بایگانی دسته: نانوتکنولوزي

بيوتكنولوژي ، بيونانو تكنولوژي ، نانو بيو تكنولوژي

5.gifبيوتكنولوژي در اوايل قرن بيستم وارد عرصه جهاني شد. ليكن مهندسي بيوفرايند بعد از جنگ جهاني دوم و با توليد صنعتي پني سيلين به روش تخمير وارد معادلات علمي، تجاري و اقتصادي جهان شد. بيوتكنولوژي يك مفهوم كلي و يك موضوع بين رشته اي است كه دامنه وسيعي از علم (مهندسي، پزشكي، كشاورزي، صنايع غذايي . . .) را شامل مي شود. شايد يكي از تعاريف ساده و نزديك به ذهن در بيوتكنولوژي، انواع دسته بنديهاي محصولات حاصل از تخمير باشد كه عمده ترين آن شامل مولكول هاي كوچك (Small Molecules) ، ماكرومولكولها (مانند آنزيمها و پروتئين ها) ، مواد ساده سلولي(مانند مخمرنان) و محصولات كمپلكس(مانند غذاهاي تخميري و محصولات كشاورزي) است.

ادامه خواندن بيوتكنولوژي ، بيونانو تكنولوژي ، نانو بيو تكنولوژي
Share

کاربردهای مکانیکی نانولوله‌های کربنی

چکیده
357.jpgبا توجه به گسترش روز افزون فناوری نانو و ایجاد تحولات بزرگ در صنایع مختلف توسط این فناوری لازم است که هر کسی بسته به تخصص خود اطلاعی هر چند کلی از کاربردها و قابلیت‌های فناوری نانو داشته باشد. در این مقاله ابتدا توضیحی کلی راجع به فناوری نانو داده شده است و با توجه به اهمیت و نقش گسترده نانولوله‌کربنی در فناوری نانو این ماده معرفی و خواص آن ذکر شده‌است، در ادامه به توضیح برخی از کاربردهای نانولوله‌ها در صنایع مرتبط با مهندسی مکانیک چون کامپوزیت‌ها، محرک‌ها و فیلترها پرداخته شده است.

ادامه خواندن کاربردهای مکانیکی نانولوله‌های کربنی
Share

جهان ریاضیات در فضای نانو

4851.jpgعلوم نانو و فناوری نانو بیانگر رهگذری به سوی دنیایی جدید هستند. سفر به اعماق سرزمین اتمها و مولکولها نوید دهندة اثراث اجتماعی شگفت‌انگیزی است: در علوم بنیادین، در فناوریهای نو، در طراحی مهندسی و تولیدات، در پزشکی و سلامت و در آموزش.
پیش‌بینی‌های گسترده در حوزه کشفیات جدید، چالشها، درک مفاهیم، حتی هنوز فرم و محتوای موضوع، مه‌آلود و اسرارآمیز است. این مقاله می‌کوشد تا چالشهای دنیای ریاضیات را در مواجهه با دنیای شگفت‌انگیز نانو بررسی کند. به عبارت دیگر، ریاضیات در معماری پازل نانو چه نقشی خواهد داشت ؟

ادامه خواندن جهان ریاضیات در فضای نانو
Share

نانوكاتاليست و آيندة سوختهاي فسيلي

آگوست 2002- انرژي بزرگترين بازار جهان است و تأثيرات سياسي و استراتژيك خاصي بر روي بخش‎هاي ديگر دارد. اكثر كشورها براي تأمين انرژي مورد نياز خود، كاملاً وابسته به منابع محدود سوخت‎هاي فسيلي هستند. نوسانات قيمت انرژي مي‎تواند اقتصاد آنان را به زانو درآورد و به عبارتي اجازه دهد كه فقط چند كشور صاحب اين منبع ، نقش مهمي در دنياي سياست ايفا كنند. با آن كه كاتاليزور داراي قدمتي برابر صنعت شيمي است، اما پيشرفت‎هاي اخير در نانوكاتاليست، تغيير جهت سريعي را در موازنه سياسي و اقتصادي بازار سوخت‎هاي فسيلي ايجاد كرده است؛ به طوري كه اين پيشرفتها به همراه ديگر تحولات تكنولوژيكي موجب شده است كه كنترل و جهت دهي‌ نقش اين كشورها در دست صاحبان فناوري قرار گيرد. در اين زمينه مي‌توان به پيشرفته ‎ترين صنعت كاتاليستي مايع‎سازي زغال سنگ در چين اشاره كرد كه دولت آمريكا در آن مشاركت دارد.

ادامه خواندن نانوكاتاليست و آيندة سوختهاي فسيلي
Share

نانوسیم چیست؟

454.jpgشاید هنوز ساخت تراشه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کامپیوتری که برای ایجاد سرعت محاسباتی بالا به جای جریان الکتریسیته از نور استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، تشخیص انواع سرطان و سایر بیماریهای پیچیده فقط با گرفتن یک قطره خون، بهبود و اصلاح کارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هوشمند و نمایشگرهای LCD ؛ تنها یک رویا برایمان باشد و این مسائل را غیر واقعی جلوه دهد اما محققین آینده قادر خواهند بود تمام این رویاها را به حقیقت تبدیل کنند و دنیایی جدید از ارتباطات و تکنولوژی را بواسطه معجزه نانوسیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به ارمغان آورند.
تا کنون با نانوساختارهای مختلفی از جمله نانولوله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کربنی، نانوذرات و نانوکامپوزیت آشنا شده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید؛ یکی دیگر از نانوساختارهایی که امروزه مطالعات و تحقیقات بسیاری را به خود اختصاص داده است نانوسیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها است. ادامه خواندن نانوسیم چیست؟

Share