معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)

رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در کشور ما از سال ۱۳۷۸ در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود.
این رشته از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد دروس مشترک معرفتی- نظری، علوم پایه، پزشکی، مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد ۵۵۰ نمره تافل و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر در صورتی که معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی ۱۵ باشد، می توانند وارد مرحله دوم یعنی مقطع کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از ۶ گرایش بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی و دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی) را انتخاب کرده و بعد از گذراندن ۴۸ واحد در یکی از گرایشهای تخصصی، و انجام معادل ۶ واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه ۲ واحد سمینار از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. در این مرحله در صورتی که میانگین نمرات دروس مقطع کارشناسی ارشد آنها حداقل ۱۶ باشد، می توانند در امتحان جامع شرکت کنند و در صورت موفقیت در این امتحان، وارد مرحله دکترای تخصصی (D.Ph ) خواهند شد و رسما برای ثبت پایان نامه دکتری اقدام کنند.
به عبارت دیگر دانشجویان این رشته نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید شرایط لازم را داشته باشند، یعنی باید میانگین معادل بالایی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در یک آزمون رقابتی شرکت نمی کنند.

توانایی های لازم:
رشته بیوتکنولوژی از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی فیزیک و علوم تجربی دانشجو می پذیرد چرا که بعضی از گرایشهای این رشته به علوم پزشکی و بعضی دیگر از گرایشها به رشته های مهندسی مربوط می شود.
گفتنی است که دوره دکترای مستقیم بیوتکنولوژی، دوره آموزشی خاصی است که مناسب با توانایی های دانشجویان سرآمد به صورت پیوسته و فشرده تنظیم شده است و با پذیرش دانشجویانی که از نظر بهره هوشی، قدرت درک و استدلال، توان نوآوری و خلاقیت، خودآموزی و استفاده مناسب از وقت، علاقه و انگیزه شدید به یادگیری و توانایی های ذهنی و روانی سرآمد همگنان خود هستند، آنان را برای اخذ درجه دکتری در این رشته آماده می کنند.
از همین رو نیمی از ظرفیت پذیرش این رشته به داوطلبانی اختصاص دارد که در مرحله ما قبل نهایی المپیادهای دانش آموزی ریاضی، فیزیک، شیمی، کامپیوتر و زیست شناسی پذیرفته شده باشند و نیمی دیگر نیز به داوطلبانی که از طریق آزمون سراسری وارد شده و نمره کل آزمون سراسری آنها از ۱۰۰۰۰ کمتر نباشد. برای مثال در اولین سال ارائه این رشته، آخرین رتبه قبولی ۱۷۳ و در سال دوم، آخرین رتبه قبولی ۱۵۰ بود.
در ضمن از پذیرفته شدگان این رشته، مصاحبه علمی به عمل می آیند تا دانشجویانی که واقعا علاقه مند بوده و انگیزه علمی لازم را دارند، وارد این رشته شوند.

موقعیت شغلی در ایران:
رشته بیوتکنولوژی، یک رشته جدید است و بی شک مدتی زمان خواهد برد تا فارغ التحصیلان آن، جایگاه واقعی خویش را پیدا کنند اما این به معنای آن نیست که موقعیت شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته مهیا نمی باشد. چون زمینه کار بیوتکنولوژی در داخل کشور مساعد است و برای مثال در حال حاضر عده ای از دانشجویان دوره دکترای میکروبیولوژی که در زمینه بیوتکنولوژی میکروبی مطالعه می کنند، بر روی آبهای شور کشور مثل دریاچه ارومیه که امکان رشد موجودات در آن پیچیده و مشکل است، تحقیق می کنند تا با بهره گیری از تکنیک های بیوتکنولوژی، محیطی مناسب برای رشد موجودات دریایی در داخل آن فراهم آورند.
از سوی دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند به عنوان نیروی انسانی متخصص برای مدیریت میانی و هدایت امور فنی خطوط تولید، مزارع و آزمایشگاهها مشغول به فعالیت شوند.

درسهای این رشته در طول تحصیل:

دروس مشترک بین گرایشهای مختلف بیوتکنولوژی:
روانشناسی عمومی، فلسفه عمومی، فلسفه هنر و زیبایی شناسی، فلسفه و روش شناسی علوم، تاریخ علم، روش تحقیق، مبانی منطق، منطق ریاضی، اصول مبانی مدیریت صنعتی، آشنایی با قرآن کریم، مبانی علم و حقوق و روابط بین الملل، اصول علم اقتصاد، ریاضی عمومی، آمار و احتمالات، محاسبات علمی عددی، شیمی عمومی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، مکانیک، الکتریسیته و مغناطیس، موج و حرارت، فیزیک جدید، زیست شناسی عمومی، زیست شناسی سلولی،زیست شناسی مولکولی، ژنتیک عمومی، ژنتیک میکروارگانیسم ها، اصول مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی عمومی، میکروبیولوژی کاربردی، بیوشیمی ساختمانی، متابولیسم، روش های بیوشیمی و دستگاهها، ایمنی شناسی، زیست شناسی پرتوی، اصول مهندسی بیوشیمی، موازنه جرم و انرژی، مکانیک سیالات، انتقال حرات، انتقال جرم، مبانی بیوتکنولوژی پزشکی، مبانی بیوتکنولوژی مولکولی، مبانی بیوتکنولوژی کشاورزی، مبانی بیوتکنولوژی محیطی، مقررات زیست ایمنی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی پزشکی:
ایمونوژنتیک، ایمنی شناسی سلولی – مولکولی، ژنتیک پزشکی، متابولیت های میکروبی، فاراماکوژنتیک، فرآورده های نوترکیب، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی محیطی و دریایی:
فروشوئی میکروبی، تصفیه بیولوژیکی فاضلابها، تصفیه بیولوژیکی آلاینده های خطرناک، آلودگی دریا و بیوتکنولوژی دریایی، پاکسازی زیستی، مدلسازی و شبیه سازی فرآیندها، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک، میکروبیولوژی محیطی.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی مولکولی:
بیوفیزیک سلولی مولکولی، مهندسی ژنتیک پیشرفته، آنزیمولوژی، ساختمان و عمل پروتئین ها، ساختمان و عمل اسیدهای نوکلئیک، زیست شناسی مولکول پیشرفته، بیولوژی سلولی- مولکولی تکوینی، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش فرآورش زیستی:
مهندسی واکنش های شیمیایی، فرآیندهای جداسازی، طراحی راکتورهای بیوشیمیایی(بیوراکتورها)، مبانی بیوتکنولوژی تخمیر، پدیده های انتقالی در سیستم های بیوشیمی، کنترل فرآیند، طرح و اقتصاد مهندسی، معادلات دیفرانسیل، شیمی فیزیک.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی کشاورزی:
سیتوژنتیک(کلاسیک و نوین)، اصول اصلاح نباتات، اصلاح نباتات پیشرفته، کشت بافت گیاهی و کاربردهای آن، تعیین نقشه ژنی گیاهی(کلاسیک ونوین)، ژنتیک مولکولی گیاهی، روشهای نوین انتقال ژن به گیاهان، آفات و بیماریهای گیاهی، مهندسی ژنتیک پیشرفته.

دروس تخصصی گرایش بیوتکنولوژی میکروبی:
میکروبیولوژی محیطی، فیزیولوژی میکروارگانیسم ها، پدیده های تخمیری، پروتئین ها و پلی ساکاریدهای میکروبی، بیوتکنولوژی غذایی، بیوتکنولوژی آرکی باکترها، آنتی بیوتیکها، بیوتکنولوژی قارچ ها.

مقطع دکترای بیـوتکنولـوژی داروئی:

تعریف و اهداف

دوره دکتری (.Ph.D) رشته بیـوتکنولـوژی (گرایش داروئی)، بالاترین مقطع تحصیلی در این رشته می باشد که به اعطاء مدرک می‌انجامد و مجموعه‌ای هماهنگ از فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که به منظور نیل به اهداف مشروحه زیر برقرار گردیده است:

الف : تربیت نیروی انسانی و متخصص و متبحر در رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع نیازهای آموزشی و پژوهشی دانشکده‌های داروسازی و مراکز پژوهشی کشور.

ب : تربیت نیروی انسانی متخصص و مجرب برای صنایع داروسازی کشور جهت تولید و کنترل مواد اولیه داروئی بیولوژیک به منظور خود کفایی کشور.

نقش و توانایی

نقش فارغ‌التحصیلان این رشته در جهت فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی در زمینه‌های مختلف این رشته از قبیل تولید مواد اولیه داروئی، تولید مواد بیولوژیک، کنترل بیولوژیک داروها، بدست آوردن مواد اولیه بیـولـوژیک جدید از سلـول‌های حیـوانی، قـارچ ها، باکتـری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها می‌باشد.

شرایط ورود

 •  داشتن دانشنامه دکتری حرفه‌ای داروسازی

 •  قبولی در امتحان ورودی پذیرش دستیار دوره بیوتکنولوژی (گرایش داروئی)

 • امتحان ورودی از دروس زیر انجام خواهد شد :

 • میکروب شناسی ۲۰%

 • ایمونولوژی ۲۰%

 • بیوشیمی و بیولوژی ملکولی ۳۰%

 • بیوتکنولوژی ۳۰%

شکل برنامه و واحدهای درسی

طول مدت مجاز تحصیل در دوره دکتری (Ph.D) رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای دانشجویان تمام وقت، ۴/۵ سال است که شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی می‌باشد. مرحله آموزشی از زمان پذیرفته شدن دانشجو در امتحان ورودی آغاز می‌شود و دانشجو پس از طی دوره آموزشی و گذراندن امتحان جامع وارد مرحله پژوهشی می‌گردد . طول مدت مجاز مرحله آموزشی ۴ نیمسال است. طول هر نیمسال تحصیلی ۱۷ هفته کامل بوده و حداقل زمان لازم برای هر واحد نظری نیز یک ساعت در هفته می‌باشد. مرحله پژوهشی پس از قبولی داوطلب در امتحان جامع آغاز شده و با تدوین رساله و دفاع از آن پایان می‌پذیرد. دانشجو می‌تواند تحقیقات اولیه مرحله پژوهشی را در مرحله آموزشی آغاز نماید ولی ثبت نام رسمی برای رساله، منوط به موفقیت او در امتحان جامع است. سایر مقررات طبق آخرین آئین نامه آموزشی دوره دکتری (Ph.D) شورای عالی برنامه‌ریزی می‌باشد.

- تعداد واحدهای درسی :

دانشجوئی که برای دکتری (Ph.D) ثبت نام می کند موظف است ۳۰ واحد درسی جدول (الف) را در مدت مجاز دوره با موفقیت بگذراند. تعداد واحدهای رساله در مرحله پژوهشی ۲۰ واحد است و مجموع واحدهای آموزشی و پژوهشی ۵۰ واحد خواهد بود.

ضرورت و اهمیت
بیوتکنولوژی، روش جدید بدست آوردن بسیاری از داروهاست که به سرعت در حال گسترش در تمامی علوم و علی‌الخصوص داروسازی می‌باشد. با توجه به گسترش دانشکده‌های داروسازی در سراسر کشور (۱۰ دانشکده) و تشکیل دوره‌های تخصصی داروسازی و نیاز به متخصصین رشته بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) برای تدریس واحدهای درسی عمومی و تخصصی این رشته و همچنین با توجه به
سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه خودکفایی در تولید مواد اولیه داروئی و توجه به این واقعیت که در حال حاضر حدود %۵۰ مواد اولیه داروئی وارداتی کشور محصول مستقیم و یا مشترک بیوتکنولوژی می باشند و تمامی پیش بینی ها نشان دهنده این امر است که در سال ۲۰۱۰، این میزان به حدود ۷۰ % خواهد رسید، دوره دکتری (Ph.D) بیوتکنولوژی (گرایش داروئی) به منظور رفع کمبودها و تأمین نیروی انسانی ماهر برای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی صنایع داروئی ارائه می گردد.

منبع: روزنامه آفرینش، انستیتو پاستور ایران

Share

چاپ اين مطلب

       تعداد بازديد:92029       

ارسالي از سوي: مدير سايت    به بخش : بيو تکنولوژي

290 مطلب تكميلي/درخواست»


استاد ، پژوهشگر و دانشجوي عزيز:

با اميد به اينكه مطلب ارائه شده مفيد بوده باشد ، تقاضايي از شما داريم و آن اينكه :
اگر منبع ديگري (شامل : كتاب ، سايت ، مقاله و ...) مي شناسيد و يا مقاله اي داريد كه به هر چه تكميل تر شدن اين مطلب كمك مي كند آنرا معرفي نماييد. اينكار بيش از چند دقيقه وقت شما را نمي گيرد، اما مطمئن باشيد كه ساعتها در وقتتان صرفه جويي مي كنيد !! زيرا بار ديگر كه براي مطلبي به اين سايت مراجعه كنيد ، منبع عظيمي از اطلاعات مي بينيد كه ديگر عزيزان به جهت اين نيك انديشي ، به شما هديه داده اند.

ارتقاء علمي؛ در گرو كمك ما به يكديگر است

 • ارین اشراقی می‌گه:

  سلام من امسال رشته بیو تکنولوژی در مقطع کارشنلسی قبول شدم تا دو سه روز دیگه هم باید حتما ثبت نام کنم . امامیگن در ایران اینده شغلی نداره …..منم دلسرد شدم …نمیدونم دوباره کنکور بدم یا همینو ثبت نام کنم ؟ در ضمن خیلی تحقیق کردم …اگه ثبت تنام نکنم …میترسم سال دیگه این رتبه رو نیارم که بتونم در این رشته ثبت نام کنم . لطفاهر کسی اطلاعات داره یایا راه بهتری به نظرش میرسه کمک کنه و جواب بده ….ممنونم از همه …قبلا از کمکتون تشکر میکنم

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  من فكر مي كنم كه شما كمي دير به بفكر تحقيق افتاده ايد. به هرحال در كشور ما بيشتر به داشتن مدرك توجه مي شود تا كارايي آن. توصيه مي كنم ثبت نام كنيد و منتظر دوسال بعد نمانيد. ولي سعي كنيد در طول دوران تحصيل راه خود را بيابيد. موفق باشيد

  [پاسخ]

 • زهرا می‌گه:

  سلام من امسال کنکور تجربی شرکت کردم و مهندسی کشاورزی دانشگاه فردوسی قبول شدم ولی عاشق رشته ی بیوتکنولوژی هستم. میخواستم بپرسم برای کارشناسی ارشد میتوانم بیوتکنولوژی بخوانم؟؟هرچقدر هم سخت باشد مهم نیست فقط میخوام بدونم امکانش هست یا نه چون امکان ماندن پشت کنکور را ندارم ولی واقعا عاشق این رشته هستم خواهش میکنم پاسخ دهید

  [پاسخ]

 • زهرا می‌گه:

  سلام من لیسانس صنایع غذایی می خوام برا ارشد بیوتکنولوژیدارویی بخونم میشه؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله

  [پاسخ]

 • الهه حسنی می‌گه:

  سلام من کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی گرایش باکتری شناسی هستم میتونم میکروبیولوژی پزشکی یا بیوتکنولوژی میکروبی وزارت بهداشت شرکت کنم؟

  [پاسخ]

 • hamed می‌گه:

  سلام. من امسال کنکور دادم وتو مرحله انتخاب رشتم. رتبم زیر 300 شده اما با سهمیه.خیلی علاقمند این رشته بودم اما چون کنکور خراب کردم ناامید شدم. چقدر احتمال میدین قبول شم؟

  [پاسخ]

 • elham می‌گه:

  سلام من تازه می خوام انتخاب رشته ی دبیرستانم رو انجام بدم می خواستم بدونم اگه بخوام برم این رشته ریاضی براش بهتره یا تجربی ؟؟؟ و رتبه ی کنکور چقدر باید باشه تا قبول بشی ؟؟؟

  [پاسخ]

  سمانه پاسخ:

  سلام عزیزم اگه واقعا به این رشته علاقه داری باید بهت بگم ازطریق رشته ریاضی راحت تر میتونی وارد دانشگاه بشی چون داوطلبای این رشته کمترن وراحت تر میتونی رتبه بیاری البته بازم برمیگرده به علاقه خودت

  [پاسخ]

 • ریحانه می‌گه:

  باسلام. من دانشجوی ترم آخر کارشناسی بهداشت عمومی ام.تمایل به ادامه تحصیل در مقطع ارشد در رشته بیوتکنولوژی دارم. ازاونجایی که واحدهای پاس شده خیلی مرتبط با این رشته نیست میتونم این رشته را ادامه بدم؟یعنی میتونم امیدوار باشم که قبولیم یا تحصیل تو این رشته برام موفقیت آمیزخواهد بود؟باهرکی مشورت میکنم میگن سخته و کم میاری لطفا راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  دوست عزیز با مراجعه به دفترچه آزمون بیشتر و بهتر به میزان تطابق رشته فعلی و رشته مورد نظر پی خواهید برد. اما برای ادامه تحصیل باید به هدف مورد نظرتان فکر کنید.اگر به هدف تان ایمان دارید و عزمتان را برای رسیدن به آن جزم کرده اید ؛ به حاشیه ها توجه نکنید. اما اگر دچار شک و دو دلی هستید , بهتر است نخست یک دلیل محکم برای ادامه کار پیدا کرده و سپس تصمیم گیری کنید. فقط به این سوال پاسخ دهید : آخرش چی؟ موفق باشید

  [پاسخ]

 • رضا می‌گه:

  با سلام.من رتبه 375 بیوتکنولوژی میکربی شدم تو وزارت علوم.میتونم شبانه پژوهشگاه ملی قبولشم؟ممنون میشم زود جواب بدید

  [پاسخ]

 • پویا می‌گه:

  باسلام عنوان مدرک کارشناسی ارشد من “بیوتکنولوژی وژنتیک مولکولی باغی”هستش آیا میتونم تو آزمون دکتری بیوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم؟

  [پاسخ]

 • عاطفه می‌گه:

  سلام من دانشجوی ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی هستم میتونم برا دکتری بیوتکنولوژی پزشکی امتحان بدم یا نه؟

  [پاسخ]

  پویا پاسخ:

  بله شما میتونین.

  [پاسخ]

 • مانیا می‌گه:

  سلام من دانشجوی ترم هفت بهداشت عمومی و رتبه اول کلاس هستم. میخواستم بدونم امکانش هست با معدل وارد کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی توی دانشگاه خودمون بشم و به نظرتون میتوم توو ارشد با واحدهایی که توی بهداشت عمومی پاس کردم موفق باشم.

  [پاسخ]

 • مهسا می‌گه:

  سلام میشه بگید کدوم یکی از دانشگا های ازاد تهران رشته ی بیوتکنولوژی رو تو مقطع لیسانس درس میده؟

  [پاسخ]

  setare پاسخ:

  سلام.من خودم دانشجوی کارشناسی دانشگاه رودهن هستم. تو مقطع کارشناسی،دانشگاه ازاد اطراف تهران که البته تو دفترچه جزء تهران هست،رودهن،پرند و ورامین بیوتکنولوژی دارند.

  [پاسخ]

 • alireza می‌گه:

  سلام من دانشجوی ترم4 رشته کشاورزی.تولید و پرورش سبزی و صیفی هستم در مقطع کاردانی میخواستم بدونم آیا میتونم برای کارشناسی رشته ی بیوتکنولوژی کشاورزی بخونم؟ خواهش میکنم منو تو این زمینه راهنمایی کنید باتشکر

  [پاسخ]

 • فرناز می‌گه:

  باسلام من ترم3وآخربیوتکنولوژی کشاورزی کارشناسی ارشدم معدلمم بدنبوده دنبال کارمیگردم امامتآسفانه ناامیدشدم همه جاسرکشیدم.لطفامراراهنمایی کنید.باتشکر

  [پاسخ]

 • صفا می‌گه:

  سلام خسته نباشید من دانشجوی ترم 5 بیوتکنولوژی هستم، این ترم معدلم 14 شد تو مطالبتون نوشتین هر نیمسال معدل باید بالای 15 باشه.. با توجه به این مطلب من دیگه نمیتونم ارشد شرکت کنم؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

  [پاسخ]

 • فاطمه می‌گه:

  سلام من امسال کنکوریم 5ماه زمان مونده وتازه قدرتمندشروع کردم اینکه برای دکترای پیوسته بیوتکنولوژی رتبه های برتروانتخاب میکنن ناامیدم کرده راستش من طرح هایی هم توجشنواره ی خوارزمی داشتم نمیدونم به نظرتون 5ماهه میتونم رتبه ی2رقمی کسب کنم؟

  [پاسخ]

 • حسین موسوی می‌گه:

  من دانشجوی ترم سه بیوتک میخوام بدونم با کارشناسی کجاکاربهم میدم

  [پاسخ]

 • عاطفه می‌گه:

  سلام من امسال کنکوریم بی نهایت به این رشته علاقه دارم ولی از سخت بودنش میترسم راهنمایی کنیدلطفا در مورد حداکثر رتبه قبولی سراسری این رشته هم بگیدممنون

  [پاسخ]

 • ارزو می‌گه:

  سلام.من دانشجوی ارشد بیوتکنولوژی میکروبی هستم.ایا میتونم درمقطع دکتری بیوتک دارویی ادامه تحصیل کنم.اخه یکی ازشرایط رو داشتن مدرک دکتری داروسازی نوشته بودید؟باتشکر

  [پاسخ]

  صالح پاسخ:

  بله میتونید شرکت کنید طبق اطلاعیه جدید سازمان سنجش لینک این خبر نیز در سایت sanjeshp.ir موجود هست

  [پاسخ]

 • سایان می‌گه:

  سلام با تشکر از سایت خوبتان من ارشد زمین شناسی دارم، خواستم امسال بیو تکنولوژی از طریق آزمون سراسری شرکت کنم. ولی متاسفانه گرایش دارویی این رشته فقط برای فارغ التحصیلان دارو می باشد. یک سوال از شما عزیزان دارم اینکه اگر این رشته را شرکت کنم گریشی مرتبط با دارو دارد یا نه. دوما طوری که از اسم این رشته بر میاد واقعا مراکزی واسه تحقیقات دارد یا فقط اسمی هست مثل بعضی رشته های دیگر؟ لطفا اگر امکانش هست واسم ایمیل بزنید. بازم ممنونم.

  [پاسخ]

 • مهوش می‌گه:

  سلام من دانشجوی رشته ی کارشناسی اتاق عمل هستم خواستم بدونم من میتونم در ارشدبیوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم؟آیا شرط معدل وجود داره؟مرسی.

  [پاسخ]

 • M.K می‌گه:

  سلام خسته نباشیدمن دارمانتخاب رشته میکنم وبه این رشته علاقه مندشدم نمیدونم چیکارکنم آخه رتبه ام به این رشته نمیخوره اون بنده های خدایی مثل من که این وضعیت رودارن وبه این رشته علاقه مندی شدیدی دارن تاآخرعمرشون بایدآرزوبه دل بمونن لطفااگرمیشه سریعاراهنماییم بکنین چون زیادوقت ندارم ممنون

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  هیچ وقت در زندگی خودتان را در گیر ایکاش و آرزومندی نکنید. اول توانایی خودتان را ارزیابی کنید و بعد باتوجه به اون گام بردارید. تلاش درست = بهبود اگر برنامه ریزی درستی برای هدفتان دارید مطابق آن عمل کنید و اگر ندارید , همین حالا برنامه ریزی کنید. کور کورانه درس خواندن = عمر تلف کردن موفق باشید

  [پاسخ]

 • pouya می‌گه:

  ممنون دوست عزیز بابت مطلب زیبای شما راستش من عاشق تحقیق در زمینه بیماری ها هستم و برا همین میخواستم برای رشته داروسازی بخونم اما امسال کنکور رو خراب کردم و خیلی هم بد زدم بازم شما بهتر میدونین امکان داره من با هوش متوسطم بتونم توی این رشته قبول بشم؟؟؟ یا اینکه این رشته فقط برای بچه های نابغه ست

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  قبول داریم که بعضیها از بعضی دیگر توانمند تر بنظر می رسند اما شما می توانید با برنامه ریزی و آموزش درست , از حدکثر توانایی خود در جهت رسیدن به هدف بهره بگیرید. نگران نباشید . اگر صحیح و مطابق با علاقه و توانایی تان تلاش کنید , حتما به خواسته تان می رسید. موفق باشید

  [پاسخ]

 • fa می‌گه:

  سلام من سوم ریاضی هستم. مردد بودم که در چه رشته ای ادامه بدم تا این که اطلاعاتی راجع به بیو بدست آورد و این رشته رو در نظر دارم.. می خواستم بدونم از ریاضی هم میشه رفت یا باید تغییر رشته بدم برم تجربی؟؟؟؟

  [پاسخ]

  k I m I a پاسخ:

  سلام دوست عزیز… من امسال کنکوریم وبیو تکنولوژی یکی از رشته هایی که برای ادامه تحصیل در نظر دارم رشته تحصیلیم هم ریاضیه! لازم نیس رشته تو تغییر بدی هم بچه های تجربی و هم بچه های ریاضی میتونن بیوتکنولوژی رو بخونن موفق باشی :-))

  [پاسخ]

 • ندا می‌گه:

  سلام من دانش آموز رشته ی ریاضیم دوست دارم دکتری پیوسته ی بیوتکنولوژی بخونم باید چه رتبه ای داشته باشم؟این رشته در چه دانشگاهایی ارئه میشه؟لطفا جواو واسم میل کنید منتظرم

  [پاسخ]

  narges پاسخ:

  سلام برای قبول شدن در رشته بیوتکنولوزی حداکثر چه رتبه ای باید به دست بیارم ؟چه دانشگاه هایی رشته بیو داره؟

  [پاسخ]

  mo پاسخ:

  سلام ففط دانشگاه تهران دکترای پیوسته داره و رتبتون باید حداقل زیر 350 کشوری باشید که امید به قبولی داشته باشید

  [پاسخ]

 • الهه می‌گه:

  با سلام.من رشته ی بیوتکنولوژی هستم البته گرایش بیوتک.. هستم این رشته با بیوتکنولوژی فرق نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 • roya می‌گه:

  سلام.من امسال میخوام کنکور بدم میخواستم ببینم دانشگاه آزاد و دولتی با چه رتبه ای میتونم وارد این رشته بشم؟

  [پاسخ]

 • شقایق می‌گه:

  میتونم با کارشناسی اموزش علوم تجربی از پس کنکور بیوتکنولوزی بربیام چون درسهای کارشناسی این دو متفاوته.

  [پاسخ]

 • علیرضا می‌گه:

  ضمنا کدوم کشور رو برای ادامه تحصیل در زمینه ی دارو های نوترکیب پیشنهاد میکنی. ممنون

  [پاسخ]

 • علیرضا می‌گه:

  با سلام. من دانشجوی سال اول ژنتیک و اصلاح تربیت مدرس ام. خیلی زیاد به داروهای نوترکیب علاقه دارم و میدونم ایران هم وضع بدی در این زمینه نداره و شرکت های بزرگی مثل سینوژن در این مورد کار میکنند. ایا من میتونم دکتری بیتکنولوژی برم و اصلا ایا برای کار روی دارو های نوترکیب باید بیوتک.. بخونم. ضمنا الان در حال مطالعه ی کتابهای بیوانفورماتیک هم هستم. لطفا راهنماییم کنید که چطور وارد این کار بشم. لطفا میل بفرستید. خیلی ممنون

  [پاسخ]

 • sara می‌گه:

  سلام کسی میدونه آزمون دکتری بیوتک دارویئ سخت تر است یا بیوتک پزشکی؟

  [پاسخ]

 • زینب بابایی می‌گه:

  باسلام.خسته نباشید.ببخشید من فارغ التحصیل رشته میکروبیولوژی هستم.من دوست دارم در زمینه تاثیر میکروبها در بهبود وضعیت کشاورزی کار کنم.باتوجه به این باید دررشته بیوتکنومیکروبی تحصیل کنم یا بیوتکنو کشاورزی؟

  [پاسخ]

 • میترا می‌گه:

  سلام من دانشجوی رشته ی مهندسی شیمی شاخه ی پتروشیمی.پالایش و گاز هستم میخوام بدونم ایا میتونم برای دکتری بیوتکنولوزی پزشکی . درمانی شرکت کنم؟ اگه میتونم فوق لیسانس باید چه شاخه ای برم؟

  [پاسخ]

  حسن پاسخ:

  سلام من دانشجوي كارشناسي بيوتكنولوژي تو دانشگاه آزادم.ميخاستم بدونم برا ارشد چه رشتهاي خوبه كه بخونم(آينده شغلي خوبي داشته باشه)؟؟اگه میشه خواهشا منابع ارشد رو برام بگین خیلی ممنون جوابم برام ایمیل فرمایین یا تو وب سایتم اگه زحمتی نیس برام کامنت بزارین باتشکر فراوان…

  [پاسخ]

 • رضا می‌گه:

  سلامومن دانشجوي كارشناسي بيوتكنولوژي تو دانشگاه آزادم.ميخاستم بدونم برا ارشد چه رشتهاي خوبه كه بخونم(آينده شغلي خوبي داشته باشه)؟؟

  راستي منابع ارشدم بگين.ممنون

  [پاسخ]

 • osveh.m می‌گه:

  سلام من امسال کنکوری ام . خیلی دوست دارم این رشته رو بخونم . لطفا راهنماییم کنید که حداکثر با چه رتبه ای می تونم بیارمش ؟ تشکر

  [پاسخ]

 • بشارت می‌گه:

  سلام من پزشکم میخواستم بدونم سهمیه خاصی برای دکترا حرفه ای در امتحان ورودی بیوتکنولوژی دارویی وجود داره یا اخبار کذب؟بهتره بچسبم به امتحان تخصص به توصیه دوستان؟

  [پاسخ]

 • باران می‌گه:

  سلام من کلاس سوم دبیرستان هستم.خیلی دلم میخواد تواین رشته قبول بشم ولی وقتی دیدم نوشتین رتبه ی 150و173و…یه جورایی ناامید شدم.لطفا به حداکثر رتبه ای که میشه باهاش تو این رشته قبول شد هم اشاره کنین. درضمن اگه میشه راجب اینده ی این رشته (شغل)هم بیشتر توضیح بدین.

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  عزیزم شما میتونید دوره کارشناسیت رو یکی از شاخه های زیست شناسی بخونی بعدش برای ارشد بیوتکنولوژی میکروبی یا پزشکی شرکت کنی.

  [پاسخ]

 • لیدا می‌گه:

  سلام من دانشجوی کارشناسی گیاهپزشکی هستم میخواستم بدونم میتونم بیوتکنولوژی پزشکی شرکت کنم

  [پاسخ]

 • آیدا پیرعبدل می‌گه:

  من کارشناس زیست گیاهی(علوم پایه) هستم،معدلم هم15 است.آیا امکان شرکت در رشته بیوتکنولوژی را دارم؟اگه آره،کدام گرایش بیوتکنولوژی میتونم شرکت کنم؟ تشکر

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  بله بیوتکنولوژی میکروبی و پزشکی که ماله وزارت بهداشته و کشاورزی که البته ماله گروه کشاورزیه.

  [پاسخ]

 • علی می‌گه:

  سلام من لیسانس زیست شناسی عمومی با معدل13 از دانشگاه پیام نور هستم سطح زبان ام هم خوبه می تونم برای ارشد بیوتکنولوزی بخونم

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  بله میتونید منتها دقت کنید این رشته نیاز به خلاقیت بالایی در ژنتیک میکروبی داره با اسمش اغفال نشید

  [پاسخ]

 • شقایق می‌گه:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم. از چه رشته دانشگاهی میشه به بیوتکنولوژی رفت؟ اصلا این کار امکان پذیره؟ و یا اگه یک فرد در دانشگاه یه رشته بخونه و دریه درسی در المپیاد کشوری شرکت کنه و مدال طلا بگیره میتونه به این رشته بره؟

  [پاسخ]

  مریم حکیمی تبار پاسخ:

  از چه رشته ای نانوتکنولوژی پزشکی دکترا میشه رفت

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  سلام می خواستم بدونم ارشد بیوتکنولوژی پزشکی ریاضی و فیزیکش زیاد-سخته؟

  [پاسخ]

  بهار پاسخ:

  سلام. من کارشناسی رشته ی مهندسی کشاورزی(مدیریت وآبادانی روستاها) از دانشگاه پیام نوربا معدل 14 رادارا هستم. میخواستم بدانم که می توان برای ارشد بیو تکنولوژی بخوانم؟ لطفا راهنماییم کنید تا از شرایطش مطلع شوم.

  [پاسخ]

 • nadia می‌گه:

  من کارشناس شیمی هستم ومعدل دوره لیسانسم کمتراز 15است خیلی به رشته بیوتکنولوژی علاقه دارم آیا میتوانم ارشد این رشته را شرکت کنم؟اگرممکن است لطفا منبع ارشد را هتحان ارشد را هم معرفی کنید .هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم!!!

  [پاسخ]

 • هاتی می‌گه:

  سلام من دانشجوی رشته علوم کامپوترهستم آیامی توانم برای ارشد و دکترا بیو تکنولوژی بخوانم….

  [پاسخ]

 • سحر می‌گه:

  من دانشجوی کارشناسی بیوتکنو هستم اما معدل نیم سال اولم زیر15 هست شرایط ارشد رو از دست دادم؟

  [پاسخ]

  نازنین پاسخ:

  بله شما با این معدل فکر نمیکنم توانایی لازم برای ارشد را داشته باشید من دوره ی کارشناسی بیوتک هستم با معدل نزدیک 19

  [پاسخ]

  یک دوست پاسخ:

  نازنین جان خودشیفته بودن صفت خوبی نیست معدل شما زیاد هم بالا نیست اگه تونستی تو مقاطع بالاتر معدلتو بالای 19 حفظ کنی اون وقت میشه گفت شاید درست خوبه هرکسی با هر معدلی که داره اگه بخواد میتونه به راحتی ارشد بیوتکنو که آسونه رشته های بهتر مثل ژنیک انسانی یا بیوشیمی بالینی رو قبول بشه فقط کافی بخوای و با توکل به خدا شروع به درس خوندن کنی

  [پاسخ]

 • الهام می‌گه:

  سلام من دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی از دانشگاه ازاد ورامینم میخواستم بدونم من میتونم برای ارشد بیوتکنولوژی گرایش دارویی شرکت کنم وچه شرایطی باید داشته باشم در ضمن میخواستم مراجع کتابهایی که برای ارشد بخوانم را بهم معرفی کنید ممنون

  [پاسخ]

  مریم پاسخ:

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی خارج هستم و میخوام بدونم برای دکترا در چه گرایش هایی میتونم شرکت کنم؟ آیا بیوشیمی هم محسوب میشه؟

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  سلام من دانشجوی کارشناسی بیوتکنولوژی هستم ایابرای کنکورارشدبایدگرایش انتخاب کنم یابرای دکتری؟

  [پاسخ]

  میلاد پاسخ:

  برای ارشد به سایت زیر برو اطلاعات کاملی داره http://www.ussb.ir

  [پاسخ]

 • سلام راستش دیدم اکثردانشجوهاب مقاله احتیاج دارن یه سایت معرفی میکنم ک مقاله فارسی داره http://www.doaj.org

  [پاسخ]

 • پریسا می‌گه:

  سلام من دانشجو ترویج کشاورزی پیام نور هستم میخواستم بدونم : برای ارشد میتونم بیوتکنولوژی کشاورزی بخونم؟ بیتکنولوژی پزشکی و دارویی چطور؟ معدلم همه ترم ها باید از 15 بالاتر باشه؟ اون مورد تافل که گفتین چی ؟

  [پاسخ]

  سارا پاسخ:

  اینطوری که من دارم تو سایت میبینم اکثرا بدون اینکه بدونن این رشته چیه فقط گول اسمش رو خوردن!!! متاستفم اسمای گرایشات بیوتکنولوژی قشنگن اما تو ایران بازار کار ندارن و پاس کردن واحدهای درسیشم راحت نیست. شما میتونی ارشد تغییر رشته بدی اما ارشدت 3سال طول میکشه.

  [پاسخ]

  زهرا پاسخ:

  سلام سارا جان درسته که ایران هنوز جا نیفتاده ولی کشورایی مثل ژاپن استفاده های خیلی قشنگی ازش میکنن و درضمن خیلی دوست داشتنیه به امید روزی که تو کشور ماهم خیلی عادی ازش استفاده کنن

  [پاسخ]

 • ارسال درخواست /مطلب تكميلي

  دوست عزيز: اگر درخواست مقاله، پروژه، كتاب، جزوه و... داريد به بخش نيازمنديهاي علمي (كليك كنيد) مراجعه نماييد؛ چون در اينجا ثبت نخواهد شد.اما اگر مطلبي داريد كه به هرچه تكميلتر شدن مطلب بالا كمك مي كند يا سوالي در همين رابطه داريد، فرم زير را پر كنيد.





  راهنمای تدوین طرح کسب و کار (BP)

  برای دوره های 72 ساعته کارآفرینی موسسه کار و تامین اجتماعی و سازمان همیاری اشتغال فارغ التحصیلان

  یکی از الزامات مورد نیاز برای راه اندازی بنگاه های زود بازده و اخذ تسهیلات مورد نظر داشتن گواهی مربوط به آموزش دوره کارآفرینی که از سوی موسسه کار و تامین اجتماعی برگزار می شود، می باشد.

  ادامه

  دوست عزيز: مطلب شما پس از تاييد مدير سايت قابل ديدن براي عموم است.