زندگي نامه پدرا ينترنت ، وينتون سرف Vinton Cerf

ينتون سرف Vinton Cerf پدر ينترنت‌ است. او در شروع ينترنت‌ در يك‌ اظهارنظر شبيه به‌ پيش‌بينی‌ واقع‌ گريانه‌ گفته بود رشد سرعت‌ استفاده از شبكه جهان سبب خواهد شد تا ين تكنولوژی‌ بهزندگی نامه پدر اینترنت ، وینتون سرف  Vinton Cerf زودی‌ به‌ مرحله‌ تكامل‌ نهيی‌ رسيده‌ و جای‌ خود را به‌ تكنولوژی‌ جديدي بدهد.           

او حق‌ داشت، زيرا به‌ فاصله‌ كمی‌ از تولد ين‌ نوزاد، ينترنت‌ ۲ متولد شد و هم ‌اكنون‌ چندين مركز دانشگاهی‌ در حال‌ تكميل‌ آن هستند‌. ينترنت ۲ كاملاً شبيه‌ قسمت‌ دوم‌ يك‌ فيلم‌ سينميي محبوب‌ و پرطرفدار است‌.

ACM بزرگترين جامعه جهاني آموزشي و علمي

ACM بزرگترين جامعه جهاني آموزشي و علمي ‌جهت توسعه مهارت‌هي فني و صلاحيت‌هي حرفه ‌ي متخصصان كامپيوتر جيزه سال ۲۰۰۴ خود را با نام  A. M. Turing Award در اواخر ماه فوريه ۲۰۰۵ به وينتون جي سرف و رابرت ئي كان دو نفر از بنيان گذاران پروتكل‌هي ينترنت اختصاص داد.
 

نوبل رشته کامپيوتر!

ين جيزه كه نوبل رشته كامپيوتر نام گرفته اولين بار در سال ۱۹۶۶ به نابغه و رياضيدان انگليسي آلن تورينگ تعلق گرفت به نام او ثبت شد و به همين نام باقي ماند. جيزه A. M. Turing Award بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار است و بودجه آن توسط شركت ينتل تامين می‌شود .

سرف و كان با طراحي پروتكل TCP/IP فرمت انتقال اطلاعات ميان كامپيوترها را به وجود آوردند. پروتكل يجاد شده توسط آنها هم اكنون نقش عمده ‌ي در ارسال و دريافت و انتقال اطلاعات در ينترنت دارد.

رابرت پترسون مديرعامل جامعه جهاني Association for Computing Machinery ACM در ين باره اعتقاد دارد سرف و كان با طراحي اوليه پروتكل‌هي ينترنت عملا اكنون ين امكان را به ما داده ‌اند تا بتوانيم از يميل، وب، پيامهي آني متني ، ويديو و صوت و نرم افزارهي معروف به Peer-to-Peer و بسياري ديگر از امكانات ينترنت استفاده كنيم.

در سال ۱۹۷۳ وينتون سرف و رابرت كان در جريان آژانس تحقيقاتي پروژه‌ هي پيشرفته آرپا كه اينك دارپا DARPA ناميده می‌شود نخستين شبكه ينترنتي شامل سه شبكه مستقل را به يكديگر متصل كردند.

www.acm.org/awards/turingcitations/cerfkahn.html


شناسيي تكنولوژی‌ و تكنيك‌هي نوين

دكتر وينت سرف معاون ارشد مركز تحقيقاتي MCI است و مسئوليت شناسيي تكنولوژی‌ و تكنيك‌هي نوين مورد احتياج بري توسعه محصولات و سرويس‌هي جديد را بر عهده دارد. او از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۳ معاونت ارشد طراحي و مهندسي ينترنت را بر عهده داشت.

در مورد وينت سرف Vinton Cerf

سرف ليسانس رياضيات را در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه استنفورد و سپس دكتري خود را در رشته علوم كامپيوتر از دانشگاه UCLA كسب كرد. پيش از ين جيزه، او جيزه Kilby، مدال الكساندر گراهام بل، و مدال نقره اتحاديه بين المللي مخابرات را به دست آورده بود. او هم اكنون رياست هيات مديره يكن، سازمان نامگذاري آدرسهي ينترنت را بر عهده دارد.

وينت سرف ؛  پدر ينترنت

وينت سرف را پدر ينترنت لقب داده ‌اند و همه او را با ين نام می‌شناسند. او پس از اتمام دانشگاه لس‌آنجلس كاليفرنيا UCLA به تيم طراحان آرپانت آژانس پروژه‌ هي پيشرفته وزارت دفاع آمريكا

Advance Research Project Agency ARPAnet پيوست و با همكاري آنان پروتكل‌هي ينترنت كه به TCP/IP مشهور هستند را ارائه داد. پروتكلي كه هم اكنون شبكه جهاني فعلي بر پيه آن استوار است.

کودکي تا فراغت از تحصيل وينت سرف Vinton Cerf

سرف در سال ۱۹۴۳ متولد شده و در لس‌آنجلس پرورش يافته است. او در زمان تحصيل در دبستان و دبيرستان علاقه و توانيي شگرف خود را در حل مسائل و معادلات رياضي نشان داد. سرف از زمان كودكي لباس مرتب و تميز می‌پوشيد عادتي كه هنوز هم آن را فراموش نكرده چون تا به حال كسي او را بدون كت و شلوار و كراوات نديده است.

علاقه او به كامپيوتر از نوجواني او شروع شد و پس از اتمام دبيرستان دانشگاه استنفورد را جهت ادامه تحصيل انتخاب كرد و در سال ۱۹۶۵ از رشته رياضي فارغ ‌التحصيل شد.

استخدام در ي بي ام I BM  تا آپارنت

كامپيوتر همچنان او را به دنبال خود می‌كشاند و به همين دليل بلافاصله با عنوان مهندس سيستم در ي بي آم شروع به كار كرد اما خيلي زود تصميم گرفت دوباره به تحصيل در رشته كامپيوتر ادامه دهد. سرف جهت دريافت پي اچ دي رشته كامپيوتر در دانشگاه لس‌آنجلس كاليفرنيا UCLA ثبت نام كرد و تز دكتري خود را درباره سوپر كامپيوترهيي كه می‌توانند برنامه ‌هي كامپيوترهي ديگر را كنترل كنند نوشت كه بعدها تز خود را در پروژه آرپانت به مرحله عمل درآورد.

پروژه سوپر كامپيوتر سرف را به شبكه بندي كامپيوترها علاقمند كرد. در پائيز ۱۹۶۸ وزارت دفاع آمريكا از دانشگاه لس‌آنجلس خواست تا شبكه آرپانت را طراحي كنند. سرف در مركز اندازه گيري شبكه كه مسئوليت آزميش و تجزيه و تحليل سيستم را بر عهده داشت به كار مشغول شد. ين بخش متشكل از ۴۰ دانشجو بود و لن كلينروك
سرپرستي آنان را بر عهده داشت.
 

اتمام پروژه اطلاعات از يک کامپيوتر به کامپيوتر ديگر

در پيان سال ۱۹۶۸ دانشجويان برتر ۴ دانشگاه لس‌آنجلس، دانشگاه يوتا، استنفورد و سنتا باربارا با گردهميي مستمر به دنبال يافتن راهي بودند تا بتوانند اطلاعات را از يك كامپيوتر به يك كامپيوتر ديگر ارسال كنند. تلاشهي آنان به ثمر نشست و در سال ۱۹۷۰ اولين پروتكل ابداعي ين گروه با نام Network Control Protocol NCP توانست دو كامپيوتر ميزبان را به هم اتصال دهد. و به ين ترتيب شبكه آرپانت امكان برقراري ارتباط پيگاههي نظامي آمريكا را فراهم ساخت.

از  دانشگاه استنفورد تا پروتكل كنترل انتقال

وينتون سرف در سال ۱۹۷۲ به عنوان دستيار استاد به دانشگاه استنفورد برگشت و تا سال ۱۹۷۶ به عنوان دستيار استاد به تدريس پرداخت. او همچنين در فاصله سپتامبر سال ۱۹۷۳ تا ماه مي ۱۹۷۴ با همكاري دانشمند ديگري به نام رابرت كان Robert E. Kahn طرح شبكه بندي بين ‌المللي را با نام پروتكل كنترل انتقال Transmission-Control Protocol TCP ارائه داد. با جدا كردن ين پروتكل به دو بخش جداگانه و نامگذاري آن به پروتكل ينترنت IP نام طرح به TCP/IP تغيير يافت. طرحي قرار بود پيامها را به اجزي كوچكتري به نام ديتاگرم تبديل و در مقصد مجددا آنها را به حالت اوليه برگردانده، خطا و اشتباه سيستم را يافته و به عنوان تنها استاندارد ارتباطي ينترنت در سالهي ينده مورد استفاده و بهره برداري عمومي برساند.

