مراقبت پرواز

ماهيت كار

سيستم كنترل پرواز از شبكه بزرگي از افراد و تجهيزات تشكيل شده است كه تامين كننده امنيت پرواز براي هواپيماهاي تجاري و خصوصي ميباشد. متخصصين مراقبت پرواز حركات ترافيك هوائي را به نحوي هماهنگ ميكنند كه هواپيماها همواره در فاصله امني از هم قرار داشته باشند.اگر چه هدف اصلي آنها امنيت ميباشد اما متخصصين مراقبت پرواز بايد هواپيما ها رانيز به شكلي هدايت كنند تا تاخير را به حد اقل برسانند.بعضي ترافيك فرودگاه را كنترل ميكنند و بعضي ديگر هماهنگ كننده پروازهاي بين فرودگاهي ميباشند.   

    با وجود اينكه برج مراقبت يا كنترل كننده هاي پايانه بر تمامي پروازهايي كه در محدوده هوايي آنها قرار دارند نظارت ميكنند، مسؤوليت اصلي آنها نظم دادن به ورود و خروج پروازها به فرودگاه ميباشد.وظيفه ديگر آنها راهنمائي خلبانها در محدوده آشيانه پرواز و توقفگاه هواپيماها است.آنها براي كنترل هواپيما از ديد مستقيم و رادار بهره ميبرند. متخصصين مراقبت پرواز بايد خلبانان را از تغييرات جوي بخصوص بادهاي قيچي كننده كه ميتوانند هواپيما را از كنترل خلبان خارج كنند آگاه سازند.

در طول ورود و خروج هواپيما ، چندين كنترل كننده هدايت هواپيما را به عهده دارند. زماني كه هواپيما به فرودگاه نزديك ميشود خلبان برج را از حضور خود آگاه ميكند.كنترل كننده درون اطاق رادار كه درست در زير برج مراقبت قرار دارد ، يك نسخه از برنامه پرواز هواپيما را در اختيار دارد و در اين زمان هواپيما را در رادار مشاهده كرده است.اگر راه باز باشد ، هواپيما به يكي از باندهاي فرود هدايت ميشود، در غير اين صورت بايد منتظر بماند تا به نوبت خود اجازه فرود بگيرد.با نزديك شدن هواپيما به باند، از خلبان خواسته ميشود تا با برج تماس بگيرد.در اين هنگام كنترل كننده ديگري كه او هم هواپيما را در رادار خود دارد ، هواپيما را در آخرين مايل تحت كنترل ميگيرد و از برخاستن هواپيماهايي كه در مسير هواپيماي ورودي قرار دارند جلوگيري ميكند.پس از نشستن هواپيما ، يك نفر كنترل كننده زميني  در برج هواپيما را در مسير خود به سمت ورودي تعيين شده هدايت ميكند. كنترل كننده زميني از ديد مستقيم استفاده ميكند مگر در شرايطي كه هواي بد ، استفاده از رادار را اجباري كند.

برعكس اين جريان در برخاستن هواپيما اتفاق مي افتد.كنترل كننده زميني هواپيما را به باند پرواز هدايت ميكند. كنترل كننده محلي خلبان را از شرايط فرودگاه مانند وضعيت جوي ، سرعت و جهت باد ، و ميزان ديد باخبر ميكند و باند را باز نگه ميدارد. در هوا ، هواپيما تا خروج از محدوده هوايي فرودگاه، توسط كنترل كننده پرواز هدايت ميشود.

  پس از برخاستن هواپيما ، كنترل كننده هاي برج ، مراكز كنترل پرواز بين راه را باخبر ميسازند. هواپيماها معمولا از مسيرهاي مشخصي عبور ميكنند. هر مركز بين راه محدوده مشخص با راههاي متعدد دارد. مراقبين بين راه معمولا در گروههاي سه نفري كه محدوده اي را در اختيار دارند كار ميكنند. در صورتي كه دو هواپيما همزمان  و در يك مسير در حال ورود به يك منطقه باشند، يك نفر مسؤول رادار مسير يكي از پروازها را تغيير ميدهد. ورود هواپيما از يك محدوده به محدوده اي ديگر را كنترل كننده رادار به عهده ميگيرد. مسؤول رادارسرپرست تيم ميباشد . اگر خلبان بخواهد براي پروازي بهتر تغيير ارتفاع دهد ، كنترل كننده رادار مسير را چك كرده و تاييد ميكند.   

در بسياري مواقع مراقب بايد چندين كار را از جمله نشستن و برخاستن هواپيماها و ارتباط با خلبانان را همزمان انجام دهد.

از جمله مراكز ديگر كه كار اطلاع رساني به خلبانان و كنترل بحران و پيگيري مفقود شدن هواپيماها را به عهده دارند ايستگاه خدمات پرواز ميباشد كه البته به طور فعال در هدايت هواپيماها دخالت ندارند.

  امروزه مراقبين پرواز در پشت ميزهايي با صفحات رادار سبز درخشان كه تصاوير آن توسط رايانه توليد ميشوند كار ميكنند. در آينده محل كار آنها مجهز به صفحات تمام رنگي با اندازه 20×20 اينچ خواهد شد. در كشور آمريكا تا 8 سال آينده اين مراكز به شيوه كنترل رايانه اي مدرن كه كار را براي مراقبين بسيار ساده تر ميكند  مجهز خواهند شد.

تغيير ديگر در آينده ، روش پرواز آزاد خواهد بود كه در آن خلبانان و هواپيمائيها مسير، سرعت و ارتفاع پرواز را با استفاده از وسائل مدرن تعيين كرده ومراقبين نظارت خواهند كرد.   

محيط كار

ساعتهاي كاري استاندارد براي مراقبين پرواز 40 ساعت در هفته ميباشد و به علت ماهيت تمام وقت كار در اكثر برجهاي مراقبت ، كنترل كننده ها بايد به صورت چرخشي شيفتهاي شب و تعطيلات را نيز پوشش دهند. در ساعتهاي شلوغ ، مراقبين بايد سريع و دقيق كار كنند. فشار عصبي ناشي از مسؤوليت سنگين تامين امنيت هواپيماها مسافرين براي بعضي افراد بسيار خسته كننده است.

فرصتهاي شغلي

مراقبين پرواز در استخدام هواپيمائي كشوري ميباشند و در مراكزي كه نام برده شد به كار مشغول ميشوند. در بعضي كشورها شركتهاي كنترل هوائي خصوصي نيز وجود دارند.   

 آموزش و ادامه تحصيل

متقاضيان اين رشته بايد  تحت آزمايشهاي يادگيري ، نتيجه گيري انتزاعي ، و توانائي ديد سه بعدي ، معاينات فيزيكي و رواني و تست اعتياد قرار گيرند. از ديگر خصوصيات لازم توانائي شمرده صحبت كردن ، هوش و حافظه قوي قدرت تصميم گيري و قدرت تمركز بالا ميباشد.

دروس اين رشته شامل مباني هواپيمائي ، قوانين هواپيمائي ، تجهيزات مراقبت پرواز ، كارهاي عملي و دروس تخصصي ميباشد. براي تاييد مهارت مراقبين ، يك سري امتحانات مهارتي كه توانائي آنها را در سرعت و دقت تشخيص موقعيتها و تصميم گيري و اعمال قوانين ميسنجند از آنها گرفته ميشود.

پس از فراغت از تحصيل ، چندين سال طول ميكشد تا مراقبين پرواز با كار و مطالعه مستمر به مهارت بالايي دست يابند.

ترتيب پيشرفت درفرودگاه  از مسؤوليت دادن اطلاعات پايه اي به خلبانان شروع شده و سپس به ترتيب  مراقبت زميني ، مراقبت محلي ، مراقبت برخاست و در آخر مراقبت فرود ميباشد.

  چشم انداز آينده

رقابت بر سر موقعيت كاري در اين رشته زياد است و البته تجربه و مهارت بسيار كار گشاست. به نظر ميرسد كه با خودكار سازي سيستمهاي هدايت پرواز در آينده ، رشد افزايش فرصتهاي شغلي در اين رشته كند خواهد شد.

ميزان درآمد

درآمد مراقبين پرواز  در نقاط مختلف جهان متفاوت است.آمار مربوط به كشور آمريكا در سال 2000 ،به طور متوسط  82520 دلار در سال بوده است.

Share

26 دیدگاه در “مراقبت پرواز”

 1. سلام ببخشید میخواستم درباره مشاغل فرودگاه بپرسم که آسونترین شغل توی فرودگاه چیه و اینکه شرایط سنی داره و باید چه اقدامی انجام داد با مدرک دیپلم تجربی لطفا پاسخ دهید خیلی برام مهمه ممنونم

  [پاسخ]

 2. سلام شرایط ورود به این رشته برای خانم ها چجوریه?ایا از طریق کنکور کارشناسی قبول میکنن?با تشکر

  [پاسخ]

 3. سلام من چند سوال درمورد این رشته دارم: 1.هردو جنسیت میتونن در این رشته مشغول بکار و یا تحصیل بشن؟ 2.شرایط پزشکی و یا سلامت این رشته چی هستن؟ 3.چه رتبه ای لازمه تا موفق به تحصیل در دانشگاه های مختص به این رشته شویم؟ 4.دانشگاه های این رشته در چ شهرهایی هستند؟ اگر امکانش هست پاسخ سوالات رو ب ایمیلم بفرستید rashelmosavi@yahoo.com

  [پاسخ]

  نفس پاسخ:

  باعرض سلام ببخشید با استفاده از کدام رشته در دبیرستان می توانیم مهماندار هواپیما یا وارد امنیت پرواز شویم باتشکر

  [پاسخ]

 4. سلام.اگر میشود شرایط جسمانی مورد نیاز برای این رشته بنویسید(اگر ممکن است به ایمیلم بفرستید) با تشکر از شما

  [پاسخ]

 5. سلام درآمد سالانه كنترولر هاي مراقبت پرواز مهر اباد $12000 است. بنده كه با بيش از 27 سال سابقه كنترل ارشد -مربي واستاد آموزشي بخشهاي رادار-تقرب پرواز-برج وگراند كنترول هستم.

  [پاسخ]

 6. من پيش دانشگاهي هستم بعد درسام زياد قوي نيست اما خيلي دوست دارم تو اين كاراي مراقبت و يا مهندسي پرواز تحسيل كنم و يه كاره ايي بشم ميخواستم ببينم من بايد چي كار كنم ؟/؟؟؟؟؟؟؟اصلا ميتونم؟

  [پاسخ]

 7. با سلام.می خواستم بدونم برای قبولی در این رشته در کنکور سراسری چه رتبه ای را باید بیاوریم؟ در ضمن در هنگام قبولی در کنکور در چگونه باید وارد دانشکده صنعت هواپیمایی بشیم؟

  [پاسخ]

 8. تنها مرکز آموزش مراقبت پرواز دانشکده هواپیمایی میباشد و از آزمون سراسری دانشجو میپذیردو آن هم فقط مرد و خانم های محترم نمیتوانند متاسفانه وارد این رشته شوند

  [پاسخ]

 9. با سلام می خواستم درباره رتبه قبولی رشته مراقبت پرواز و در صد لازم دروس بیشتر بدونم !من کارشناسی کامپیوتر دارم و نمی دونم با ازمون کارشناسی ارشد در این رشته میتونم ادامه تحصیل بدم یا نه!؟

  [پاسخ]

 10. باسلام درپاسخ به خانمهایی که درخصوص بحث جنسیت در این حرفه بایدعرض کنم هیچ الزامی مبنی بر داشتن جنسیت خاصی دراین حرفه نیست اما گزینش درسنوات گذشته به این صورت بوده که تقریبا99درصد از وجود آقایان استفاده شده است اما درصد اندکی هم ازخانمها گزینش صورت گرفته وبعنوان مثال در مرکز کنترل وبرج مراقبت مهرآباد ازهمکاران خانم در این حرفه به کارگمارده شده اند.معذلک هیچ منعی ازنقطه نظر توانایی نیست امامتاسفانه در سنوات گذشته استخدام بصورت بسیار محدود صورت گرفته که برای حصول اطمینان از شرایط سالانه میبایست به واحد آموزش مجتمع آموزشی هواپییمایی کشوری واقع در تهران فرودگاه مهرآبادخیابان معراج مراجعه نمایید.

  [پاسخ]

 11. سلام من پیش دانشگاهی ریاضی ام خیلی رشته مراقبت پرواز رو دوست دارم حداقل رتبه برای جذب این دانشگاه چنده؟لطفا برام ایمیا کنید ممنونم

  [پاسخ]

 12. من دانشجوی مراقبت پرواز هستم. هرسوالی دارید جواب میدم. شماره موبایل من 09367110541 میباشد…

  [پاسخ]

 13. با سلام و احترام فراوان. میخواستم ببینم طریقه استخدام در کادر امنیت پرواز در ایران به چه شکلی میباشد. آیا حتما باید سپاهی باشیم؟ یا خیر؟ ممنون میشم هر کس اطلاعی در این زمینه دارد برای من به آدرس زیر ایمیل بفرستد: sepehr.miri@yahoo.com با کمال احترام: منتظرتم.

  [پاسخ]

 14. با سلام واحترام: آیا این رشته فقط مختص اقایون است یا ما خانم ها نیز می توانیم شرکت کنیم؟ ” من امیدوارم بعد از گرفتن مدرک فوق دیپلمم در این رشته ادامه تحصیل دهم . خواهش می کنم با وجود اینکه 5واحدم مانده که دسم تموم بشه آدرس و نام دانشگاههای که این رشته را دارند لطفآبرایم ارسال فرماید. با تقدیم احترام .لیلا

  [پاسخ]

 15. اگه ميشه اطلاعاتي در مورد ماشين آلات فرودگاهي برام بفرستيد ممنون ميشم

  [پاسخ]

 16. سلام. من يك كارشناس مراقبت پرواز هستم.به اطلاع ميرسانم تنها مركز آموزش و جذب نيروي انساني در اين بخش دانشكده صنعت هواپيمايي كشوري است.رشته اي بنام مديريت پرواز هم در ايران نداريم.در مورد چشم انداز آينده هم اشتباه نوشتهايد درست است كه دستگاهها در اين شغل به سمت اتوماسيون پيش ميرود اما اين تنها نقش كنترلر مراقبت پرواز را تغيير مدهد نه جايگاه او را. با تشكر

  [پاسخ]

  deli پاسخ:

  سلام دوستان جلسه توجیه مدیریت پرواز همان flight dispatch می باشد که به اشتباه متداول گشته است.

  [پاسخ]

 17. سلام اگر شرايط ديگه اي از اين رشته را مي نوشتين بهتر بود . مثلا اين رشته فقط براي اقايان است يا هردو جنس من جواب اين سوال را هنوز نميدانم .

  [پاسخ]

  مجید رضایی پاسخ:

  سلام.این رشته در ایران فقط مختص آقایون میباشد

  [پاسخ]

  ابراهیم پاسخ:

  برای هر دو جنس می باشد. هم در ایران و هم در خارج کشور. در ایران هم اکنون تعدادی از خانم ها در این کار مشغولند ولی در کل کار سختی می باشد

  [پاسخ]

  ali پاسخ:

  من یک کنترلر هستم.الان خانم ها متاسفانه نمیتوانند در این حرفه فعالیت کنند!

  [پاسخ]

  ati پاسخ:

  سلام من یک خانم هستم و مشغول به تحصیل در این رشته هستم. ناگفته نمناند این نخستین بار است که در ایران خانم ها در این رشته پذیرفته شده اند.

  [پاسخ]

  مطهره پاسخ:

  سلامرتبه ي لازم براي قبولي را ميشه اطلاع بدين و اينكه محل تحصيل كجاست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *