بایگانی دسته: مهندسي مکانيک

كتاب ساخت خودرو برقي


شايد خبر خوب براي طرفدار محيط سبز، خبري از ساخت يك خودرو الكتريكي باشد.آيا شما هم دوست داريد در اين زمينه خبر ساز شويد؟اگر پاسختان مثبت است و مي خواهيد در زمينه خودروهاي برقي اطلاعاتي داشته باشيد ، مطالعه اين كتاب خالي از لطف نمي باشد.

ادامه خواندن كتاب ساخت خودرو برقي
Share

هندبوك مديريت انرژي (Energy Management Handbook, Sixth Edition )

اينهم جديد ترين ويرايش تجديد نظر شده از كتاب مديريت انرژي.اين كتاب بعنوان راهنمايي جامع و تنها مرجع مورد استفاده در مديريت انرژي مي باشد كه از سوي هزاران تن از متخصصان مورد استفاده قرار مي گيرد.ویرایش ششم شامل فصل های جدیدي دررابطه با: پمپ منبع زمین گرمایی ، پایداری ، کارایی بالاي ساختمان های سبز ، به علاوه بخش هايی از سیستم های کنترل.

ادامه خواندن هندبوك مديريت انرژي (Energy Management Handbook, Sixth Edition )
Share

سيستم‌هاي غشايي(فناوري نوين در موتورهاي درونسوز )

تأمين انرژي مورد نياز و حل مشكلات زيست‌محيطي، يكي از مهمترين دغدغه‌هاي بشر در قرن اخير است. اين امر باعث شده است تا همواره در پي يافتن منابع جديد توليد انرژي با حداقل آلودگي­هاي زيست‌محيطي باشيم. اهم گزينه‌هاي مطرح در خصوص منابع جديد انرژي، عبارتند از: انرژي اتمي، انرژي‌هاي تجديدپذير نظير انرژي خورشيدي، انرژي باد، استفاده از پيل ­هاي سوختي و… به رغم پيشرفت­هاي تكنولوژيكي قابل توجه، هنوز هم اين روش­ها فاقد سهم قابل ملاحظه­اي در تأمين انرژي بوده و سوخت‌هاي فسيلي بهترين گزينه مطرح هستند. اين نوع سوخت‌ها بيشترين سهم را در توليد انرژي دارند. نكته قابل توجه در مورد استفاده از سوخت­هاي فسيلي‌، محدوديت منابع و آلودگي­هاي زيست‌محيطي ناشي از مصرف آنهاست. لذا استفاده بهينه از اين منابع به منظور دستيابي به چگالي انرژي بالاتر و كاهش آلودگي­هاي ناشي از به‌كارگيري آنها، بسيار حائز اهميت است. براي دستيابي به اين مهم، بسته به نوع كاربرد سوخت مورد استفاده، روش­هاي مختلفي ارائه شده است. يكي از مهمترين اين روش­ها، تغيير تركيب هواي مورد استفاده است. به‌طوري كه با افزايش غلظت اكسيژن در هواي ورودي، بازده احتراق افزايش يافته و چگالي انرژي مورد استفاده سوخت، افزايش مي­يابد. از سوي ديگر، با توجه به افزايش غلظت اكسيژن ورودي، احتراق كاملتري انجام گرفته و در نتيجه هيدروكربن­هاي نسوخته، ذرات جامد معلق، گاز مونواكسيد كربن و… كاهش مي­يابد. گفتني است كه استفاده از هواي غني شده از اكسيژن، مي­تواند به افزايش ميزان اكسيدهاي نيتروژن بينجامد كه اين آلاينده را نيز مي­توان با اعمال تكنيك­هاي خاص، كاهش داد.

ادامه خواندن سيستم‌هاي غشايي(فناوري نوين در موتورهاي درونسوز )
Share

رباتیک و جایگاه آن در ایران

مقدمه

رباتیک علمی است که با هدف راحتی انسان و افزایش وقت مفید او به وجود آمده است . متاسفانه در کشور ما آن طور که شایسته است شناخته نشده است . در این مقاله سعی می کنیم به وضعیت ایران در علم رباتیک در ایران بپردازیم . بدین منظور ابتدا تاریخچه و تعریف مختصری از ربات ارائه می نماییم . سپس به و ضعیت رباتیک در کشور های صنعتی می پردازیم و سرانجام و ضعیت ایران را بررسی می نماییم و برای بهبود آن راهکاری را مشخص می نمایییم .

ادامه خواندن رباتیک و جایگاه آن در ایران

Share

ارزيابي ريز ساختار و خواص مكانيكي جوشهاي اصطكاكي (Ti6A14V/(WC-Co

در اين تحقيق ريز ساختار و خواص مکانيکي جوشهاي اصطکاکي Ti6A14V/(WC-Co) مورد بررسي قرار گرفته است. ريز ساختار منطقه مجاور جوش در نمونه تيتانيمي در کليه حالتها متشکل از فريت سوزني و هم محور همراه با فاز بتا بوده و در کليه نمونه ها مخلوط شدن مکانيکي و نفوذ متقابل عناصر در يکديگر رخ داده است. استحکام شکست جوشهاي اصطکاکي Ti6A14V/(WC-Co) با افزايش درصد کبالت موجود در زمينه کاربيد تنگستن- کبالت به طور برجسته اي افزايش مي يابد.

ادامه خواندن ارزيابي ريز ساختار و خواص مكانيكي جوشهاي اصطكاكي (Ti6A14V/(WC-Co
Share