تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

ITanalyze

تحلیل وضعیت فناوری اطلاعات در ایران :: Iran IT analysis and news

Faviconتوییتر ۶۰۰ میلیون حساب کاربری را بست 23 Mar 2017, 3:41 pm

توئیتر اعلام کرد از سال ۲۰۱۵ بیش از ۶۰۰ میلیون حساب کاربری را برای مبارزه با افراط‌گرایی، مسدود کرده است.
به گزارش ایلنا به نقل از راشا تودی، توئیتر اعلام کرد از اواسط سال ۲۰۱۵ بیش از ۶۰۰ میلیون حساب کاربری را برای جلوگیری از گسترش افراط‌گرایی، مسدود کرده است.
توییتر تنها در شش ماهه دوم سال ۲۰۱۶، ۳۷۶ هزار حساب کاربری را به اتهام تلاش برای گسترش تروریسم، مسدود کرده است.
این پایگاه اینترنتی اعلام کرد حذف و یا تعلیق حساب‌های کاربری از طریق رسیدگی به درخواست‌های دولت‌ها، اشخاص حقیقی و حقوقی و یا از روش‌های دیگر صورت گرفته است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconلغو و یا تعدیل محدودیت حمل لپ‌تاپ در پرواز‌های آمریکا 23 Mar 2017, 3:39 pm

آنکارا از مذاکره با واشنگتن برای لغو یا تعدیل ممنوعیت حمل لپ‌تاپ در پرواز‌های به مقصد آمریکا، خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از راشا تودی، وزیر حمل و نقل ترکیه از مذاکره با واشنگتن و تلاش برای لغو و یا تعدیل قانون محدودیت حمل لپ‌تاپ در پرواز‌های به مقصد آمریکا، خبر داد.
«احمد ارسلان» وزیر حمل و نقل ترکیه گفت: «این یک تصمیم اشتباه بود. آنها نباید استانبول که سالانه ۸۰ میلیون مسافر از فرودگاه‌های آن جا‌به‌جا می‌شوند را در این مجموعه قرار می‌داد.»
ایالات متحده آمریکا از شرکتهای هواپیمایی ۸ کشور دارای جمعیت عمدتا مسلمان خواست در پروازهایشان به مقصد این کشور، حمل هرگونه دستگاه الکتریکی یا الکترونیکی بزرگتر از تلفن همراه به داخل هواپیماها را برای مسافران ممنوع کنند.
این هشت کشور واقع در خاورمیانه و شمال آفریقا عبارتند از اردن، مصر، ترکیه، عربستان سعودی، کویت، مراکش، قطر و امارات متحده عربی.
محدودیتهای جدید به دلایل امنیتی و در پی نگرانی مقامات آمریکا از احتمال وقوع حمله در هواپیماها از طریق جاسازی مواد انفجاری در محفظه باطری دستگاههای الکترونیکی وضع شده است.این قانون روز سه شنبه رسماً اعلام و اجرای آن آغاز شدبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتحریم یوتیوب توسط غول‌های تجاری 23 Mar 2017, 3:37 pm

دو شرکت «ای‌تی اند تی» و «ورایزن» تبلیغات خود را وب‌سایت اشتراک ویدئوی یوتیوب بیرون کشیده‌اند. آن‌ها از نمایش نام شرکتشان کنار ویدئوهای نامناسب ناخشنودند.
به گزارش خبرآنلاین، دو غول بزرگ مخابراتی آمریکا در کنار دیگر شرکت‌های بزرگ آگهی‌دهنده به یوتیوب از جمله فولکس واگن، اورآل، هولدینگ مالی اچ‌اس‌بی‌سی و بانک سلطنتی اسکاتلند در حال تعلیق کمپین‌های تبلیغاتی خود در این شرکت وابسته به گوگل هستند. این تحریم‌های روبه گسترش گوگل را با چالشی روبه‌رو کرده است که به قیمت از دست دادن صدها میلیون دلار تمام خواهد شد.
محبوبیت یوتیوب به دلیل ذخیره عظیم و متنوع ویدئوهای موجود در آن است که تقریبا هر چیزی از کلیپ‌های تبلیغاتی تلویزیونی تا کلیپ‌های حاوی مطالب در حمایت از تروریسم را دربر می‌گیرد.
همین تنوع سبب می‌شود که در بسیاری از موارد آگهی‌های تبلیغاتی شرکت‌ها کنار ویدئوهایی به نمایش درآیند که باب طبع شرکت آگهی‌دهنده نیست.
از آنجا که تقریبا در هر دقیقه حدود ۴۰۰ ساعت فیلم در یوتیوب بارگذاری می‌شود، عملا برای شرکت گوگل ممکن نیست که برای نمایش تبلیغات از نظارت انسانی بهره ببرد و از این روی با استفاده از برنامه‌های خودکار تبلیغات را در دل ویدئوهای گوناگون جای می‌دهد.
البته اوایل همین هفته فیلیپ شیندلر مدیر تجاری گوگل اعلام کرد که این شرکت تعداد قابل توجهی نیرو برای نظارت بر ویدئوها و تشخیص محتوای نامناسب برای تبلیغات استخدام خواهد کرد. البته به نظر می‌رسد که این پاسخ چندان برای مشتریان بزرگ گوگل قانع کننده نیست.
یوتیوب یکی از سریع‌ترین نرخ رشدها را در سیستم آگهی‌های تبلیغاتی گوگل به نام خود ثبت کرده است. این سیستم سال گذشته درآمدی بالغ بر ۷۹ میلیارد دلار داشت. البته گوگل به صورت مشخص اعلام نکرده که چه میزان از این مبلغ مربوط به یوتیوب است اما بر اساس تخمین‌ها چیزی حدود پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار آن از یوتیوب به دست آمده است.
تحریم یوتیوب از هفته گذشته و پس از تحقیقات روزنامه تایمز در لندن آغاز شد. بر اساس گزارش تحقیقی این روزنامه آگهی برندهای بزرگ تجاری در یوتیوب کنار ویدئوهایی با محتوای ستیزه‌جویی به نمایش درمی‌آیند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconانتخابات تمام‌الکترونیکی شوراها در ۱۵۰ شهر 23 Mar 2017, 3:35 pm

رئیس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: انتخابات ریاست‌جمهوری تمام‌الکترونیکی برگزار نخواهد شد.

به گزارش تسنیم،‌ امیر شجاعان رئیس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد انتخابات کشور امروز در محل ستاد انتخابات شهرستان تهران حضور پیدا کرد.

وی در این بازدید در جمع خبرنگاران ضمن خوب توصیف کردن امکانات مستقر در ستاد انتخابات تهران، اظهار داشت:‌ در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر در 150 شهر و در 10 هزار شعبه اخذ رأی، انتخابات تمام‌الکترونیکی برگزار می‌شود، یعنی اخذ رأی و شمارش آراء هم به‌صورت الکترونیکی خواهد بود.

رئیس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد انتخابات کشور ادامه داد: این 150 شهر شامل اکثریت شهرهای دارای کرسی‌های 7 و 9 نفره می‌شود.

+ آیا آرای مردم همچنان مخفی می‌ماند؟/ دستگاه‌ رأی‌‌گیری هم «چینی» است؟/ قطع اینترنت چه‌تأثیری بر انتخابات دارد؟

رئیس کمیته فناوری و اطلاعات ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری الکترونیکی برگزار نخواهد شد، گفت: منظور از بیان این مطلب، این است که دو فرآیند پایانی، یعنی اخذ رأی و شمارش آراء در این انتخابات، الکترونیکی نخواهد بود و همانند سابق دستی انجام می‌گیرد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconنقش بازی‌های موبایلی در بلوغ زودرس 23 Mar 2017, 3:33 pm

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) بر اساس نتایج به اثبات رسیده تحقیقات، اعلام کرده است امواج رادیوفرکانس که بیشتر از طریق بازی های موبایلی و استفاده از تبلت، کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند، باعث ایجاد تغییرات هورمونی و بلوغ زودرس در آنها می شود.

به گزارش ایرنا، ورود تکنولوژی ها و وسایل نوین به ویژه در عرصه تجهیزات ارتباط جمعی به زندگی بشر به رغم تمام مزایایی که دارند، معایب و مضرراتی نیز به همراه داشته که بیشترین عوارض آن متوجه سلامت انسان ها و تاثیر آن بر نسل های بعدی است.
تغییر الگوهای زندگی، افراد جامعه و حتی کودکان را به سمتی برده است که طی روز ساعت های طولانی را به استفاده از وسایلی مانند تبلت و تلفن همراه اختصاص می دهند، غافل از اینکه امواج از طریق این وسایل سیستم های داخلی بدن آنها را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز مشکلات و بیماری هایی می شود که شاید سال ها بعد نمایان شوند.
دکتر مینو شاهانی عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تایید تاثیر این امواج بر بلوغ زودرس در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: در جلد 80 و 102 مقالات مختلفی که از سوی آژانس بین المللی تحقیقات سرطان منتشر شده، ثابت شده است که امواج رادیوفرکانس مانند موبایل می تواند روی سطح تغییرات هورمونی و بلوغ زودرس تاثیر گذارد.
وی افزود: بر اساس نتایج تحقیقات منتشر شده از سوی این آژانس بین المللی، این امواج با ایجاد بلوغ زودرس حتی می توانند به صورت غیرمستقیم باعث بروز سرطان در سنین بالاتر شود که البته این موضوع به صورت اپیدمیولوژی و رندمی است و یک قاعده کلی برای همگان محسوب نمی شود.
شاهانی همچنین به تاثیر رادیکال های آزاد در بروز بلوغ زودرس اشاره کرد و گفت: ورود رادیکال های آزاد به بدن از طریق مصرف رژیم غذایی ناسالم مانند فست فودها، سیستم های بدن را به سمت ایجاد تغییرات هورمونی سوق می دهند که می تواند باعث بلوغ زودرس شود.
وی ادامه داد: بلوغ زودرس می تواند مشکلات زیادی را برای کودکان و والدین آنها ایجاد کند که از نظر سیستمی می توان در مواردی به رشد ناکافی قد در کودکان اشاره کرد؛ بنابراین لازم است مادران به ویژه مادران صاحب فرزند دختر، از آنجایی که دختران مادران آینده کشور هستند و باید به سلامت آنها برای حفظ سلامت نسل های آینده کشور توجه ویژه ای شود، کودکان خود را از مواردی که باعث بلوغ زودرس در آنها می شود، دور نگه دارند.
شاهانی سن مناسب بلوغ برای دختران را 13 و برای پسران 15 تا 16 سالگی عنوان کرد و گفت: البته موارد استثنا نیز وجود دارد اما به طور کلی باید کودکان تا آنجایی که ممکن است از مصرف رژیم غذایی دارای رادیکال های آزاد مانند فست فودها و نوشابه ها اجتناب کنند و استفاده از موبایل، تبلت و سایر رایانه ها را محدود کنند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconGPS بخشی از مغز را غیر فعال می‌کند 23 Mar 2017, 3:31 pm

محققان دانشگاه کالج لندن دریافتند استفاده از GPS بخشی از مغز که وظیفه راهبری را برعهده دارد، غیرفعال می‌کند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان در این تحقیقات عملکرد مغز 24 داوطلب را هنگام استفاده از یک نسخه شبیه‌سازی شده از سیستم ناوبری Soho در شهر لندن، بررسی کردند. در این آزمایش تمرکز اصلی محققان بر دو بخش هیپوکامپوس و غشای جلویی مغز بود. هیپوکامپوس وظیفه اداره حافظه و راهبری را بر عهده دارد و غشای جلویی مغز عملکردهای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری را انجام می‌دهد.
هنگامی که داوطلبان بدون کمک نرم‌افزار Soho راهبری می‌کردند و به خیابان‌های جدید می رفتند، محققان فعالیت‌های عصبی را در هر دو بخش مغز تشخیص دادند؛ اما زمانی که داوطلبان برای راهبری در خیابان‌ها از GPS استفاده می‌کردند، هردو بخش مغز آن‌ها غیرفعال بود.
محققان معتقدند هنگامی که شخص در حال راهبری در خیابان‌ها است، مغز او مجموعه‌ای از مسیرهای قابل استفاده برای رسیدن به مقصد را به تصویر می‌کشد و به عبارت دیگر به‌طور همزمان از یک نقشه اصلی و چند نقشه پشتیبان برای حرکت در محیط و تعامل با موقعیت‌های مختلف بهره می‌برد.
در این تحقیقات مشخص شد هیپوکامپوس حرکت در مسیرهای مختلف را در مغز شبیه‌سازی می‌کند؛ در حالی که غشای جلویی مغز به فرد کمک می‌کند تا تشخیص دهد که کدام یک از این مسیرها او را به مقصد می‌رساند.
اما هنگامی که برای مسیریابی از فناوری‌هایی مانند GPS استفاده می‌شود، این بخش‌های مغز غیرفعال می‌شوند و واکنشی نسبت به شبکه خیابان‌ها نشان نمی‌دهند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications‌ منتشر شده است.
جی پی اس به سامانه موقعیت یابی جهانی اطلاق می شود که منظومه‌ای از ۲۴ ماهواره است که زمین را دور می‌زند و در هر مدار ۴ ماهواره قرار دارد. راکت‌های کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconZTE به اتهام همکاری با ایران محکوم شد 23 Mar 2017, 3:28 pm

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، شرکت چینی زد تی ئی به دلیل نقض تحریم‌های ایران به پرداخت ۹۰۰ میلیون دلار به دولت آمریکا محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: شرکت ZTE امروز در دادگاه به دست داشتن در نقض تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از طریق النتقال اقلام آمریکایی و فناوری آمریکایی به ایران و اعلام اظهارنامه جعلی در دادگاه گناهکار شناخته شد.

بر اساس بیانیه دادگاه، این شرکت چینی در سال ۲۰۱۰ میلادی قراردادهایی را برای حمل و نقل غیرقانونی به ایران منعقد کرده است. طبق این قراردادها این شرکت موافقت کرده که تجهیزات ساخت داخل چین را به ایران انتقال دهد اما در عوض فناوری آمریکایی را به ایران منتقل کرده است.

بنا بر این بیانیه، این شرکت در سال ۲۰۱۲ میلادی فروش تجهیزات آمریکایی به ایران را متوقف کرده بود اما یک سال بعد مجددا فعالیت خود را از سر گرفته است. این شرکت تلاش کرده بود تا تمام اطلاعات مرتبط با معاملات با مشتریان ایرانی را مخفی کند.

بر اساس حکم دادگاه، این شرکت چینی به پرداخت حدود ۹۰۰ میلیون دلار جریمه به دولت آمریکا محکوم شده است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتعطیلی فعالان بخش خصوصی در صنعت مخابرات 23 Mar 2017, 3:26 pm

رئیس سندیکای صنعت مخابرات گفت: با ادامه رکود در اقتصاد کشور و به تبع توقف توسعه‌ در مخابرات، اغلب فعالیت‌های بخش خصوصی به تعطیلی کشیده شد که اخیراً نیمی از مطالبات پیمانکاران صنعت مخابرات از شرکت مخابرات پرداخت شده است.

فرامرز رستگار در گفت‌وگو با فارس با ارزیابی اقدامات وزارت ارتباطات در بخش مخابرات اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل فعالان بخش خصوصی صنعت مخابرات در سال‌های اخیر مطالبات معوق پیمانکاران از شرکت مخابرات ایران به عنوان شرکت مادر این صنعت بوده که ادامه رکود در اقتصاد کشور و به تبع رکود در فعالیت‌های توسعه‌ای شرکت مخابرات ایران، کسب وکار اغلب فعالان بخش خصوصی را نیز به تعطیلی کشانده بود.

وی افزود: در اواخر سال جاری نیمی از مطالبات پیمانکاران صنعت مخابرات از شرکت مخابرات ایران پرداخت شد و نیمی از مطالبات باقی ماند که نسبت به معوقات معوق پیمانکاران صنعت برق و وزارت نیرو وضعیت بهتری ایجاد شده است.

رئیس سندیکای مخابرات با بیان اینکه، پس از موافقت دولت با افزایش تعرفه‌های مخابراتی امکان پرداخت مطالبات چند ساله فراهم شد، گفت: البته مدیرعامل شرکت مخابرات ایران معتقد است افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت کافی نبوده و تأثیر چندانی بر وضعیت درآمدی شرکت مخابرات نداشته زیرا به همان اندازه که افزایش درآمد ایجاد کرده، لاوصولی‌های مخابرات افزایش یافته است.

وی گفت: از انتهای سال 96 که شرکت مخابرات در همراه اول ادغام و حساب‌های آنها یکی می‌شود، احتمال بهبود وضعیت شرکت مخابرات ایران در اثر یکپارچگی وجود دارد.

*پیوست مهم فناوری برای مشارکت‌های خارجی پشت گوش انداخته شد/ 24 فروردین ماه آخرین فرصت تصویب سند

رئیس سندیکای مخابرات از دیگر اقدامات تاثیر گذار و مهم در وزارت ارتباطات به تدوین پیوست فناوری برای مشارکت‌های خارجی در حوزه مخابرات اشاره کرد و گفت: با تکلیف ستاد اقتصاد مقاومتی مقرر شد قرارداد با خارجی‌ها حتماً پیوست فرهنگی داشته باشد که باعث رشد بیشتر، تبادل فناوری و رشد مراکز تحقیقاتی در کشور شود.

وی گفت: برای تدوین پیوست فناوری فرصت 6 ماهه‌ای در نظر گرفته شد که این فرصت 24 فروردین ماه به پایان می‌رسد، اما علی‌رغم کمبود زمان، تدوین این پیوست در وزارت ارتباطات پشت گوش انداخته شد و جدی گرفته نشد.

رستگار ادامه داد: در نهایت با اصرار بخش خصوصی در مجموعه معاونت‌های وزارت ارتباطات سندی برای ارسال به ستاد اقتصاد مقاومتی تهیه شد که تصویب این سند در مهلت مقرر، اتفاق خوبی در بخش مشارکت‌های خارجی در حوزه مخابرات خواهد بود.

وی افزود: با این سند علاوه بر خرید تجهیزات، شاهد رشد کشور از لحاظ فناوری خواهیم بود و فرصت مناسبی نیز برای کشور ایجاد خواهد شد.

به گفته رئیس سندیکای مخابرات در این سند وضعیت صنعت مخابرات به سه بخش تقسیم شده است.

رستگار توضیح داد: بخش اول حوزه‌هایی است که در آنها به خودکفایی رسیده‌ایم و باید توسط سیاست‌های دولت حفظ شوند. بخش دوم حوزه‌هایی است که تاحدی در کشور ایجاد شده اند و سرمایه‌گذار خارجی برای تکمیل و نه ایجاد می‌تواند حضور پیدا کند و وضعیت فعلی را ارتقا دهد و بخش سوم حوزه‌هایی است که هنوز در کشور وجود ندارد و توسط مشارکت خارجی می‌تواند ایجاد شود.

*لزوم تقویت معاونت‌ها در وزارت ارتباطات/ لختی‌هایی در بدنه معاونت‌ها وجود دارد

رستگار در مجموع اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش مخابرات را مناسب ارزیابی کرد.

وی اظهار داشت: علیرغم اینکه شخص وزیر برای موضوعات وقت می‌گذارد اما در بدنه معاونت‌ها لختی‌هایی وجود دارد و از این رو شورای معاونان در سال جدید باید تقویت شود.

رئیس سندیکای صنعت مخابرات تصریح کرد: معاونت‌های مهم و تصمیم‌ساز این وزارت‌خانه شامل شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تصمیمات مرتبط با بخش خصوصی تاثیر زیادی دارند و در مقابل معاونت‌هایی که شاید در ظاهر مسئولیت اصلی ارتباط با بخش خصوصی را داشته باشند تا این اندازه موثر نیستند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconپسورد اینترنت خود را در اختیار میهمانان نگذارید 23 Mar 2017, 3:23 pm

رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا گفت: باید به خاطر داشته باشیم تامین امنیت در فضای مجازی مشمول همه می‌باشد و اینکه دوستان، آشنایان یا اقوام از این قاعده مستثنی باشند، اشتباه است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سرگرد حمید کیانی یکی از موارد مجرمانه فضای مجازی را سوءاستفاده از اکانت اینترنت کاربران خواند و اظهار کرد: این سوء‌استفاده نه در پی هک مودم‌ها، که با کمک خود کاربر صورت می‌گیرد به اینگونه که خود کاربران نام کاربری و پسورد را در اختیار دیگران قرار می‌دهند.

وی افزود: این روزها در دید و بازدیدهای نوروزی با ورود میهمان به خانه، اول رمز وای‌فای اینترنت را از صاحبخانه می‌خواهند و صاحبخانه با اعلام نام کاربری و پسورد اینترنت این اجازه را به میهمان می‌دهد.

رئیس اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا ناجا این امر را اشتباه خواند و گفت: به هیچ عنوان نباید نام کاربری و رمز عبور اکانت اینترنت خود را در اختیار دیگران بگذارید چرا که در صورت وقوع جرم از اکانت اینترنت ثبت شده به نام شما، این شما هستید که در گام اول باید در محاکم قضایی پاسخگو باشید.

سرگرد حمید کیانی تاکید کرد: در صورت اعلام نام کاربری و پسورد به میهمان، سریعا بعد از رفتن میهمانان نام کاربری و پسورد اکانت اینترنت وای فای خود را تغییر دهید.

وی همچنین در خصوص خاموش بودم مودم در ساعاتی که از آن استفاده نمی‌شود نیز تاکید کرد و گفت: رمز عبور پیش فرض مودم خود را تغییر دهند و این تغییرات نیز دوره‌ای باشد به صورت ماهانه نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهید و از دادن رمز عبور و اکانت خود به دیگران خودداری نمائید.

وی افزود: برای افزایش امنیت اینترنت وای‌فای، از قابلیت ثبت مک آدرس تجهیزات الکترونیکی در مودم استفاده نمائید تا تجهیزات ناشناس نتوانند از اینترنت شما استفاده نمایند.

سرگرد کیانی با اشاره به اینکه پلیس فتا در ایام تعطیلات نیز آماده خدمت رسانی به مسافران نورزی است، گفت: مسافران نوروزی می‌توانند در صورت مواجهه با موارد مشکوک گزارشات خود را در سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir بخش گزارشات مردمی به ما اطلاع رسانی نمایند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconکلیدواژه‌های جست‌وجوشده در هفت کلان‌شهر ایران 23 Mar 2017, 3:20 pm

دانستن اینکه مردم در کشورها و حتی در شهرهای مختلف دنیا به چه چیزی فکر می‌کنند، نیازها و ترس‌هایشان چیست و دنبال چه چیزی می‌گردند، جذاب است. به این موضوع اصطلاحا داده‌کاوی (Data Mining) می‌گویند؛ کاری که از عهده موتورهای جست‌وجو برمی‌آید و در راس آنها نیز گوگل ایستاده است.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconتبریک نوروز از سوی مالک تلگرام 22 Mar 2017, 4:59 pm

پاول دوروف مؤسس و مدیر تلگرام ضمن تبریک نوروز به ایرانی‌ها و جامعه فارسی‌زبانان در سراسر جهان ادامه داد: "این‌یکی از روزهای سال است که ارزش جشن گرفتن دارد. در شرایطی که روزها طولانی‌تر از شب می‌شود من آرزو می‌کنم. یکی از خواسته‌های من این است که کیفیت رسانه افزایش پیدا کند. متأسفانه، هربار که مقاله‌ای درباره تکنولوژی یا سیستم‌های پیام‌رسان می‌خوانم، متوجه می‌شوم که بعضی از بخش‌های آن نادرست است. مثلاً هفته گذشته درباره شکاف امنیتی در واتس اپ و تلگرام خواندم درحالی‌که این مطلب ربطی به تلگرام نداشت.
حتی بعدازاینکه من اظهارات رسمی دراین‌باره کردم، تنها برخی از رسانه‌ها خبر غلط منتشرشده را تصحیح کردند. این‌یکی از ده‌ها مواردی است که شاهد تخریب رسانه‌ای تلگرام هستیم. چرا که آنها هرروز بخشی از واقعیت را قربانی فروش‌های تبلیغاتی خود می‌کنند. اجازه دهید ابراز امیدواری کنیم که این وضع تغییر کند و از سوی دیگر تلاش کنیم تا خبرنگاران مسئول و پاسخگو بسازیم تا مانع از غفلت خبری و کارهای غیرحرفه‌ای آنها شویم. "
 به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconکلاهبرداری از 1200 نفر با سایت تقلبی فروش بلیت 22 Mar 2017, 4:54 pm

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان فارس گفت: فرد سودجو که با راه اندازی سایت تقلبی فروش بلیت هواپیما، به کلاهبرداری از یک هزار و 200 تن از شهروندان پرداخته بود، شناسایی شد.

به گزارش فارس، سرهنگ 'حبیب الله رجبلی' افزود: این فرد در قالب سایتی اینترنتی به آدرس Royaparvaziran.ir و با نام 'رویا پرواز ایرانیان' فعالیت داشت.
وی در توصیه ای به شهروندان گفت: مردم باید از خرید بلیت از سایت های اینترنتی ناآشنا خودداری کنند .
رئیس پلیس فتا استان فارس اظهار کرد: توصیه می شود که شهروندان پیش از هرگونه خرید اینترنتی بلیت به پایگاه اینترنتی سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه کنند و درباره وضعیت فروشنده بلیت آگاهی لازم را کسب کنند.

 

هشدار/ از این سایت بلیت هواپیما نخرید +عکس

قاضی اصولی صفار بازپرس ویژه فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد از شناسایی یک سایت جعلی فروش اینترنتی بلیت هواپیما خبر داد.

او به میزان گفت: سایت آژانس مسافربری «رویا پرواز ایرانیان» به آدرس «royaparvaziran.ir» که به فروش پرواز چارتری اقدام می‌کند، وجود خارجی ندارد و بلیت‌هایی که از این سایت تهیه شود جعلی و باطل است.

وی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها برای شناسایی عاملان کلاهبرداری از طریق این سایت جعلی در حال انجام است و مسافران نوروزی توجه کنند که از این سایت بلیت تهیه ننمایند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconهمکاری اطلاعاتی شرکت‌های فناوری با آمریکا در آستانه انتشار است 22 Mar 2017, 4:41 pm

جولیان آسانژ بنیانگذار سایت ویکی لیکس که اخیرا اسناد جاسوسی سیا از خدمات و نرم افزارهای دهها شرکت فناوری آمریکایی را منتشر کرده می گوید این شرکت ها برای حل مشکلات مذکور کند عمل می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینفوسکیوریتی، وی تصریح کرده شرکت هایی مانند گوگل، اپل، سیسکو، واتس اپ و مایکروسافت که بر طبق اسناد افشاشده سیا موسوم به Vault۷ کاربران خود را با آسیب پذیری های امنیتیشان به خطر انداخته اند، همکاری کندی با ویکی لیکس دارند و هنوز اقدام جدی برای حل مشکل مذکور به عمل نیاورده اند، زیرا رفع حفره های امنیتی مذکور با همکاری آنان با دولت آمریکا تضاد منافع ایجاد می کند.

ویکی لیکس هشدار داده که هکرها با سواستفاده از حفره های امنیتی افشاشده در این سایت می توانند به دریایی از اطلاعات خصوصی و حرفه ای دسترسی پیدا کنند و جرائم زیادی مرتکب شوند. لذا شرکت های آمریکایی باید تلاش کنند هر چه سریع تر این آسیب پذیری ها را رفع کنند.

به گفته آسانژ شرکت موزیلا طراح مرورگر فایرفاکس از معدود شرکت های فناوری آمریکایی است که برای رفع مشکلات مرورگر خود نامه هایی را با ویکی لیکس رد و بدل کرده و جزییات فنی حفره های امنیتی فایرفاکس را دریافت کرده تا آنها را رفع کند.

آسانژ افزوده که شرکت های فناوری می توانند قبل از اعلام عمومی این جزییات فنی، اطلاعات مربوط به آنها را از ویکی لیکس دریافت کنند و هشدار داده که گوگل، اپل، مایکروسافت و ... برای این کار تنها ۹۰ روز فرصت دارند. این سایت افشاگر تا به حال حدود ۷۵۰ هزار سند را در این زمینه افشا کرده است.

مدیر ویکی لیکس از اینکه همکاری های نزدیک این شرکت ها با دولت امریکا باعث عملکرد کند آنها به منظور برطرف کردن آسیب پذیریشان شده اظهار تاسف کرده است.

وی هشدار داده که در صورت تداوم این روند، حداکثر تا سه ماه دیگر اطلاعاتی را در مورد همکاری های امنیتی شرکت های یاد شده با دولت امریکا و میزان جدیت آنها برای رفع حفره های امنیتشان منتشر خواهد کرد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFavicon۲۰۰ واحد صنفی IT در سال 95 تعطیل شدند 22 Mar 2017, 4:39 pm

رئیس اتحادیه صنف فناوری اطلاعات از تعطیلی ۲۰۰ واحد صنفی به دلیل ورشکستگی و بی توجهی دولت به این کسب و کار در سالی که گذشت خبر داد.

سیدمهدی میرمهدی در گفتگو با خبرنگار مهر، بازار فناوری اطلاعات را در سال ۹۵ بازاری بی سامان و گسیخته توصیف کرد که سبب شد بسیاری از واحدهای صنفی به کسب و کار خود پایان دهند و سرمایه شان را به صنف و یا کشور دیگر منتقل کنند.

وی در تشریح بازار کامپیوتر و اقلام دیجیتالی در سالی که گذشت، گفت: خرید دولت و ادارات دولتی و خصوصی از اقلام کامپیوتری در یک سال گذشته به دلیل عدم اختصاص بودجه به این موضوع، در حد صفر بود و حتی ادارات دولتی در خرید کارتریج هم با مشکل مواجه بودند.

رئیس اتحادیه صنف فناوری اطلاعات و رایانه با بیان اینکه به رغم رکود حاکم بر این بازار، واحدهای صنفی مجبور به پرداخت مالیاتهای هنگفتی هستند، ادامه داد: این موضوع سبب شده تا بسیاری از واحدهای صنفی تعطیل و سرمایه خود را به خارج از کشور ببرند و یا اینکه به سمت فعالیت زیرزمینی و کسب و کار قاچاق که نیاز به پرداخت عوارض و مالیات ندارد، روی بیاورند.

میرمهدی با تاکید براینکه دولت به هیچ عنوان از صنف فناوری اطلاعات حمایت نمی کند، ادامه داد: درسالی که گذشت تنها از دولت حرف شنیدیم اما به هیچ یک از این وعده ها عمل نشد و حتی در زمینه دریافت مالیات نیز دولت هیچگونه حمایتی از این صنف نکرد.

وی با بیان اینکه گرانی و بیکاری کمر صنف فناوری اطلاعات را شکسته است؛ خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ بالغ بر ۲۰۰ واحد صنفی به دلیل کاهش ارزش پول و ورشکستگی، تعطیل شد و با وضعیت موجود، پیش بینی می کنیم که در سال ۹۶ تعداد تعطیلی واحدهای صنفی این بخش به بیش از ۳ برابر برسد.

رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه گفت: در گذشته خریدهای دولتی در حوزه فناوری اطلاعات مربوط به سرور، لپ تاپ، پی سی، تجهیزات شبکه و کارتریج می شد، اما متاسفانه هم اکنون دولت در این بخش بودجه ای هزینه نمی کند. به نحوی که برآورد شده که در سال ۹۵، میزان خریدهای دولتی از این صنف، کمتر از نصف سالهای قبل شده است.

وی افزود: این درحالی است که شعار دولت، تحقق دولت الکترونیک است و رسیدن به این هدف نیازمند تجهیز ادارات و سازمانهای دولتی به ابزارهای فناوری اطلاعات است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconسال 95 به روایت شبکه‌های اجتماعی 22 Mar 2017, 4:35 pm

میثم لطفی - سال 1395 هجری شمسی به‌پایان رسید و در این دوره زمانی 12 ماهه دنیا با تغییر و تحولات فراوان مواجه شد.

ادامه مطلب


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconبیل گیتس رکورد ثروتمندترین مرد دنیا را حفظ کرد 21 Mar 2017, 6:45 pm

ساعاتی پیش نشریه معتبر فوربس، جدیدترین فهرست ثروتمندترین افراد جهان را منتشر کرد که باز هم بیل گیتس در صدر این جدول قرار دارد و رییس جمهور امریکا سقوط ۲۲۰ پله ای را تجربه کرده است.

به گزارش کلیک، یکی از پیشگامان فناوری معاصر یعنی آقای بیل گیتس توانست برای چهارمین سال متوالی عنوان ثروتمندترین فرد دنیا را به خود اختصاص دهد و این در حالی است که بر طبق رده بندی که محله فوربس از میلیاردرهای جهان منتشر میکند، دونالد ترامپ سقوط ۲۲۰ پله ای در این رده بندی را تجربه کرده است.
بیل گیتس توانست با ثروتی معادل ۸۶ میلیارد دلار برای چهارمین سال متوالی در صدر جدول ثروتمندترین افراد جهان قرار گیرد؛ نزدیک ترین تعقیب کننده او وارن بافت است که ثروتی معادل ۷۵٫۶ میلیارد دلار دارد.
ده فرد برتر این لیست در واقع سردمداران غول های فناوری آمریکا هستند چرا که نفر سوم این لیست جف بزوس موسس شرکت آمازون است و مارک زاکربرگ نیز در رده پنجم قرار دارد؛ رده هفتم این لیست نیز به لری الیسون که موسس شرکت اوراکل است تعلق دارد.
این در حالی است که رییس جمهور آمریکا یعنی دونالد ترامپ با سقوط ۲۲۰ پله ای به رده ۵۴۴ این لیست سقوط کرده و ثروت ۳٫۵ میلیارد دلاری او نسبت به سال گذشته یک میلیارد دلار کمتر شده است.
تعداد ثروتمندان امریکا در فهرست جدید نسبت به سال گذشته افزایش یافته و تعداد میلیاردرهای امریکایی حاضر در لیست ۵۶۵ و تعداد میلیاردرهای چینی لیست ۳۱۹ و تعداد میلیاردرهای آلمانی این لیست جدید به ۱۱۴ نفر رسیده است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدوربین آیفون ۸ متحول می‌شود 21 Mar 2017, 6:40 pm

شرکت اپل در حال کار روی تکنولوژی واقعیت افزوده است.

به گزارش تسنیم، پیش از این نیز گزارشهایی پیرامون فعالیت اپل برای توسعه عینک واقعیت افزوده شنیده شده بود تا بتواند از این تکنولوژی در آیفون8 (آیفون بعدی) استفاده کند.

گفته شده که این شرکت امریکایی بالغ بر 100 مهندس را برای توسعه پلت‌فرم واقعیت افزوده به کار گماشته که سابقه کار در تیمهای هولولنز مایکروسافت و آکیلس فیس‌بوک را داشته‌اند.

گزارش بلومبرگ با تأکید بر اینکه اپل به دنبال این است که پس از ثبت تصاویر، امکان تغییر عمق تصویر یا عمق یک سوژه را بدهد گفته است که همچنین به دنبال توسعه قابلیتی برای ایزوله کردن بخشی از سوژه مانند سر اشخاص یا تغییر زاویه به میزان 180 درجه است.

این شرکت به دنبال استفاده از واقعیت افزوده برای اضافه کردن افکتهای بصری به تصاویر مانند اسنپ‌چت است.

تکنولوژی واقعیت افزوده برخلاف واقعیت مجازی، دنیای مجازی پیش چشمان کاربر نمی‌سازد بلکه اشیای مجازی را وارد دنیای واقعی می‌کند و مدیر عامل اپل نیز در سخنان مختلفی بارها به اهمیت واقعیت افزوده در برابر واقعیت مجازی اشاره کرده است.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدولت بدهی رایتل به رگولاتوری را حل کرد 21 Mar 2017, 6:38 pm

بدهی شرکت رایتل به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در قبال طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت با انتشار "اوراق تسویه خزانه" تهاتر خواهد شد.

هیئت دولت، اعلام کرد بدهی شرکت رایتل به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قابل تسویه است.

بر اساس مصوبه هیئت دولت و به پیشنهاد وزارت اقتصاد، بر مبنای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، بدهی سازمان تامین اجتماعی به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق صدور اوراق  خزانه،  تسویه خواهد شد.

این تسویه از محل مطالبات قطعی شده سازمان تامین اجتماعی از دولت (به رقم تایید شده از سوی سازمان حسابرسی) تا سال 93 صورت خواهد گرفت.

در بند "و" تبصره 5 قانون بودجه سال جاری آمده است، به دولت اجازه داده می‌شود در سال 1395 بدهیهای قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی را که در چهارچوب مقررات مربوط تا پایان سال 1393 ایجاد شده، با مطالبات قطعی دولت (وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی) از اشخاص مزبور تا مبلغ12.500میلیارد تومان به‌صورت جمعی- خرجی تسویه کند. بدین منظور وزارت امور اقتصادی و دارایی، اسناد تعهدی خاصی را با عنوان «اوراق تسویه خزانه» صادر می‌کند و در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی و تعاونی طلبکار و متقابلاً بدهکار قرار می‌دهد.

به گزارش تسنیم، هرچند دولت در مصوبه خود رقم بدهی شرکت رایتل به سازمان مقررات رادیویی را اعلام نکرده، اما بر اساس اعلام رئیس سازمان تامین اجتماعی، میزان مطالبات این سازمان از دولت تا آبان ماه سال جاری 110هزار میلیارد تومان می‌باشد که قرار است تا 5 سال آینده از طریق فروش اوراق مشارکت پرداخته شود.

همچنین محجوب عضو فراکسیون اجتماعی مجلس، با بیان اینکه  دولت سهم 3 درصدی خود در حق بیمه را درهیچ مقطعی پرداخت نکرده، از افزایش بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تا 200هزار میلیارد تومان درآینده‌ای نزدیک خبر داد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconمحدودیت حمل وسایل الکترونیکی مسافران عربستانی در پرواز به آمریکا 21 Mar 2017, 6:33 pm

فرودگاه های آمریکا درصدد هستند تا محدودیت هایی را برای حمل وسائل الکترونیکی و الکتریکی به داخل هواپیما‌ها برای مسافران برخی از پروازهای خارجی از جمله عربستان به آمریکا اعمال کنند.

به گزراش ایرنا ، رسانه ها به نقل از رویترز اعلام کردند که احتمالا وزارت امنیت داخلی این محدودیت‌ها را روز دوشنبه اعلام خواهد کرد.
مقام‌های آمریکایی می گویند، از زمانی که نهادهای امنیتی آمریکا از هفته گذشته از این تهدید‌های امنیتی مطلع شدند در حال رایزنی برای اعمال تدابیر امنیتی تازه برای مقابل با آنها هستند.
این منابع تاکید کرده اند، شماری از خطوط هواپیمایی به مقصد آمریکا از جمله شرکت های هواپیمایی در خاورمیانه و آفریقا از جمله خطوط پروازی اردن و عربستان سعودی مشمول این محدودیت‌ها خواهند شد.
این محدودیت برای مسافران خطوط هواپیمایی آمریکا اعمال نخواهد شد و مسافران می توانند وسایلی مانند لپ تاپ، تبلت، دوربین و «‌ای پد» را در داخل هواپیما همراه داشته باشند.
رویترز می گوید، هواپیمایی رویال اردن در توییتی در روز دوشنبه اعلام کرده است، مسافران ورودی و خروجی به آمریکا و همچنین کانادا از روز سه شنبه نمی توانند وسایل الکترونیکی خود را به داخل کابین هواپیما ببرند.
به گزارش رویترز، روزنامه الریاض، نزدیک به حکومت عربستان سعودی، نیز نوشته است که سازمان هواپیمایی این کشور آخرین تدابیری اتخاذ شده توسط دولت آمریکا را در اختیار خطوط هواپیمایی که پروازهایی به مقصد آمریکا دارند، قرار داده است.
روزنامه الریاض نوشته است، مقام‌های آمریکایی این اطلاعات را به وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرده اند.
یک سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا روز دوشنبه حاضر نشده در خصوص وجودتهدید‌های امنیتی اظهار نظر کند، ولی گفته است هرگاه تغییری در مقررات ایجاد شود، اعلام خواهد شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconپاسخ تند افرانت به شرکت ارتباط مشترک شهر 21 Mar 2017, 6:26 pm

یک شرکت اینترنتی در پاسخ به بیانیه شرکت ارتباطات مشترک شهر در مورد ایجاد اختلال در اینترنت و خدمات عمومی 58 سازمان و شرکت، بیانیه مطبوعاتی خود را صادر کرد.

در بیانیه شرکت افرانت آمده است: در شرایطی که با مساعدت مسوولان مختلف در دولت، شورای شهر، فرمانداری و دستگاهای نظارتی و با ورود موثر و دستور مستقیم شهردار  تهران جهت رفع مشکل در اسرع وقت در روز گذشته، فرایند رفع مشکل قطعی اینترنت و خدمات عمومی 58 شرکت و سازمان با تلاش شبانه روزی پرسنل  شرکت در آخرین ساعات کاری سال برای تحویلگیری و برپایی مجدد دکل و نصب رادیوهای مخابراتی بر روی آن و راه‌اندازی مجدد خدمات سازمانهای مزبور ادامه داشت، شرکت ارتباطات مشترک شهر که وظیفه تسهیل وکمک به برقراری ارتباطات شهری را بر عهده دارد، بجای انجام دستورات صادره و همکاری در جهت حل رفع مشکل مبادرت به صدور بیانیه‌ای نمود که موجب توقف کامل عملیات نصب دکل و برقراری مجدد خدمات سازمانهای مزبور بدلیل احتمال تخریب مجدد ان از سوی شرکت ارتباطات مشترک شهر شد.

صرفنظر از مشکل پیش امده برای سایت ایمیدرو که با درایت و دخالت مسولین ذیربط انشاالله مرتفع خواهد شد، بدلیل وجود مطالب خلاف واقع و موهن در بیانیه شرکت ارتباطات مشترک شهر، پاسخ شرکت افرانت جهت اطلاع عموم بشرح زیر اعلام می‌شود:

1- این شرکت بعنوان اولین شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت با دسترسی مستقیم از طریق ماهواره به backbone شبکه اینترنت بین الملل از بیست سال قبل و اصولا سالها پیش از تاسیس شرکت ارتباطات مشترک شهر، خدمات اینترنتی خود را از طریق خطوط استیجاری مخابرات موسوم به Leased Line و پس از جمع اوری خطوط مزبور توسط مخابرات بدلیل ظرفیت پایین انها، از طریق رادیو های نصب شده بر روی دکلهای مخابرتی ارایه می‌کند و سایر شرکتهای اینترنتی نیز بدلیل وجود مشکل زیرساخت مخابراتی موسوم به فرسنگ اخر (Last Mile)، برای برقراری ارتباط با سازمانها یا شرکتهای مصرف کننده خدمات سرویسهای اینترنت پرسرعت اختصاصی از همین روش استفاده می‌کنند و لذا با وجود صدها دکل مشابه در سطح شهر تهران معلوم نیست چه مشکلی در مورد دکل ایمیدرو وجود داشته که موجب قطع ان در اخرین ساعات اخرین روز کاری سال و در شرایطی که ادارات بدلیل تقارن زمان انتخاب شده با اغاز تعطیلات رسمی کشور تنها از طریق الکترونیکی قادر به ارایه خدمات و انجام و پایش امور تحت نظر خود هستند شده است. اثار این اقدام غیر مدبرانه در قطع سرویس های عمومی سازمانهای مهم حاکمیتی و دولتی و عام المنفعه هنوز برطرف نشده و قطعا مسولیت قانونی پاسخگویی در مورد خسارات وارده بر عهده مجریان آن است.

٢-در خصوص ادعای واهی ناایمن و غیر استاندارد بودن دکل ایمیدرو و به خطر انداختن سلامت شهروندان که برای اولین بار اولین بار در بیانیه مطرح شده، لازمست مستندات فنی و رسمی مربوطه که مبنای این ادعای خلاف واقع است ارایه شوند. لازم به ذکر است کلیه دکلهای مخابراتی شرکت مذکور بدلیل رعایت اصول فنی و مهندسی و الزامات ISO در برپایی و نگهداری انها در طول بیست سال گذشته در مقابل شرایط نامساعد جوی و عوامل قهری از قبیل زلزله، صاعقه وطوفان با سرعت 120 کیلومتر بر ساعت مقاومت نموده و در طول بیست سال حتی یک مورد مشکل بوجود نیامده است.
٣- مناسب است شرکت ارتباطات مشترک شهر که شرکت‌های مشابه آن در سراسر دنیا وظیفه ایجاد دکل در نقاط مناسب شهر و اجاره آن به اپراتورهای مخابراتی با هدف پرهیز از هزینه‌های دوباره برای ایجاد دکل‌های تکراری در سطح شهر توسط اپراتورهای مختلف و کمک به حفظ زیبایی شهر و صرفه جویی وقت و هزینه برای تمام اپراتورهای مخابراتی در ارایه خدمات خود به مردم را برعهده دارند، اماری از دکلهایی که برای تقویت ارتباطات رادیویی در شهر از زمان تاسیس خود ایجاد و در اختیار اپراتورهای مخابراتی و شرکت‌های اینترنتی (که شدیدا علاقمند و نیازمند به دریافت چنین سرویسی هستند) قرار داده است ارایه کند. همچنین با توجه به اشاره آن شرکت به غیر قانونی بودن دکل مستقر در ایمیدرو مناسب است امار کل دکلهای مخابراتی قانونی و غیر قانونی مورد استفاده شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی شهر تهران (اعم از ISP،ISDP وFCP) و تعدادی از آن‌ها که موفق به دریافت مجوز از شرکت ارتباطات مشترک شهر برای دکل خود شده‌اند را با ذکر نام شرکت‌های دریافت کننده مجوز و تعداد مجوز صادره برای ایشان برای اطلاع اعضای محترم شورای شهر و تنویر افکار عمومی ارایه کند.

٤- در خصوص دکل ایمیدرو بدلیل افزایش فشار شرکت ارتباطات مشترک شهر برای جمع آوری آن، مکاتبات مختلف برای کسب مجوز از شرکت مزبور انجام و تقاضای وقت جهت ملاقات گردید که نه تنها مجوز صادر نشد بلکه حتی از دادن وقت ملاقات در سطح مدیران پایین دست و پاسخ به درخواست شرکت برای دادن مهلت انتقال رادیوها نیز خودداری شد. نهایتا بدلیل نزدیکی به پایان سال و احتمال تخریب دکل ایمیدرو وقطع سرویس 58 سازمان و شرکت نامه شماره 61881/95 در تاریخ 16 اسفند 1395 با ذکر لیست کامل شرکتهای متاثر از تخریب دکل و اثار سوء ان به مدیریت شرکت ارتباطات مشترک شهر ارسال و برای جلوگیری از بروز وقفه در خدمات مراکز مزبور تقاضای مهلت برای تعیین سایت جایگزین و صدور مجوز برای نصب دکل بر روی آن و انتقال رادیوهای موجود به محل جدید صادر شد که هیچگونه پاسخ مثبت و اقدامی را ازسوی شرکت ارتباطات مشترک شهر بدنبال نداشت.

٥- در خصوص ادعای واهی عدم استفاده از فیبر بدلایل منفعت طلبانه ضمن حفظ حق اقدام قانونی علیه مسوولان مقصر در تخریب دکل ایمیدرو و مطالبه زیانهای مادی و معنوی ناشی از ان، عدم اطلاع شرکت ارتباطات مشترک شهر از مشکلات ارتباطی فرسنگ اخر که کلیه ارایه دهندگان خدمات اینترنت بدلیل ان مجبور به ارایه سرویس از طریق رادیو هستند و طرح ادعاهای بی اساس از قبیل استفاده از رادیوهای اماتوری و غیره در رسانه‌های عمومی برای تشویش افکار عمومی بجای ان باعث تعجب و تاسف است. لازم بذکر است این شرکت اینترنتی مانند سایر شرکتهای FCP در سالجاری مبلغ بیست میلیارد تومان بعلاوه سالانه سه درصد از درامد خود را برای دریافت پروانه FCP پرداخت کرده است تا بتوانند بصورت قانونی دکل‌های مخابراتی خود را نصب و ارایه سرویس کند. در خصوص ادعای خلاف واقع استفاده از رادیوهای اماتور نیز لازم بذکر است این شرکت برای ارتباطات رادیویی خود از رادیوهای مجاز و نیز فرکانسهایی که بر اساس پروانه به شرکت های FCP واگذار می‌شود استفاده می‌کند و هدف واقعی از ذکر مطالبی تحت عنوان رادیوی اماتوری و غیر مجاز و غیره در بیانیه مزبور با علم به خلاف واقع بودن این مطالب مشخص نیست.


٦- در مورد اظهارات موجود در بیانیه مبنی بر اینکه "بر اساس مقررات ارائه سرویسهای مخابراتی (سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی)، شرکت‌های صاحب دکل باید هر ساله حداقل 10 درصد ارتباطات رادیویی را به بستر فیبر نوری منتقل کنند و ارتباطات اینترنتی با اهمیت خصوصاً ارتباطات دولتی و حاکمیتی را قطعاً از طریق ارتباطات فیبر نوری و با هاستینگ دیتاسنتر ملی ارائه کنند"، مناسب است شرکت ارتباطات شهر شماره و تاریخ مصوبه فوق را اعلام کند تا مسایل برای عموم بیشتر مشخص شود. در مورد دیتاسنتر ملی هم جهت اطلاع مدیران شرکت ارتباطات مشترک شهر پروژه دیتاسنتر ملی سالهاست متوقف شده و سیاست دولت استفاده از دیتاسنترهای بخش خصوصی است که مهمترین ان متعلق به افرانت است که در تابستان سال جاری توسط وزیر ارتباطات و فن اوری اطلاعات بعنوان یکی از ارکان شبکه ملی افتتاح شد.

٧- در خصوص عدم جواز این شرکت اینترنتی برای تداوم استفاده از دکل ایمیدرو که از سال ١٣٨٥ برای ارایه سرویس اینترنت به مشترکین این شرکت مورد استفاده قرار دارد لازم به ذکر است بدلیل اعلام مدیریت شرکت ارتباطات شهر به ایمیدرو مبنی بر اینکه به غیر از افرانت به هر شرکتی می‌تواند سایت خود را اجاره دهد، قرارداد اجاره با گذشت سه ماه از زمان ختم ان هنوز تمدید نشده است. علت مخالفت شرکت ارتباطات مشترک شهر با صدور مجوز استفاده از دکل ایمیدرو برای شرکت و همزمان اعلام امادگی برای واگذاری مجوز نصب دکل جدید به شرکت جدید از سوی شرکت ارتباطات مشترک شهر که در بیانیه خود به ان (بدون ذکر نام شرکت مزبور) اشاره کرده مشخص نیست و با توجه به ضرورت شفاف سازی فعالیت شرکتهایی که از منابع عمومی استفاده می‌کنند مناسب است نام شرکت جدید و علت این برخورد دوگانه از سوی ان شرکت در صدور مجوز استفاده از دکل برای شرکتهای مختلف اعلام شود.

٨- در مورد اظهارات مندرج در بیانیه مبنی برای القای اینکه کسب مجوز از فرمانداری برای تخریب دکل انجام شده، بر اساس استعلام بعمل امده، فرمانداری تهران صرفا ضوابط را تصویب و اصولا از ورود به مصادیق و صدور مجوز قلع و قمع دکل چه مورد سایت ایمیدرو و چه هر سایت دیگری خودداری میکند.

در خصوص صدور دستور رفع مشکل، با یاداوری اینکه با قطع دکل هر شرکت اینترنتی، ارایه خدمات الکترونیکی دهها شرکت و سازمان بر بستر شبکه ملی اطلاعات بطور همزمان قطع می‌شود، جای این سوال باقیست که چرا از میان صدها دکل فاقد مجوز در سطح شهر، شرکت ارتباطات مشترک شهر تنها این دکل حساس و مرتبط به سازمان‌ها و شرکتهای مهم حاکمیتی، دولتی و خصوصی را در این زمان تخریب کرده است؟ چرا این شرکت دکل‌های قانونی برای استفاده شرکت‌های اینترنتی فراهم نکرده است؟ چرا مجوزهای استفاده از دکل بصورت گزینشی صادر می‌شوند؟ چرا زمان لازم برای انتقال دکل و رادیوها داده نشده؟ چرا بر خلاف وظایف قانونی محوله، شرکت ارتباطات مشترک شهر راسا از طریق پیمانکار تخریب وظیفه جمع اوری دکل را راسا آن‌هم در آخرین ساعات کاری سال بر عهده گرفته و علیرغم دستور صادره عملیات تخریب را متوقف نکرده است؟ و نهایتا چرا علیرغم دستور صریح مافوق هنوز از صدور مجوز و همکاری برای راه اندازی مجدد سرویس خودداری می‌کند و پاسخگو نیست؟

با این نوع برخوردها آن هم در شرایطی که دستور رفع مشکل از سوی مدیران ارشد صادر شده معلوم نیست چگونه قرار است اقتصاد مقاومتی که پایه‌های آن بر توسعه کارآفرینی و صنایع دانش بنیان و ارتقای بهره وری از طریق توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) استوار است و همچنین توسعه شبکه ملی اطلاعات که ایجاد آن با استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی در دستور کار جدی دولت برای استفاده مردم از خدمات دولت الکترونیکی و تسهیل دریافت خدمات برای امور جاری و کسب و کار ایشان از این طریق قرار دارد، تحقق یابد؟به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 5.797 ثانيه.