مخابره اولين سرويس نامه‌ هي الكترونيكي تجاري از شركت MCI

او در سال ۱۹۸۲ به عنوان استراتژيست و معاون اول شركت بزرگ MCI استخدام شد و تا سال ۱۹۸۶ در آن شغل باقي ماند. سرف مجدداً در سال ۹۲ به ام سي ي برگشت و در سال ۱۹۹۴ موفق به مخابره اولين سرويس نامه‌ هي الكترونيكي تجاري از شركت MCI شد. شركت ام سي ي صاحب و اداره كننده امور تكنيكي و ينترنت بيش از ۷۵ سازمان دولتي آمريكا و دومين شركت مخابرات و تلفن راه دور جهان است. از آخرين طرحهي سرف ميبيد از پروژه Interplanetary Network IPN نام برد. در ين طرح قرار است با همكاري ناسا، سازمان هوا فضيي آمريكا ينترنت به ديگر كرات و اقمار فضا گسترش يافته و ارتباط بين ماهواره‌ ها با يكديگر و با يستگاه‌هي زميني برقرار گردد.
 

افسانه اتصال به   سياره مريخ و مشتري از طريق ينترنت

در ۹ ژانويه ۲۰۰۵ وينتون سرف به خبرگزاري فرانسه اعلام كرد طي ۴ سال ينده سياره‌ هي مريخ و مشتري از طريق ينترنت با زمين ارتباط خواهند داشت. سرف كه در يك كنفرانس علمي ــ تحقيقاتي در هند سخن می‌گفت اعلام كرد سياره مريخ تا سال ۲۰۰۹ و سياره مشتري تا سال ۲۰۱۲ از طريق ينترنت به كره زمين متصل خواهند شد.

وي پروتكل ينترنت جديدي را بري فضا طراحي كرده و معتقد است پروتكل‌ها و قراردادهي موجود نمی‌توانند در فضا و جو كه از نظر فشار هوا، درجه حرارت و ميزان جاذبه با زمين تفاوت بسيار دارند عمل كنند.

سرف ين نوع ارتباط با ينترنت را دگرگوني شگرفي در عرصه پيشرفتهي تكنولوژي اطلاعات مي داند و اميدوار است، با برقرار شدن چنين ارتباطي بسياري از اسرار مربوط به فضا كشف شده و به دانشمندان در تحقيقات علمي و فضيي كمك كند.

وينت سرف تكنولوژي و استفاده از ينترنت

وينت سرف تكنولوژي و استفاده از ينترنت را به ۳ مرحله تقسيم كرده و می‌گويد اولين دهه شبكه ينترنت در فاصله سالهي ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۲ به وقوع پيوست و از آن با مرحله تحقيق، طراحي و آزميش قدمهي اوليه تكنولوژي نام برده می‌شود. دوره دوم شامل يكپارچه كردن دانش به دست آمده و استفاده از آن در ابعاد تجاري و همگاني كردن استفاده اطلاعات است.

درباره ينده ينترنت

درباره ينده ينترنت او اعتقاد دارد ستاره ‌ها و سيارات زيربني ارتباطات و شركتهي مخابراتي بخش كوچكي از شبكه جهاني خواهند بود زيرا تكنولوژي صدا بر روي ينترنت Voice Over IP (VoIP) طرز ارتباط تلفني كنوني را تغيير داده و سيم‌ها و كابلها را با امواج تعويض خواهد كرد.

در دسامبر ۱۹۹۷ سرف به همراه همكار قديمي خود رابرت كان مدال ملي تكنولوژي را از بيل كلينتون رئيس جمهوري وقت آمريكا دريافت نمود. سرف داري چندين دكتري افتخاري از دانشگاههي جهان از جمله از كاپيتال كالج مريلند، گتی‌برگ كالج پنسيلوانيا، ئي تي اچ دانشگاه زوريخ سوئيس، تروي نيويورك، تاروگانا اسپانيا، دانشگاه تونت هلند و دانشگاه بالريك يرلند است.
 

سمت هي علمي و اجتماعي وينت سرف Vinton Cerf

وي مديرعامل يكن، سازمان نامگذاري سيت‌هي ينترنت ICANN، پرزيدنت و بينان گذار جامعه ينترنت Internet Society، عضو و مشاور كميته تكنولوژي اطلاعات رئيس جمهوري آمريكا PITAC، عضو جامعه مهندسين ACM, IEEE و كنسرسيوم جهاني مهندس، بنياد ماركوپولو، ديجكس و آوانكس و موزه ملي تاريخ كامپيوتربوده است. نشريه People در شماره دسامبر ۱۹۹۴ با چاپ عكس او در روي جلد از او با عنوان مرد سال تجليل كرد

منبع : وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *