طراحي صنعتي

چرا طراحي صنعتي ؟

در دنياي امروز و بويژه در كشورهاي صنعتي، روند طراحي صنعتي و تمامي گرايشهاي وابسته به آن چه از نظر شيوه و چه از نظر ابزار دچار تحولاتي بس شگرف شده است. از جمله اين تغييرات ميتوان بكارگيري گسترده كامپيوتر و ابزار جانبي آن در روند طراحي صنعتي را برشمرد.

نسبت تغييراتي كه كامپيوتر در طراحي ايجاد كرده در مقايسه با روند دستي طراحي صنعتي همانند نسبت پزشكي عهد حكيم ابوعلي سينا به پزشكي مجهز به روبات عهد فعلي است.

طراحي صنعتي چيست ؟

طراحي صنعتي به عنوان يك رشته و شغل، آميخته‌اي است از علم و هنر. هر يك از دو ركن علم و هنر آنچنان جايگاه محكم و استواري در پيكره طراحي صنعتي دارند كه با حذف هر كدام، روند طراحي صنعتي به سرانجام نرسيده و نهايتاً نتيجه كار يا به سمت صنعت صِرف منحرف شده و يا به سوي هنر صرف.

با اين توصيف مي‌توان اولاً به اين نتيجه رسيد كه طراحي صنعتي به‌حق نام مناسبي براي اين رشته است، و دوم اينكه رشته‌هاي بالا كاربرد مشخصي در طراحي صنعتي دارند. به اين معنا كه طراح صنعتي الزاماً بايد تسلط و اشراف كافي به موضوعات رشته‌هاي بالا را تا حدي كه هدفش تامين گردد داشته باشد. در طراحي صنعتي هرگز يادگيري مستقل و صرف مكانيك، نقاشي، گرافيك يا غيره كمكي نمي‌كند، بلكه لازم است تا بسته به نياز و هدف مشخص، اقدام به تحقيق و گردآوري اطلاعات در زمينه مورد نياز نمود.

بنابراين ميتوان گفت كه طراحي صنعتي يك رشته جامع و تركيبي است. تخصصي كه براي كسب آن بايد از هر زمينه تخصصي، اطلاعاتي مشخص داشت.

تعريف طراحي صنعتي

تا به اينجا به توصيف طراحي صنعتي پرداختيم. اما تعريف طراحي صنعتي در يك كلام عبارت است از :

تعيين ويژگي‌هاي كمي و كيفي كالا به منظور توليد به روش‌هاي صنعتي

همانگونه كه طراحي اولين حلقه از زنجير توليد يك كالا مي‌باشد،‌ فرآيند طراحي صنعتي اولين حلقه از زنجير توليد صنعتي يك كالا بوده و معادله‌‌اي است جامع براي رسيدن به وضعيت مطلوب كالا از نظر عملكرد،‌ فرم، سليقه و تنوع‌طلبي و مد و هزينه.

گرايش‌ها و زير گروه‌هاي طراحي صنعتي

رشته طراحي صنعتي گرايش‌ها و زيرگروه‌هاي متعددي دارد كه مهمترين آنها عبارتند از :

· طراحي محصول : لوازم خانگي/ مبلمان اداري و خانگي / وسايل صوتي و تصويري/ ماشين‌هاي اداري/ نوشت‌افزار/ اسباب بازي و غيره.

· طراحي دكوراسيون :‌ شامل دكوراسيون خانگي، اداري، تجاري و غيره.

· طراحي محيطي: فضا، مبلمان و چيدمان شهري و كليه فضاهاي زير مجموعه آن نظير پاركها، نمايشگاهها، مراكز خريد، ايستگاههاي اتوبوس و تاكسي و كليه محيطهاي عمومي، تاسيسات ترافيكي و نظاير آن.

· طراحي خودرو : طراحي بدنه و نماي داخلي خودرو.

· طراحي بسته‌بندي : بسته بندي كالا و محصولات مختلف.

· طراحي اصلاحي : اصلاح خصوصيات عملكردي يا فرمي يك محصول به منظور بهبود كارايي آن.

سبك‌ها، الگوها و متدهاي طراحي صنعتي

در روند طراحي صنعتي نيز مانند خيلي از زمينه‌هاي ديگر الگوها و سبك‌هاي مختلفي وجود دارد كه مجموعه‌اي از ويژگي‌ها و خصوصيات از پيش تعيين شده را براي سهولت كار در اختيار طراح قرار مي‌دهد. بنابراين هر طراح صنعتي براي طراحي هر يك از موارد بالا مي‌تواند بر اساس شرايط كاري خود، از يك يا چند الگوي طراحي زير براي خلق ايده و طرح خود بهره ببرد. در اينجا به دو عنوان از اين الگوها و سبك‌ها اشاره مي‌گردد :

الگوي طراحي براي آينده :‌ طراحي كالا و محصول با استفاده از المان‌ها و نمادهاي فوق پيشرفته و بسيار مدرن و حتي تخيلي.

الگوهاي طبيعي : طراحي كالا و محصول بر اساس عملكرد و يا فرم زندگي و ويژگي‌هاي ظاهري جانوران، گياهان و طبيعت بي‌جان.

خصوصيات يك طراح صنعتي

با توجه به گرايش‌هاي طراحي صنعتي، ابداع، ابتكار، خلاقيت و ايده‌پردازي از پايه‌هاي اساسي كار هر طراح صنعتي مي‌باشد. پس نمي‌توان به صرف وجود محصولات و روش‌هاي فعلي از نوآوري و ابتكار دوري جست. مسلما انسان تنوع‌طلب است و با توجه به همين اصل است كه نوآوري در فرم ظاهري كالا و توليدات ضروري مينمايد و از آن مهمتر نيازهاي عمكردي انان چنان وسيع و روزافزون است كه خلاقيت و اختراع و ابتكار در كاركرد توليدات و محصولات جايگاهي بس مهمتر مي يابد. به عنوان مثال شما هيچگاه از بهترين غذا و يا لباس مورد علاقه خود به شكل پيوسته و پشت سر هم استفاده نمي‌كنيد و اين بدليل دوري از تكرار و روزمره شدن آنها مي‌باشد. به همين ترتيب پاسخ به تنوع‌طلبي استفاده‌كننده يكي ازعوامل مهم كار طراح در جهت رسيدن به طرح مطلوب است. همچنين با ارائه و تعريف روشها و سبكهاي جديدي از زندگي انسان (مثل آپارتمان نشيني، مسافرتهاي هوايي طولاني مدت، عمليات نظامي، مسابقات اسكي سرعت كه همگي الگوهايي جديد از زندگي انسان و زمينه بروز نيازهاي جديد ميباشند) ضرورتها و نيازمنديهاي جديدي در خصوص ابزار و روشها بروز ميكند كه نيازمند نگرش و ديد عميق طراح براي ارائه روشها و راه حهايي راهگشا در قالب ابزار و كالا و توليدات نوين ميباشد.

همواره در پروسه طراحي يك علت خارجي يا يك مخاطب غير از خود طراح وجود دارد كه نياز طراحي را مطرح مي‌كند. و اينكه طراح صرفاً به رفع نياز مخاطب توجه و تامل داشته باشد اصلي از اصول اوليه طراحي صنعتي ميباشد كه مخاطب مداري ناميده ميشود.

طراح با توجه به علم و هنر طراحي، محصول، محيط و يا روشي را براي مخاطب خلق ميكند كه خواسته‌هاي تعريف شده او را در جهت حصول به هدف معيني (مثلاً كسب امنيت، آرامش، سهولت استفاده، قيمت ارزان، آرامش و يا حتي لذت) مهيا سازد. طراحان صنعتي آشتي‌دهندگان صنعت، ‌هنر و اقتصاد هستند و در تمام كارخانجات و خطوط توليد دنيا در راس هرم مديريت توليد كالا و محصولات قرار دارند.

ايجاد هويت واحد براي يك كالا يا يك گروه كالايي و يا حتي تمامي كالاهاي توليدي يك شركت از ديگر وظايف طراح صنعتي است. بنابراين آنچه كه شما به عنوان هويت كالاهاي شركت‌هايي همچون سوني، بي.ام.و، آديداس، آركوپال و يا نظاير آن مي‌شناسيد، نتيجه مستقيم خلاقيت، فعاليت، طراحي و تجزيه و تحليل‌ طراحان صنعتي اين شركت‌ها مي‌باشد.

طراحي محصول

طراحي محصول (PRODUCT DESIGN) يكي از گرایشهای مهندسی طراحی صنعتی بوده و عبارت است از روند طراحی یک محصول و کالا به قصد تولید صنعتي.

روند طراحي محصول را ميتوان (و بلكه لازم است تا) با بکارگیری کامپیوتر به عنوان ابزار طراحی، آنالیز، نقشه کشی، حجم سازی و مدل سازی و ارائه (PRESENTATION) روند آن را تسريع و تصحيح و بهينه سازي نمود.

برخی مراحل طراحی محصول عبارتند از :

1 – تحقيقات و پژوهش هاي بازار

2 – آنالیز نمونه هاي احتمالي موجود

3 – مرحله تعيين هدف

4 – مرحله ايده پردازي و خلاقيت

5 – مرحله طراحي اوليه

6 – مرحله تعديل طراحي

7 – مرحله طراحي نهايي

8 – مرحله نمونه سازي كامپيوتري

9 – مرحله تعديل عملكردي

در روند كامپيوتري طراحي محصول میتوان هر کالایی را پیش از تولید درون کامپیوتر مشاهده و آناليز نموده و از زوایای مختلف بررسی کرد. همچنین با استفاده از توان محاسباتی کامپیوتر میتوان محاسبات مختلف مراحل طراحی و تولید را با سرعت و سهولت و دقت راهبري نمود. تكنولوژي هاي موسوم به سي . ان . سي (CNC : COMPUTER NUMERIC CONTROL) امروزه اين امكان را فراهم آورده تا فايل خروجي حاصل از طراحي قطعات صنعتي توسط نرم افزارهاي نقشه كشي و طراحي فني و مهندسي را مستقيما به ماشين ابزار سپرد و قطعه مورد نظر با دقت غير قابل رقابتي از دستگاه تحويل گرفت

برآيند با بكارگيري روند علمي و خلاقانه طراحي صنعتي آمادگي دارد تا اين دانش را براي تمامي واحدهاي توليدي ايراني بكار گرفته و افقهاي تازه اي از طراحي و توليد ايراني را براي مخاطب ايراني معرفي نمايد.

انواع زمينه هاي کاربرد طراحي كامپيوتري محصول عبارتند از :

1 – طراحي كامپيوتري لوازم خانگي

2 – طراحي كامپيوتري مبلمان خانگي؛ اداري و تجاري

3 – طراحي كامپيوتري لوازم صوتي و تصويري

4 – طراحي كامپيوتري كامپيوتر و ماشينهاي اداري

5 – طراحي كامپيوتري اسباب بازي و لوازم ورزشي

6 – طراحي كامپيوتري طلا؛ جواهر و ساعت

منبع : بلاگ فراسو

Share

87 دیدگاه در “طراحي صنعتي”

 1. ايا اين امكان وجود دارد كه از نقشه كشي صنعتي به طراحي صنعتي تعغير رشته داد

  [پاسخ]

 2. سلام. خسته نباشید . من دانشجوی ترم يك کاردانی طراحی صنعتی هستم. من رشته خودمو دوست دارم ولی مجبورم تغییر رشته بدم چون کاردانی به کارشناسی طراحی صنعتی وجود نداره !!! حالا حکایت این که کاردانی طراحی صنعتی چیه نمی دونم!! گر چه خیلی دوست دارم رشته ام رو ادامه بدم ولی نمی تونم چون راهی ندارم. از شما یه خواهش دارم می تونین بگین چه رشته ای تو مقطع کاردانی به کارشناسی به طراحی صنعتی نزدیکه؟ بعضی از هم دوره ای های من می خوان میکانیک بخونن ! بعضی معماری !! بعضی مدیریت پروژه ! بعضی می گن رشته مهندسی صنایع به ما نزدیک تره ولی کاردانی به کارشناسی نداره! بعضی می خوان نقشه کشی بخونن! حتی بعضی ها می خوان مدیریت صنعتی بخونن!!! من که شخصا نمی دونم تو این آشفته بازار چی کار کنم ولی اگه می تونین راهنماییم کنید تشكر

  [پاسخ]

 3. سلام : از وبلاگ شماممنونم ادامه دهيد . باآرزوي ايراني آباد بنده مدرس طراحي بسته بندي در دانشگاهاي مشهد هستم خوشحال ميشم بتونم كاري بكنم موفق باشيد

  [پاسخ]

 4. با سلام رشته من طراحی صنعتی نیست ولی به آن بسیار علاقه مندم. وقتی بعضی مقالات را در مورد آن می خوانم بعضی اصطلاحات را نمی فهمم مثل تکنولوژی بادی، تکنولوژی تزریق، راکورد و غیره. شما می توانید کتاب هایی را به من معرفی نمایید که این اصطلاحات را توضیح داده باشد؟

  با تشکر

  [پاسخ]

 5. ba salam va tashakor az site mofideton . man daneshjoye karshenasi arshad tarahi sanaty hastam . maghalat ya sithaye mofid darmorede sabkhaye tarahi sanaty be khosos hightech va destyle mikhastam . ba tashakor

  [پاسخ]

 6. سلام. لطفا در مورد بازار کار طراحی صنعتی در ایران و میزان درامد ان توضیح بدید

  [پاسخ]

 7. ضمن تشکر و قدر دانی از موسسین این سایت که سایتی است با بار علمی ء از دوستانی که جهت کمک میل خودشون رو می ذارن تا یکی مثل من که تازه می خواد این راه رو شروع کنه از سردرگمی بیرون بیان واقعاً ممنون و متشکرم . من دانشجوی رشته ریاضی هستم و می خوام رشته ام رو به طراحی صنعتی تغییر بدم و کنکور بدم ولی اینکه واحد عملی این رشته چه جوریه ء من درک عمومی ریاضی و فیزیک رو چه جوری بخونم و ….. نمی دونم …. و همچنین منم مثل بقیه دوستان می خوام جواب سوالات بالا رو بدونم … لطف می کنید ؟؟؟ ……

  [پاسخ]

 8. سلام. خسته نباشید . من دانشجوی ترم آخر کاردانی طراحی صنعتی هستم. من رشته خودمو دوست دارم ولی مجبورم تغییر رشته بدم چون کاردانی به کارشناسی طراحی صنعتی وجود نداره !!! حالا حکایت این که کاردانی طراحی صنعتی چیه نمی دونم!! گر چه خیلی دوست دارم رشته ام رو ادامه بدم ولی نمی تونم چون راهی ندارم. از شما یه خواهش دارم می تونین بگین چه رشته ای تو مقطع کاردانی به کارشناسی به طراحی صنعتی نزدیکه؟ بعضی از هم دوره ای های من می خوان میکانیک بخونن ! بعضی معماری !! بعضی مدیریت پروژه ! بعضی می گن رشته مهندسی صنایع به ما نزدیک تره ولی کاردانی به کارشناسی نداره! بعضی می خوان نقشه کشی بخونن! حتی بعضی ها می خوان مدیریت صنعتی بخونن!!! من که شخصا نمی دونم تو این آشفته بازار چی کار کنم ولی اگه می تونین راهنماییم کنید، چون وقت زیادی تا کنکور نمونده. مچکرم

  [پاسخ]

 9. salam be tmame azizan man kardaniye nagshekeshi sanati hastam va ba in reshte hal mikonam man mikhastam be kasani ke dar in reshte be tarahi ba computer mikhan bepardazan begam ke ba che narmafzarhaye tuppi mitunan kar konan ke ebaratand az (autocad. mechanikal desktop.solidwork.catia.ansys.nastaran.solid edeg.3dmax baraye animeyshen dastgah.va…)

  [پاسخ]

 10. salam man daneshjooye memari hastam va bayad baraye yek zoj ke har do tarahe sanati hastand khanei tarahi konam . az shoma mikhastam be man komak konid va lotf konid niazhaye yek tarahe sanati ra begid masalan inke dar kargahe khod be che chizhai niaz dard va vasayeli ke lazem darad che chizhai hastand va che ghadr ja migirand ba tashakor

  [پاسخ]

 11. salam,lotfan chanta az eskis ha va karhaye marboot be tarahie sanayyi ro to pagetoon bezarid va ya site haye marbotaro moarefi konid,mamnoon

  [پاسخ]

 12. salam va khaste nabashid man fareghotahsile reshteie mohandesie computer (narm afzar) hastam,be dalile alahgheie ziadi ke be tarahi dashtam az haman dorane dabirestan tarahi va naghashi mikardam va dar 21 salegi shoro be tadris dar iek atelie nemudam.elete asli ke man computer khandam nomarate balaie man dar riaziat bood ke be nazare man eshtebah kardam va baiad ia memari ia tarahi sanatei miraftam.be har hal dar dorane tahsil dar daneshgah modati iek atelie honari dashtam va bad az un sherkati baraie dekoration(interior desgn)dashtam ke dar karam nesbatan movafagh boodam vali alagheie ziadi be edameie tahsil dashtam va baraye hamin kar ro felan kenar gozashtam.ehsas mikonam behtarin reshte baraye man tarahie sanati ast ke ham elm va ham honar dar an ahamiat darand ama etelae ziadi dar morede manabe in reshte dar konkore arshad nadaram ,be nazare shoma aia monaseb ast be in reshte beravam .chon iek bar dar entekhabe reshte eshtebah kardam alan modati st ke faghat daram in mozoo ra barresi mikonam.aia be nazare shoma in entekhabe dorostie ba tavajoh be inke emkane edameie tahsil dar IT baram hast?ba tashakor az shoma

  [پاسخ]

 13. ba salam khedamate shoma duste aziz man donbale manabe karshenasi arshade mohandesi mekanik(sayalat) hastam mamnoon az tavajohe shoma

  [پاسخ]

 14. من یک پشت کنکوری رشته هنر هستم منتها می خواهم برای اینکه با این رشته(طراحی صنعتی ) بیشتر آشنا شوم و در مورد بازار کار ، سیستم دانشگاهی (ایران و کشور های اروپایی ) و آینده شغلی این رشته در ایران را بدانم لطفا اگر ممکن می باشد این اطلعات را برای من ارسال نمائید اگر هم نشد سایت های فارسی مربوطه را به من معرفی نمائید . قبلا از مساعدت شما کمال تشکر را دارم.

  [پاسخ]

 15. طراحي صنعتي عاليه، من هم در رشته معماري و هم طراحي صنعتي تحصيل كردم، هر دو فوق العاده اند. اما در مورد طراحي صنعتي آينده‌اي در ايران نداره. علتش هم ضعف تكنولژي‌هاي مادر در ايرانه.

  [پاسخ]

 16. من دانشجوی ترم 1 طراحی صنعتی هستم درسها خیلی تکراری و خسته کننده هستند با توجه به علاقه ی اولیه من به طراحی صنعتی الان کاملا گیج شدم که باید برای موفقیت در این رشته از کجا شروع کنم لطفا مرا راهنمایی کنید

  [پاسخ]

 17. میخاستم بپرسم ممکنه من با رتبه ی 4500 در رشته ی برق الکترونیک کرمان در مقطع کاردانی به کارشناسی (شبانه) قبول بشم؟ یا با رته ی 2500 در رشته ی ابزار دقیق برق (شبانه)؟ با توجه به اینکه چون باید ورودی بهمن میشدم فقت میتونم از 50 انتخاب 2 انتخاب داشته باشم.

  [پاسخ]

 18. جالب بود که اینجا رو به صورت کاملا تصادفی پیدا کردم نمیدونم سوالات این دوستان به جواب رسیده یا نه اما بد نیست سری به کامل ترین سایت تئوریک این رشته در ایران بزنید http://www.newdesign.ir در ضمن خوشحال میشم اگه بتونم کمکی بکنم. mirrahimi830@yahoo.com

  [پاسخ]

 19. با سلام لطفا در صورت امكان چگونگي ازمون عملي طراحي صنعتي براي پذيرش در دانشگاه را برايم ايميل كنيد در ضمن هر چه زودتر بهتر چون مهلت انتخاب رشته رو به اتمام است با تشكر

  [پاسخ]

 20. سلام.چه جوری میشه به جواب سوالهای بالا دست ÷یدا کرد؟رتبه ی زیر30 منطقه ی 3 ممکنه این رشثه رو بیاره کارشناسی.وچه دانشگاهی احتمالا؟امتحان عملیش چیه ؟ممنون

  [پاسخ]

 21. سلام به عنوات يك طراح صنعتي خوشحالم كه براي اولين بار سايت خوبي در مورد رشته ام ديدم.اميدوارم بتوانيد اين مطالب را كم كم به عنوان يك شبكه اطلاع رساني قوي براي طراحي صنعتي در آوريد. با تشكر فراوان

  [پاسخ]

 22. در مورد رشته ي طراحي صنعتي از تاريخچه تا حال را برايم ايميل كنيد .لطفا”

  [پاسخ]

 23. ba salam in matalebi ke dar morede tarahi sanati neveshtin kheili aliye vali vagheit sanat ma va modirane sanaye va tafakorate onha chize digeist va mote asefane bayad begam ke 180 daraje ba on chizi ke made nazare mast va taarif tarahi sanati fargmikone va baz ham moteasefane daneshgahaye ma ham dar morede reshteye tarahi sanati jedan kotahi mikonan albate nagsha daneshjoyane bihal ro ham bayad motezaker shod .dar har hal bayad be etlaeton beresonam ke man karshenasi va karshensasi arshade tarahi santi khondam,va dar hodode 13 sal be onvane tarahe santi dar marakeze sanati faalit dashtam va daram va age khastin etelate takmili dar morede in reshte va jaygah un dar sant dashte bashin khoshhal misham ke betonam beheton komak konam. in addrese emaile mane bagheridana@yahoo.com

  [پاسخ]

 24. به نام خدا -با سلام من دانشجوي کارشناسي طراحي و نقشه کشي صنعتي هستم .در مورد اينکه تا چه حد رشته ام به اين رشته نزديک است مي خو استم بدانم و آيا ميتوانم در کنکور ارشد شرکت کنم يا برايم اين رشته سنگين است؟ در صورت مثبت بودن بهترين منابع وناشرها را معرفي نماييد . با تشکر از شما و سايت بسيار خوبتان.

  [پاسخ]

 25. من دانشجوي كارداني رشته طراحي صنعتي هستم و در خواست دارم كليه ي واحد هايي كه در طراحي صنعتي پاس مي كنيد براي من ميل كنيد.

  [پاسخ]

 26. با سلام مي خواهم بدانم كه تاچه رتبه اي در كنكور هنر ميتونه طراحي صنعتي رو مي ياره؟ سوال 2 ايا طراحي صنعتي مهندسي؟

  [پاسخ]

 27. من کاردانی طراحی صنعتی می خونم یک چند تا سوال داشتم لظفا جواب بدین 1- رشته طراحی صنعتی چی ؟ لطفا نگید یک رشته میان بر میان صنعت و هنر که دیگه برام تکراری شده . 2- اساتیدی داریم که یا مهندس صنایع هستند یا مهندس مکانیک و اکثرا می گویند رشته طراحی صنعتی یک رشته کاملا صنعتی 3- استید هنرمان می گویند رشته طراحی صنعتی یک رشته هنری و صنعتی این کلمه هنر و صنعت یعنی چی ؟ من واقعا نمی دونم به نظر من طراحی صنعتی یک رشته هنری نه یک رشته صنعتی مثل مهندسی صنایع یکی از استیدمان می گوید طراحی صنعتی زیر مجموعه ای از مهندسی صنایع است ولی این اشتباه محض نظر شما چیست 4 لطف کنید واحدهای رشته طراحی صنعتی با دروس پایه اصلی و تخصصی برای من بگذارید یا برام میل کنید واقعا من گیج شدم !!!!

  [پاسخ]

 28. میخوام بدونم که آیا هیچ وبسایت رسمی یا انجمن مشخصی در رابطه با طراحی صنعتی در ایران وجود داره یا نه ؟ . منظورم وبلاگ نیست . منظورم جایی هست که بعنوان انجمن مهندسی صنایع سمینار و کنفرانس برگزار کنه و یا به هرشکلی یه مرجع رسمی باشه.

  [پاسخ]

 29. salam vaghean sayte mofide dared khosham omad baraton doa mikonam ke roz beroz peshraft koined say mikonamam bahaton hamkare konam badam man peshe honar mikhonam be hadafe tarahe sanate shomam baram doa koned shayad ghabol shjodam

  [پاسخ]

 30. salam man karshenasie mohandesie mekanik hastam va mikhaham dar mored porojeie amalie azmune karshenasie arshad bishtar bedoonam be katere inke bishtarin negaranim darmored porojeie amalie ba tashakor be nazare shoma man mitunam dar in reshte ba tavajoh be reshteie karshenasiam movafagh basham

  [پاسخ]

 31. سايت خيلي خوبيه دنبال يه سايتي بودم كه بتونم در مورد كارشناسي ارشد اين رشته مشاوره بگيرم. من ليسانس اقتصاد نظري دارم و در مركز تحقيقات مخابرات ايران پژوهشگر هستم. با توجه به اينكه اينجا بزرگترين مركز تحقيقاتي كشوره و تحصيلات بالاتر خيلي لازم من تمايل داشتم حتماً ادامه بدم هر چند رشته خودم جذابيت هاي خاصي برام داشته اما به طراحي صنعتي خيلي خيلي علاقه دارم (هرچند خيلي با كار اينجا ارتباط نداره) و دوست داشتم از يكي كه خوب وارد باشه مشاوره بگيرم كه اين تغيير رشته دادن درسته (هرچند تا حدي تصميم انتخاب اين رشته رو گرفتم) و اصلاً بايد چه طوري قدرت رقابت با متقاضيان اين رشته رو پيدا كنم. خيلي ممنون ميشم اگه يه راه مناسب جلوي پام بذاريد يا مثلاً بگيد ازكدوم مؤسسه يا كدوم آدم وارد مشاوره بگيرم.

  [پاسخ]

 32. من کارشناس طراحی صنعت هستم سایتتون خوبه تقاضای من مطالبی درباره کنکور کارشناسی ارشد هست لطفا بهترین منابع را برا ی کنکور ارشد(سراسری) ناپیوسته طراحی صنعتی می خوام . کی و چطور میفرستید ؟ با تشکر

  [پاسخ]

 33. من عاشق طراحی صنعتی ام × کارشناس گرافیکم+نمونه کارهایی توطراحی ماکت اتومبیل lexus ( LFA ) قبلا اجرا کردم اما بیشترکارهای گرافیک آرم و…. انجام دادم > بهترین منابع را برا کنکور ارشد ناپیوسته طراحی صنعتی می خوام . کی و چطور میفرستید؟…… منتظر جوابتون . قربون مرامتون

  [پاسخ]

 34. دوست عزيز ، ساحل جان کد اين رشته در سال 85 عبارتست از :1358 و مواد آزموني آن بقرار زير است : 1.زبان عمو مي وتخصصي, 2.فرهنگ و هنروادبيات ايران و جهان, 3.نقدهنر ي و ادبي, 4.مباني نظري عكاسي, 5. فن‌شناسي عكاسي, 6. مباني نظري مرمت, 7.آسيب‌شناسي و فن‌شناسي آثار, 8.مباني نظري طراحي صنعتي, 9. پروژه عملي تصوير متحرك, 10.پروژه عملي ارتباط تصويري,11.پروژه عملي تصوير سازي,12.پروژه عملي نقاشي,13.پروژه عملي طراحي صنعتي. ضرايب به ترتيب دروس: 1 . تصويرمتحرك (انيميشن) (2, 2, 1, 1, 0, 0, 0, 0, 4, 0, 0, 0, 0), 2.ارتباط تصويري (2, 2, 1, 1, 0, 0, 0, 0, 0, 4, 0, 0, 0) 3.تصويرسازي(2, 2, 1, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 4, 0, 0), 4.نقاشي(2, 2, 1, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 4, 0) 5.عكاسي(2, 2, 0, 3, 3, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0, 0) 6.طراحي صنعتي(2, 1, 0, 0, 0, 0, 0, 2, 0, 0, 0, 0, 4) 7.مرمت اشياء فرهنگي و تاريخي(2, 2,‌ 0, 0, 0, 3, 3, 0, 0, 0, 0, 0, 0) براي دريافت اطلاعات بيشتر به آدرس :www.sangesh.org و يا دفترچه آزمون امسال مراجعه نماييد.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *