مهندسي هوا- فضا

Aerospace Engineering

ماهيت كار

مهندسين هوا- فضا مسئوليت طراحي و ساخت ماشينهاي غير عادي ، از هواپيماهاي با وزن بيش از 250 تن گرفته تا فضا پيماهائي كه قادر به طي مسافتهاي طولاني با سرعتي بالاتر از 30000 كيلومتر در ساعت هستند ، ميباشند. آنها هواپيماها و فضاپيماها و موشكها را طراحي كرده و توسعه داده ومورد آزمايش قرار ميدهند و بر مراحل ساخت آنها نظارت ميكنند . مهندسين هوا- فضايي  كه با هواپيما سروكار دارند را  مهندسين هوانوردي و آنهائي را كه اختصاصا با فضاپيما كار ميكنند ، مهندسين فضانوردي گويند .

مهندسين هوا- فضا فناوريهاي جديدي را براي استفاده در هوانوردي ،‌ سيستمهاي دفاعي و اكتشافات فضائي بوجود آورده و اغلب در زمينه هايي مانند طراحي ساختار ، هدايت ، ناوبري و مراقبت ، تجهيز و ارتباطات و يا شيوه هاي توليد متخصص ميشوند. آنها اغلب از طراحي رايانه اي ( كد ) ،‌ دستگاههاي خودكار ( روبوتيكز) ، ليزر و تجهيزات نوري الكترونيكي پيشرفته  در كارشان بهره ميگيرند.

آنها ممكن است درزمينه يكي از توليدات خاص هوا- فضا مانند حمل و نقل تجاري (هواپيماهاي باري و مسافربري ) ، جتهاي جنگنده نظامي ، هليكوپترها ، فضا پيماها و يا موشكها وراكتها تخصص بگيرند.  

مهندسين هوا- فضا ممكن است در آيروديناميك ( دانش مربوط به حركت اجسام در گازها و هوا ) ،‌ ترموديناميك ( مبحث فعاليت مكانيكي و رابطه آن با حرارت ) ،‌ مكانيك سماوي ، نيروي محركه ، آكوستيك ( علم اصوات ) ، و يا سيستمهاي هدايت و مراقبت ،  مهارت داشته باشند.

مهندسين هوا- فضا عموما در صنعت هوا- فضا به كار گرفته ميشوند ، اگر چه مهارت آنها به صورت روزافزوني در رشته هاي ديگر نيز كاربرد پيدا ميكند. به عنوان مثال ،‌در صنعت توليد وسايط نقليه موتوري ، مهندسين هوا- فضا خودروهائي را با مقاومت هوائي كمتر طراحي ميكنند كه اين كار، كارآيي مصرف سوخت آنها را بالاتر ميبرد.

 فرصتهاي شغلي

بيشترين فرصتهاي كاري براي مهندسين هوا- فضا در صنايع توليد هواپيما ، قطعات هواپيما ،‌ موشكهاي هدايت شونده و فضا پيما ميباشد. بعضي از آنها به استخدام وزارت دفاع در مي آيند . ديگر فرصتهاي شغلي در زمينه هاي خدمات مهندسي و ساخت و ساز ، سرويسهاي تحقيقاتي و آزمايشي و شركتهاي تجهيزات ناوبري ميباشند.

چشم انداز آينده

 با افزايش نياز به صنايع دفاعي ،‌ نياز به متخصصين اين رشته نيز افزايش ميابد. از طرف ديگر ،‌ با رشد ترافيك هوائي و افزايش تعداد مسافران و نيز براي جايگزيني ناوگانهاي هوائي موجود با هواپيماهائي با سرعت بالاتر و مصرف سوخت كمتر ، نياز به مهندسين هوا- فضا افزايش خواهد يافت . با گرايش شركتهاي سازنده هواپيما براي استفاده از فناوري موجود در زمينه هاي جديد، فرصتهاي شغلي جديدي براي اين مهندسين بوجود خواهد آمد. بعضي فرصتهاي استخدامي نيز در صنايعي كه واضحا با هوا- فضا ارتباطي ندارند ، مانند صنايع اتومبيل سازي ايجاد خواهد شد.

ميزان درآمد

درآمد ميانگين ساليانه براي مهندسين هوا- فضا درسال 2000 در ايالات متحده 67930 دلار بوده است .

رشته هوافضا در دانشگاههاي ايران

هدف رشته دانشگاهی هوافضا تربیت کارشناسانی است که کارکنان مورد نیاز محاسبات، طراحی، پژوهش و ساخت صنایع گوناگون هواپیمایی، بالگردسازی و موشکی را فراهم سازند. دانشجویان این رشته موظف هستند که در طی تحصیل ۳ واحد پروژه بگیرند و در تابستان نیز در دفاتر مهندسی صنایع مربوط کارآموزی بکنند .
دروس تخصصی رشته مهندسی هوافضا بر چهار پایه کلی استوارند: هواپویش (آیرودینامیک)، پیشرانه‌ها (جلوبرنده ها)، مکانیک پرواز، سازه‌های هوافضایی و هواکشسانی.

هواپویش
هواپویِش یا آیرودینامیک به مطالعه و بررسی جریان هوا، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می‌پردازد. مهندس هوافضا با فراگیری این دانش به تحلیل جریان‌های پیچیده در اطراف پیکرهای پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای هواسرشی امکان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می‌کند .


پیشرانه ها
درس پیشرانه‌ها به مطالعه و بررسی سامانه‌های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی، چرخپره‌ای (توربینی)، موشک‌ها و نحوه تولید نیروی رانش در آنها می‌پردازد.


مکانیک پرواز
مکانیک پرواز به مطالعه و بررسی رفتار و حرکات هواگرد با بهره گیری از داده‌های هواپویشی، هندسی و وزنی می‌پردازد و در واقع علم مکانیک پرواز از عملکرد تشکیل می‌شود و عملکرد به بررسی برد، مسافت نشست و برخاست، مداومت پروازی در سرعت‌های گوناگون و پایداری و کنترل وسایل پرنده می‌پردازد .
سازه‌های هوافضایی
سازه‌های هوافضایی به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر هوا/فضاگردها می‌پردازد و هدف آن طراحی سازه‌هایی است که علاوه بر استواری کافی در برابر بارهای آیرودینامیکی و دیگر بارهای استاتیکی وارد بر وسایل پرنده، کمترین وزن ممکن را نیز داشته باشند.

هواکشسانی
هواکشسانی یا آیروالاستیسیته برهمکنش نیروهای هواسرشی و نرمش سازه‌ای است که می‌تواند باعث اهتزاز (فلاتر)، واگرایی و جز اینها شود.
رشته دانشگاهی هوافضا خویشاوندی زیادی با تمامی گرایشهای مهندسی مکانیک دارد به این جهت دارای شماری درس‌های مشترک با گرایشهای مهندسی مکانیک مثل مکانیک جامدات و مکانیک شاره‌ها است .
پایه بیشتر این درس‌ها بر ریاضی است، مانند دینامیک سیالات برای آئرودینامیک یا معادلات حرکت برای دینامیک پرواز. با این‌همه، اجزا تجربی بسیاری نیز در این رشته وجود دارد. از نظر تاریخی، این اجزا تجربی از آزمایش مدلهای کوچک و نمونه اولیه، در تونل باد و یا در فضای باز منشا گرفته است. پیشرفت‌های رایانه ما را قادر ساخته از دینامیک سیالات رایانه‌ای، و شبیه سازی رفتار سیال، برای کاهش هزینه و زمان صرف شده در آزمایش تونل باد استفاده کنیم.
 

Share

78 دیدگاه در “مهندسي هوا- فضا”

 1. سلام من 16 سالمه رشته ی مکانیک خودرو کاردانش درسم قبلا بد بود ولی حالا درسم خیلی بهتره میخواستم بدونم چطور میتونم با این رشته وارد رشته ی مهندسی هوافضا بشم ؟چون واقعا به این رشته علاقه دارم …

  [پاسخ]

 2. من15 سالمه و به رشته ی هوا و فضا خیلی علاقه دارم می خواستم بدونم حداقل چه رتبه ای در کنکور می خواهد وچه دروس هایی تخصصی این رشته است. متشکرم

  [پاسخ]

 3. سلام من الان 17 سالمه و علاقه زیادی به این رشته دارم.می خواستم بپرسم که چه دروسی در کنکور برای این رشته اهمیت داره و حداکثر تا چه رتبه ای مورد قبول است؟

  [پاسخ]

 4. سلام من یه سوال داشتم بنده هم اکنون 15 سال دارم و میخواهم در رشته هوا فضا ادامه ی تحصیل بدم اما بیشتر مشتاق هستم که خلبان بشم چه طور میتونم این کارو انجام بدم؟

  [پاسخ]

 5. سلام من دانشجوی رشته ی هوافضا هستم. برای اینکه اطلاعاتی درباره ی این رشته کسب کنید میتونید به سایت http://www.iranhavafaza.com مراجعه کنید در ضمن اگه سوالاتتون حل نشد میتونید برام ایمیل کنید تا به سوالاتون پاسخ بدم. ایمیلم:z.saadatpour@yahoo.com

  [پاسخ]

 6. می خواستم بدانم برای ارایه نظریه علمی در ارتباط با رشته هوا فضا به کجا وکدام سایت مراجعه کنم

  [پاسخ]

 7. با باسلام 22 سالمه دانشجوی رشته کاردانی الکتروتکنیک دانشگاه دولتی هستم میخواستم ببینم آیا در مقطع کارشناسی ارشد میتونم به رشته هوا فضا گرایش پیدا کنم یا نه ؟؟

  [پاسخ]

 8. من 15سالمه می خواستم بپرسم ازحالاچه کتابیروبخوانم وچه موسسه ای خوب که برم تا بتونم قبول بشم؟متشکر

  [پاسخ]

  محمدرضا پاسخ:

  سلام میخواستم بدونم که من از طریق این رشته میتونم در قسمت فضا نوردی مشغول به کار بشم ؟ البته ترجیحا در خارج از کشور. اگه میشه ممنون میشم شرایطشو بهم بگین.

  [پاسخ]

 9. سلام من به رشته هوا و فضا خيلي علاقه دارم مي خواستم بدونم بايد حداقل چه رتبه اي در كنكور كسب كنيم كه برا اين رشته قبول بشيم هر دانشگاهي باشه فرق نميكنه در ضمن جز منطقه 3 هستم

  [پاسخ]

 10. سلام. می خواستم بدونم ایا اطلاعاتی درباره ی رشته ی اویونیک دارید ؟ و اینکه ایا میشه از طریق هوا و فضا وارد این رشته شد یا نه؟ ممنون

  [پاسخ]

 11. واردشدن به ناسا به این سادگیها نیست ایرانیانی که درناساکارمیکنند احتمالا درکشورهای خارجی تحصیل کرده اند

  [پاسخ]

 12. سلام اگه ميشه درباره ي ناسا يه مقدار توضيح بدين و همچنين موقعيت شغلي رشته ي هواو فضا براي خانم ها. با تشکر فراوان

  [پاسخ]

 13. با سلام من فوق دیپلم نقشه کشی عمومی دارم – سابقه کاری بسیار خوبی هم دارم -برنامه نویسی cnc -اپراتوری cnc-طراحی قوی با catia-solid work-auto cad-ترجمه کتاب هایدن هاین (500 صفحه) از انگلیسی به فارسی وکسب مقام در المپیاد های ملی مهارت را در رزومه خود دارم.قصد دارم از کاردانی به کارشناسی مکانیک در ایران لیسانس بگیرم و پس از آن برای بورسیه اقدام کنم(مهندسی هوا فضا). آیا برای خانم ها در مقطع کارشناسی مهندسی مکانیک دانشگاه ها پذیرش دارد (کاردانی به کارشناسی) در ضمن نمرات استاتیک ومقاومت مصالح وزبان و ریاضی من 18-19 است.

  [پاسخ]

 14. در ایران به غیر از کنکور درکجا می تونیم رشته خلبانی هواپیمای مسافربری رو بخونیم ؟ ایا اموزشگاههای دولتی هم وجود داره؟

  [پاسخ]

 15. با عرض سلام میخواستم بدانم بغیر از رشته ی مکانیک که میتوان در مقاطع بالاتر در رشته ی هوافضا ادامه تحصیل داد در چه رشته های مهندسی دیگر امکان تغییر رشته به هوافضا وجود دارد؟ واینکه مدرک هوافضادر دانشگاه ازاد علوم تحقیقات تهران در خارج از کشور نیز معتبر است یا خیر؟ با تشکر از شما و سایت کم یاب وخوب شما خواهش می کنم زود جوابم را بدهید یا به ایمیلم بفرستید چون من 2 ماه دیگر کنکور دارم. با تشکر…………

  [پاسخ]

 16. باباسلام .من رشته متالورژی گرایش صنعتی هستم.میخواهم بدونم اگه طرحی برای ساخت شاتل داشته باشیم به کجا باید مراجعه کنیم؟

  [پاسخ]

 17. سلام.من اول دبیرستان هستم و می خوام رشته ریاضی فیزیکو انتخاب کنم.به هوا فضا هم علاقه زیادی دارم.من می خوام بدونم برای قبولی توی رشته هواو فضا با رتبه خوب در یک دانشگاه خوب مثل امیر کبیر باید چه درسایی رو توی کنکور خوب بزنم؟لطفا مرا راهنمایی کنید! با تشکر…

  [پاسخ]

 18. سلام من ميخواستم شرايط قبولي و اينده شغلي و رتبه و منابع مورد نياز در دانشگاه (ازاد)بدونم. با تشكر

  [پاسخ]

 19. hi.ive heard we have b.a in iran .so u could finish b.d and then if u like u could continue your majorin another country.but i think u can also make money from your degree in iran.because its not a major like instruction orcamputer that every one have a difrent degree from them.so be hope ful

  [پاسخ]

 20. اگه ميشه آدرس مجتمع هوا فضا ي ايران و شماره تلفن آن را بنويسيد.

  [پاسخ]

 21. مي خواستم بدونم كه آيا ميشود از رشته تجربي به رشته هوا فضا رفت

  [پاسخ]

 22. تو هوافضا خواجه نصیر با اختلاف زیاد بهترین دانشگاه ایرانه. دانشگاه خواجه نصیر قطب کنترل کشوره و قدیمی ترین دوره مهندسی فضایی کشور رو داره که با همکاری اساتید روس برگزار میشه و نسبت به هر دانشگاه دیگه هم بیشترین پروژه و ارتباط رو با سازمان فضایی ایران داره.

  [پاسخ]

 23. د درسال 88پاییینترین وبالاترین رتبه قبولی در دررشته هوافضا امیر کبیرچندبود بهترین دانشگاه هوافضای ایران چیه

  [پاسخ]

 24. s سلام من دوم ریاضی فیزیک هستم و علاقه ی شدیدی به هوافضا دارم.چندوقت پیش من در یکی از شبکه های تلوزیونی شنیدم که اگه کسی با معدل بالای هیجده دیپلم ریاضی بگیره بش بورسیه داده میشه .بدون اینکه در کنکور شکرت کنه می توانه در این رشته تحصیل کنه. آیا همچین چیزی امکان داره؟؟؟؟؟؟میشه کمی راجع بش توضیح بدید

  واینکه دانشگاه مالک اشتر اصفهان هم فقط مردن؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *