صنعت خودرو سازي ايران از نگاه مجله Fortune

مجله Fortune گزارش مفصلي در خصوص رشد صنعت خودرو ايران منتشر كرده است كه خالي از لطف نيست آن را بخوانيم و به ايران و ايراني افتخار كنيم.
در اوايل سال جاري با جدي تر شدن بحث و مناظره ها بين تهران و واشنگتن و افزايش تهديد هاي امريكا عليه ايران، دو شركت خودرو سازي بزرگ آن يعني ايران خودرو و سايپا كاري انجام دادند كه حتي در ذهن شركت هاي بزرگي چون تويوتا، فورد و يا حتي "بي.ام.و" نيز خطور نكرده بود، آنها تصميم گرفتند خود را براي شرايط بسيار بد و يا حتي زمان جنگ آماده و مهيا سازند.
دو شركت خودروسازي دولتي و مرتبط با ارتش ايران براي خود سه سناريو در نظر گرفتند.
براساس اين گزارش، هادي ملكان مدير توسعه بازرگاني سايپا، مي گويد: ما سه شرايط سبز، زرد و قرمز داريم و براي هر كدام از آنها نيز برنامه هاي خاصي در نظر گرفته ايم. اين تصميمات با 100 نفر از برجسته ترين مديران در ميان گذاشته شده است تا آنها نيز بدانند در هر زمان چه بايد بكنند.
شرايط سبز زماني است كه روابط ايران و امريكا به حالت عادي در بيايد و ايران به بازار كالاها و خدمات مالي بزرگترين اقتصاد دنيا دسترسي پيدا كند و ديگر كسي به فكر تحريم ايران و شركت هاي آن نباشد، ملكان اين شرايط را بسيار عالي توصيف مي كند و آن را بهترين راه براي ورود به بازار خودروي آمريكا مي داند.

شرايط زرد به شرايطي گفته مي شود كه وضع به همين صورت باقي بماند و روابط دو جانبه اي بين ايران و آمريكا در بين نباشد و آمريكا نيز براي شركت هاي ايراني محدوديت هايي ايجاد كند.
اما شرايط قرمز براي موارد بحراني از جمله جنگ مي باشد كه ممكن است در آن زمان آمريكا به ايران حمله ي نظامي انجام دهد.
ملكان در اين خصوص مي افزايد: در اين زمان توليد خودروهاي سنگين ما افزايش پيدا مي كند كه بيشتر خودروهاي نظامي و ارتشي خواهد بود، ما به كار خود ادامه مي دهيم هر چند ممكن است برخي از خطوط توليد به دليل كاهش مشتري بسته شود.
شرايط براي شركت ايران خودرو نيز تقريبا به همين صورت است. ايران خودرو بزرگترين و قديمي ترين شركت خودروسازي ايران است و بيشتر با نام پيكان آن را مي شناسند و باقي مانده ي شركت هيلمن مي باشد كه در سال 1960 در ايران برپا شد.
بنابراين گزارش، عليرضا ميرزايي معاون 37 ساله صادرات ايران خودرو كه در جنگ ايران و عراق نيز حضور داشته است، در اين مورد بيان مي كند: ما فرزندان جنگيم و هميشه در بدترين شرايط نيز راه هايي داريم و براي بدترين شرايط خود را آماده كرده ايم.
هر چند ميرزايي و ملكان در خصوص بدترين شرايط صحبت كردند، اما هر دو با اميد به آينده مي نگريستند، به طوري كه ملكان اظهار مي كند: هر چند ممكن است وقوع جنگ براي مدتي كوتاه شرايط را نامساعد كند اما بار ديگر شرايط به حالت عادي باز خواهد گشت.
ميرزايي نيز تصريح مي كند: ما مي توانيم با شركت هاي اروپايي كار كنيم حتي با آمريكايي ها. تجارت تجارت است و آنها نيز دوست ندارند بازار پر سود ايران را از دست بدهند. گذشته ها گذشته است و من معتقدم ظرف پنج تا شش سال آينده،‌ ما مي توانيم حتي خودروهاي شورولت را در ايران توليد كنيم.
براساس اين گزارش، كشور ايران با جمعيت 70 ميليوني خود به شدت تشنه خودرو است و پس از نفت، صنعت خودرو با استخدام 150 هزار نفر چهار درصد از توليد ناخالص ملي اين كشور را تامين مي كند و هر سال نيز يك ميليون خودروي جديد وارد بازار مي شود. ايران هم اكنون بزرگترين توليد كننده خودرو در خاورميانه و آسياي مركزي است.
جاناتان پاسكيت از متخصصان صنعت خودرو موسسه J.D. Power Automotive Forecasting، مي گويد: در ايران با ارقام پايين سر و كار نداريم، جمعيت بسيار بالا است و افراد زير 40 سال، با جيب هاي پر پول، در انتظار خريد خودرو مانند دوستان و آشنايان خود هستند.
سال ها پيش بازار خودروي ايران فقط در دست آمريكايي ها بود، شركت هاي فورد و جنرال موتورز خودروهاي شورولت نوآ، بيوك و كاديلاك در ايران توليد مي كردند اما پس از انقلاب و در سال 1981 بعد از اشغال سفارت آمريكا در ايران اين توليدات و واردات به پايان رسيد.
هم اكنون تنها خودروهاي امريكايي كه در ترافيك شديد تهران به چشم مي خورند شورولت هاي دهه 70 و 60 هستند كه بيشتر توسط سالخوردگان هدايت مي شوند.
انقلاب اسلامي و بعد از آن تحريم هاي آمريكا ضربه سختي به صنعت خودروسازي ايران وارد آورد و بعد از ملي شدن صنعت خودرو، بسياري از شركت هاي خودروسازي جهان به دليل ترس از دست دادن بازار پر سود تر آمريكا از بازار ايران چشم پوشي كردند.
به همين دليل كارخانه ها قديمي شدند و قطعات معمولا از طريق يك كشور ثالث وارد و محصول توليدي بسيار گران تمام مي شد.
بسياري از مهندسان گله مي كردند كه خطوط توليد هر روز با مشكل مواجه است و بسياري از دردسرهاي ديگر روز به روز با صنعت خودروي ايران گره خورده بود، بهترين نماد اين مشكلات نيز خودروي پيكان است كه از سوي مردم ايران هم يك نماد ملي و هم يك جوك ملي است.
اين خودرو 40 سال توليد شد و هنوز هم در خيابان هاي تهران به شدت حضور دارد بطوريكه از هر سه خودرو يكي پيكان است. اين خودرو به شدت هوا را آلوده مي كرد، سيستم كولر نداشت و مصرف سوخت بسيار زيادي داشت، هر چند اين موضوع آخري در كشوري كه قيمت هر ليتر بنزين آن فقط 10 سنت و يك سوم قيمت همان مقدار آب است زياد مهم نبود!
شركت ايران خودرو بالاخره سال گذشته با توجيه اين كه پيكان استانداردهاي آلودگي هوا را پاس نمي كند توليد اين خودرو را متوقف كرد، البته توقف توليد پر فروش ترين خودروي ايران زياد آسان نبود زيرا با سنگ اندازي هاي ايران خودرو براي توقف توليد اين خودرو، اسحاق جهانگيري وزير وقت صنايع و معادن شخصا با حضور در اين شركت، توليد پيكان را متوقف كرد.
ميرزايي در اين باره مي گويد: پيكان خيلي بيشتر از عمر خود توليد شد و اين به دليل آن بود كه امريكا به ما اجازه ي تجارت با خود را نداده بود.
بر خلاف جنگ سرد بين ايران و امريكا، گاه به گاه نيز خبرهايي از اعلام تمايل براي همكاري بين ايران و آمريكا در زمينه خودرو به گوش خورده است.
بنابراين گزارش حسن مومني مدير برنامه ريزي استراتژيك سايپا، مي گويد: در اواخر دهه 90 ميلادي با شركت كرايسلر مذاكراتي در مورد همكاري داشتيم. كرايسلر در آن زمان قصد داشت خودروي Plymouth Acclaim خود را در ايران عرضه كند و حتي اين خودرو براي شرايط آب و هوايي ايران تست شد، مذاكرات تا حد مطلوبي پيش رفته بودد هر چند كه دولت هاي آمريكا و ايران با يكديگر روابط حسنه اي نداشتند.
وي در خصوص يكي ديگر از تيم مذاكره كننده آن زمان سايپا كه مسئولان اصرار داشتتند نامش فاش نشود، بيان كرد: مذاكره با شاخه كانادايي كرايسلر آغاز شده بود كه گاها در استانبول و دوبي با نمايندگان كرايسلر ديدار و گفت و گو مي كرديم و حتي در مورد قيمت و جزئيات توليد نيز به توافق رسيده بوديم اما پس از آن كه جورج بوش ايران، كره شمالي و عراق را از محورهاي شرارت خواند، اين مذاكرات نيز متوقف شدند.
هر چند كه هم اكنون كرايسلر هر گونه مذاكره با ايران را كتمان مي كند، سخنگوي اين شركت مي گويد: تا كنون هيچ مذاكره اي ما و يا شاخه اي از شركت كرايسلر با ايراني ها نداشته است.
سخنگوي خزانه داري آمريكا نيز مي افزايد: صحبت و يا مذاكره با ايراني ها نيازي به اجازه ندارد اما چنانچه كار به انعقاد قرار داد بكشد، بايد اين موضوع به تاييد مقامات دولتي برسد.
هم اكنون برخي اتفاقات رخ داده كه بحث تحريم عليه ايران را تقريبا بي اثر كرده است به طوريكه در حال حاضر شركت مزداي ژاپن كه يك سوم آن متعلق به فورد امريكاست با شركت خصوصي "بهمن" در ايران قرارداد دارد و مزدا 323 در اين كشور توليد مي شود.
شركت دايملر كرايسلر نيز به تازگي مجوز توليد خودرو هاي بنز كلاس E خود را در ايران صادر كرده است.

