بایگانی دسته: تريز(مديريت خلاق)

* مجموعه مقالات تريز(TRIZ 2008)

triz-min2008اين مجموعه شامل آخرين  مقالات ارائه شده براي مبحث تريز(TRIZ) در سال 2008 است كه به همراه فهرستي از مراجع مطالعاتي و سه پاورپوينت ( البته در قالب PDF) تقديم علاقه مندان مي گردد

ادامه خواندن * مجموعه مقالات تريز(TRIZ 2008)
Share

مجموعه مقالات تريز(Triz)

در اين مجموعه 10 عنوان از بهترين مقالات ارائه شده براي مبحث تريز(TRIZ) تقديم علاقه مندان مي گردد.

متن خلاصه مطالب به شرح ذيل است. برای سفارش دریافت اصل مقالات به این آدرس(كليك كنيد) مراجعه نمایید.
 

ادامه خواندن مجموعه مقالات تريز(Triz)
Share

تغيير وسازمان

مقدمه
امروزه اعمال تغییرات مناسب يكي از عوامل مؤثر در موفقيت هر سازماني‌ محسوب می‌شود. الوين تافلر در موج سوم مي‌گويد:

" جهان و محيط اطرافمان در حال تغيير است و در چنين شرايطي هيچ چيز خطرناك‌تر از دل بستن به كاميابي‌هاي ديروز نيست".

ادامه خواندن تغيير وسازمان
Share

نوآوري نظام‌يافته و تحقيق و توسعه بانك‌ها

مقدمه
در دنياي امروزي آنچه موفقيت و يا شكست يك سازمان را رقم مي زند، نحوه تعريف آن سازمان از " تحقيق و توسعه" است. چرا كه يك سازمان مي‌تواند با شيوه‌اي تكميلي و مشاركتي، در امر تحقيق و توسعه بر فناوري‌هايي سرمايه‌گذاري كند كه جاي نسل قبلي فناوري مورد استفاده را مي‌گيرند. در اين شيوه، پيشرفت‌هاي فني از چندين حوزه فناوري كه سابقاً از هم جدا بوده‌ا‌ند با هم تركيب شده و به ساخت فرآورده‌اي مي‌انجامند كه بازارها را متحول مي‌سازد. براي مثال، از پيوند بانكداري و IT، بانكداري الكترونيك بوجود آمد و اين به پيدايش سيستم‌ اينترنت بانك انجاميد.
معمولا" زماني كه بحث از برنامه‌هاي تحقيقاتي مشترك به ميان مي‌آيد، بسياري ترجيح مي‌دهند كه فقط با هم‌رشته‌هاي خود مشاركت داشته باشند؛ اما مشاركت تكنولوژيك، علوم گوناگون را به همكاري تحقيقاتي هدفمند فرا مي‌خواند. اصل " يك سازمان – يك فناوري" مدتهاست كه منسوخ شده و جاي خود را به " يك سازمان – دهها فناوري" سپرده است. اگر سيستم بانكي بخواهد براساس پيوند چندين فناوري شكل بگيرد؛ بايد چشم خود را به روي همه پيشرفتها و نوآوري‌هاي تكنولوژيك، به ويژه در خارج از محيط تخصصي خود باز كند. آنها را با فناوريهاي در حال استفاده خود پيوند داده و محصولات نوآورانه را روانه بازار كند.

ادامه خواندن نوآوري نظام‌يافته و تحقيق و توسعه بانك‌ها
Share

كنترل نمودن متدولوژي شش سيگما با استفاده از تئوري حل ايداعانه مساله (TRIZ )

مقدمه :
اين يك جمله معرف است كه مي گويد ‹‹ كيفيت جذب كننده مشتري است و اختراع متمايز كننده شما در يك جامعه رقابتي مي باشد.›› شش سيگما يك متدولوژي ساختار يافته بهبود كيفيت و TRIZ يك ابتكار است. با بكارگيري هردوي آنها با يكديگر ابزار حل ابداعانه مساله مي تواند براي بهبود كيفيت استفاده شوند و بالاترين درجه كيفيت مي تواند با متدولوژي بهبود ابداعانه كيفيت به دست آيد. اين مقاله بيان مي نمايد كه چطور ابزار مختلف TRIZ ميتواند در فازهاي مختلف شش سيگما استفاده شود و آن را بهبود دهد.

ادامه خواندن كنترل نمودن متدولوژي شش سيگما با استفاده از تئوري حل ايداعانه مساله (TRIZ )
Share