تازه ترين اخبار

مي خواهم پنجره ها در يك صفحه جديد باز شوند.

خبر خوان كانون

اگر مايل به مرور سريع اخبار سايتهاي مورد علاقه خود هستيد، آدرس فيد آنها را وارد كرده و دكمه اينتر را فشار دهيد يا بر روي يكي از سايتهاي منتخب زير كليك نماييد.

کتابخانه الکترونیکی کتاب سبز

مرجع دانلود کتاب الکترونیکی

Faviconدانلود کتاب مهارت عمومی برنامه‌نویسی 16 Oct 2018, 8:43 pm

کتاب مهارت عمومی برنامه‌نویسی به قلم محمدرضا شکرریز با هدف آشنایی مقدماتی با مفاهیم مدیریتی و روش صحیح و اصولی کار در شرکت‌های برنامه‌نویسی به رشته‌ی تحریر درآمده است.

مهارت‌های عمومی برنامه‌نویسی، از نوع مهارت‌هایی است که بیشتر پس از کسب تجربه در محیط‌های برنامه‌نویسی حاصل می‌شود. بسیاری از این نوع مهارت‌ها را نمی‌توان به صورت مستقیم به برنامه‌نویسان مبتدی آموزش داد.

در بخشی از کتاب مهارت عمومی برنامه‌نویسی می‌خوانیم:

مستند‌سازی به دو دسته کلی مستندسازی داخلی و مستندسازی خارجی تقسیم می‌شود. مفهوم مستندسازی داخلی به
مستنداتی اشاره دارد که درون کد اصلی قرار گرفته‌اند و مستندات خارجی در واقع همان دفترچه‌های راهنما هستند.

عواملی که کیفیت مستندات را تحت تاثیر قرار می‌دهند، شامل استاندارد‌های مستندسازی، فرایند حصول اطمینان از
کیفیت مستندات و شیوۀ نوشتاری می‌باشند. اگر این موارد به خوبی رعایت شوند، مستندات برای آزمایش برنامه، رفع اشکالات و یا افزودن موارد جدید به نرم‌افزار، کارایی بیشتری خواهند داشت.

مستندات وابسته به سیستم نرم‌افزاری، دارای چند شرط است:

١- باید به عنوان محیط ارتباطی بین اعضای تیم توسعه، عمل کنند.
۲- باید یک انبار اطلاعاتی سیستم باشد تا مهندس نگهدارنده سیستم بتواند از آن استفاده کند.
۳- باید اطلاعاتی برای مدیریت فراهم آورد تا در طراحی، تعیین بودجه و برنامه‌ریزی فرایند گسترش نرم‌افزار به وی کمک کند.
۴- برخی از مستندات باید به کاربر بگویند که چگونه سیستم را اداره کند و به کار گیرد.

برآوردن این شرط‌ها نیازمند انواع متفاوتی از مستندات است که ممکن است از مستند‌سازی غیر‌رسمی گرفته تا مستند‌سازی حرفه‌ای ایجاد شده در جزوات راهنمای کاربر به دست آیند. مهندسان نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزار، مسئول تولید و ایجاد اکثر این مستند‌سازی‌ها هستند، هر چند مؤلفان فنی نیز ممکن است به پرداخت نهایی اطلاعاتی که به بیرون داده می‌شود، کمک کنند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب جنبش‌های هنری مدرن 16 Oct 2018, 8:30 pm

کتاب جنبش‌های هنری مدرن به معرفی و بررسی انواع سبک‌های هنری همراه با نمونه‌هایی از نقاشی‌ها می‌پردازد.

سبک یا شیوه هنری (استیل)، عبارت از آن خصلت‌های صوری است که به یک اثر یا مجموعه آثار معین اختصاص دارد و آن‌ها را از سایر آثار متمایز می‌کند. این خصلت‌های ویژه باید دارای پیوندی درونی و ارتباطی ارگانیک باشند؛ و یا به عبارتی، باید نشانه‌های یک واحدِ کامل را عرضه دارند. مثلا ویژگی‌های منفردی نظیر هلال تیزه‌دار یا طاق متقاطع یا عناصر قائمِ مکرر و غیره به تنهایی سبک معماری گوتیک را نمی‌سازند، بلکه ارتباط ارگانیک تمامی این اجزاء است که یک کلِ معنادار را شکل می‌دهند.

در مثالی دیگر، خصوصیاتی چون شکل‌های پویا، یا سطح‌های متباینِ روشنی و تاریکی، و یا ترکیب‌‌‌‌‌‌‌‌بندیِ غیر‌متمرکز، هر کدام به تنهایی مبین سبک باروک نیستند؛ بلکه هم‌بستگیِ اندام‌وار همه این ویژگی‌های صوری است که موجب تمایز نقاشی عصر باروک می‌شود.

واژه سبک را هم در مورد آثار یک هنرمند و هم در موردِ کلِ آثار یک مکتب هنری به کار می‌برند. مثلا می‌توان از سبک رامبراند، و در عین حال، از سبک "مکتب رامبراند" سخن راند.

در بخشی از کتاب جنبش‌های هنری مدرن می‌خوانیم:

سبک رئالیسم یا واقع‌گرایانه

رئالیسم به صورت جامع و کلی به مفهوم حقیقت، واقعیت و وجود مسلم، و نیز نفی تخیلات و امور ناممکن و غیر‌عملی است. رئالیسم در هنرهای تصویری و ادبیات نمایش چیزها به شکلی است که در زندگی روزانه هستند بدون هرگونه آرایش یا تعبیر افزون. در این شیوه از نقاشی در آن هنرمند باید در نمایش طبیعت (طبیعت بدون انسان و با انسان) از هرگونه احساساتی‌گری خودداری کند.

در هنر نقاشی، رئالیسم به معنای نمایش اشیا و موضوعات به صورت طبیعی است، به گونه‌ای که نقاش تخیل و ابتکار عمل خود را در نحوه پیاده کردن آن موضوع دخالت ندهد و هر موضوع به همان گونه که در دنیای خارج دیده می‌شود در نقاشی به نمایش در می‌آید. این سبک نقاشی در اواسط قرن نوزدهم در فرانسه رواج پیدا کرد. در حقیقت به عنوان شاخه‌ای فرعی از سبک رومانتی سیزم (Romanticism) بود که با این ایده که می‌خواست نمایش دقیقی از زندگی روزمره را نمایش دهد از آن جدا شده و خود به یک سبک (Movement) در هنر نقاشی بدل شد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود هفته‌نامه خبر سبز - شماره 3 16 Oct 2018, 8:30 pm

هفته‌نامه خبر سبز، هفته‌نامه‌ای اقتصادی با رویکرد تحلیل اخبار و ارائه مقالات اقتصادی در زمینه‌های صنعت، بازار سرمایه، کارآفرینی و غیره در‌صدد ارائه راهکارهایی برای افراد متخصص و علاقه‌مندان به علم اقتصاد و بازار است تا بتواند به این اشخاص در تصمیم‌گیری‌های خود کمک بنماید.

این هفته‌نامه دربردارنده سرفصل‌های زیر است:

خطای تشخیص سیاست‌گذار اقتصادی در شرایط فعلی
قورباغه‌ات را گاز نزن! قورت نده! فقط خط مرگ تعیین کن!
دلار ۱۸۵۰ تومانی رویا یا واقعیت
هزار میلیارد تومان یارانه در جیب ثروتمندان
بقالی کوچک انقلابیون
چرا دیگر جوراب سوراخ را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دوزیم؟
شاخص‌های بورس چگونه بازیچه دلال‌های کوچه پس کوچه‌ها شدند؟به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود نشریه دید برتر - شماره 1 16 Oct 2018, 8:30 pm

دید برتر نشریه‌ای تخصصی و با نگاهی متفاوت به صنعت اپتیک است. در این نشریه شما بخش‌های متنوعی از آموزش ساخت عینک، نحوه مراقبت از چشم‌ها، راه‌های افزایش فروش محصولات، و اتفاقات مربوط به صنف عینک و اپتومتری را را مشاهده خواهید کرد. این نشریه مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان یا شرکتی وابسته نمی‌باشد.

این دوماهنامه دربردارنده سرفصل‌های زیر است:

کلیدهای هدایت بازار در صنعت اپتیک
محافظت از چشم‌ها با فیلتر کردن نور آبی
و معرفی شش نوع عینک مؤثر در اصلاح تاری دید
توانایی بالقوه چشم انسان در دیدن نور فروسرخ
بازگشایی مدارس و لزوم معاینه چشم کودکانبه اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب رمان زیتون 16 Oct 2018, 8:30 pm

کتاب رمان زیتون داستان دختری را روایت می‌کند بعد از 9 سال به ایران برمی‌گردد و با دیدن هر گوشه از شهر خاطرات تلخ گذشته برایش زنده می‌شوند تا اینکه....

در بخشی از کتاب رمان زیتون می‌خوانیم:

روز‌گار که انگار سکوت و تو خود بودن هاکان که بهش قیافه ترحم‌آمیزی داده بود ناراحتش کرده بود سعی می‌کرد هاکان رو وارد بحث کنه:

- راستی هاکان دیدی باده تو شو جدید چه طوفانی به پا کرد...جات خالی از هر زمان دیگه‌ای مسحور‌کننده‌تر بود....

آخ روزگار آخ.. اینم بحث بود که تو وسط کشیدی؟؟

نگاه نگران موگه به من افتاد و من بیخ گوشم صدای نفس‌های عصبی امین رو داشتم و دستش که دور دسته مبل حلقه
شد... هاکان نگاهی پر از لذت و تحسین به من انداخت. این نگاه همیشه‌اش بود اما این‌جا جاش نبود:

- باده همیشه زیباست و همیشه هم نظرها رو به خودش جلب می‌کنه.. مگه می‌شه بره رو صحنه و جادو نکنه....

یخ کردم... وا رفتم...

هاکان: راستی باده می‌دونم دلت برای خونه تنگ شده.. آخر این هفته همه جمع‌ شید خونه...کباب می‌زنیم.. تاب سفیده رو هم تعمیرش کردم....

هاکان تغییری نکرده بود این حرف‌هاشم از سر بدجنسی نبود حتی دعوتش هم که معلوم بود شامل امین هم می‌شه از سر صلح بود.. اما جاش نبود... خراب کرده بودن... قیافه امین نمی‌دونم چه طور شده بود چون تو دیدم نبود و جرات چرخیدن به سمتش هم نداشتم...اما حتما خیلی وحشتناک شده بود که موگه و سمیرا که رو به رو‌مون بودن اوون جور رنگ پریده نگاهش می‌کردن... سرم به دوران افتاده بود... که یهو امین از جاش بلند شد...:

- سمیرا جان...بهروز عزیز من یکم خسته‌ام.. ناراحت که نمی‌شید از حضورتون مرخص بشم؟؟ بدون نگاه کردن به سمت من از بچه‌ها خداحافظی کرد و رفت بیرون و من هاج و واج وسط سالن ایستادم.. دیدمش که به جای بالا به سمت پایین رفت و من خشک شدم...

سمیرا: دسته جمعی گند زدیم...

دنیز: چرا ماتت برده باده برو دنبالش...

این حرفش انگار تازه من و از لمسی در آورد... بوسه سریع پالتوش رو برام آورد....خوب چون ما از بالا اومده بودیم کت و پالتو نداشتیم...امین هم نداشت... به سرعت پله‌ها رو دویدم پایین... نگاه لحظه آخرش که داشت از پله‌ها پایین می‌رفت. نگاهی که پر از به اعتراض بود جلو چشمم بود...به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب صوتی دوستان 16 Oct 2018, 2:48 am

کتاب صوتی دوستان اثر خولیو کورتاسار روایتی از چند دوست است که پس از گذر زمان طولانی باهم دشمن می‌شوند و دست به قتل یکدیگر می‌زنند.

خولیو کورتاسار (Julio Cortázar) نویسنده رمان و داستان کوتاه آرژانتینی بود. او یک نسل از نویسندگان آمریکای لاتین، از مکزیک تا آرژانتین را تحت تأثیر قرار داد. بخش بزرگی از بهترین و شناخته شده‌ترین کارهایش را در فرانسه نوشت. جایی که در سال ۱۹۵۱ در آن شروع به کار کرد. وی یکی از بارورترین، متعهدترین و جهانی‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین است که از ایشان با اصطلاح «بوم - Boom» یاد می‌شود. همچنین منتقدان ادبی از کورتاسار به عنوان یکی از نویسندگان شاخص دهه ۱۹۶۰ نام می‌برند.

دهه‌ای که اوج شکوفایی ادبیات آمریکای لاتین در قرن بیستم محسوب می‌شود و علاوه بر کورتاسار، خاستگاه نام‌ها و چهره‌های ادبی ماندگاری چون: گابریل گارسیا مارکز، ماریو بارگاس یوسا، کارلوس فوئنتس، خوان کارلوس اونتی، گیرمو کابررا اینفانته، آلخو کارپانتیه، خوان رولفو، آدولفو بیوی کاسارس، ادواردز، خوزه دونوسو و عده‌ای دیگر در تاریخ ادبیات جهان است، که هسته و بانی اصلی رشد ادبیات و در کنار آن صنعت نشر کتاب در این منطقه از جهان و نیز جلب توجه منتقدین ادبی و استعدادهای جوان و جویای نام سراسر زمین به این قاره و ادبیات شاخص آن گردید.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب چگونه فرزندان متعادلی در زمان بلوغ داشته باشیم؟ 16 Oct 2018, 2:46 am

کتاب چگونه فرزندان متعادلی در زمان بلوغ داشته باشیم؟ به قلم صمد شاه محمدپور به معرفی و بررسی دوره‌ی بلوغ از نظر دینی و روانشناسی و چگونگی رفتار با کودک در این دوران می‌پردازد.

دوره بلوغ هر انسانی از مهم‌ترین دوره‌های زندگی اوست و پس از کودکی، دومین مرحله‌ای به حساب می‌آید که طی آن سلول‌ها شروع به رشد می‌کند و سوخت و ساز بدن نیز به طور چشم‌گیری افزایش می‌یابد. به همین دلیل در هفت سال سوم زندگی که دوران بلوغ در ابتدای آن قرار دارد، تحولات سریعی در جسم و جان نوجوان پدیدار می‌شود و در مدت کوتاهی اندام و افکار او به کلی تغییر می‌کند. دوره نوجوانی به سنین بین ۱۲ تا ۱۸ سالگی اطلاق می‌گردد که بلوغ در این دوره رخ می‌دهد.

این دوره یکی از بحرانی‌ترین دوره‌های روحی برای ما انسان‌ها است؛ همچنین گاهی گذشتن از مرز کودکی و رسیدن به قلمرو بلوغ با نابسامانی‌های فراوانی نیز همراه است. هر شخص تازه بالغی که در مرز بین این دو مرحله (کودکی و بزرگسالی) قرار می‌گیرد، با فشارها و انتظارات خاص هر دوره روبه رو می‌شود. از سویی اگر کار کودکانه انجام دهد، او را ملامت می‌کنند که بزرگ شده است و این کار در شأن او نیست! و از سوی دیگر اطرافیان معمولا با او مانند بزرگسالان رفتار نمی‌کنند! در زندگی روزمره نقش شخصیتی کودک و بزرگسال، هر کدام مشخص است و می‌دانند چه کاری باید انجام دهند، ولی نوجوان در وضع روحی مبهم و پیچیده‌ای به سر می‌برد؛ او به درستی نمی‌داند چه باید کند.

در بخشی از کتاب چگونه فرزندان متعادلی در زمان بلوغ داشته باشیم؟ می‌خوانیم:

بلوغ در اسلام

بلوغ در زبان عربی به معنای وصول و رسیدن است. فقهای اسلام این واژه را در معنای خاصی به کار برده و از آن به عنوان «پایان دوران کودکی و آغاز تکلیف» یاد کرده‌اند. به این معنا که بلوغ را یکی از شرایط طبیعی تکلیف دانسته که پس از آن فرد باید خود را به آداب و وظایف الهی مقید سازد.

اسلام برای این دوران، اهمیت فراوانی قائل شده است؛ زیرا کودک یا نوجوان چون به بلوغ می‌رسد، وارد مرحله تازه و عالی‌تر از ادراک، شعور، فهم مسائل و احساس مسئولیت می‌گردد.

از این‌رو، خداوند متعال این سن معین را، فاصله میان کودکی و مردانگی یا زنانگی قرار داده است و با ورود به این دوران، همه احکام شرعی بر پسر و دختر بالغ مترتب می‌شود. یعنی از لحظه‌ای که دختر و پسری نشانه بلوغ (یا نشانه‌های بلوغ) در آنان پدیدار شد، از نظر شرعی مکلف به انجام همه تکالیف شرعی از آموزه‌های دستوری هستند و می‌بایست در برابر آموزه‌هایی از این دست، فرمان‌بر بوده و از اوامر و نواهی الهی پیروی نمایند.

با توجه به این تکلیف شرعی است که در اصطلاح، عموم مردم دوران بلوغ را دوران تکلیف می‌گویند. بنابر آیات و روایات و متون فقهی از هنگامی که کودک بالغ می‌شود، در واقع شخصیت مستقلی در او شکل می گیرد که از همان لحظه باید با توجه به استقلال شخصیتی خود عمل نماید. به همین خاطر است که در برابر کارهای نیک و بد خود پرسش و مؤاخذه می‌شود و باید پاسخگوی اعمال و رفتار خود باشد؛ چنان‌که می‌بایست در روز رستاخیز نیز پاسخگوی آن‌ها بوده و حجت شرعی داشته باشد.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب ایمیل مارکتینگ 16 Oct 2018, 2:45 am

کتاب ایمیل مارکتینگ به قلم سینا رضائی ضمن معرفی و ارائه‌ی تاریخچه‌ی ایمیل مارکتینگ، به آموزش استفاده از یکی از سایت‌های رایگان در این زمینه می‌پردازد.

حتما در گذشته برای شما هم پیش آمده که ایمیلی از یک فرد یا کمپانی ناشناس در Inbox خود مشاهده کنید و در ذهن‌تان از خود بپرسید که این فرد کیست، محتوای ایمیلش چیست و چرا برای شما این ایمیل را ارسال کرده است؟ اگر هنوز هم جواب این سؤالات را پیدا نکرده‌اید، پس نمی‌دانید ایمیل مارکتینگ چیست و باید بگویم که آدرس ایمیل شما به منظور بازاریابی ایمیلی مورد استفاده قرار گرفته است.

از زمان معرفی اینترنت به دنیا تا به امروز، ایمیل ابزاری ضروری برای کسب و کارها بوده است. یکی از اهداف استفاده از ایمیل برای یک کسب و کار، بازاریابی ایمیلی یا بهتر بگویم Email Marketing است. اکثر ایمیل‌های ناشناس و اسپمی (Spam) که همه ما دریافت می‌کنیم (که حاوی پیشنهادات مختلف روی این کالا و آن خدمت هستند) نمونه‌های خوبی از ایمیل مارکتینگ به بدترین شیوه محسوب می‌شوند؛ به رگبار بستن مخاطب با ایمیل بدون ذره‌ای تفکر. از آن‌جایی که ارسال ایمیل هزینه چندانی در بر ندارد، صاحب کسب و کار مبلغ اندکی صرف خرید یک یا چند لیست ایمیل کرده و شروع به ارسال ایمیل‌های اسپم می‌نماید: "محصول جالب را فقط به قیمت فلان ریال خانه ببرید!". گاهی حتی همین ایمیل را به دفعات به افراد نگون بخت موجود در لیست ایمیل خریداری شده می‌فرستد!

اساسا ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنگامی رخ می‌دهد که یک کسب‌و‌کار جهت ترویجِ محصول یا خدمات خود، پیغامی تجاری با استفاده از پست الکترونیکی (Email) به گروهی از افراد می‌فرستد، اما اگر بخواهم تعریف دقیق‌تر Email Marketing را بیان کنم خواهم گفت به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود، این ایمیل‌ها معمولا محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و... دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند.

جایگاه Email Marketing بر اساس اصول و تعاریف بازاریابی یکی از زیرشاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است (دیجیتال مارکتینگ خود زیر شاخه‌ای از بازاریابی مستقیم محسوب می‌شود).

ایمیل، ابزاری کاملا انعطاف‌پذیر است که می‌تواند طیف گسترده‌ای از محتواها را در خود جای دهد: متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل. ایمیل تقریبا با هر پیغامی که بازاریاب بخواهد بفرستد و به هر طریقی که بخواهد آن پیغام را ارسال کند، سازگار است. بنابراین، تعجبی ندارد عده‌ای از بازاریابان خصوصا در ایران بدون آن‌که با ماهیت ایمیل مارکتینگ آشنا باشند، از آن به عنوان ابزاری دمِ‌دستی و فقط صرف انجام دادن نوعی بازاریابی استفاده می‌کنند.

در سال 1978، گری توئرک از سازمان تجهیزات دیجیتال (DEC) اولین ایمیل انبوه را تقریبا به 400 مشتری بالقوه از طریق آرپانت (ARPANET) فرستاد. نتیجۀ ارسال این ایمیل‌های انبوه، فروش 13 میلیون دلاری محصولات DEC، نمود پیدا کردن پتانسیل بازاریابی از طریق ایمیل انبوه و همچنین نام‌گذاری توئرک به عنوان "پدر اسپم دنیا" بود. ایمیل از همان زمان، خود را به عنوان کانال مؤثری برای بازاریابی مستقیم معرفی کرد.

گری توئرک می‌گوید: "در واقع من خود را پدر ایمیل مارکتینگ می‌دانم نه اسپم، این دو با هم فرق دارند. E-spam یعنی ارسال ایمیل‌های ناخواسته به لیست فاقد صلاحیتی از گیرنده‌ها. در قیاس، Email Marketing تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد است که به کالا، خدمت یا اطلاعاتی که شما برای آن‌ها می‌فرستید علاقمندند.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود ضمیمه کلیک روزنامه جام جم - شماره 680 15 Oct 2018, 8:50 pm

عناوین ضمیمه کلیک روزنامه جام جم شماره 680:

- فناوری چه جایگاهی در سیستم آموزشی کشور دارد؟
- یار کمکی یاددهی و یادگیری
- تلکام تنها!
- نگاهی به اولین گوشی هوشمند با دوربین سه‌گانه و بررسی این تکنولوژی جدید
- چشم سوم تلفن همراه
- نقد و بررسی Shadow of the Tomb Raider
- مهاجم در سایه خود
- افزایش اثربخشی نظام یادگیری با استفاده از فناوری‌های نوین
- هوشمندانه بیاموز!
- بدیهیاتِ نادیده گرفته‌شده!
- هزارتوی خوش زرق و برق
- تغییر تنظیمات زباله‌دان ویندوز
- گل زیبای من
- و... 


به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meFaviconدانلود کتاب جریان‌شناسی اندیشه معاصر ایران 15 Oct 2018, 2:15 am

کتاب جریان‌شناسی اندیشه معاصر ایران به قلم قاسم ابراهیمی پور جریان‌های مهم ایران معاصر را در سه دسته (مذهبی، استبدادی و روشنفکری) طبقه‌بندی نموده و ظهور و تحولات آن‌ها را در قالب رقابت با همکاری، مورد بررسی قرار می‌دهد.

زندگی فرزندان ما در عصری که ارتباطات و تبادل اطلاعات با بیشترین حجم و در کوتاه‌ترین زمان، صورت می‌گیرد، آن‌ها را نیازمند آموزش‌هایی ویژه و مسلح شدن به سلاحی مناسب، یعنی سلاح علم و آگاهی، ساخته است. همه اتفاقات و حوادث سیاسی، اقتصادی، فرهنگی اطراف ما، ریشه در اهداف، آرمان‌ها، افکار و اندیشه‌ای خاص دارد که بدون توجه به آن‌ها فهم و تحلیل آن حوادث ممکن نخواهد بود. کتاب پیش رو تحت عنوان «جریان شناسی فکری ایران معاصر» این امکان را به دانش‌آموز می‌دهد که حوادث اطراف خود را در یک چهارچوب کلان، فهم و تحلیل کند.

جریان، همچون رودخانه‌ای در زمان و مکان جاری و ساری است، سرچشمه‌ای دارد، در مسیر خود با موانعی مواجه شده که موجب رکود، تغییر مسیر یا مقاومت و مبارزه می‌شود و در مواجهه با سایر جریان‌ها در مسیر خود نیز، یا در آن‌ها هضم می‌شود، یا آن‌ها را در خود هضم می‌کند یا مسیری دیگر در پیش می‌گیرد. جریان‌شناسی مطالعه همه این موارد است و به بررسی شکل‌گیری جریان، تحولات آن و تعامل آن با سایر جریان‌ها در قالب همکاری یا ستیز و رقابت می‌پردازد. مطالعه افکار و اندیشه‌ها به عنوان ریشه‌های فعالیت‌ها و حوادث، با رویکرد جریان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناسی، ما را به فهم کلی و کلان اندیشه‌ها در یک فرایند مستمر تاریخی قادر می‌سازد. این فهم کلی و کلان، درک حوادث خاص و جزئی را دقیق و ساده خواهد کرد.

در بخشی از کتاب جریان‌شناسی اندیشه معاصر ایران می‌خوانیم:

جریان‌های داخل نیروی مذهبی و شیعی در عصر صفویه

در دوران صفویه با شکل‌گیری و رونق حوزه علمیه اصفهان و رواج پژوهش و گفتگوهای مستمر علمی، ابعاد اعتقادی و فقهی شیعه، رشدی همگون یافت و با تبلیغ و تلاش مستمر عالمان شیعی، تشیع به صورت مذهب رسمی و واحد ایران در آمد و در میان مردم جایگاهی ویژه یافت. بدین‌سان در پایان دوران صفویه، به رغم تزلزل و تحولی که در مناسبات عشیره‌ای و ایلاتی جامعه پدیدار گشت، تشیع جایگاهی استوار داشت و دستخوش نابسامانی نگردید.

در این عصر در جریان فکری مؤثر و بزرگ در نیروی مذهبی و شیعی شکل گرفت و به سرعت گسترش یافت: یکی جریان اخباری و دیگری جریان اصولی تقسیم جریان شیعی به «اخباری» و «اصولی»، تقسیمی عقیدتی در جامعه شیعی نیست. بلکه اصولی‌ها و اخباری‌ها هر دو اصول عقایدی مشترک و فروع دینی واحد دارند. تنها اختلاف میان آن‌ها در روش علمی و چگونگی استنباط احکام شرعی از متون دینی است گرچه این اختلافات ریشه‌ای کلامی دارد و متأثر از جایگاه عقل در هندسه معرفت دینی است.

اصول‌گرایی

اصول‌گرایان شامل فقهای معتقد به خط مشی و روش‌های اجتهادی می‌شود که در روش‌های خود به عقل و استدلال‌های عقلی در استنباط احکام شرعی از متون دینی بها می‌دهند و با عنوان «فقهای اصولی» شناخته می‌شوند. دفاع استدلالی و برهانی از دین، ضمن آن‌که زمینه گسترش فزاینده فقه شیعه را در حوزه‌های علمی فراهم آورد، در عرصه سیاست و اجتماع نیز پیامدهای مهمی داشت. توسعه شیوه اصولی در اولین مرتبه، رابطه عالمان دینی با مردم را به صورت رابطه اجتهاد و تقلید تحکیم بخشید؛ یعنی افراد حکم رفتار خود در عرصه‌های فردی و اجتماعی را از مجتهد جویا می‌شدند و بر اساس آن دست به عمل می‌زدند. بنابراین نفوذ و تأثیر فقه در عرصه فرهنگ و رفتارهای فردی و اجتماعی تقویت شد. در مرتبه دوم زمینه را برای استنباط احکام جدید، به خصوص در عرصه سیاست و اجتماع فراهم آورد، به خصوص احکامی که مربوط به حوزه سیاست و قضاوت بود. صدور احکام قضایی و حکومتی، تحولاتی را در سطوح کلان دستگاه قضایی و نظام سیاسی به دنبال داشت.به اشتراك گذاري در:

knowclub

facebook

Blogmarks

del.icio.us

Digg

Ma.gnolia

My Web 2.0

Newsvine

Reddit

Segnalo

Simpy

Spurl

Telegram.meزمان ايجاد صفحه 0.215 ثانيه.