شبيه سازي چيست؟

Imageكلون موجودی است که با ترکیب ژنتیکی همسان از یک موجود واحد مشتق شده باشد. واژه شبیه سازی توسط J.B.S.Haldane ابداع گردید و در سال 1996 اولین حیوان(گوسفند) که با استفاده از سلولهای حیوانی شبیه سازی شده بود متولد شد.در دسامبر 2002 اولین شبیه سازی انسان نوزادی به نام Eve))حوا توسط شرکت معروف clonaid گزارش گردید.

مفهوم سلول بنیادی:

سلول بنیادی در پستانداران به سلولی گفته میشود که قابلیت تقسیم شدن و تبدیل به سلول های تخصص یافته و تمایز یافته را دارا باشد.تخمک لقاح یافته این توانایی را در حد بالایی داراست، زیرا بالقوه میتواند تقسیم شود وبه صورت یک موجود زنده کامل تکوین یابد.تخمک لقاح یافته چند ظرفیتی است بدین معنی که از هر نظر توانایی رشد و تکامل را دارد..این توانایی پس از تقسیم شدن تخمک به یک یا حتی چهار سلول به قوت خود باقی بوده به گونه ای که هر کدام از سلولها پس از جدا شدن قادر به رشد و تبدیل به یک جنین کامل می باشند، از راه این فرآیند دو قلوها چند قلوها بوجود می آیند ، این چند قلوها موجودات شبیه سازی شده طبیعی هستند که دارای ساختار ژنتیک و سیتوپلاسمی یکسان میباشند پس پدیده شبیه سازی پدیده ای نو و باورنکردنی نیست و از آغاز حیات در سیاره زمین رخ داده است.
سلول های بنیادی یا stem cellدر کودکان وبزرگسالان وجود دارند. سلولهای بنیادی در مغز استخوان وبه تعداد کمتری در جریان خون هر کودک و بزرگسال یافت میشود.
سلولهای بنیادی رویانی انسان میتوانند با لقوه به صورت هر یک از210 نوع سلولی که جسم یک انسان را تشکیل میدهد رشد یابند.
در حال حاضر شبیه سازی به سه شیوه انجام میگیرد:
1. شبیه سازی رویانی 2. شبیه سازی DNA فرد بالغ 3. شبیه سازی درمانی که در این نوع شبیه سازی هدف تولید انسان به صورت کامل نیست بلکه هدف تولید سلولهای بنیادی رویانی است که برای اهداف درمانی به کار می رود .

مراحل شبیه سازی موجود زنده: Image

1. هسته زدایی از تخمک گیرنده
2. انتقال سلول دهنده به درون تخمک گیرنده توسط میکرومانیپولاتور
3. ایجاد پیوستگی بین سلول دهنده و تخمک گیرنده توسط اتاقک آمیختگی
4. کشت رویان به دست آمده در انکوباتور به مدت 5 -3 روز
5. انتقال رویان در حال رشد به داخل رحم (مادر میزبان)

به منظور تداوم بخشیدن به قابلیت حیات سلول با منجمد کردن و نگهداری آن در دمای بسیار پایین شیوه ای است که دانشمندان از سال 1700 به کار گرفته اند ، این فرآیند قابلیت حیات سلول را تا زمان نا محدودی به حالت تعلیق در می آورد. این فن آوری به طور معمول برای نگهداری semen، رویان وانواع سلول و بافت های انسان و حیوانات کاربرد دارد و سلولها میتوانند بیش از نیم قرن
قابلیت حیات خود را حفظ کنند.

مزایای شبیه سازی :

1. تولید گونه های تراریختی : به این معنی که یک گونه حامل ژنهایی از گونه های دیگر باشد ، مثلا گاوها ،گوسفندان و بزها می توانند به این طریق تولید کننده مواد لبنی دارویی باشند.مثلا آنها میتوانند شیرهایی با ویژگی های زیر تولید کنند :
– شیر حاوی فاکتور انعقاد برای درمان هموفیلی
– شیر حاوی انسولین برای درمان دیابت

2. شبیه سازی رویانی حیوان
3. شبیه سازی رویانی انسان
با پیشرفت چشمگیری که در مورد سلول های بنیادی رویان انسان حاصل شده است میتوان با کشت این سلول ها بافت ها یا اعضای مصدوم را ترمیم یا جایگزین نمود ، میتوان پوست برای قربانیان سوختگی و سلولهای مغزی و طناب نخاعی برای افرادی که از گردن به پایین فلج شده اند تولید نمود.
با استفاده از این فن آوری زوج های نابارور میتوانند بچه دار شوندو پزشکان میتوانند به جای استفاده از موادی که برای بدن جنبه بیگانه دارند ، استخوان ،چربی ، بافت همبند یا غضروف تولید نمایند.
میتوان برای افرادی که دچارسرطان خون هستند مغز استخوان تولید نمود . توصیه میشود برای افرادی که در مراحل وخیم بیماری قلبی هستند و در انتظار دریافت قلب پیوندی به سر میبرند در کنار تجویز داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی از روش پیوند سلولهای بند ناف به عنوان یک روش کمکی استفاده شود.بر این اساس این ایده در دنیا مطرح شده است که نمونه سلولهای بند ناف هر شخص در ابتدای تولد گرفته شود وبرای سالهای بعد برای خود فرد ذخیره شود. با این عمل بیمار شانس بیشتری برای زنده ماندن تا زمان دریافت قلب را خواهد داشت.این روش بویژه در بیماران کهنسال که سلولهای بنیادی مغز استخوان آنها برای پیوند کافی نیست، اهمیت بالاتری دارد که این موارد اشاره جزئی به مزایای این فن آوری است.

منابع : www.Humancloning.org

www.clonaid.com

www.stemcellreport.Htm

کتاب شبیه سازی تالیف دکتر صارمی

———————–

منبع : http://www.callwithme.ir

Share

29 دیدگاه در “شبيه سازي چيست؟”

 1. سلام . مادرم در45سالگی دراثر تومورمغزی درگذشت ومن بخاطر وخامت شدید اوضاع روحی الان مدتی هست که روزانه 7عددقرص که روانپزشک برام نوشته میخورم ونوعی افسردگی شدید وبی میلی به زندگی ازان زمان درمن وجوددارد . سوالم ازشما اینست من مقداری ازموها وناخن هایش رابرداشته ام ایا ازطریق این موارد میتوان مادرم همانگونه که در 45سالگی بود دوباره ازطریق شبیه سازی عین انرا بوجوداورد وخاطرات وتجربیات زندگیش نیز درذهنش بازسازی شوند ایا اگر الان این امکان وجود ندارد ایا دراینده 10یا20ساله امکانپذیرخواهد بود یاکلا غیرممکن هست تمنا میکنم باتوجه به علم روز بهترین پاسخ رابدهید منتظر پاسخ شماهستم مرسی ممنون

  [پاسخ]

 2. با سلام خدمت شما خانوم اناهیتا می خواستم درمورد سوالاتون بهتون بگم که من راهی برای شبیه سازی خواهرتون پیدا کرده ام ولی هنوز امتحانی نکرده ام لطفا نظرتون رو در همین سایت برام بگین

  [پاسخ]

 3. با سلام و عرض خسته نیاشید خدمت شما درخواست من این بود که شما در آزمایشگاه رویان برای جنین نطفه ی پیش ساخته شده یا کامپیوتری داخل دستگاه قرار میدهید ؟؟؟!!! خواهشمندم توضیح دهید

  [پاسخ]

 4. با سلام و احترام… آیا علم به جایی رسیده که بتونه حتی محیط رحم مادر را نیز شبیه سازی کنه یا مثل فیلم های علمی تخیلی جنین در شرایطی مثل آکواریوم رشد کنه آیا این امر شدنی هست؟

  [پاسخ]

 5. سلام میدونم که شبیه سازی ممنوع است حتی تحقیق و تفحص ولی چند سوال: * برای استخراج ژن و کلون کردن آیا عضو خاصی باید باشد؟ آیا استخراج برای اجساد هم وجود دارد؟ اگر وجود دارد مثلاً از استخوانهای جسد میشود؟ زمانی که انسانی میمیرد تا چ زمانی استخراج میتواند صورت بگیرد؟ (اگر مقالاتی در زمینه سوالات فوق دارید به ایمیل من بفرستید باتشکر بی کران) M.babakhani1990@yahoo.com

  [پاسخ]

 6. 2سال و8ماه پیش خواهر18ساله ام خودکشی کردوتک تک اعضاخانواده به مرگ تدریجی دچار شده اند بخصوص مادرم هنوز اطلاعات کاملی ازشبیه سازی انسان ندارم ولی به این فکر میکنم که ایا امکان دارد با عمل شبیه سازی “انسانی کاملا شبیه خواهرم تحت شرایط خاص زمان و مکان بوجود آورد خواهش میکنم با توجه به علم روز دنیاو چشم انداز اینده به من پاسخ فابل درکی بدهید شاید اخبار خوشحال کننده ای برای من وخانواده ام داشته باشید البته نمیدانم برای تهیه سلولهای بنیادی میتوان ازاجساد دفن شده استفاده کرد یا نه یا اصولا چه باید کرد؟

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام ضمن ابراز همدردی ، علم شبیه سازی پیشرفتهای قابل توجهی داشته ولی تا کنون هیچ گونه مجوز بین الملی ای مبنی بر شبیه سازی کامل یک انسان صادر نشده و اصولا راهی بس طولانی در در پیش است تا چنین مجوزی صادر گردد. افراد می توانند با مراجعه به روانشناس و به طرق مختلف ( از جمله هیپتنوتیزم و …) بر این مشکل غلبه نمایند. پیروز باشید

  [پاسخ]

  آرشین پاسخ:

  خیر این امکان وجود ندارد! به فرض امکان شبیه سازی شما انسانی تولید میکنید که تنها شبیه خواهرتون خواهد بود ولی در حقیقت او نیست! خیلی متاسفم ولی بر خلاف تبلیغات شبیه سازی خلق انسان از عدم نیست!

  [پاسخ]

  مجید پاسخ:

  سلام . با نهایت تاسف به خاطر فوت خواهرتان باید بگویم که با توجه به زمان فوت خواهرتان باید تنش های روانی ایجاد شده در اعضای خانواده از بین رفته باشد و شما میتوانید جای خالی خواهرتان را برای مادرتان پر کنید و امید وارم کسی با شد که جای خالی خواهرتان را برای شما پر کند در غیر اینصورت شما به کمک بیشتر احتیاج دارید تا مادرتان و فراموش نکنید که کسی در این دنیا عمر جاویدان ندارد و دیر یا زود همه به هم میپیوندند .

  [پاسخ]

 7. آيا ميتوان براي نوزاداني كه به طور مادرزاد نابينا هستند، به خاطر شكل ظاهري صورتشون كه چشمهاي نابينا فرم زيبايي ندارد، چشمي شبيه سازي كرد و به جاي چشم كودك جايگزين كرد؟ (البته نه براي ديدن فقط براي ظاهر صورت).

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  بله – ولي بايد با پزشك متخصص مشورت نماييد.

  [پاسخ]

 8. سلام من یه سوال داشتم شبیه سازی موجودات چه ربطی به کامپیوتر داره؟ اخه یه مبحثی به نام حیات مصنوعی در هوش مصنوعی وجود داره من میخوام بدونم چطوری با کامپیوتر زیست را شبیه سازی میکنند؟

  [پاسخ]

 9. آیا میشه موجود مرده ای که سالها پیش از بین رفته رو شبیه سازی کرد؟

  [پاسخ]

  امید پاسخ:

  هنوز نه.باید سلول بنیادی اون موجود رو داشته باشیم که حتی اگه اون هم موجود باشه باز هم نمیشه بهش روح دمید.حتی اگه در بدن و رحم ارگانیسم دیگه ای تلقیحش کرد اما میشه برخی قابلیت های اون موجود رو استخراج کرد و روی موجود دیگه ای پیاده کرد

  [پاسخ]

 10. من من یه سوال داشتم میخواستم بدونم ایا تا به حال انسانی شبیهسازی شده و زندگی کنه یا نه لطفا توضیح بده

  [پاسخ]

  مدير سايت پاسخ:

  با سلام بطور رسمي خير. اما بطور غير رسمي شايعاتي در اين زمينه وجود دارد كه قابل استناد نيست.

  [پاسخ]

 11. سلام من دانشجو زیست شناسی در دانشگاه شهید بهشتی هستم. می خوام در مورد سلو لهای بنیادی مقاله بنویسم .لطفا کتاب و سایت به من معرفی کنید .ممنونم.

  [پاسخ]

  محمد پاسخ:

  به من ایمیل بدید تا راهنماییتون بکنم اینم ایمیل من m.abdollahi313@yahoo.com

  [پاسخ]

 12. دوست عزيز درست است كه جوهره وجودي انسان روح اوست ؛ اما در شبيه سازي كسي بدنبال شبيه سازي روح مخلوقي نيست. در شبيه سازي شما فقط شرايط خلق موجودي را فراهم مي كنيد كه شبيه موجود مادر است . اين امر بدين معني نيست كه شما موجودي را خلق كرده ايد.خالق همواره باري تعالي است و شما تنها عوامل خلقت را بگونه اي كه موجودي شبيه موجود مادر باشد ، فراهم نموده ايد. براي آنكه مطلب بازتر شود ذكر اين مطلب خالي از لطف نيست كه : * فرزندي كه ناقص بوجود مي آيد ناشي از خلقت ناقص از سوي خداوند نيست بلكه والدين آن ( پدر يا مادر ) بدلايل مختلف سبب آن شده اند. مثلا : اعتياد ؛ باروري در سنين بالا ؛ وجود مشكلات ژنيتيكي و …. به بياني ديگر ؛ خالق در امور مادي (جزء در موارد خاص مثل معجزه ) دخالت نمي كند و اين تكوين الهي است كه به حيات استمرار مي بخشد.

  [پاسخ]

 13. من می خوام بدونم چطور میشه یه انسان رو شبیه سازی کرد؟جوهره اصلی انسان روح اون هست نه جسمش در حالی که با شبیه سازی می شه فقط جسم رو تولید کرد نه روح اگه می شه در این مورد توضیح بدین. با تشکر.

  [پاسخ]

 14. ممنون.خیلی جالب بود ..تمامی مطالب رو عرض می کنم .از زحمات بی دریغتون واقعا ممنونم …خدا پشت و پناهتون و موفق و سربلند باشید

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *