیمی و دستگاهها، ایمنی شناسی، زیست شناسی پرتوی، اصول مهندسی بیوشیمی، موازنه جرم و انرژی، مکانیک سیالات، انتقال حرات، انتقال جرم، مبانی بیوتکنولوژی پزشکی، مبانی بیوتکنولوژی مولکولی، مبانی بیوتکنولوژی کشاورزی، مبانی بیوتکنولوژی محیطی، مقررات زیست ایمنی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی پزشکی:
ایمونوژنتیک، ایمنی شناسی سلولی – مولکولی، ژنتیک پزشکی، متابولیت های میکروبی، فاراماکوژنتیک، فرآورده های نوترکیب، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی محیطی و دریایی:
فروشوئی میکروبی، تصفیه بیولوژیکی فاضلابها، تصفیه بیولوژیکی آلاینده های خطرناک، آلودگی دریا و بیوتکنولوژی دریایی، پاکسازی زیستی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک، میکروبیولوژی محیطی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی مولکولی:
بیوفیزیک سلولی مولکولی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی، ساختمان و عمل پروتئین ها، ساختمان و عمل اسیدهای نوکلئیک، زیست شناسی مولکول پیشرفته، بیولوژی سلولی- مولکولی تکوینی، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش فرآورش زیستی:
مهندسی واکنش های شیمیایی، فرآیندهای جداسازی، طراحی راکتورهای بیوشیمیایی(بیوراکتورها)، مبانی بیوتکنولوژی تخمیر، پدیده های انتقالی در سیستم های بیوشیمی، کنترل فرآیند، طرح و اقتصاد مهندسی، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی:
سیتوژنتیک(کلاسیک و نوین)، اصول اصلاح نباتات، اصلاح نباتات پیشرفته، کشت بافت گیاهی و کاربردهای آن، تعیین نقشه ژنی گیاهی(کلاسیک ونوین)، ژنتیک مولکولی گیاهی، روشهای نوین انتقال ژن به گیاهان، آفات و بیماریهای گیاهی، مهندسی ژنتیک پیشرفته.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی میکروبی:
میکروبیولوژی محیطی، فیزیولوژی میکروارگانیسم ها، پدیده های تخمیری، پروتئین ها و پلی ساکاریدهای میکروبی، بیوتکنولوژی غذایی، بیوتکنولوژی آرکی باکترها، آنتی بیوتیکها، بیوتکنولوژی قارچ ها.

مقطع دکترای بیـوتکنولـوژی داروئی:

تعریف و اهداف

دوره دکتری (.Ph.D) رشته بیـوتکنولـوژی (گرایش داروئی)، بالاترین مقطع تحصیلی در این رشته می باشد که به اعطاء مدرک می‌انجامد و مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که به منظور نیل به اهداف مشروحه زیر برقرار گردیده است:

الف : تربیت نیروی انسانی و متخصص و متبحر در رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشکده‌های داروسازی و مراکز پژوهشی کشور.

ب : تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب برای صنایع داروسازی کشور جهت تولید و کنترل مواد اولیه داروئی بیولوژیک به منظور خود کفایی کشور.

نقش و توانایی

نقش فارغ‌التحصیلان این رشته در جهت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی در زمینه‌های مختلف این رشته از قبیل تولید مواد اولیه داروئی، تولید مواد بیولوژیک، کنترل بیولوژیک داروها، بدست آوردن مواد اولیه بیـولـوژیک جدید از سلـول‌های حیـوانی، قـارچ ها، باکتـری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها می‌باشد.

شرایط ورود

 •  داشتن دانشنامه دکتری حرفه‌ای داروسازی

 •  قبولی در امتحان ورودی پذیرش دستیار دوره بیوتکنولوژی (گرایش داروئی)

 • امتحان ورودی از دروس زیر انجام خواهد شد :

 • میکروب شناسی ۲۰%

 • ایمونولوژی ۲۰%

 • بیوشیمی و بیولوژی ملکولی ۳۰%

 • بیوتکنولوژی ۳۰%

شکل برنامه و واحدهای درسی

طول مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری (Ph.D) رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای دانشجویان تمام وقت، ۴/۵ سال است که شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می‌باشد. مرحله آموزشی از زمان پذیرفته شدن دانشجو در امتحان ورودی آغاز می‌شود و دانشجو پس از طی دوره آموزشی و گذراندن امتحان جامع وارد مرحله پژوهشی می‌گردد . طول مدت مجاز مرحله آموزشی ۴ نیمسال است. طول هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته کامل بوده و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری نیز یک ساعت در هفته می‌باشد. مرحله پژوهشی پس از قبولی داوطلب در امتحان جامع آغاز شده و با تدوین رساله و دفاع از آن پایان می‌پذیرد. دانشجو می‌تواند تحقیقات اولیه مرحله پژوهشی را در مرحله آموزشی آغاز نماید ولی ثبت نام رسمی برای رساله، منوط به موفقیت او در امتحان جامع است. سایر مقررات طبق آخرین آئین نامه آموزشی دوره دکتری (Ph.D) شورای عالی برنامه‌ریزی می‌باشد.

– تعداد واحدهای درسی :

دانشجوئی که برای دکتری (Ph.D) ثبت نام می کند موظف است ۳۰ واحد درسی جدول (الف) را در مدت مجاز دوره با موفقیت بگذراند. تعداد واحدهای رساله در مرحله پژوهشی ۲۰ واحد است و مجموع واحدهای آموزشی و پژوهشی ۵۰ واحد خواهد بود.

ضرورت و اهمیت
بیوتکنولوژی، روش جدید بدست آوردن بسیاری از داروهاست که به سرعت در حال گسترش در تمامی علوم و علی‌الخصوص داروسازی می‌باشد. با توجه به گسترش دانشکده‌های داروسازی در سراسر کشور (۱۰ دانشکده) و تشکیل دوره‌های تخصصی داروسازی و نیاز به متخصصین رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای تدریس واحدهای درسی عمومی و تخصصی این رشته و همچنین با توجه به
سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه خودکفایی در تولید مواد اولیه داروئی و توجه به این واقعیت که در حال حاضر حدود %۵۰ مواد اولیه داروئی وارداتی کشور محصول مستقیم و یا مشترک بیوتکنولوژی می باشند و تمامی پیش بینی ها نشان دهنده این امر است که در سال ۲۰۱۰، این میزان به حدود ۷۰ % خواهد رسید، دوره دکتری (Ph.D) بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع کمبودها و تأمین نیروی انسانی ماهر برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صنایع داروئی ارائه می گردد.

منبع: روزنامه آفرینش، انستیتو پاستور ایران

Share

318 دیدگاه در “معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)”

 1. سلام من دانش آموز رشته ی ریاضیم دوست دارم دکتری پیوسته ی بیوتکنولوژی بخونم باید چه رتبه ای داشته باشم؟این رشته در چه دانشگاهایی ارئه میشه؟لطفا جواو واسم میل کنید منتظرم

  [پاسخ]

 2. با سلام.من رشته ی بیوتکنولوژی هستم البته گرایش بیوتک.. هستم این رشته با بیوتکنولوژی فرق نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 3. سلام.من امسال میخوام کنکور بدم میخواستم ببینم دانشگاه آزاد و دولتی با چه رتبه ای میتونم وارد این رشته بشم؟

  [پاسخ]

 4. میتونم با کارشناسی اموزش علوم تجربی از پس کنکور بیوتکنولوزی بربیام چون درسهای کارشناسی این دو متفاوته.

  [پاسخ]

 5. ضمنا کدوم کشور رو برای ادامه تحصیل در زمینه ی دارو های نوترکیب پیشنهاد میکنی. ممنون

  [پاسخ]

 6. با سلام. من دانشجوی سال اول ژنتیک و اصلاح تربیت مدرس ام. خیلی زیاد به داروهای نوترکیب علاقه دارم و میدونم ایران هم وضع بدی در این زمینه نداره و شرکت های بزرگی مثل سینوژن در این مورد کار میکنند. ایا من میتونم دکتری بیتکنولوژی برم و اصلا ایا برای کار روی دارو های نوترکیب باید بیوتک.. بخونم. ضمنا الان در حال مطالعه ی کتابهای بیوانفورماتیک هم هستم. لطفا راهنماییم کنید که چطور وارد این کار بشم. لطفا میل بفرستید. خیلی ممنون

  [پاسخ]

 7. باسلام.خسته نباشید.ببخشید من فارغ التحصیل رشته میکروبیولوژی هستم.من دوست دارم در زمینه تاثیر میکروبها در بهبود وضعیت کشاورزی کار کنم.باتوجه به این باید دررشته بیوتکنومیکروبی تحصیل کنم یا بیوتکنو کشاورزی؟

  [پاسخ]

 8. سلام من دانشجوی رشته ی مهندسی شیمی شاخه ی پتروشیمی.پالایش و گاز هستم میخوام بدونم ایا میتونم برای دکتری بیوتکنولوزی پزشکی . درمانی شرکت کنم؟ اگه میتونم فوق لیسانس باید چه شاخه ای برم؟

  [پاسخ]

  حسن پاسخ:

  سلام من دانشجوي كارشناسي بيوتكنولوژي تو دانشگاه آزادم.ميخاستم بدونم برا ارشد چه رشتهاي خوبه كه بخونم(آينده شغلي خوبي داشته باشه)؟؟اگه میشه خواهشا منابع ارشد رو برام بگین خیلی ممنون جوابم برام ایمیل فرمایین یا تو وب سایتم اگه زحمتی نیس برام کامنت بزارین باتشکر فراوان…

  [پاسخ]

 9. سلامومن دانشجوي كارشناسي بيوتكنولوژي تو دانشگاه آزادم.ميخاستم بدونم برا ارشد چه رشتهاي خوبه كه بخونم(آينده شغلي خوبي داشته باشه)؟؟

  راستي منابع ارشدم بگين.ممنون

  [پاسخ]

 10. سلام من امسال کنکوری ام . خیلی دوست دارم این رشته رو بخونم . لطفا راهنماییم کنید که حداکثر با چه رتبه ای می تونم بیارمش ؟ تشکر

  [پاسخ]

 11. سلام من پزشکم میخواستم بدونم سهمیه خاصی برای دکترا حرفه ای در امتحان ورودی بیوتکنولوژی دارویی وجود داره یا اخبار کذب؟بهتره بچسبم به امتحان تخصص به توصیه دوستان؟

  [پاسخ]

 12. سلام من کلاس سوم دبیرستان هستم.خیلی دلم میخواد تواین رشته قبول بشم ولی وقتی دیدم نوشتین رتبه ی 150و173و…یه جورایی ناامید شدم.لطفا به حداکثر رتبه ای که میشه باهاش تو این رشته قبول شد هم اشاره کنین. درضمن اگه میشه راجب اینده ی این رشته (شغل)هم بیشتر توضیح بدین.

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  عزیزم شما میتونید دوره کارشناسیت رو یکی از شاخه های زیست شناسی بخونی بعدش برای ارشد بیوتکنولوژی میکروبی یا پزشکی شرکت کنی.

  [پاسخ]

 13. سلام من دانشجوی کارشناسی گیاهپزشکی هستم میخواستم بدونم میتونم بیوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم

  [پاسخ]

 14. من کارشناس زیست گیاهی(علوم پایه) هستم،معدلم هم15 است.آیا امکان شرکت در رشته بیوتکنولوژی را دارم؟اگه آره،کدام گرایش بیوتکنولوژی میتونم شرکت کنم؟ تشکر

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  بله بیوتکنولوژی میکروبی و پزشکی که ماله وزارت بهداشته و کشاورزی که البته ماله گروه کشاورزیه.

  [پاسخ]

 15. سلام من لیسانس زیست شناسی عمومی با معدل13 از دانشگاه پیام نور هستم سطح زبان ام هم خوبه می تونم برای ارشد بیوتکنولوزی بخونم

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  بله میتونید منتها دقت کنید این رشته نیاز به خلاقیت بالایی در ژنتیک میکروبی داره با اسمش اغفال نشید

  [پاسخ]

 16. سلام ببخشید یه سوال داشتم. از چه رشته دانشگاهی میشه به بیوتکنولوژی رفت؟ اصلا این کار امکان پذیره؟ و یا اگه یک فرد در دانشگاه یه رشته بخونه و دریه درسی در المپیاد کشوری شرکت کنه و مدال طلا بگیره میتونه به این رشته بره؟

  [پاسخ]

  مریم حکیمی تبار پاسخ:

  از چه رشته ای نانوتکنولوژی پزشکی دکترا میشه رفت

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  سلام می خواستم بدونم ارشد بیوتکنولوژی پزشکی ریاضی و فیزیکش زیاد-سخته؟

  [پاسخ]

 17. من کارشناس شیمی هستم ومعدل دوره لیسانسم کمتراز 15است خیلی به رشته بیوتکنولوژی علاقه دارم آیا میتوانم ارشد این رشته را شرکت کنم؟اگرممکن است لطفا منبع ارشد را هتحان ارشد را هم معرفی کنید .هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم!!!

  [پاسخ]

  kasra پاسخ:

  سلام به من ای میل بزنید تا بفرستم kasrakasrakasra@yahoo.com

  [پاسخ]

  kasra پاسخ:

  ای میل بفرستم kasrakasrakasra@yahoo.com

  [پاسخ]

 18. سلام من دانشجوی رشته علوم کامپوترهستم آیامی توانم برای ارشد و دکترا بیو تکنولوژی بخوانم….

  [پاسخ]

 19. من دانشجوی کارشناسی بیوتکنو هستم اما معدل نیم سال اولم زیر15 هست شرایط ارشد رو از دست دادم؟

  [پاسخ]

 20. سلام من دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی از دانشگاه ازاد ورامینم میخواستم بدونم من میتونم برای ارشد بیوتکنولوژی گرایش دارویی شرکت کنم وچه شرایطی باید داشته باشم در ضمن میخواستم مراجع کتابهایی که برای ارشد بخوانم را بهم معرفی کنید ممنون

  [پاسخ]

  مریم پاسخ:

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی خارج هستم و میخوام بدونم برای دکترا در چه گرایش هایی میتونم شرکت کنم؟ آیا بیوشیمی هم محسوب میشه؟

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  سلام من دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی هستم ایابرای کنکورارشدبایدگرایش انتخاب کنم یابرای دکتری؟

  [پاسخ]

  میلاد پاسخ:

  برای ارشد به سایت زیر برو اطلاعات کاملی داره http://www.ussb.ir

  [پاسخ]

 21. سلام من دانشجو ترویج کشاورزی پیام نور هستم میخواستم بدونم : برای ارشد میتونم بیوتکنولوژی کشاورزی بخونم؟ بیتکنولوژی پزشکی و دارویی چطور؟ معدلم همه ترم ها باید از 15 بالاتر باشه؟ اون مورد تافل که گفتین چی ؟

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  اینطوری که من دارم تو سایت میبینم اکثرا بدون اینکه بدونن این رشته چیه فقط گول اسمش رو خوردن!!! متاستفم اسمای گرایشات بیوتکنولوژی قشنگن اما تو ایران بازار کار ندارن و پاس کردن واحدهای درسیشم راحت نیست. شما میتونی ارشد تغییر رشته بدی اما ارشدت 3سال طول میکشه.

  [پاسخ]

 22. سلام من میخواستم ببینم از چه رشته هایی میشه ارشد بیوتکنولوزی دادلطفه جواب بدهید

  [پاسخ]

 23. با سلام.ميخواستم بدونم ارشد سراسري براي رشته( مهندسي شيمي-گرايش بيو تكنولوزي و داروسازي) كدوم دانشگاهها داره و چند نفر ظرفيت در كل كشور داره؟؟..با تشكر.

  [پاسخ]

 24. سلام.ممنون از اطلاعاتتون. من کارشناسی بهداشت حرفه ای دارم،برای ارشد بین رشته های بهداشت حرفه ای،سم شناسی،نانوتکنولوژی و بیوتکنولوژی پزشکی موندم.علاقه م بیشتر به فیلد پزشکیه.خیلی تحقیق کردم،الان بیوتک بیشتر نظرمو جلب کرده ولی مطمئن نیستم بهترین انتخابه یا نه،ممنون میشم کمکم کنید تصمیم بگیرم،واقعا دیگه موندم،وفرصت زیادی هم ندارم. در مورد بازار کار،آینده،ظرفیت پذیرش و هرچی که فکرمیکنید کمک میکنه.. تشکر

  [پاسخ]

  azam پاسخ:

  سلام من دانشجوی علوم ازنایشگاهی هستم.درباره بازارکار رشته بیوتکنولوژی پزشکی می خواستم بدونم

  [پاسخ]

 25. آره حتما اگه بعد سال سوم اصلاح نباتات رو انتخاب کنید، بیوتکنولوؤی از شاخه های ارشد این رشته ست

  [پاسخ]

 26. سلام اول که خسته نباشید بعدم اینکه آرزو میکنم بتونید یه کار واسه خودتون پیدا کنید اما کار پیدا کردن ربطی به معدل نداره من کسیو میشناسم که با لیسانس علوم دام تونسته تو تهران 2تا شرکت بزنه و کلی هم پول و پله بدست بیاره اگه منتظر معجزه باشیم تو هیچ رشته ای کار نیست اونم تو ایران اما واسه یه کار بلد و پرتلاش همیشه کار هست با احترام

  [پاسخ]

 27. با سلام من لیسانس زیست شناسی دارم اگر در کنکور سراسری در رشته بیوتکنولوژی قبول بشم آیا واحدهای عمومی کارشناسی و بعضی از واحدهای تخصصی زیست شناسی که با دروس بیونکنولوژی یکی هستند تطبیق واحد داده میشه؟

  [پاسخ]

 28. سلام وباعرض خسته نباشید مطالبتان عالیه انشالله موفق باشین میشه بهم کمک کنین که من کارشناسی علوم کشاورزی میخونم و یک سال تا ارشد وقت دارم میخواستم بدونم بازار کار ارشد بیو تکنولوزی کشاورزی خوبه یا نه بازار کار داره یانه؟و مادگی برای ارشد وروش خوندنم به چه صورتی باشه خیلی ممننوم انشالله موفق باشین.

  [پاسخ]

 29. سلام من دانشجوی رشته مدیریت دانشگاه پیام نور هستم. ایا میتونم در فراگیر پیام نوردر رشته شیمی یابیوتکنولوژی وارد رشته داروسازی بشم.لطفا کمکم کنید اگه رشته دیگه ای هست بهم بگید

  [پاسخ]

 30. سلام من لیسانس زیست شناسی عمومی از پیام نور دارم و الان دارم برای کنکور ارشد وزارت بهداشت رشته بیوتک پزشکی می خونم به نظر شما این بهتره که همین طور به راهم ادامه بدم یا اینکه دوباره کنکور سراسری بدم برای دکترای بیوتک پیوسته؟ چونکه به هر حال هدف من گرفتن دکترا توی این رشته هست. لطفا جوابم رو بدین که اگه راه دوم بهتره بتونم خودمو به کنکور 91 برسم. سپاس

  [پاسخ]

 31. با سلام من رشته ی دکترای دامبزشکی هستم میشه در ازمون phdبیوتکنولوژِی شرکت کنم؟ موضوع سلولهای بنیادی هم مربوط به این رشته می شه؟

  [پاسخ]

 32. هر ساله برای بیوتکنولوژی فقط 10 نفر برای دکترا انتخاب می کنند (آزمون سراسری) پس باید رتبه ی خیلی خوبی بیاری.

  [پاسخ]

 33. سلام من دارای مدرک کارشناسی مهندسی بهداشت محیط هستم میخواستم بدونم میتونم با این مدرک ارشد بیوتکنولوژی بخونم؟

  [پاسخ]

  الهه پاسخ:

  با سلام من کارشناس بهداشت عمومی هستم میتونم ارشد بیوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم؟و اینکه چطور میتونم با گرفتن دکترای این رشته داروخانه تاسیس کنم؟ با تشکر

  [پاسخ]

  مهرداد پاسخ:

  با سلام من در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی رشته اقتصاد کشاورزی می باشم آیا میتوانم واسه ارشد رشته بیوتکنولوژی پزشکی امتحان بدم؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *