روزهای آخر این گونه درس بخوانید

به طور سنتی زمان امتحانی که نزدیک می شود؛ همه به تکاپو می افتند؛ دانش آموزان یا داوطلبان آزمون به دنبال کامل کردن جزوه ها، مرور درس های عقب مانده و در صورت نیاز، رفتن به کلاس های کمک آموزشی هستند و والدین درصدد فراهم آوردن فضایی مناسب و به دور از هرگونه اضطراب برای درس خواندن فرزندان شان، اما درس خواندن خود آداب و رسومی دارد.

آداب و رسومی که اگر جز به جز رعایت شود باعث بالا رفتن کیفیت مرور مطالب و یادگیری می شود و ضمنا"، ضامن سلامت روحی داوطلبان نیز هست. گرچه همه ی ما کمابیش با سختی های درس خواندن در روزهای قبل از آزمون های آموزشی آشنا هستیم؛ اما یادآوری نکات زیر آن هم از دید متخصصان و کارشناسان آموزشی، خالی از لطف نیست.

به طور مثال فاصله ی چشم داوطلبان تا کتاب یا جزوات درسی، قوس طبیعی کمر در حین مطالعه، دمای اتاق، سروصدا و… که از مهم ترین مواردی است که در خواندن و به خاطر سپردن هر چه بهتر نکات کنکوری تأثیر دارد.

● دمای اتاق مطالعه

داوطلبان کنکور باید به این نکته ی مهم توجه داشته باشند که دمای ۲۰ درجه را بیشتر کارشناسان آموزشی، مناسب ترین دما برای مطالعه می دانند. زیرا اگر دمای اتاق بیش از این باشد داوطلب گرفتار خمیازه و خستگی می شود. اگر هم کمتر از این باشد دچار استرس و اضطراب می شود.

● ساعات مطالعه

داوطلبان کنکور بهتر است پس از آن که در مکان مطالعه قرار گرفتند، فورا" مطالعه را شروع کنند و به هیچ عنوان وقت را به بهانه انجام کارهای دیگر تلف نکنند. زیرا اتلاف وقت تنها منجر به وقت کشی می شود و داوطلب نمی تواند در فرصت زمان مقتضی تمامی نکات درسی را بخواند و به خاطر بسپارد.

● لباس

داوطلبان کنکور به خاطر داشته باشید در هنگام مطالعه لباس راحت بپوشید. لباسی که نه زیادی زبر باشد و نه زیادی نرم، نه بسیار گشاد و نه بسیار تنگ. زیرا اگر بدن شما با لباس مناسبی پوشانده شود، فکرتان آرامش بیشتری دارد و می توانید با تمرکز بیشتری درس بخوانید.

● وضعیت بدن

بهترین حالت برای مطالعه ی کنکور، حالت نشسته است و بعد از آن حالت ایستاده و بدترین حالت، حالت خوابیده یا درازکشیدن است.

مطالعه در حالت هایی نظیر درازکش روی شکم، به پشت خوابیدن، در حال راه رفتن، تکیه زدن به دیوار و امثال این حالت ها به هیچ وجه توصیه نمی شود؛ چراکه مطالعه کننده در چنین موقعیت هایی به سختی می تواند تمرکز حواس خود را حفظ کند و با آرامش کمتری می تواند نکات درسی را به خاطر بسپارد.

البته این نکته ی مهم باید مدنظر قرار بگیرد که هنگام مطالعه قوس طبیعی ستون فقرات حفظ شود.

مطالعه در حالت خمیده به جلو، به ویژه برای یک مدت طولانی، با خطر ایجاد تغییر شکل در ستون فقرات منجر به بروز کمردرد می شود برای همین بهتر است که نگذارید خم شدن کمر به شکل عادت شما در حین مطالعه درآید.

هم چنین بهترین وضعیت پاهای شما در هنگام مطالعه، وضعیتی است که فشار کمتری روی عضلات پا وارد شود.

به همین دلیل توصیه می شود که در وضعیت ایده آل مطالعه (که همان وضعیت نشسته است)، ترجیحا " از یک صندلی راحت استفاده کنید که پاهای تان روی آن راحت باشد و بتوانید کمی هم به سمت جلو مایل شوید.

البته بهتر است در فواصل مطالعه نیز به چشم تان استراحت دهید و وضع نشستن خود را تغییر دهید تا خون در پاهایتان حرکت داشته باشد.

یادتان باشد که رعایت آداب و رسوم خواندن و مطالعه ی نکات کنکوری، کیفیت مطالعه ی شما را بالا می برد و استفاده همیشگی از چراغ مطالعه مناسب نیست، زیرا نور موضعی چشم های شما را خسته می کند.

● مکان مناسب با وسایل مناسب

از آنجا که فرآیند یادگیری یک فرآیند شرطی است، هر کسی می تواند خودش را به محیط یا زمانی خاص عادت بدهد و به اصطلاح، خودش را شرطی کند. عادت های تمرکز هر شخص هم با اشخاص دیگر متفاوت است.

صندلی می تواند یکی از همین عادت های تمرکزی باشد، به نحوی که هر وقت روی صندلی مخصوص تان نشستید، تمرکزتان برای مطالعه و یادگیری افزایش پیدا کند. اما یادتان باشد که صندلی تان نباید خیلی هم راحت باشد، چراکه صندلی های بسیار راحت باعث لمیدن، چرت زدن و احساس خواب آلودگی می شوند.

هم چنین می توانید عادت کنید تمام آن چه را که برای مطالعه نیاز دارید، از ابتدا فراهم کنید و هر کار متفرقه ای که دارید را قبل از مطالعه انجام دهید و پس از این که نشستید، فورا" شروع کنید به مطالعه.

● تنفس

در جایی که مطالعه می کنید؛ حتما" باید هوا به خوبی جریان داشته باشد و تنفس در آن محیط، راحت صورت گیرد زیرا رسیدن اکسیژن به سلول های مغز داوطلبان کنکور یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در آزمون بزرگ علمی است.

هم چنین نور متوسط برای مطالعه مناسب تر است. نور اطراف و قسمت هایی که در زاویه ی دید چشم ها هستند باید یکنواخت باشد.

پس استفاده ی همیشگی از چراغ مطالعه خوب نیست؛ زیرا نوری که فقط روی کتاب می افتد باعث خستگی چشم می شود.

نور لامپ مهتابی به خاطر این که نوسان دارد، برای مطالعه مناسب نیست. بهترین فاصله ی کتاب تا چشم نیز حداقل ۳۰ سانتی متر است.

یادتان باشد ممکن است حواس پرتی شما ناشی از گرسنگی و تشنگی شدید، بی خوابی، خستگی یا علل درونی دیگر باشد؛ در چنین موقعیتی هرگز مطالعه نکنید و یادگیری را به وقت مناسب دیگری موکول کنید.

البته محرک های محیطی از قبیل صدای رادیو، تلویزیون، تلفن و… باعث حواس پرتی داوطلبان کنکور می شوند.

آن ها را از موقعیت مطالعه ی خود حذف کنید. ذهن نمی تواند در یک آن بر دو موضوع تمرکز داشته باشد.گوش کردن به موسیقی هم زمان با مطالعه یعنی حواس پرتی.

این نکته ی طلایی را به خاطر داشته باشید که چند برگ کاغذ روی میز مطالعه می تواند مهم ترین نکات کنکوری را در وقت کم باقی مانده به زمان آزمون به ذهن شما یادآوری کند. پس در هر شرایطی، از نکات درسی تان یادداشت بردارید.


علوی ( www.alavigroup.com )

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *