بایگانی دسته: فيزيک هسته اي

سوالات مربوط به بخش فيزيك جديد

دوستان عزيز : لطفا سوالات فيزيكي خود را كه تنها به همين بخش مربوط مي شود را بصورت كامنت مطرح نماييد. توجه داشته باشيد كه لزوما ما پاسخگوي سوالات شما نيستيم (بدليل حجم بالاي كار). لذا اميدواريم كه با همكاري بازديد كنندگان ؛ سوالات مطرح شده پاسخ داده شوند. با آرزوي توفيق روز افزون براي شما عزيزان

Share

بوزون هیگز (ذره خدا) چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟

تا کنون درباره ذره کوب (برخورد دهنده) بزرگ CERN (LHC)صحبتهای زیادی شده است..اما بوزون هیگز یا همان ذره خدا  و کشف آن توسط دانشمندان سرن، حسابی فیزیکدانان را به وجد آورده است. به قول تحلیلگر ارشد آزمایش CMS سرن، «ما هم اکنون در آغاز یک دوراهی (وجود یا عدم وجود بوزون هیگز) قرار داریم که بالاخره می توانیم مسیرمان را انتخاب کنیم. این کشف تنها آغاز یک راه و زمینه ساز کشفیات شگرفی در دانش بشری است

ادامه خواندن بوزون هیگز (ذره خدا) چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟
Share

استفاده از تنها یک اتم برای ساخت حافظه

فیزیکدانان کوانتوم در آلمان با ساخت کوچکترین حافظه برای ذخیره‌سازی اطلاعات در کامپیوتر به رکوردی جهانی دست یافته‌اند. این حافظه تنها از یک اتم تشکیل شده و کوچکترین قطعه‌ای است که می‌توان برای ذخیره‌سازی تصور کرد.

ادامه خواندن استفاده از تنها یک اتم برای ساخت حافظه
Share

متن معاهده­ی منع گسترش سلاح­های هسته­ای (N.P.T )

Image Hosting at ImageHosting.comمتن کامل پيمان منع گسترش سلاح­های هسته­ای که ايران نيز آن را امضا کرده است به شرح زير است:

دولت­هايی که وارد اين پيمان شده­اند، در متن پيمان به عنوان "همپيمانان" ناميده خواهند شد.

ادامه خواندن متن معاهده­ی منع گسترش سلاح­های هسته­ای (N.P.T )
Share

تشعشعات چرنکوف (Cherenkov Radiation)

اشعه ی چرنکوف (Cherenkov Radiation) اولین بار در چندی قبل از سال 1900 میلادی در آزمایشات ماری و پیر کوری (Mary-Pierre Curie) هنگامیکه آنها پرتوزایی مواد رادیواکتیویته را بررسی می کردند دیده شد.

طبیعت پدیده ی جدید به صورت تشعشع اما نامخشص بود.
 
اولین تلاش برای درک ماهیت این پدیده ی جدید در سال 1926 میلادی توسط مالت (Mallet) انجام شد.
او فهمید نوری که از مواد مجاور یک منبع رادیواکتیو منتشر می شوند همیشه به صورت آبی فام – سفید و طیف آنها پیوسته است.
به همین دلیل این خاصیت فلئورسانس (Fluorescence) نبود. (در خاصیت فلئورسانس در بین رنگ ها در طیف ماده گستگی وجود دارد).
او همچنین فهمید که این پدیده ین نوع پرتوزایی است اما از طبیعت آن چیزی در نیافت!
این ناشناختگی تا سالهای 1937-1934 ادامه داشت تا آنکه آزمایشات پی. ای. چرنکوف (P.A.Cherenkov) در سال 1934 و در تکمیل آن نظریات آی. ای. تم (I.E.Tamm) و آی. ام. فرانک (I.M.Frank) در سال 1937 طبیعت این تشعشعات را آشکار کرد.
اگرچه اثرات آن تا سال 1958 به خوبی شناخته نشد. در میان آن نیز آزمایشات زیادی انجام گرفت.
برای مثال در سال 1947 اولین وسیله برای شناخت این تشعشعات توسط گتینگ (Getting) اختراع شد. وظیفه ی این دستگاه اکتشاف ذره ای بود که از خود تشعشعات چرنکوف منتشر می کرد.
البته لازم به ذکر است که اولین دستگاهی که موفق به انجام این کار شد (توانست دنباله ای از این تشعشعات را در گاز پیدا کند) را اسکل (Ascoll) در سال 1953 اختراع کرد.
اگرچه در همان سال دستگاه دیگری توسط گالبیراث (Galbraith) و جلی (Jelley) اختراع شد که توانست این تشعشعات را همراه با افزایش نور در نزدیکی آسمان مشاهده کند.

ادامه خواندن تشعشعات چرنکوف (Cherenkov Radiation)
Share