كارخانه هاي قديمي توليد خودرو
با توجه به استانداردهاي جهاني، شركت هاي خودرو سازي ايران هم اكنون كهنه و فرسوده اند و فناوري آن ها به پيش از سال 1970 باز مي گردد، با اين وجود 25 هزار كارمند شركت ايران خودرو در مكاني نزديك به شركت سايپا به توليد خودروي جايگزين پيكان، يعني سمند و ساير مدل هاي پژو مي پردازند.
اين كارخانه براي خود شهري است با ساختمان ها، ايستگاه قطار و اداره پست مجزايي كه براي جوابگويي به نيازهاي آن ساخته شده است، بر روي ديوارهاي داخلي اين شركت پيغام هاي اسلامي مبني بر اين كه مسلمان خوب، با قدرت و دقت كار مي كند نيز به چشم مي خورد.
به تازگي توليد در دو شركت سايپا و ايران خودرو به سه شيفت كاري افزايش يافته است و به جز در ايام تعطيلات ديني و روز وفات امام خميني (ره) در چهار ژوئن، اين كارخانه ها با 95 درصد ظرفيت در حال كار هستند.
بحث توزيع خودرو نيز در ايران قابل توجه است، در شركت كرمان خودرو كه با فولكس واگن و شركت چري چين همكاري مي كند مشتريان بايد براي دريافت خودروهايشان يك ماه در انتظار باشند. بهرام شريعت قائم مقام گروه كرمان خودرو، در اين باره مي گويد: وضع كرمان خودرو بسيار بهتر از سايپاست كه تحويل خودرو آن گاه دو سال به طول مي انجاميد.
مومني از سايپا تصريح مي كند: بسياري از شركت هاي خارجي به دليل ترس از امريكا به صورت بلند مدت وارد بازار ايران نمي شوند و همين امر براي آنها بسيار دردآور است كه بازار ايران را از دست بدهند.

ورود غول هاي خارجي به ايران
با افزايش نقدينگي جامعه ايراني و افزايش سرسام آور قيمت هاي نفت در سال هاي اخير، غول هاي صنعت خودروسازي دنيا چون پژو– سيتروئن، رنو، كيا، هيونداي و فيات با شركت هاي ايران خودرو، سايپا و ساير شركت هاي خصوصي در ايران همكاري مي كنند و معمولا براي عدم سرمايه گذاري مستقيم در اين كشور و پاسخ دادن به واشنگتن، فقط به ارائه ليسانس توليد خودرو اكتفا مي كنند.
هر چند برخي از شركت هاي كره اي و اروپايي در حال كار بر روي بازار ايران و در حال در دست گرفتن بازار هستند.
با وجود اين كه فروش و توليد خودرو در ايران هر ساله با ارقام 30 و 40 درصد در حال رشد است، بازهم شركت هاي خارجي براي ورود به بازار ايران با احتياط گام بر مي دارند. سمند خودروي ملي ايران بر پايه پلت فورم پژو 405 ساخته شده است و از ابتداي توليد تا كنون 300 هزار دستگاه از آن به فروش رسيده است.
پژو نيز تعدادي از متخصصان خود را براي بازديد از خطوط و ارائه كمك هاي فني به ايران فرستاده است و مومني نيز از رشد فروش خودروي زانتياي شركت PSA خبر مي دهد.
هر چند با وجود اعلام خبر گسترش روابط ايران با خودرو سازان فرانسوي، مدير روابط عمومي پژو – سيتروئن در اين باره مي گويد: ما هيچ گونه وابستگي عميقي به بازار ايران چه از نظر صنعتي و چه از نظر بازرگاني نداريم.
مومني نيز اظهار مي كند: خودروسازان ايراني در حال تلاش براي قطع وابستگي به شركت هاي خارجي هستند و در پي سوبسيدهاي فراوان دولت و نرخ بالاي تعرفه واردات خودرو، شركت هاي داخلي به خوبي رشد كرده اند.
اين گزارش مي افزايد: سود ايران خودرو در سال 2004 به 405 ميليون دلار رسيد و حتي براي خريد شركت روور انگليس نيز اعلام آمادگي كرده بود و اين شركت هم اكنون در حال برنامه ريزي براي صادرات محصولات خود به بازار كشورهاي ونزوئلا، بلاروس، هند و چين است.
معاون صادرات ايران خودرو در پايان اين گزارش با ابراز تاسف از برخي اشتباهات، خاطرنشان مي كند: در سال 1970 كره اي ها كشور ايران را به عنوان مدل خود در صنعت خودروسازي هدف قرار دادند در حالي كه هم اكنون ما در حال پيروي از آنها هستيم، چنانچه ما(ايران) چنين مشكلاتي با امريكا نداشتيم هم اكنون حداقل صنعت خودروسازي ما در حد كشور كره بود.

منبع : خبرگزاري موج

Share

2 دیدگاه در “صنعت خودرو سازي ايران از نگاه مجله Fortune”

  1. سلام لطفا درمورد کاربرد مهندسی مکانیک در صنعت خودرو توضیح دهید

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *