معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)

رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در کشور ما از سال ۱۳۷۸ در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود.
این رشته از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد دروس مشترک معرفتی- نظری، علوم پایه، پزشکی، مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد ۵۵۰ نمره تافل و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر در صورتی که معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی ۱۵ باشد، می توانند وارد مرحله دوم یعنی مقطع کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از ۶ گرایش بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی و دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی) را انتخاب کرده و بعد از گذراندن ۴۸ واحد در یکی از گرایشهای تخصصی، و انجام معادل ۶ واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه ۲ واحد سمینار از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. در این مرحله در صورتی که میانگین نمرات دروس مقطع کارشناسی ارشد آنها حداقل ۱۶ باشد، می توانند در امتحان جامع شرکت کنند و در صورت موفقیت در این امتحان، وارد مرحله دکترای تخصصی (D.Ph ) خواهند شد و رسما برای ثبت پایان نامه دکتری اقدام کنند.
به عبارت دیگر دانشجویان این رشته نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید شرایط لازم را داشته باشند، یعنی باید میانگین معادل بالایی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در یک آزمون رقابتی شرکت نمی کنند.

توانایی های لازم:
رشته بیوتکنولوژی از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی دانشجو می پذیرد چرا که بعضی از گرایشهای این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایشها به رشته های مهندسی مربوط می شود.
گفتنی است که دوره دکترای مستقیم بیوتکنولوژی، دوره آموزشی خاصی است که مناسب با توانایی های دانشجویان سرآمد به صورت پیوسته و فشرده تنظیم شده است و با پذیرش دانشجویانی که از نظر بهره هوشی، قدرت درک و استدلال، توان نوآوری و خلاقیت، خودآموزی و استفاده مناسب از وقت، علاقه و انگیزه شدید به یادگیری و توانایی های ذهنی و روانی سرآمد همگنان خود هستند، آنان را برای اخذ درجه دکتری در این رشته آماده می کنند.
از همین رو نیمی از ظرفیت پذیرش این رشته به داوطلبانی اختصاص دارد که در مرحله ما قبل نهایی المپیادهای دانش آموزی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زیست شناسی پذیرفته شده باشند و نیمی دیگر نیز به داوطلبانی که از طریق آزمون سراسری وارد شده و نمره کل آزمون سراسری آنها از ۱۰۰۰۰ کمتر نباشد. برای مثال در اولین سال ارائه این رشته، آخرین رتبه قبولی ۱۷۳ و در سال دوم، آخرین رتبه قبولی ۱۵۰ بود.
در ضمن از پذیرفته شدگان این رشته، مصاحبه علمی به عمل می آیند تا دانشجویانی که واقعا علاقه مند بوده و انگیزه علمی لازم را دارند، وارد این رشته شوند.

موقعیت شغلی در ایران:
رشته بیوتکنولوژی، یک رشته جدید است و بی شک مدتی زمان خواهد برد تا فارغ التحصیلان آن، جایگاه واقعی خویش را پیدا کنند اما این به معنای آن نیست که موقعیت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته مهیا نمی باشد. چون زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آبهای شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.
از سوی دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاهها مشغول به فعالیت شوند.

درسهای این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک بین گرایشهای مختلف بیوتکنولوژی:
روانشناسی عمومی، فلسفه عمومی، فلسفه هنر و زیبایی شناسی، فلسفه و روش شناسی علوم، تاریخ علم، روش تحقیق، مبانی منطق، منطق ریاضی، اصول مبانی مدیریت صنعتی، آشنایی با قرآن کریم، مبانی علم و حقوق و روابط بین الملل، اصول علم اقتصاد، ریاضی عمومی، آمار و احتمالات، محاسبات علمی عددی، شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، موج و حرارت، فیزیک جدید، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی،زیست شناسی مولکولی، ژنتیک عمومی، ژنتیک میکروارگانیسم ها، اصول مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی عمومی، میکروبیولوژی کاربردی، بیوشیمی ساختمانی، متابولیسم، روش های بیوشیمی و دستگاهها، ایمنی شناسی، زیست شناسی پرتوی، اصول مهندسی بیوشیمی، موازنه جرم و انرژی، مکانیک سیالات، انتقال حرات، انتقال جرم، مبانی بیوتکنولوژی پزشکی، مبانی بیوتکنولوژی مولکولی، مبانی بیوتکنولوژی کشاورزی، مبانی بیوتکنولوژی محیطی، مقررات زیست ایمنی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی پزشکی:
ایمونوژنتیک، ایمنی شناسی سلولی – مولکولی، ژنتیک پزشکی، متابولیت های میکروبی، فاراماکوژنتیک، فرآورده های نوترکیب، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی محیطی و دریایی:
فروشوئی میکروبی، تصفیه بیولوژیکی فاضلابها، تصفیه بیولوژیکی آلاینده های خطرناک، آلودگی دریا و بیوتکنولوژی دریایی، پاکسازی زیستی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک، میکروبیولوژی محیطی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی مولکولی:
بیوفیزیک سلولی مولکولی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی، ساختمان و عمل پروتئین ها، ساختمان و عمل اسیدهای نوکلئیک، زیست شناسی مولکول پیشرفته، بیولوژی سلولی- مولکولی تکوینی، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش فرآورش زیستی:
مهندسی واکنش های شیمیایی، فرآیندهای جداسازی، طراحی راکتورهای بیوشیمیایی(بیوراکتورها)، مبانی بیوتکنولوژی تخمیر، پدیده های انتقالی در سیستم های بیوشیمی، کنترل فرآیند، طرح و اقتصاد مهندسی، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی:
سیتوژنتیک(کلاسیک و نوین)، اصول اصلاح نباتات، اصلاح نباتات پیشرفته، کشت بافت گیاهی و کاربردهای آن، تعیین نقشه ژنی گیاهی(کلاسیک ونوین)، ژنتیک مولکولی گیاهی، روشهای نوین انتقال ژن به گیاهان، آفات و بیماریهای گیاهی، مهندسی ژنتیک پیشرفته.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی میکروبی:
میکروبیولوژی محیطی، فیزیولوژی میکروارگانیسم ها، پدیده های تخمیری، پروتئین ها و پلی ساکاریدهای میکروبی، بیوتکنولوژی غذایی، بیوتکنولوژی آرکی باکترها، آنتی بیوتیکها، بیوتکنولوژی قارچ ها.

مقطع دکترای بیـوتکنولـوژی داروئی:

تعریف و اهداف

دوره دکتری (.Ph.D) رشته بیـوتکنولـوژی (گرایش داروئی)، بالاترین مقطع تحصیلی در این رشته می باشد که به اعطاء مدرک می‌انجامد و مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که به منظور نیل به اهداف مشروحه زیر برقرار گردیده است:

الف : تربیت نیروی انسانی و متخصص و متبحر در رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشکده‌های داروسازی و مراکز پژوهشی کشور.

ب : تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب برای صنایع داروسازی کشور جهت تولید و کنترل مواد اولیه داروئی بیولوژیک به منظور خود کفایی کشور.

نقش و توانایی

نقش فارغ‌التحصیلان این رشته در جهت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی در زمینه‌های مختلف این رشته از قبیل تولید مواد اولیه داروئی، تولید مواد بیولوژیک، کنترل بیولوژیک داروها، بدست آوردن مواد اولیه بیـولـوژیک جدید از سلـول‌های حیـوانی، قـارچ ها، باکتـری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها می‌باشد.

شرایط ورود

 •  داشتن دانشنامه دکتری حرفه‌ای داروسازی

 •  قبولی در امتحان ورودی پذیرش دستیار دوره بیوتکنولوژی (گرایش داروئی)

 • امتحان ورودی از دروس زیر انجام خواهد شد :

 • میکروب شناسی ۲۰%

 • ایمونولوژی ۲۰%

 • بیوشیمی و بیولوژی ملکولی ۳۰%

 • بیوتکنولوژی ۳۰%

شکل برنامه و واحدهای درسی

طول مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری (Ph.D) رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای دانشجویان تمام وقت، ۴/۵ سال است که شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می‌باشد. مرحله آموزشی از زمان پذیرفته شدن دانشجو در امتحان ورودی آغاز می‌شود و دانشجو پس از طی دوره آموزشی و گذراندن امتحان جامع وارد مرحله پژوهشی می‌گردد . طول مدت مجاز مرحله آموزشی ۴ نیمسال است. طول هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته کامل بوده و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری نیز یک ساعت در هفته می‌باشد. مرحله پژوهشی پس از قبولی داوطلب در امتحان جامع آغاز شده و با تدوین رساله و دفاع از آن پایان می‌پذیرد. دانشجو می‌تواند تحقیقات اولیه مرحله پژوهشی را در مرحله آموزشی آغاز نماید ولی ثبت نام رسمی برای رساله، منوط به موفقیت او در امتحان جامع است. سایر مقررات طبق آخرین آئین نامه آموزشی دوره دکتری (Ph.D) شورای عالی برنامه‌ریزی می‌باشد.

– تعداد واحدهای درسی :

دانشجوئی که برای دکتری (Ph.D) ثبت نام می کند موظف است ۳۰ واحد درسی جدول (الف) را در مدت مجاز دوره با موفقیت بگذراند. تعداد واحدهای رساله در مرحله پژوهشی ۲۰ واحد است و مجموع واحدهای آموزشی و پژوهشی ۵۰ واحد خواهد بود.

ضرورت و اهمیت
بیوتکنولوژی، روش جدید بدست آوردن بسیاری از داروهاست که به سرعت در حال گسترش در تمامی علوم و علی‌الخصوص داروسازی می‌باشد. با توجه به گسترش دانشکده‌های داروسازی در سراسر کشور (۱۰ دانشکده) و تشکیل دوره‌های تخصصی داروسازی و نیاز به متخصصین رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای تدریس واحدهای درسی عمومی و تخصصی این رشته و همچنین با توجه به
سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه خودکفایی در تولید مواد اولیه داروئی و توجه به این واقعیت که در حال حاضر حدود %۵۰ مواد اولیه داروئی وارداتی کشور محصول مستقیم و یا مشترک بیوتکنولوژی می باشند و تمامی پیش بینی ها نشان دهنده این امر است که در سال ۲۰۱۰، این میزان به حدود ۷۰ % خواهد رسید، دوره دکتری (Ph.D) بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع کمبودها و تأمین نیروی انسانی ماهر برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صنایع داروئی ارائه می گردد.

منبع: روزنامه آفرینش، انستیتو پاستور ایران

Share

319 دیدگاه در “معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)”

 1. سلام من کارشناسی علوم هستم میخواستم ببنیم کارشناسای رشته من کاری در زمینه ژنتیک و بیوتک در آزمایشگاه با همین مدرک میتونن انجام بدن؟منظورم کارای تحقیقی نیست.کلا پذریش نیرو با این مدرک برای این فیلد در آزمایشگاه داریم؟

  [پاسخ]

 2. سلام من سال 86 در مقطع ارشد این رشته از دانشگاه دولتی با معدل 6/17 فارغ تحصیل شدم الان هم بیکارم. ممنون

  [پاسخ]

 3. سلام من کارشناسی زیست شناسی عمومی دارم برای ارشد بین دو رشته ژنتیک و بیوتکنولوژی مردد هستم می خواستم بازار کار رشته بیوتکنولوژی و ژنتیک را بدونم ممنون

  [پاسخ]

 4. سلام من کارشناسی بیوتکنولوژی میخونم بالیسانس بیوتکنولوژی درچه رشته ای میتونم درمقطع فوق لیسانس شرکت کنم؟

  [پاسخ]

 5. سلام؛ازتون واقعأ ممنونم مطالبتون واقعأ عالی بود؛من دانشگاه ازاد همین رشته رو میخونم؛خواستم بپرسم که باتوجه باین که دانشگاه تهران؛برای مراحل کارشناسی به ارشد؛وارشد به دکترا؛فقط ازبین دانشجوهای خودش امتحان میگیره؛برای امثال من راهی برای امتحان و ورود به دانشگاه تهران واسه کارشناسی ارشد هست؟
همچینین باتوجه باین که این رشته رو دربین دانشگاههای دولتی فقط دانشگاه تهران داره؛ولی دانشگاههای ازاد این رشته رو دارن؛کنکور ارشد بیوتکنو در دانشگاههای دولتی هم برگذار میشه یانه؟
خیلی وقتتونو گرفتم؛شرمنده؛اماواقعأ واسم چند وقت بود؛سوال بود؛جواب بدید به هر دوسوالم واقعأ ممنون‏!‏

  [پاسخ]

 6. با سلام من دانشجوي ترم 4 علوم ازمايشگاهي هستم مي خواستم ببينم برا ارشد ميتونم بيو تكنولوژي دارويي بخونم؟ اگر نه بيو پزشكي؟و منابع ودروس مورد امتحان چيست؟

  [پاسخ]

 7. باسلام من لیسانس زیست دارم میشه با مدرک دکتری بیوتکنولوژی داروخونه تاسیس کرد یانه

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله می توانید . ولی مسئول فنی داروخانه باید داروساز باشد.

  [پاسخ]

 8. سلام ببخشيد ميشه درموردبازاركار نانوبيوتكنولوري وبيوتكنولوزي بزشكي بنويسيد خاهش ميكنم جوابش روبنويسيد برام خيلي خيلي مهمه براارشد ميخام بع من معدل كارشناسيم 13شده ميتونم بيوتكنولوزي بزشكي بخونم تورو خدا جوابش رو بديدجواب هردوسوالم روبنويسيد تورو خدا

  [پاسخ]

 9. با سلام من ترم یک رشته ذراعت واصلاح نباتات هستم میشه واسه ارشد بیوتکنو لوزی پذشکی قبول شد

  [پاسخ]

 10. سلام من دانشجوی ترم 7 میکروبیولوژی هستم و علاقه زیادی به ژنتیک دارم ولی به دلایلی منصرف شدم ورشته ی بیوتکنو بهم پیشنهاد شده قدرت استدلال و فهم مساءل بالایی دارم ولی حفظیاتم بده با این شرایط چی بهم پیشنهاد میکنید؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  اگر به رشته مورد نظر علاقه مندید و آینده شغلی آنرا در نظر گرفته اید ؛ کندی در حفظیات قابل جبران بوده و جای نگرانی ندارد. پیروز باشید

  [پاسخ]

 11. سلام ازبين اين رشته ها كدوم بازار كار خوبي داره برا ارشد بيوتكنولوژي بزشكي بيوتكنولوژي ميكروبي ميكروب شناسي باليني بيوشيمي باليني

  [پاسخ]

 12. با سلام.من دانشجوی ترم7 گیاهبزشکی هستم.به نظر شما ارشد بیوتکنولوژی امتحان بدم یا گیاهان دارویی؟ادامه تحصیل در کدام رشته بهتره؟(از نظر بازار کار)

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام اشتغال در هر رشته ای مستلزم علاقه به ان می باشد. از نظر ما گیاهان دارویی اولویت دارد. ولی نظر نظر شماست

  [پاسخ]

 13. سلام،من دانشجوی کارشناسی ارشد باکتری شناسی هستم،میتونم دکترا بیوتکنولوژی شرکت کنم؟؟ممنون

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام لطفا به دفترچه آزمون مراجعه کنید. لینک دانلود1 : http://sanjeshpc.persiangig.com/pdf/PHD90%28www.sanjeshpc.com%29.zip لینک کمکی : http://arshaddvd.com/sanjeshpc/PHD90http://www.sanjeshpc.com.zip موفق باشید

  [پاسخ]

 14. سلام.من ذانشجوی مهندسی شیمی_صنایع غذایی هستم.می خواستم ببینم برای ارشد چه رشته ای برم؟احساس می کنم رشته کارشناسی ام خیلی بیخوده.و رشته ای من در آوردی هست.باید چی کار کنم؟ با تشکر

  [پاسخ]

 15. سلام: خسته نباشید. می خواستم منابع ارشد بیوتکنولوژی دریا رو بپرسم واینکه میشه از یه رشته دیگه وارد ارشد این رشته شد؟

  [پاسخ]

 16. سلام.خیلی ممنون از اطلاع رسانی تون.من الان دانشجوی ترم 4 کارشناسی علوم آزمایشگاهی ام.میخوام یه رشته واسه ارشد انتخاب کنم.به رشته های تحقیقاتی هم خیلی علاقه دارم.حالا باید رتبم چند باشه؟ واقعا گیج شدم.نمیدونم چه رشته ای برم.باید از همین الان برنامه ریزی کنم.خواهش میکنم کمکم کنید.

  [پاسخ]

 17. با سلام برای ارشد به نظرتون میکروبیولوژی بهتره یا بیوتکنولوژی. من خودم کارشناسی میکروبیولوژی خوندم.

  [پاسخ]

  باران پاسخ:

  سلام من لیسانس گفتار درمانی دارم …می خواستم بدونم می تونم برای ارشد در رشته بیو تکنولوژی پزشکی شرکت کنم ؟؟

  اگر بله …. چند نفر پذیرش داره ؟ چه دانشگاه هایی و با چه رتبه هایی ؟؟

  [پاسخ]

  مائده پاسخ:

  سلام من دانشجوی مامایی سال آخر هستم، میخواستم بدونم میتونم واسه ارشد بیوتک امتحان بدم یا نه؟! و اینکه کدوم دانشگاه های سراسری این رشته را در مقطع کارشناسی ارشد ارائه میدن؟! حدودا چه رتبه ای نیاز داره برای قبولی؟ ممنون

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ:

  سلام خسته نباشید من دانشجوی رشته بیوتکنولوژی هستم منابع ارشد بیوتکنولوژی پزشکی چیا هستن؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 18. بسمه تعالی سلام خیلی ممنون خیلی عالی بود!بلاخره فهمیدم تواین رشته چه خبره!!فقط یه سوال:من امسال پیش(تجربی)هستم رتبه ام باید چقدرباشه تا بیوتکنولوژی قبول شم؟ درپناه حق باشید

  [پاسخ]

  مهسا پاسخ:

  سلام من پیش تجربی هستم می خواست مبدونم رتبه لازم برای بیوتکنولوژی چنده؟

  [پاسخ]

 19. من دانشجوی رشته آموزش و ترویج کشاورزی هستم میخواستم سوال کنم برای ارشد میتونم از بین رشته های بیوتکنولوژی شرکت کنم

  [پاسخ]

 20. سلام خسته نباشید من رشته ی بیوتکنولوژی رو خیلی دوس دارم ولی جون جزء رشته های ارشد رشته ی خودم نیست باید ازمون بدم ولی ارشدگیاهان دارویی رو میتونم بدون ازمون بخونم الان نمیدونم موقعیت کدوم یکیشون برام بهتره اگه میشه حتما راهنماییم کنید

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  رشته گیاهان دارایی از رشته های بسیار خوب است و باز کار مطمئن و پر سودی دارد. قابلیت کارافرینی در این رشته بالاست و تقاضای جهانی برای رشته همیشه قابل توجه بوده و هست.

  [پاسخ]

 21. برای کارشناسی ارشد از چه رشته هایی میتوان به رشته ی بیوتکنولوژی(هر گرایشی) تغییر رشته داد؟

  [پاسخ]

 22. باسلام بنده در رشته بيوتكنولوژي كشاورزي قبول شده ام سوال اينجانب اينكه ايا اين رشته اينده شغلي و كاري مناسب دارد يا خير؟ با تشكر البته بنده قبولي در دانشگاه پيانم نور تهران هستم.

  [پاسخ]

 23. باسلام بنده در رشته بيوتكنولوژي كشاورزي قبول شده ام سوال اينجانب اينكه ايا اين رشته اينده شغلي و كاري مناسب دارد يا خير؟ با تشكر

  [پاسخ]

 24. با سلام من نیلوفر میرم سوم دبیرستان.به رشته های تحقیقاتی علاقه دارم رشتمم هم ریاضیه.برای تحصیل در این رشتهبیوتکنولوژی کسب چه رتبه ای تو کنکور الزامیه؟چه دانشگاهای دولتی این رشته را دارند؟مرسی منتظر جوابتون هستم

  [پاسخ]

 25. سلام من امسال قراره از مهر ماه دانشجو بشم رشته ی مهندسی شیمی آیا می تونم ارشد بیوتکنولوژی بخونم؟

  [پاسخ]

 26. دانشجوی رشته ی بیوتکنولوژی دانشگاه آزاد هستم ، آیا امکان ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایران و جود دارد ؟

  [پاسخ]

 27. با سلام در مورد سوال اینجانب که آیا دانشجویان ارشد بیوتکنولوژی (گیاهی) کشاورزی می توانند در آزمون دکترای فارماکوگنوزی شرکت کنند یا نه! پاسخی داده نشد چراکه بنده ارشد بیوتکنولوژِ کشاورزی ام نه کشاورزی صرف که می بایست لیسانس داروسازی داشته باشم ! خواهشاً در این مورد بررسی شود و شک این حقیر را برطرف نمائید. با نهایت سپاسگزاری

  [پاسخ]

 28. اگه بخوام بین بیوتک و پزشکی ی مقایسه ی دقیق انجام بدهم میشه ی کم از مزایا ئ بدی های هر ئو رشته بگید؟ خیلی گیجم اخه رتبم عالیه نمیخام با ی انتخاب اشتباه اینده امو خراب کنم ی دنیا ممنون!

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام هر دو رشته بسيار با ارزشند. لطفا اولويتهاي خود را فهرست كرده و سپس تصميم بگيريد كه كداميك از اين دو رشته شما را بهتر به خواسته تان رهنمون مي كند. پيروز باشيد

  [پاسخ]

 29. سلسلام بنده دانشجوی ارشد بیوتکنولوژی گرایش کشاورزی ام آیا می توانم در آزمون دکترای تخصصی فارماکوگنوزی شرکت کنم یا نه ! ممنون

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام دانشجويان دكتري عمومي داروسازي، پزشكي عمومي ، كليه رشته هاي كارشناسي ارشد ( فوق ليسانس) در رشته‌هاي مختلف شيمي، زيست شناسي، بيوتكنولوژي، بيوشيمي، علوم گياهي، كشاورزي- فقط به شرط دارا بودن ليسانس داروسازي مجاز به ثبت نام در اين رشته ميباشند

  [پاسخ]

  علیرضا پاسخ:

  با سلام من فارغ التحصیل رشته کشاورزی در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد مشهد هستم. می خواستم بدونم که میشود در مقطع دکتری برای رشته بیوتکنولوژی پزشکی در دانشگاه های تهران کاری کرد؟ اگر میشود به چه صورت ؟ اگر امکان دارد جواب خود را به ایمیل اینجانب ارسال نمایید. با تشکر

  [پاسخ]

 30. سلام، من از آزاداین رشته{بیوتکنولوژی} قبول شدم،آیا به پای سراسریش می رسه؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله – نگران نباشيد.

  [پاسخ]

  آیدا پاسخ:

  سلام،برای آیندش(بازار کار)نگران نباشیم که؟آخه میگن باید بیوتکنولوژی رو هر کی خوند تا دکتری اش بره تا مشغول کار شه…

  [پاسخ]

 31. سلاسلام خسته نباشید من کارمند شاغل در واحد پژوهش هستم لیسانس پرستاری دارم به نظر شما ارشد رشته ی بیوتکنولوژی پزشکی چه کاربردی برای وضعیت فعلی من دارد؟ آیا ارشد پرستاری را ادامه دهم یا ارشد این رشته(به هر دو علاقه دارم)؟ با توجه به معرفی این رشته در وب سایت نمیدونم باز هم میتوانم من از این مدرک استفاده کنم ممنون از پاسخگویی شما سلامت و پیروز باشید

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام در رابطه با كاربرد اين رشته در متن مقاله – توضيح لازم داده شده است.اما انتخاب شما منوط به موافقت سازماني است كه در ان مشغول بكار هستيد.

  [پاسخ]

 32. من خودم کارشناس اتاق عمل هستم ولی از رشتم خوشم نمیاد چون کلا از کار عملی خوشم نمیاد ولی عاشق کارای تحقیقاتیم و دارم برای کارشناسی ارشد بیوتکنولوزی درس میخونم البته رشته اتاق عمل بازار کارش خوبه0

  [پاسخ]

 33. سلام! جدول “الف” رو چرا نذاشتید؟ از رشته بیوشیمی هم میشه بیوتکنولوژی قبول شیم!! اگه میشه واح هایی رو که باید از کارشناسی تا دکترا رو هم بذارید! با تشکر

  [پاسخ]

 34. سلام من دانشجوی کارشناسی بیهوشی هستم آیا میتونم ارشد بیوتکنولوژی پزشکی امتحان بدم؟ آیا برای ورود به مقطع ارش این رشته به فراگیری زبان برنامه نویسی کامپیوتری نیاز هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *