بایگانی دسته: بيو تکنولوژي

اصول تولید بیوفیلم براي کاربرد در مصارف تحقیقاتی و صنعتی

مقدمه
امروزه علم بیوتکنولوژی به عنوان یکی از علوم میان رشته ای از طرف داران زیادی برخودار شده است. استفاده ازموجودات زنده میکروسکوپی برای تولید، حذف و یا تبدیل مواد شیمیایی به یکدیگر روشی سازگار با محیط زیست بوده و با وجود پیچیدگی های فراوان در راهبری نیاز به سرمایه گذاری اولیه کمتری نسبت به برخی از روشهای شیمیایی ویا فیزیکی دیگر دارد. این امر باعث شده محققین زیادی به بررسی امکان پذیری استفاده از روشهای بیولوژیکی در
صنایع مختلف روی بیاورند.
برای به کارگیری واکنشهای مختلف شیمیایی و یا بیولوژیک در صنعت، نیاز به محفظه ای است که به عنوان محل واکنش مورد استفاده قرار گیرد. این محفظه را راکتور یا واکنش گاه می نامند. راکتورها می توانند به منظور انجام واکنش های شیمیایی (همچون راکتورهای هسته ای یا شیمیایی) و واکنش های بیولوژیک (راکتورهای بیولوژیک یا بیوراکتور) مورد استفاده قرار گیرند. در فرایندهای بیوتکنولوژی استفاده از بیوراکتورها بسیار لازم بوده و طراحی آنها نیازمند رعایت اصولی خاص می باشد [ 1].

ادامه خواندن اصول تولید بیوفیلم براي کاربرد در مصارف تحقیقاتی و صنعتی
Share

جامعترين كتاب بيوشيمي

كتاب حاضر جامع ترین مرجع بیوشیمی به زبان انگليسي موجود در بازاراست كه را در 32 فصل و 16 دوره تدوين گشته و شامل تازه ترین پژوهش ها در این زمینه  با امکانات ویژه مي باشد. اين كتاب  شامل اطلاعاتي جامع در مورد موضوعات مورد علاقه عموم؛ سوالات مطرح در اين زمينه ؛ فهرست مطالب هر فصل  و … مي باشد.

ادامه خواندن جامعترين كتاب بيوشيمي
Share

آیا بیونانوتكنولوژی با نانوبیوتكنولوژی متفاوت است


بیو مقدم بر نانو

با پیشرفت علم و تكنولوژی در جهان، مرتبا بر تعداد واژه های تخصصی افزوده می شود. در این میان، گسترش علوم و تكنولوژی نانو و تعامل آن با بیوتكنولوژی، منجر به تولید و كاربرد واژه هایی چون بیونانوتكنولوژی و نانوبیوتكنولوژی در گفته ها و نوشته های محققان مختلف در سطح جهان شده است. آشنایی محققان و سیاستگذاران علمی كشور با این واژه ها، می تواند آنها را در مطالعات و تصمیم گیری ها یاری كند. در این مطلب، سعی شده است با استفاده از منابع اینترنتی، مقالات و كتب موجود و همچنین استفاده از نظرات برخی متخصصین امر، تعاریف ساده ای از دو واژه بیونانوتكنولوژی و نانوبیوتكنولوژی ارائه شود.

ادامه خواندن آیا بیونانوتكنولوژی با نانوبیوتكنولوژی متفاوت است
Share

بيوگاز، انرژي از ياد رفته

امروزه گازهاي گوناگون و مفيدي براي سوخت، وجود دارند كه بيش از سه نوع آن در جهان استفاده مي شود. اين سه نوع عبارتند از: گاز مايع (ال.پي.جي) كه مخلوطي از بخش‌هاي پالايش شده نفت خام از قبيل پروپان، بوتان، پروپيلن و بوتيلن است. اين گاز به اين دليل كه به آساني به مايع تبديل مي شود، از آن براي سوخت سيلندر استفاده مي شود. نوع دوم، گاز طبيعي است كه از دو منبع عمده منابع گاز مستقل و گاز همراه (گاز حاصل از تفكيك نفت خام) تامين مي شود و نوع سوم بيوگاز است كه با آن بيشتر آشنا مي شويم.

ادامه خواندن بيوگاز، انرژي از ياد رفته

Share

معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)

رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است که قلمرو آن حداقل ۳۳ حوزه تخصصی علوم را در برمی گیرد. این رشته در کشور ما از سال ۱۳۷۸ در دانشکده علوم دانشگاه تهران در مقطع دکترای پیوسته ارائه می شود.
این رشته از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است که دانشجویان در مرحله کارشناسی پس از گذراندن موفقیت آمیز۱۳۲ واحد دروس مشترک معرفتی- نظری، علوم پایه، پزشکی، مهندسی و مبانی بیوتکنولوژی به اضافه آموختن زبان انگلیسی در حد ۵۵۰ نمره تافل و آشنایی کامل با یک زبان برنامه نویسی کامپیوتر در صورتی که معدل آنها در هر نیمسال تحصیلی ۱۵ باشد، می توانند وارد مرحله دوم یعنی مقطع کارشناسی ارشد شوند که در این مقطع یکی از ۶ گرایش بیوتکنولوژی میکروبی، بیوتکنولوژی پزشکی، بیوتکنولوژی محیطی و دریایی، بیوتکنولوژی مولکولی، فرآورش زیستی و بیوتکنولوژی کشاورزی (گیاهی) را انتخاب کرده و بعد از گذراندن ۴۸ واحد در یکی از گرایشهای تخصصی، و انجام معادل ۶ واحد پژوهشهای انفرادی و ارائه ۲ واحد سمینار از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شوند. در این مرحله در صورتی که میانگین نمرات دروس مقطع کارشناسی ارشد آنها حداقل ۱۶ باشد، می توانند در امتحان جامع شرکت کنند و در صورت موفقیت در این امتحان، وارد مرحله دکترای تخصصی (D.Ph ) خواهند شد و رسما برای ثبت پایان نامه دکتری اقدام کنند.
به عبارت دیگر دانشجویان این رشته نیز برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید شرایط لازم را داشته باشند، یعنی باید میانگین معادل بالایی داشته و در آزمون جامع موفق شوند اما در یک آزمون رقابتی شرکت نمی کنند.

ادامه خواندن معرفی رشته بیوتکنولوژی (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا)
Share