معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)

رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در کشور ما از سال ۱۳۷۸ در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود.
این رشته از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد دروس مشترک معرفتی- نظری، علوم پایه، پزشکی، مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد ۵۵۰ نمره تافل و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر در صورتی که معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی ۱۵ باشد، می توانند وارد مرحله دوم یعنی مقطع کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از ۶ گرایش بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی و دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی) را انتخاب کرده و بعد از گذراندن ۴۸ واحد در یکی از گرایشهای تخصصی، و انجام معادل ۶ واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه ۲ واحد سمینار از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. در این مرحله در صورتی که میانگین نمرات دروس مقطع کارشناسی ارشد آنها حداقل ۱۶ باشد، می توانند در امتحان جامع شرکت کنند و در صورت موفقیت در این امتحان، وارد مرحله دکترای تخصصی (D.Ph ) خواهند شد و رسما برای ثبت پایان نامه دکتری اقدام کنند.
به عبارت دیگر دانشجویان این رشته نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید شرایط لازم را داشته باشند، یعنی باید میانگین معادل بالایی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در یک آزمون رقابتی شرکت نمی کنند.

توانایی های لازم:
رشته بیوتکنولوژی از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی دانشجو می پذیرد چرا که بعضی از گرایشهای این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایشها به رشته های مهندسی مربوط می شود.
گفتنی است که دوره دکترای مستقیم بیوتکنولوژی، دوره آموزشی خاصی است که مناسب با توانایی های دانشجویان سرآمد به صورت پیوسته و فشرده تنظیم شده است و با پذیرش دانشجویانی که از نظر بهره هوشی، قدرت درک و استدلال، توان نوآوری و خلاقیت، خودآموزی و استفاده مناسب از وقت، علاقه و انگیزه شدید به یادگیری و توانایی های ذهنی و روانی سرآمد همگنان خود هستند، آنان را برای اخذ درجه دکتری در این رشته آماده می کنند.
از همین رو نیمی از ظرفیت پذیرش این رشته به داوطلبانی اختصاص دارد که در مرحله ما قبل نهایی المپیادهای دانش آموزی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زیست شناسی پذیرفته شده باشند و نیمی دیگر نیز به داوطلبانی که از طریق آزمون سراسری وارد شده و نمره کل آزمون سراسری آنها از ۱۰۰۰۰ کمتر نباشد. برای مثال در اولین سال ارائه این رشته، آخرین رتبه قبولی ۱۷۳ و در سال دوم، آخرین رتبه قبولی ۱۵۰ بود.
در ضمن از پذیرفته شدگان این رشته، مصاحبه علمی به عمل می آیند تا دانشجویانی که واقعا علاقه مند بوده و انگیزه علمی لازم را دارند، وارد این رشته شوند.

موقعیت شغلی در ایران:
رشته بیوتکنولوژی، یک رشته جدید است و بی شک مدتی زمان خواهد برد تا فارغ التحصیلان آن، جایگاه واقعی خویش را پیدا کنند اما این به معنای آن نیست که موقعیت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته مهیا نمی باشد. چون زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آبهای شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.
از سوی دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاهها مشغول به فعالیت شوند.

درسهای این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک بین گرایشهای مختلف بیوتکنولوژی:
روانشناسی عمومی، فلسفه عمومی، فلسفه هنر و زیبایی شناسی، فلسفه و روش شناسی علوم، تاریخ علم، روش تحقیق، مبانی منطق، منطق ریاضی، اصول مبانی مدیریت صنعتی، آشنایی با قرآن کریم، مبانی علم و حقوق و روابط بین الملل، اصول علم اقتصاد، ریاضی عمومی، آمار و احتمالات، محاسبات علمی عددی، شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، موج و حرارت، فیزیک جدید، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی،زیست شناسی مولکولی، ژنتیک عمومی، ژنتیک میکروارگانیسم ها، اصول مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی عمومی، میکروبیولوژی کاربردی، بیوشیمی ساختمانی، متابولیسم، روش های بیوشیمی و دستگاهها، ایمنی شناسی، زیست شناسی پرتوی، اصول مهندسی بیوشیمی، موازنه جرم و انرژی، مکانیک سیالات، انتقال حرات، انتقال جرم، مبانی بیوتکنولوژی پزشکی، مبانی بیوتکنولوژی مولکولی، مبانی بیوتکنولوژی کشاورزی، مبانی بیوتکنولوژی محیطی، مقررات زیست ایمنی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی پزشکی:
ایمونوژنتیک، ایمنی شناسی سلولی – مولکولی، ژنتیک پزشکی، متابولیت های میکروبی، فاراماکوژنتیک، فرآورده های نوترکیب، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی محیطی و دریایی:
فروشوئی میکروبی، تصفیه بیولوژیکی فاضلابها، تصفیه بیولوژیکی آلاینده های خطرناک، آلودگی دریا و بیوتکنولوژی دریایی، پاکسازی زیستی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک، میکروبیولوژی محیطی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی مولکولی:
بیوفیزیک سلولی مولکولی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی، ساختمان و عمل پروتئین ها، ساختمان و عمل اسیدهای نوکلئیک، زیست شناسی مولکول پیشرفته، بیولوژی سلولی- مولکولی تکوینی، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش فرآورش زیستی:
مهندسی واکنش های شیمیایی، فرآیندهای جداسازی، طراحی راکتورهای بیوشیمیایی(بیوراکتورها)، مبانی بیوتکنولوژی تخمیر، پدیده های انتقالی در سیستم های بیوشیمی، کنترل فرآیند، طرح و اقتصاد مهندسی، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی:
سیتوژنتیک(کلاسیک و نوین)، اصول اصلاح نباتات، اصلاح نباتات پیشرفته، کشت بافت گیاهی و کاربردهای آن، تعیین نقشه ژنی گیاهی(کلاسیک ونوین)، ژنتیک مولکولی گیاهی، روشهای نوین انتقال ژن به گیاهان، آفات و بیماریهای گیاهی، مهندسی ژنتیک پیشرفته.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی میکروبی:
میکروبیولوژی محیطی، فیزیولوژی میکروارگانیسم ها، پدیده های تخمیری، پروتئین ها و پلی ساکاریدهای میکروبی، بیوتکنولوژی غذایی، بیوتکنولوژی آرکی باکترها، آنتی بیوتیکها، بیوتکنولوژی قارچ ها.

مقطع دکترای بیـوتکنولـوژی داروئی:

تعریف و اهداف

دوره دکتری (.Ph.D) رشته بیـوتکنولـوژی (گرایش داروئی)، بالاترین مقطع تحصیلی در این رشته می باشد که به اعطاء مدرک می‌انجامد و مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که به منظور نیل به اهداف مشروحه زیر برقرار گردیده است:

الف : تربیت نیروی انسانی و متخصص و متبحر در رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشکده‌های داروسازی و مراکز پژوهشی کشور.

ب : تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب برای صنایع داروسازی کشور جهت تولید و کنترل مواد اولیه داروئی بیولوژیک به منظور خود کفایی کشور.

نقش و توانایی

نقش فارغ‌التحصیلان این رشته در جهت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی در زمینه‌های مختلف این رشته از قبیل تولید مواد اولیه داروئی، تولید مواد بیولوژیک، کنترل بیولوژیک داروها، بدست آوردن مواد اولیه بیـولـوژیک جدید از سلـول‌های حیـوانی، قـارچ ها، باکتـری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها می‌باشد.

شرایط ورود

 •  داشتن دانشنامه دکتری حرفه‌ای داروسازی

 •  قبولی در امتحان ورودی پذیرش دستیار دوره بیوتکنولوژی (گرایش داروئی)

 • امتحان ورودی از دروس زیر انجام خواهد شد :

 • میکروب شناسی ۲۰%

 • ایمونولوژی ۲۰%

 • بیوشیمی و بیولوژی ملکولی ۳۰%

 • بیوتکنولوژی ۳۰%

شکل برنامه و واحدهای درسی

طول مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری (Ph.D) رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای دانشجویان تمام وقت، ۴/۵ سال است که شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می‌باشد. مرحله آموزشی از زمان پذیرفته شدن دانشجو در امتحان ورودی آغاز می‌شود و دانشجو پس از طی دوره آموزشی و گذراندن امتحان جامع وارد مرحله پژوهشی می‌گردد . طول مدت مجاز مرحله آموزشی ۴ نیمسال است. طول هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته کامل بوده و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری نیز یک ساعت در هفته می‌باشد. مرحله پژوهشی پس از قبولی داوطلب در امتحان جامع آغاز شده و با تدوین رساله و دفاع از آن پایان می‌پذیرد. دانشجو می‌تواند تحقیقات اولیه مرحله پژوهشی را در مرحله آموزشی آغاز نماید ولی ثبت نام رسمی برای رساله، منوط به موفقیت او در امتحان جامع است. سایر مقررات طبق آخرین آئین نامه آموزشی دوره دکتری (Ph.D) شورای عالی برنامه‌ریزی می‌باشد.

– تعداد واحدهای درسی :

دانشجوئی که برای دکتری (Ph.D) ثبت نام می کند موظف است ۳۰ واحد درسی جدول (الف) را در مدت مجاز دوره با موفقیت بگذراند. تعداد واحدهای رساله در مرحله پژوهشی ۲۰ واحد است و مجموع واحدهای آموزشی و پژوهشی ۵۰ واحد خواهد بود.

ضرورت و اهمیت
بیوتکنولوژی، روش جدید بدست آوردن بسیاری از داروهاست که به سرعت در حال گسترش در تمامی علوم و علی‌الخصوص داروسازی می‌باشد. با توجه به گسترش دانشکده‌های داروسازی در سراسر کشور (۱۰ دانشکده) و تشکیل دوره‌های تخصصی داروسازی و نیاز به متخصصین رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای تدریس واحدهای درسی عمومی و تخصصی این رشته و همچنین با توجه به
سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه خودکفایی در تولید مواد اولیه داروئی و توجه به این واقعیت که در حال حاضر حدود %۵۰ مواد اولیه داروئی وارداتی کشور محصول مستقیم و یا مشترک بیوتکنولوژی می باشند و تمامی پیش بینی ها نشان دهنده این امر است که در سال ۲۰۱۰، این میزان به حدود ۷۰ % خواهد رسید، دوره دکتری (Ph.D) بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع کمبودها و تأمین نیروی انسانی ماهر برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صنایع داروئی ارائه می گردد.

منبع: روزنامه آفرینش، انستیتو پاستور ایران

Share

319 دیدگاه در “معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)”

 1. سلام من می خواستم بدونم در مصاحبه این رشته از ما چی میپرسن ؟دوم اینکه ایا این رشته بازار کار بهتری نسبت به پزشکی داره؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 2. میشه من رو راهنمایی کنید که بین دورشته ی اتاق عمل وزیست شناسی مولکولی شاخه ی بیو تکنولوژی کدوم بهتر است

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  همه رشته خوب هستند و انتخاب آنها در درجه نخست به علاقه شما بستگی دارد . اتاق عمل بازار کار بهتری دارد.

  [پاسخ]

 3. با سلام ، من كارشناسي گياهان دارويي و معطر خوندم معدلم شانزده است مي تونم بيوتكنولوژي بخونم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اگه بخونم مي تونم تو اين رشته موفق باشم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 4. سلام من خیلی علاقه به رشته های پروهشی/تحقیقی دارم به نظر شما این رشته مناسب من هست؟

  [پاسخ]

 5. سلام.من دانشسجوي ترم4 علوم آزمايشگاهي پيوسته هستم.آيا ميتوانم دررشته بيوتكنولوژي گرايش داروئي شركت كنم؟شرايط ورودبه اين گرايش براي من چيه؟؟

  [پاسخ]

  مريم پاسخ:

  براي ديدن پاسخ سوالمون چكار بايد انجام دهيم؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  اگر موقع ثبت پرسش تيك مربوط به دريافت پاسخ از طريق ايميل را زده باشيد،جوابيه به آدرس ايميلتان (در صورت داده شدن پاسخ) ميل مي شود. در غير اينصورت بايد مجددا به صفحه اي كه سوال خود را مطرح كرده ايد مراجعه نماييد.

  [پاسخ]

 6. سلام.من ترم 6 کشاورزی(زراعت واصلاح)هستم.بعضی ترم ها معدلم کمتر از 15 شده، می خواستم بدونم میتونم ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی شرکت کنم؟ با تشکر.

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله می توانید.

  [پاسخ]

 7. سلام! ايا بايد قبل از کنکور سراسري براي ورود به اين رشته اعلام امادگي کنيم؟

  [پاسخ]

 8. سلام.كسي كه كارشناسي شيمي داره ميتونه ارشد بيو تكنولوژي ازمون بده؟ مرسي

  [پاسخ]

  درسا پاسخ:

  سلام من دانشجوی رشته اتاق عملم میخواستم بپرسم میتونم ارشد بیوتکنولوزی پزشکی شرکت کنم.با تشکر

  [پاسخ]

 9. سلام بنده فوق لیسانس بیوتکنولوزی کشاورزی هستم ایا میتونم در رشته دکتری بیوتکنولوزی پزشکی شرکت کنم ور ضمن میتوانید منابع ازمون دکتری بیوتکنولوزی کشاورزی رو معرفی کنید

  [پاسخ]

 10. سلام می خواستم بپرسم تا چه رتبه ای برا ارشد مهندسی داروسازی(مجموعه بیوتکنولوژی و داروسازی کد 1285 ) میشه قبول شد؟ تو این چند سال چه طور بوده ؟ ممنون

  [پاسخ]

 11. سلام كارشناس ميكروبيولوژي هستم آيا مي تونم در آزمون ارشد بيوتكنولوژي شركت كنم ؟ ممنون ميشم پاسخ بديد .

  [پاسخ]

 12. با عرض سلام و خسته نباشی دانشجوی رشته زراعت و اصلاح نباتات هستم . آیا میتونم فوق بیوتکنولوژی پزشکی رو امتحان بدم؟ممنون میشم اگه جوابمو بدی.

  [پاسخ]

 13. باسلام و عرض خسته نباشيد. كنكوري هستم. براي قبول شدن تو رشته بیوتکنولوژی دانشگاه سراسري تبريز بايد چه رتبه اي بيارم؟؟؟؟ يا تو اروميه چطور؟؟؟

  [پاسخ]

 14. سلام.با تشكر از اطلاعات مفيدتان. با داشتن مدرك كارشناسي بيوشيمي يا ژنتيك وياعلوم سلولي ومولكولي مشه براي كارشناسي ارشد بيوتكنولوژي اقدام كرد؟

  [پاسخ]

 15. من رشته ی بیوتکنولژی دانشگاه آزاد هستم معدلمم تاالان 14 بوده ترم 5 هستم می خام براارشدشرکت کنم اما متاسفانه نمی دونم چه گرایشیش شرکت کنم دانشگاه آزاد که چیزی نداره دولتیم امیدی ندارم لطفا راهنماییم کنید چون قصدداشتم سال دیگه براارشدشرکت کنم تا با نمونه سوالها آشنا شم فقطم دوس دارم تو رشتهی خودم شرکت کنم منتظرجوابتون هستم

  [پاسخ]

 16. من فوق شیمی قیزیک خوندم آیا میتونم دکترابیوتکنولوژی شرکت کنم؟ممنون

  [پاسخ]

 17. با سلام.کسی که مدرک کارشناسی بیوتکنولوژی رو از دانشگاه غیر انتفاعی گرفته باشه میتونه در ازمون کارشناسی ارشد بیوتکنولوزی شرکت کنه؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  اگر مدرك مورد نظر مورد تاييد وزارت علوم باشد بله.

  [پاسخ]

 18. من در رشته ی علوم دامی گرایش دام در حال تحصیل هستم و علاقه دارم که در رشتهی بیو تکنولوری شرکت کنم.سئال من این است که آیا من مستوانم در این رشته در کارشناسی ارشد شرکت کنم ودر کدام گرایش.آیا میتوانم در همه یکرایش ها شرکت کنم یا خیر.لطفا منابع را معرفی کنید.

  با تشکر.

  [پاسخ]

 19. سلام من ارشد مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی میخونم میخواستم ببینم دکترا هم داره یا نه؟

  [پاسخ]

 20. سلام من دانشجوی کارشناسی رادیولوژی هستم .ایا میتونم ارشد بیتکنولوژی شرکت کنم ؟ کدوم گرایشاشو ؟ ممنونم.

  [پاسخ]

 21. با سلام من ميخواستم بپرسم در رابطه با علوم دام كسي ميتونه منو راهنمايي كنه كه اگه بخوام تعيين گرايش در مقطع ارشد كنم در چه زمينه هايي ميتونم در رابطه با بيوتكنولوژي كار كنم؟ ضمنا من دانشجوي ترم 1 كارشناسي ارشد ناپيوسته هستم و ميتونم در گرايش هاي زير از ترم آينده ادامه بدم: 1- فيزيولوژي دام 2- مديريت دامپروري 3- تغذيه طيور 4- تغذيه نشخوار كنندگان 5- ژنتيك و اصلاح نژاد دام (ژنتيك كمي) 6- ژنتيك و اصلاح نژاد دام (ژنتيك مولكولي) ممنون javad.nabipour@gmail.com

  [پاسخ]

 22. باتشکر از مطالب فوق لطفا نام دانشگاههایی که دکترای تخصص بیوتکنولوژی پزشکی را ارایه می دهند و موارد وضرایب امتحانی را هم بیفزایید

  [پاسخ]

 23. سلام وممنون از اطلاعات مفیدتان من دانشجوی ترم اول رشته زیست گیاهی هستم.من علاقه مند به تحصیل در رشته بیوتکنولوژی هستم.لطفا درمورد دانشگاه هایی دراین رشته دانشجو می پذیرندو منابع کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی وهمچنین درموردرشته نانوبیوتکنوژی راهنمایی ام کنید.

  [پاسخ]

 24. آیایا با لیسانس ژنتیک می توان در گرایش بیوتکنولوژی مولکولی در مقطع ارشد ادامه تحصیل داد؟

  [پاسخ]

 25. سلام من در رشته حسابداری تحصیل کردم.اما چون علاقه ای به این رشته ندارم به همین دلیل میخوام تغییر رشته داده و در رسته بیوتکنولوژی تحصیل کنم.مدرک ذیپلم من تجربی است.البته قرار است در کشور هندوستان ادامه تحصیل بدهم. آیا مباحث درسی در کشور هند متفاوت است لطفآ جواب دهید ممنون

  [پاسخ]

 26. سلام سلام از شما تقاضای رفرانس برای شرکت در رشته بیو تکنو لوزی دارویی را دارمممنون

  [پاسخ]

 27. سلام خسته نباشید می خواستم موقعیت شغلی و نحوه و میانگین درآمد رشته بیوتکنولوژی در ایران وکشورهای خارجی را بدانم چون می خواهم این رشته را انتخاب کنم . …@@…خیلی متشکر…@@…

  [پاسخ]

 28. سلام.دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی هستم میخوام بدونم برای کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی و بیوتکنولوژی میکروبی چه منابعی لازمه؟ در رابطه با 550 واحد زبان در حد تافل میخواستم بگم که هنوز به بچه های بیوتکنولوژی کارشناسی ارائه نشده.ممنون میشم اگه در این رابطه هم توضیح بدید… لطفا حتما در صورت مقدور بودن پاسخ دهید. باتشکر

  [پاسخ]

 29. با سلام رشته من كارشناسي مدارك پزشكي هست ميخواستم بدونم ابا من ميتوانم براي كارشناسي ارشد بيوتكنولوژي پزشكي شركت كنم اگر ميتونم آيا احتمال قبولي دارم وسوال ديگر اينكه منابع كامل را از كجا ميتونم بگيرم ؟

  [پاسخ]

 30. سلام من دانشجوی ترم 3 مهندسی علوم کشاورزی هستم میخواستم بدونم واسه کارشناسی ارشد بیوتک کشاورزی چه منابعی رو باید گیر بیارم وبخونمبعد واسه دکترا تو جه مقطعی از بیوتک میتونم برم اگه سریع جواب بدید ممنون میشم

  [پاسخ]

 31. با سلام من مي خواهم در رشته بيوتكنولوزي ارشد شركت كنم لطفا در مورد كلاس هايي كه رفتيد و منابعي كه خوانديد راهنمايي كنيد با تشكر

  [پاسخ]

 32. من هم اکنون دانشجوی رشته ی مهندسی شیمی می باشم,می خواستم بدانم در مقطع کارشناسی ارشد می توانم رشته ی بیوتکنولوژی با گرایش مولکولی را انتخاب کنم?

  [پاسخ]

 33. سلام ممنون ازاطلاعاتی که درباره این رشته دادین می خواستم بدونم آینده کاریش چطوره

  [پاسخ]

 34. سلام.من دانشجوی کارشناسی بهداشت حرفه ای هستم.میخواستم بدونم راهی برای ادامه تحصیل در رشته بیوتکنولوژی هست یا نه؟اگه هست لطفا برام توضیح بدید چون خیلی به این رشته علاقه دارم.ممنون

  [پاسخ]

 35. سلام من امسال اول دبیرستانم و نمی دونم برای انتخاب رشته ی بیوتک اگه ریاضی برم موفق ترم یا تجربی و لطفا بگید کدوم دانشگاه بیوتک داره ممنون

  [پاسخ]

 36. سلام من كادشناسي ارشد بيوتكنولوژي ميكروبي هستم!چطور ميتونم دكتراي بوتكنولوژي دارويي بگيرم؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

  گلناز پاسخ:

  لطفا در مورد رشته ی بیوتکنولوژی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و بازار کار ارشد این رشته در ایران توضیحات کامل دهید با تشکر فراوان

  [پاسخ]

 37. من کارشناسی ارشد زیست شناسی (سلولی تکوینی)خوندم آیا می تونم دکترای بیوتکنولوژی دارویی بخونم؟چون خیلی به داروسازی علاقه دارم.

  [پاسخ]

 38. سلام من مهندس نقشه بردار هستم یعنی امسال مدرکم را می گیرم می خواستم بدونم برای گرایش های مهندسی هیچ راه ورود به این رشته یا سایر رشته های علوم پزشکی نیست؟از واحدهای درسی فوق فقط واحدهای ریاضی را گذراندم از پاسخگویی شما پیشاپیش ممنونم.

  [پاسخ]

 39. من از دانشگاه آزاد رشته بيوتكنولوژي قبول شدم ميخواستم ببينم اگه برم بخونم ميتونم با مدرك كارشناسي شاغل شم؟اگه اره لطفا بگيد كجا؟مرسي

  [پاسخ]

 40. سلام من مهندسی کشاورزی گرایش باغبانی پردیس ابوریحان قبول شدم میخواستم بدونم میتونم ارشدمو بیوتنولوژی یا گایاهان دارویی همون دانشگاه قبول شم خواهش میکنم جوابمو بدید

  [پاسخ]

 41. سلام.میخواستم بدانم برای قبولی در این رشته از ریاضی رتبه ی جند می خواهد.(من در دبیرستان در رشته ریاضی درس می خوانم)وچه دانشگاهی این رشته را دارد؟

  [پاسخ]

 42. برای دکترا گرفتن این رشته با گرایش دارویی حتما باید دکترای دارو داشته باشیم؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *