بایگانی دسته: مهندسي نفت و گاز

بررسي آماري ذخاير نفت و گاز ايران و جهان

چكيده

431.jpgذخاير نفت و گاز يكي از مهمترين منابع تامين انرژي جهان هستند. يكي از كشورهاييكه سهم عمده اي از ذخاير نفت و گاز جهان را داراست ايران است. در اين مقاله ، ابتدا با ارائه اطلاعاتي در باره ميادين نفتي ايران به بررسي جزئي ميزان ذخاير كشور پرداخته ايم. سپس با ارائه ميزان ذخاير نفت و گاز جهان سعي در مقايسه اين ذخاير با ذخاير ايران داشته ايم.بعد از آن با طرح آينده ذخاير نفتي به بررسي موضوع مهمي تحت عنوان پيك نفت و گاز پرداخته و در پايان گذر كوتاهي بر يكي از جايگزينهاي احتمالي نفت و گاز ، يعني هيدراتها داشته ايم.

ادامه خواندن بررسي آماري ذخاير نفت و گاز ايران و جهان
Share

دانستني هاي CNG

483.jpgگاز طبيعي متراكم يا (Compressed Natural Gas) CNG سوختي با مزيت هاي اقتصادي فراوان و جايگزين خوبي براي بنزين و حتي گازوييل است.
كارخانه هاي خودروسازي داخلي به زودي كليه خودروهاي خود را به صورت دوگانه سوز (Bi-fuel) توليد و عرضه خواهند كرد، يعني توليد خودروهايي كه قادرند با هر يك از سوخت هاي CNG يا بنزين حركت كنند. از آنجا كه در آغاز راه رسيدن به اين هدف قرار داريم طبيعي است كه سؤالات فراواني درباره اين سوخت وجود داشته باشد. در اين يادداشت سعي شده به اختصار به شماري از اين پرسش ها پاسخ داده شود.

ادامه خواندن دانستني هاي CNG
Share

وقتی نفت تمام شد، چه بسوزانیم؟

431.jpg

برای بیشتر ما بخشی از جاذبه نفت احتمالا در سهولت استفاده از آن بوده است.
همین یک ماده به ما خوراک، گرما، مواد شیمیایی، دارو، لباس و بالاتر از همه، امکان حرکت داده است. بنابر این برای ما طبیعی است که به دنبال تنها یک جایگزین پاکیزه و ساده برای نفت باشیم که همه این کارها را بکند. اما واقعیت تلخ این است که هیچ چیزی نمی تواند همه کارهایی را بکند که از نفت بر می آید. فعلا که نمی تواند و شاید هرگز هم نتواند.

ادامه خواندن وقتی نفت تمام شد، چه بسوزانیم؟
Share

شناخت روانكاري ، نگاهي به روغن هاي صنعتي و گريس

در گردهمايي سالانه عاملان فروش نفت پارس كه چندي پيش با حضور140 نفر از نمايندگان فروش شركت نفت پارس برگزار شد، كارشناسان شركت دو مقاله علمي ارايه دادند.شناخت روانكارهاي خودرو و ماشين آلات سنگين و نگاهي به روغن هاي صنعتي و گريس، عنوان دو مقاله اي بود كه در اين گردهمايي مطرح شد. در زير بخشي از مطالبي كه تحت عنوان دو مقاله ياد شده ارايه شد، به اختصار آمده است كه از نظر مي گذرانيد.

ادامه خواندن شناخت روانكاري ، نگاهي به روغن هاي صنعتي و گريس
Share

سرگذشت نفت ايران – از فوران اولين چاه تا پيروزي انقلاب اسلامي

روز پنجم خرداد 1287 براي اولين بار در ايران، در مسجد سليمان‌، نفت كشف شد. اين كشف در پي واگذاري امتياز استخراج و بهره‌برداري از نفت به «ويليام نكس دارسي‌» انگليسي انجام شد. شركت تحت فرمان «ويليام دارسي‌» پس از 5 سال جستجو از چاهي در مسجد سليمان از شهرهاي استان خوزستان، نفت كشف كرد. نويسنده انگليسي كتاب « Oil Persian» در اين باره مي‌نويسد:
«… روز 26 ماه مه سال 1908 [5 خرداد سال 1287] كه عمليات چاه‌كني به عمق 1180 پا رسيده بود، نفت فوران كرد و متجاوز از 50 پا از دستگاه حفاري بالا زد. به اين ترتيب صنعتي آغاز شد كه طي دو جنگ‌، نيروي دريايي انگلستان را نجات داد ولي براي ايرانيان زحمتي ايجاد كرد كه از مجموع مزاحمتهاي سياسي دولتهاي بزرگ بيشتر بود.»1
نفت ايران از جمله ثروتهايي است كه به سان ساير منابع اقتصادي كشور در دوره حاكميت قاجار و پهلوي به تاراج رفت.
در دوره حاكميت اين دو خاندان چهار امتياز مهم نفتي به بيگانگان اعطاء شده است:2

ادامه خواندن سرگذشت نفت ايران – از فوران اولين چاه تا پيروزي انقلاب اسلامي
Share