آنچه بايد در رابطه با اينترنت همراه بدانيد

مودم همراهمدتي است كه  در همه جاي اين دنياي وب، تبليغات گاه و بيگاه اغوا كننده اي در رابطه با اينترنت همراه روي مونيتور شما نقش مي بندد و شما را وسوسه مي كند كه از اين تكنولوژي بظاهرپيشرفته، بيشتر سر در بياوريد.

خب من تلاش مي كنم كه در اين نوشتار تا آنجا كه ممكن است از تجربيات عملي خودم بنويسم تا اگر شما هم خواستيد از اين تكنولوژي استفاده كنيد، پيش زمينه اي داشته باشيد.

بعد از گشت و گذار فراواني كه در اينترنت داشتم،( در انتهاي همين مطب لينك چندتا سايت را معرفي كردم كه خيلي نخواهيد تو موتورهاي جستجو بگرديد) متوجه شدم كه قراره از اينترنتي استفاده كنيم كه به ظاهر سرعتش بيشتر از ديال آپ است. نتيجه:

براي شروع يك عدد3.75G HSUPA USB ADAPTER تهيه كردم. البته مال من مدل D-Link چيني با گارانتي شركت ايزي به قيمت 75000 تومان . بعدا  متوجه خواهيد شد كه اين مدل خوبه يا بد.

با پرس و جويي كه از فروشندگان مختلف انجام دادم، متوجه شدم كه براي ارتباط با اينترنت مي توانيد از سه نوع سيم كارت : همراه اول – ايرانسل معمولي و ايرانسل پيام رسان استفاده كنيد.

ابتدا با همراه اول تست كردم ( در چند نقطه ) حداكثر سرعتي كه به من براي دانلود داد 50 كيلو بيت بر ثانيه بود ولي متوسط سرعت روي 30 كيلو بيت مي گرده – ماندگاري سرعت روي اين مقدار خوب بود و هنگام بارگذاري صفحات وب مي تونستي اميدوار باشي كه صفحه مورد نظر داره دانلود ميشه.

نكته1 : موقعي كه اكانت اينترنت رو از سايت همراه اول خريداري مي كنيد، به شما مي گويد كه اينترنت شما نا محدود نمي باشد. من متوجه نشدم كه اگر نامحدود نيست پس چرا تو سايتش زده نامحدود و تازه مگر با سرعت 30 كيلو بيت بر ثانيه چقدر ميشه دانلود داشت.

نكته 2 : دوستان حتما توجه دارند كه كيلو بيت با كيلو بايت تفاوت مي كند و هر بايت 8 بيت است. يعني 30 كيلو بيت به كيلو بايت مي شود حدود 3.8 كيلو بايت.

بعد از اون رفتم سراغ ايرانسل معمولي، خب به شما توصيه مي كنم كه اصلا دلخوش بهش نباشيد كه چون افتضاح است. خوب كانكت مي شويد ولي براي باز شدن يك صفحه وب بايد صبر ايوب داشته باشيد.

و اما پيام رسان ايرانسل . اولش كه كانكت شدم، ديدم اين يكي گل كاشته – سرعت 115 كيلو بيت ، ولي به 4 ثانيه نكشيد كه رسيد به 5 كيلو بيت بر ثانيه. روي هم رفته از ايرانسل معمولي بهتره ولي چون پايداري در بارگذاري نداره و دائم كم و زياد ميشه ، چنگي بدل نزد.

در رابطه با اپراتور نسل سوم هم چيزي نمي تونم بگم چون هنوز سيمكارتش بدستم نرسيده

و اما نتيجه :

 • اصلا سرعتش باADSL قابل مقايسه نيست حتي 128

 • علارغم اينكه سرعت 128 كيلو بيت بر ثانيه براي كاربران خانگي مجازشناخته ميشه ولي بدليل كم فروشي شركتها ، شما هرگز نمي توانيد از اينترنت بهره ببريد. مثلا موقعي كه كارت ايرانسل تان را براي يك روز دريافت شارژ مي كنيد، به شما پيغام ميده كه مي توانيد تا 200 مگا بايت دانلود داشته باشيد، ولي با اون سرعتي كه به شما ارائه مي كنه – فكر مي كنم يك هفته وقت لازم خواهيد داشت. لازم مي بينم كه به اين نكته اشاره كنم كه مودمي را كه تهيه كرده ام تا سرعت 7.2 مگا بايت دانلود را پشتيباني مي كند.

 • تنها براي وب گردي ( البته با داشتن صبر ايوب) مي توانيد از آن بهره ببريد و نه بيشتر

 • از ديال اپ بهتره( البته به نظر من)

چندتا توصيه

 • سعي كنيد از مودمي استفاده كنيد كه از رم ( هرنوع كه باشه خيلي مهم نيست) پشتيباني كند تا دو چيز رو در كنار هم داشته باشيد.(مودم من تا 32 مگ رم را پشتياني مي كند)

 • اگر مي خواهيد از مودمتان به عنوان دستگاهي براي ارسال و دريافت SMS بهره ببريد، از فروشنده بپرسيد كه فارسي را پشتيباني مي كند يا خير؛ چون اگر فارسي را پشتيباني نكند، پيامهاي فارسي اصلا براي تان قابل خواندن نخواهند بود. (مودم من فارسي را پشتيباني نمي كند و متاسفانه مشكل دارم)

 • به قدرت آنتن دهي مودمتان حتما توجه داشته باشيد تا از سرعت مناسب بهره ببريد. (قدرت آنتن دهي مودم من خوب است)

 • سعي كنيد مودمي تهيه كنيد كه حتما از تكنولوژي 3G پشتيباني كند تا اگر اينترنت پرسرعت ارائه شد، نخواهيد دوباره هزينه كنيد.

 • شنيده ام كه اپراتور سوم روي باند فركانسي 2100 مگاهرتز خدمات ارائه مي كند، ولي مطمئن نيستمو به نظر نمي آيد كه صحيح باشد. به هرحال تحقيق كنيد كه اگر چنين چيزي صحت دارد، مودمي بگيريد كه اين باند فركانسي را پشتيباني كند.(مودمي را كه من خريده ام اين باند فركانسي را پشتيباني نمي كند)

انواع مودمهايي كه در بازار هستند:

در بازار مودمهاي مختلفي وجود دارند كه دامنه قيمتي انها از 12500 گرفته تا بالاي 135000 تومان. تفاوتي را كه من ديدم بيشتر در موارد زير بود:

 • گارانتي

 • پشتيباني از ميزان رم جانبي ( مثلا شما مي توانيد از مودمتان به عنوان حافظه فلش هم استفاده كنيد)

 • پشتيباني از تكنولوژي 3G

 • قابليت پشتيباني از زبان فارسي

 • و …

 

و اما از اخبار هم چنين مي رسد كه اپراتور سوم هم فعاليت خودش را اغاز كرده و قرار است سيم كارتهاي نسل سوم را ارائه كند. مزيت اصلي سيم‌كارت‌هاي اپراتور سوم تلفن همراه نسبت به نسل‌هاي قديمي‌تر اين است كه علاوه بر سرويس مكالمه (Voice) كه كيفيت آن به مراتب بهتر از نسل دوم است؛ امكان ارائه سرويس ديتا و تبادل ديتا برروي اين سيم‌كارت‌ها وجود دارد.طبق اظهارات مسوولان، اين سيم‌کارت ها از ابتدا نيز امکاناتي چون تلفن تصويري و اينترنت پرسرعت را به همراه خواهد داشت و واگذاري آن كه از تهران شروع شده، در ساير استان‌هايي كه در پروانه ذكر شده به مرور توسعه خواهد يافت.
به گفته فيض‌آبادي – مدير عامل تامين تلكام – سيم‌کارت‌هاي اپراتور سوم در فاز اول در تهران و کرج، قم، مشهد، تبريز، شيراز، اصفهان و اهواز عرضه مي‌شود؛ ارايه سيم‌کارت‌ها با سرويس‌هاي پايه آغاز مي‌شود اما طبق برنامه‌ريزي براي سال‌هاي مختلف سرويس‌هاي مبتني بر نسل سوم موبايل ارايه مي‌شود.

پوشش اين شبکه در شهرهاي مختلف متفاوت خواهد بود، به‌طوري که در تهران 80 درصد شبکه با پوشش تري جي و 20 درصد شبکه با پوشش 2G خواهد بود اما در استان‌هاي ديگر با توجه به مطالعات بازار اين درصدها تغيير خواهد کرد. البته اگر باز هم با كم فروشي مواجه نشويم و قيمت پرداختي در حد متعارف باشد، بايد اين خبر را به فال نيك گرفت.

و اما بحثهاي تخصصي

تفاوت بین شبکه های موبایلی GPRS ، EDGE ، 3G و HSDPA

شبکه های موبایلی زیادی در دسترس می باشند و مردم از آنها در زندگی روزمره خود بعنوان بخشی از مصارف شخصی یا تجاری استفاده می کنند. ولی متاسفانه هنوز غالب افراد اطلاع دقیقی از تفاوت این شبکه ها ندارند و در خرید تجهیزات مربوطه بسیار آسیب پذیر می باشند.
ابتدا مودم های GSM  وارد بازار شدند. همه مردم از سرعت بسیار پائین مودم های  Dial-UP  با سرعت حداکثری 56K و صرف هزینه و زمان زیاد برای اتصال به اینترنت بواسطه این مودم ها خسته شده اند. بنابراین دنبال شبکه هائی هستند که سرعت اتصال بهتری ارائه دهند. البته با توجه به پیشرفت تکنولوژی شبکه های زیادی ارائه شدند که انتخاب هر یک از آنها نیازمند کسب اطلاعات بیشتر از مزایای آنها می باشد. در این مقاله سعی داریم روند ورود و رشد مزایای شبکه های مختلف را توضیح دهیم.

1G: نسل اول كه تلفنهای همراه آنالوگ را تشكیل میدادند.

2G:با توجه به افزایش تحقیقات و رشد تکنولوژی موبایلی برای نیل به سرعت و کیفیت بهتر برای تماس و ارسال پیامک شبکه های دیجیتالی ظهور کردند. بنابراین 2G  در قالب GPRS  برای برقراری بهینه ارتباطات  بکار گرفته شد. سرعت این شبکه حدود 114kbps می باشد.
 

EDGE:برای افزایش سرعت شبکه ای بیشتر 2.5G  یا EDGE  عرضه شد که دارای سرعت حدود 400kbps تا سه برابر 2G  می باشد.
3G
سرانجام 3G  دارای سرعت قابل قبول حدود 384kbps ولی با کیفیت بسیار بهتر ارائه شد که امکان سنکرونیزاسیون بیشتر صدا و داده را فراهم می کند.
HSDPA و 3.5G ، 3.75G ، 4G
اخیرا HSDPA  با سرعتی حدود 1.3mbps استانداردی برای گوشی های موبایل می باشد. البته این سرعت تا حدود 7.2mbps با عرضه 3.5G  ، 3.75G   و 4G  ارتقا داده شده است.
مطالب فوق برای معرفی و تشریح شبکه های موبایلی به اختصار توضیح داده شد. باید توجه داشته باشید که از این شبکه ها فقط EDGE  در ایران فعال می باشد و قرار است 3G  از طریق اپراتور سوم بزودی ارائه شود. بنابراین هنگام خرید کاملا احتیاط کنید گول تبلیغات عرضه کنندگان اینترنت همراه را نخورید. اینترنت همراه در ایران هنوز دارای سرعت پائینی می باشد و هرگز نامگذاری " اینترنت همراه پرسرعت" شایسته آن نیست. تنها مزیت فعلی اینترنت همراه در ایران همراه بودن آنست که امکان اتصال به اینترنت را در اکثر نقاط ایران فراهم می کند.
 

GSM : Global system for mobile communications
GPRS : General packet radio service
EDGE : Enhanced Data rates for GSM Evolution
3G : Third generation
HSDPA : High-Speed Downlink Packet Access
HSUPA : High-Speed Uplink Packet Access
 

و اما برخي از تعاريف و اصلاحات اين حوزه :

Bluetooth :
نوعی شبکه بی سیم در محدوده شخصی (Wireless Personal Area Network) که امکان اتصال تلفنهای همراه ، کامپیوترها و سایر وسایل الکترونیکی را در فواصل نسبتا کوتاه بدون استفاده از سیم و از طریق فرکانس های رادیویی (با توان پایین) میسر می سازد . بلوتوث این امکان را به شما می دهد که گوشی خود را در جیبتان قرار دهید و به راحتی از طریق هدست بی سیم ، به مکالمه بپردازید . همچنین از طریق بلوتوث می توانید به تبادل اطلاعات و فایلهای موجود در گوشی تان با گوشی های نزدیک آن بپردازید . همچنین با توجه به مجهز شدن پرینترهای جدید به این تکنولوژی ، می توانید عکس هایی که با گوشی تان گرفته اید ، بدون نیاز به کامپیوتر و در زمان بسیار کوتاهی به پرینتر منتقل کرده و آنها را چاپ کنید .

IMEI :
مخفف عبارت International Mobile Equipment Identity می باشد . یک قالب واحد برای شماره سریال گوشی های تلفن همراه دیجیتال است .

SMS :
مخفف عبارت Short Message Service است . امکانی که به کاربران اجازه فرستادن و دریافت پیغام های کوتاه متنی (حداکثر تا 160 کاراکتر) را می دهد .

SIM :
مخفف عبارت Subscriber Identity Module می باشد . آنچه تحت عنوان سیم کارت می شناسید ، کارت هوشمندی است که حاوی اطلاعات لازم برای شناسایی و دسترسی گوشی شما به امکانات شبکه مخابراتی می باشد . علاوه بر این سیم کارت ها قابلیت ذخیره اطلاعات شخصی مثل دفترچه تلفن و یا ذخیره پیغام های کوتاه را دارا هستند .

MMS :
مخفف عبارت Multimedia Messaging System است . MMS در واقع ساختار توسعه یافته SMS و EMS می باشد . بعد از بوجود آمدن و فعال شدن سیستم های مخابراتی چون GPRS ، HSCSD ، EDGE و UMTS به خاطر سرعت بالای انتقال داده ها در این سیستم ها ، زمینه مناسب برای بوجود آمدن MMS ایجاد گشت . یک پیغام مالتی مدیا (MMS) می تواند حاوی متن ، عکس ، صوت و یا حتی کلیپ های کوتاه ویدیویی باشد .

GPRS :
مخفف عبارت General Packet Radio Service می باشد . نوعی تکنولوژی بی سیم که امکان ارتباط پرسرعت اینترنتی و انواع دیگری از ارتباطات اطلاعاتی را مهیا می سازد . در ساختار GPRS اطلاعات به صورت بسته های دیتا در آمده و منتقل می گردند . سیستم GPRS به طور موازی با GSM کار خواهد کرد بنابراین در حین ارتباط اینترنتی از طریق گوشی تان ، به هیچ وجه خط تلفن اشغال نخواهد بود . در این سیستم هزینه ها بر اساس حجم اطلاعات رد و بدل شده محاسبه می گردند (بر حسب کیلوبایت) و مدت زمان ارتباط شما هیچ تاثیری بر افزایش هزینه ها ندارد . قبل از بوجود آمدن GPRS ، برای ارتباط اینترنتی می بایست از طریق شبکه GSM با ISP ها تماس گرفته می شد که هزینه های سنگینی برای کاربران در بر داشت و ضمنا حداکثر سرعت ارتباطی 9.6 کیلوبیت در ثانیه میسر بود . اما GPRS از لحاظ تئوری می تواند سرعتی معادل 115 کیلوبیت در ثانیه را برای شما مهیا سازد (البته در دنیای واقعی این سرعت بین 30 تا 40 کیلوبیت در ثانیه خواهد بود) . GPRS عملا به عنوان نسل 2.5 یا 2.5G در تلفن های همراه شناخته می شود .

EMS :
مخفف عبارت Enhanced Messaging Service است . ساختاری برای توسعه SMS می باشد که ارسال ترکیبی از ملودی های ساده (مونوفونیک) ، تصاویر (به صورت پیکسلی یا همان Picture Message) ، اصوات ، تصاویر متحرک و متن قالب بندی شده (تغییر سایز حروف ، یا ایتالیک و بولد کردن آنها) به گوشی های دیگری که دارای قابلیت EMS هستند را ممکن می سازد .

3G :
مخفف عبارت 3rd-generaion (نسل سوم) می باشد . نسل اول گوشی های تلفن همراه به صورت آنالوگ در اواخر دهه 80 و اوائل دهه 90 به بازار عرضه شدند . نسل دوم تلفن های همراه ، با تکنولوژی دیجیتال از اواخر دهه 90 وارد میدان شدند . و اما نسل سوم که از سال 2003 میلادی مطرح شد ، گوشی های تلفن همراه با قابلیت انتقال اطلاعات با سرعت های بسیار بالا ، اتصال دائم به پایگاه های اطلاعاتی و کیفیت صدای بالاتر را به ارمغان آورد . علاوه بر این ها در گوشی های نسل سوم ، امکانات پیچیده ای چون ارتباط تصویری زنده با طرف مقابل گنجانده شده است . استانداردهای مختلفی برای تکنولوژی 3G وجود دارد . معروفترین آنها استاندارد UMTS است که بر پایه ساختار مخابراتی WCDMA بنا نهاده شده است .

Alphanumeric Display :
نوعی از صفحه نمایش در گوشی های تلفن همراه ، که قابلیت نمایش حروف و اعداد را دارند ولی نمی توانند تصاویر گرافیکی را نمایش دهند .

CDMA :
مخفف عبارت Code Division Multiple Access می باشد . نوعی از تکنولوژی دیجیتال بی سیم که انتقال صوت و دیتا را به طور همزمان بر روی یک فرکانس مهیا می سازد . CDMA در واقع نسل دوم (2G) تلفن های همراه است که در کشورهای کانادا ، آمریکا ، آسیای شرقی و آمریکای لاتین مورد استفاده قرار می گیرد . امروزه اکثر شرکت های مخابراتی که از تکنولوژی CDMA استفاده می کردند در حال مهاجرت به سمت تکنولوژی جدید انتقال پرسرعت اطلاعات با نام 1xRTT هستند .

Dual-Band :
گوشی هایی که امکان استفاده از دو باند فرکانسی مختلف را مهیا می سازند . در اروپا و خاورمیانه Dual-Band به معنای گوشی هایی است که از فرکانس های GSM900/GSM1800 پشتیبانی می کنند و در ایالات متحده به معنای گوشی هایی است که از فرکانس های GSM850/GSM1800 و یا ترکیب دو باند فرکانسی دیگر پیشتیبانی می کنند .

EDGE :
مخفف کلمه Enhanced Data rates for Global Evolution می باشد . این تکنولوژی به طور مشترک توسط مجامع جهانی GSM و TDMA معرفی شده است و امکان انتقال صوت ، دیتا و تصویر با سرعت 384 کیلوبیت در ثانیه را در تلفن های همراه مهیا می سازد (عملا سریعترین سیستم انتقال داده در سرویس های مخابراتی) . EDGE بر پایه استاندارد های GSM بنا نهاده شده و از شیوه های تقسیم بندی پهنای باند در TDMA بهره می گیرد .

GPS :
مخفف عبارت Global Positioning System می باشد . این سیستم که نخستین بار در ارتش آمریکا طراحی و به کار گرفته شد ، از طریق 3 ماهواره مخصوص موقعیت شما در کره زمین (طول و عرض جغرافیایی) را مشخص می کند . چند سال پیش ماهواره چهارمی در مدار زمین قرار گرفت که امکان تشخیص ارتفاع از سطح دریا را نیز برای گیرنده های GPS مهیا می سازد . هم اکنون دستگاههای گیرنده GPS قابل حمل (در ابعاد کامپیوترهای جیبی) در بازار موجودند . شما می توانید با اضافه کردن یک کارت مخصوص به اسلات CF در کامپیوتر جیبی (PDA) خود ، از GPS استفاده کرده و در هر جا که هستید موقعیت خود را بر روی نقشه های از پیش آماده بر روی صفحه نمایش PDA بیابید . به خاطر هزینه بالایی که افزودن GPS به تلفن های همراه در بردارد ، تاکنون تنها در چند مدل از گوشی های رده بالای شرکت موتورولا (مثل A1000 و A925) این امکان گنجانده شده است .

GSM :
مخفف عبارت Global System for Mobile communications می باشد . GSM استاندارد بین المللی سیگنال های رادیویی دیجیتال است که توسط انستیتو استانداردهای ارتباط از راه دور اروپا ، بنیانگذاری شده است . GSM اکنون به عنوان شبکه مخابراتی نسل دوم تلفن های همراه در اکثر نقاط جهان از جمله ایران مورد استفاده قرار می گیرد .

HSCSD :
مخفف عبارت High Speed Circuit Switched Data است . در واقع HSCSD ساختار بهینه سازی شده ای برای شبکه های GSM است که اجازه می دهد سرعت انتقال داده ها را از 9.6 به 57.6 کیلوبیت در ثانیه تقویت شود .

Infrared Port یا IrDA :
این تکنولوژی امکان ارتباط تلفن های همراه ، PDA ها و سایر دستگاه ها را برای اهداف گوناگون مهیا می سازد . اینفرارد یک تکنولوژی ارتباطی بیسیم است که اطلاعات را از طریق اشعه مادون قرمز (نور نامرئی با فرکانس بالا) منتقل می سازد .

Java یا J2ME :
J2ME مخفف عبارت Java 2 Micro Edition است . امکانی است که اجازه می دهد تلفن های همراه برنامه خاص نوشته شده توسط زبان برنامه نویسی جاوا را اجرا کنند . یک برنامه J2ME می تواند در قالب یک برنامه ماشین حساب ، بازیهای گوناگون ، برنامه های ساده اداری و … طراحی شود . بعضی گوشیها به شما اجازه می دهند به طور مستقیم برنامه های Java را از طریق اینترنت درون گوشی دانلود کنید ، در بعضی مدل های دیگر تنها می توانید برنامه های Java را از کامپیوتر توسط یک کابل رابط به گوشی منتقل کنید .

LCD :
مخفف عبارت Liquid Crystal Display می باشد . صفحات نمایش LCD از دو صفحه پولاریزه شده تشکیل شده اند که میان آنها توسط یک محلول کریستال مایع پر شده است . با عبور جریان الکتریکی درون محلول ، کریستال ها هم جهت می گردند و نور از آنها عبور نخواهد کرد . LCD های تک رنگ هم نور پشت صفحه و هم یک صفحه منعکس کننده (Reflective) دارند که باعث می شود هم در تاریکی و هم در نور روشن به خوبی دیده شوند . LCD های رنگی با تکنولوژی های مختلفی همچون STN ، TFT و TFD به بازار عرضه شده اند .

Li-Ion battery :
باتری از نوع یون لیتیوم می باشد که معمولا برای تامین نیروی لازم در دستگاههای ارتباطی بی سیم مورد استفاده قرار می گیرند . در مقایسه به نسل های قدیمی تر باتری ها یعنی NiCd (نیکل – کادمیوم) و NiMH (نیکل – مولیبدن) ، باتری های Li-Ion وزن سبک تری دارند و علاوه بر این از دوره ماندگاری بیشتری در هر بار شارژ بهره می برند . در باتری ها اصطلاحی وجود دارد که به Memory Effect مشهور است ، که خصوصا در باتری های NiCd به شدت دیده می شد ، به اینصورت که پس از هر بار شارژ ظرفیت باتری به اندازه بسیار کمی کاهش می یافت . به همین دلیل در گوشی های قدیمی که از باتری ها NiCd استفاده می کردند ، بعد از دو یا سه سال عملا نیاز به عوض کردن باتری داشتیم . اما در باتری های Li-Ion این مسئله به طور کامل حل شده است .

Li-Po battery :
باتری از نوع پلیمر لیتیوم می باشد که از نظر ظرفیت و ماندگاری بعد از هر بار شارژ ، مشابه باتری ها Li-Ion عمل می کند . این نوع باتری دارای وزن کمتری نسبت به مدلهای دیگر است . اما ویژگی منحصر به فردی که سازندگان گوشی های موبایل را به سمت استفاده از این نوع باتری می کشاند این است که این باتری ها را می توان به هر شکل هندسی که در طراحی مورد نیاز باشد در آورد . این ویژگی باعث از میان رفتن محدودیت های زیادی می گردد که باتری ها مکعب مستطیلی قدیمی تر در طراحی گوشیها ایجاد می کردند .

OLED :
مخفف عبارت Organic Light-Emitting Diode می باشد . OLED در حقیقت نسل آینده صفحات نمایش خواهد بود . این صفحات شامل مجموعه ای از نقاط کوچک از جنس پلیمر ارگانیک خاصی هستند که بنا به میزان ولتاژی که به آنها داده می شود ، رنگهای مختلف را به نمایش می گذارند . ویژگی منحصر به فرد صفحات نمایش OLED این است که با هر زاویه ای به این صفحات بنگرید ، تصویر را با وضوح کامل خواهید دید (بر خلاف صفحات TFT و STN) . اکنون این تکنولوژی به طور آزمایشی در گوشی سامسونگ X120 ، صفحه نمایش خارجی برخی مدلهای تاشوی سامسونگ و نیز در نمونه آزمایشی گوشی PDD Helix استفاده شده است . صفحات نمایش OLED دارای وزن کمتر ، ضخامت کمتر ، نور روشن تر ، قیمت پایین تر و مصرف انرژی بسیار پایین تر از سایر انواع صفحه نمایش می باشند .

Polyphonic Ringtones :
زنگهای پلی فونیک در گوشی های موبایل امکان پخش چندین اکتاو را به طور همزمان توسط گوشی مکن می سازند . این ویژگی حالت طبیعی تر و واقعی تری به ملودی ها خواهد داد .

Predictive Text Input :
نوعی تکنولوژی در نوشتن متن در تلفن های همراه که به وسیله آن برای نوشتن هر حرف کافیست دکمه ای که حرف مورد نظر در آن قرار دارد ، فشرده شود و گوشی به طور لحظه به لحظه تمام ترکیبات ممکن از کاراکترهای وارد شده را با دیکشنری خود مقایسه کرده و کلمه ای را که مورد نظر شماست حدس خواهد زد .
این تکنولوژی در سه قالب T9 ، iTAP و eZiText در گوشی های تلفن همراه استفاده می گردد .

Speakerphone :
از آن تحت عنوان Built-in Handsfree (هندزفری داخلی) نیز یاد می شود و به شما اجازه می دهد با قرار دادن گوشی در فاصله ای مقابل خود ، بدون نیاز به نگاه داشتن گوشی در کنار گوشتان ، به مکالمه بپردازید .

STN :
مخفف عبارت Super Twisted Nematic است . STN یکی از تکنولوژی های صفحات نمایش LCD می باشد . صفحات نمایش STN مصرف انرژی و هزینه ساخت پایین تری نسبت به صفحات نمایش TFT دارند ، ولی دارای دو ضعف بزرگ هستند . یکی اینکه روشنایی ، شفافیت و تنوع رنگهای ایجاد شده روی آنها پایین است و دیگری اینکه در تکنولوژی STN صفحه نمایش با سرعت پایینی اسکن می شود (به اصطلاح Refresh Rate صفحه نمایش پایین است) ، لذا در صورت وجود تصاویر متحرک روی صفحه نمایش بعد از نمایش هر فریم ، سایه ای از فریم قبلی تا چند صدم ثانیه روی صفحه نمایش باقی می ماند . این ایراد در صفحات نمایش TFT به خاطر وجود Refresh Rate بالا اصلاح شده است .

TFD :
مخفف عبارت Thin Film Diode می باشد . TFD یکی دیگر از انواع تکنولوژی های صفحه نمایش در گوشی های موبایل (خصوصا بعضی مدلهای سامسونگ) است . تکنولوژی TFD کیفیت بالای تصویر و نیز سرعت بالای بازخوانی تصویر (همانند TFT) را با هزینه و مصرف انرژی پایین (همانند صفحات STN) ادغام کرده است .

SAR Level :
SAR که مخفف Specific Absorption Rate هست مقدار فرکانس رادیویی جذب شده توسط بدن رو نشون میده. واحد SAR وات بر کیلوگرم(Watt/kg) هست که نشون میده در هر ثانیه چند ژول انرژی توسط یک کیلوگرم از بدن شما جذب میشه.اتحادیه ی اروپا و آمریکا برای SAR گوشی های مبایل حداکثری رو تعیین کردند و تولیدکنندگان گوشی رو مجاب به در نظر گرفتن اونها کردن تا آسیبی که به استفاده کنندگان گوشی ها میرسه کاهش پیدا کنه. اتحادیه ی اروپا حداکثر SAR مجاز رو ۲ وات بر کیلوگرم و امریکا ۱.۶ وات بر کیلوگرم تعیین کردند.واضح هست که هر چه SAR Level یک گوشی کمتر باشه برای سلامت کاربر آن گوشی مفیدتر است.

VMS :
VMS مخفف عبارت Voice Message System هست و یک سیستم پست صوتی است که می توان توسط آن پیغام را بصورت صوتی برای فرد مشخصی فرستاد تا برای او پیغام با صدای خود فرستنده پخش شود .

Symbian OS :
Symbian یک نوع سیستم عامل برای گوشیهای موبایل است که توسط آن می توان به گوشی موبایل امکان نصب برنامه ها را داد. مدل این سیستم عامل با اعدادی مثل 6 و 6.1 و 7 و …. نمایش داده می شود . برنامه های این سیستم عامل منحصر به خود است و توسط شرکتهایی مثل Psiloc ساخته و به بازار عرضه می شود .

WAP :
Wirless Application Protocol یا پروتکل اپلیکیشن های بی سیم همانگونه که از نامش پیداست بستری برای فراهم آوردن ارتباطات سیار تحت شبکه می باشد. زبان متناظر Wap اختصارا WML یا Wireless Mark Up Language نامیده می شود. این امکانات برای اتصال به اینترنت از طریق گوشی موبایل را فراهم میکند .

TFT :
مخفف عبارت Thin Film Transistor است . TFT تکنولوژی شناخته شده ای در صفحات نمایش است . اکثر تلفن های همراه امروزی از این نوع صفحه نمایش بهره می گیرند . در مقایسه با سایر انواع صفحه نمایش TFT تصاویر با کیفیت بسیار بالا و همچنین نرخ بالای بازخوانی صفحه (High Refresh-rate) را به ارمغان می آورد اما در مقابل مصرف انرژی و همچنین هزینه ساخت بالایی را می طلبد .

UMTS :
مخفف عبارت Universal Mobile Telecommunications System می باشد . در حقیقت UMTS نسل جدید سیستم مخابراتی GSM است که امکانات لازم برای نسل سوم تلفن های همراه (3G) را فراهم می آورد . UMTS استانداردی است که توسط "اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور" برای ایجاد ارتباطات بی سیم پیشرفته بنیان گذاشته شده است . شبکه های UMTS از تکنولوژی WCDMA بهره می برند . در میان عموم ، گاهی عبارات UMTS و WCDMA به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند .

Voice Dial :
امکانی در گوشی های تلفن همراه که به شما اجازه شماره گیری توسط دستورات صوتی را می دهد .

WCDMA :
مخفف عبارت Wideband Code Division Multiple Access می باشد . WCDMA یکی از استانداردهای تایید شده برای تلفن های همراه نسل سوم (3G) است از یک فرکانس 5 مگاهرتزی برای انتقال صوت و دیتا (با هم) استفاده می کند . این تکنولوژی سرعتهای انتقال داده از 144 کیلوبیت در ثانیه تا 2 مگابایت در ثانیه را فراهم می آورد .

PIN :
PIN یک شماره 4 رقمی است که به منظور قفل نمودن گوشی تلفن همراه به کار می رود. شماره پیش فرض برای فعال سازی آن 0000 می باشد. مشترک پس از اولین فعال سازی می تواند شماره مزبور را به یک شماره 4 رقمی دلخواه تغییر دهد. در صورت فعال بودن PIN ، هر بار که گوشی خاموش و روشن شود از شما خواهد خواست تا شماره PIN را وارد نمایید.

PUK :
اگر در هنگام فعال بودن PIN سه بار آن را اشتباه وارد نمایید، سیم کارت قفل شده و درخواست PUK می نماید.اگر PUK نیز 10 بار اشتباه وارد شود سیم کارت باطل شده است . پس از صحیح وارد نمودن PUK ، گوشی منتظر دریافت شماره PIN جدید می ماند که با 2 بار وارد نمودن آن، شماره PIN قبلی از حافظه پاک شده و شماره جدید جایگزین آن می گردد.

PIN2 :
PIN2 هم مانند PIN هست ولی با این تفاوت که برای تنظیم جزئیات اضافی بر روی سیم کارت می باشد . PIN2 برای سیم کارتهای مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد . و البته مانند PIN از 4 تا 8 رقم است.

PUK2 :
PUK2 هم مانند PUK برای باز کردن قفل PIN2 که با 3 بار اشتباه دادن قفل کرده است . و مانند PUK اگر 10 بار اشتباه داده شود موجب باطل شدن سیم کارت میشود .

Security Code :
این کد بر خلاف کدهای Pin و Puk که برای سیم کارت است مربوط به کد گوشی میشود و با دادن این کد گوشی خود را میتوانید قفل کنید . این کد دقیقا 5 کارکتری می باشد و حالت پیش فرض آن بطور عمده 12345 می باشد . با 3 بار اشتباه دادن این کد گوشی قفل خواهد شد و برای بازکردن آن باید کد دیگری که توسط شرکت داده میشود را وارد کرد.

T9 :
حالت T9 حالتی در نوشتار است که توسط آن گوشی بطور خودکار کلماتی که در حال تایپ است را تشخیص می دهد و آنها را چاپ میکند . بطور کلی این حالت به عنوان غلط یاب نیز معروف است . یعنی در موقع تایپ حالت درست کلمات را حدس میزند و تایپ میکند.


تهيه و تدوين : ك – شهبازي


منابع :

 شهر موبایل

تامين تله كام

هايتك سيستم

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *